partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto podkręcać. Niektóre modele kart graficznych można przetaktować znacząco, co przełoży się na spory wzrost wydajności, jednak będzie skutkowało zwiększeniem zużycia energii i temperatury oraz pogorszeniem kultury pracy układu chłodzenia. Inne karty graficzne mogą podkręcać się o zaledwie kilkadziesiąt MHz na rdzeniu, co nie przyniesie zadowalającego efektu w postaci większej liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy.

Sam proces podkręcania jest bardzo czasochłonny i potrafi napsuć krwi, bo ciągłe zawieszanie się komputera, jego restartowanie czy błędy w wyświetlaniu grafiki potrafią w każdym obudzić boga wojny. Jeśli jednak zdecydujemy się na przetaktowanie karty graficznej, to z jakiej aplikacji powinniśmy skorzystać?

Na to pytanie także nie ma prostej odpowiedzi, bo nie każdy program jest uniwersalny i potrafi bez problemów i ograniczania swoich funkcji współpracować z różnymi kartami graficznymi. Początkującym overclockerom proponujemy pracę z narzędziem dostarczanym przez producenta karty graficznej. Każdy z testowanych przez nas programów oferował wystarczające funkcje, które pozwolą na podkręcenie akceleratora grafiki. Niestety niektóre aplikacje przez zablokowaną kontrolę napięcia rdzenia graficznego nie umożliwią osiągnięcia ekstremalnie wysokich wyników.

Odważnym i tym z przynajmniej skromną wiedzą na temat przetaktowywania kart graficznym polecić możemy tylko jedno narzędzie, które od lat wygrywa wszystkie zestawienia i jest polecane praktycznie na każdym kroku. MSI Afterburner zaskarbił sobie przychylność głównie bardzo zaawansowanymi możliwościami kontroli napięć i innych parametrów akceleratorów grafiki. Nie bez znaczenia są też bardzo rozbudowane opcje monitorowania i prezentowania tego, co dzieje się z kartą graficzną w każdej sekundzie jej pracy. Program pozwala także na przechwytywanie wideo, co pozwala zrezygnować z innych, często płatnych programów. Wisienką na torcie jest możliwość kontrolowania parametrów karty graficznej za pomocą urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android niemalże z każdego miejsca na świecie.

dla MSI Afterburner

Chcielibyśmy także przyznać wyróżnienia dla EVGA Precision X i ASUS GPU Tweak, które zaskoczyły nas bardzo pozytywnie pod względem oferowanych funkcji. Obydwa programy pozwolą na walkę o każdego MHz i wyciskanie z kart graficznych maksymalnej wydajności. Niestety ograniczenia w kwestii obsługi akceleratorów innych producentów (np. zablokowana kontrola napięcia rdzenia graficznego i pamięci), a w przypadku EVGA Precision X także obsługa wyłącznie układów Nvidii sprawiają, że nie możemy polecić tych aplikacji każdemu.

dla EVGA Precision X

 

dla ASUS GPU Tweak

Jeśli tylko twórcy tych aplikacji otworzą się na karty graficzne innych producentów (a w przypadku EVGA Precision także na układy AMD) i zlikwidują problemy na nich występujące, to wybór najlepszego narzędzia do podkręcania akceleratorów grafiki może nie być już taki oczywisty jak dzisiaj.

Na samym końcu chcielibyśmy wyróżnić program do testowania wydajności... (werble)... a właśnie, że nie nie 3DMark. Po pierwsze Catzilla ALLBenchmark jest dobra, bo polska ;) Oprócz zdecydowanie mniejszego rozmiaru po instalacji od swojego zagranicznego konkurenta, spodobał nam się w tej aplikacji moduł, który po zbadaniu wydajności komputera sugeruje, które komponenty moglibyśmy wymienić, jakie są ich ceny i co najważniejsze, jaki wpływ będą miały zmiany na wzrost wyniku w przeprowadzanych testach. Ciekawą inicjatywą jest także wprowadzenie certyfikatów reprezentowanych przez odznaki i gwiazdki oraz oznaczanie nimi nie tylko testowanych komputerów, ale także gier. Jest to bardzo szybki sposób na sprawdzenie, czy konkretny tytuł będzie działał w zadowalający sposób na naszym sprzęcie, czy konieczny będzie upgrade, który aplikacja od razu zasugeruje i wstępnie wyceni.

Wyróżnienie

dla Catzilla ALLBenchmark

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.