partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Zotac Firestorm

PobierzZotac Firestorm

To aplikacja przeznaczona do podkręcania kart graficznych z układami Nvidii. Od TriXXa odróżnia ją jedynie szata graficzna, moduł odpowiedzialny za wyświetlanie informacji o parametrach karty graficznej i uboższe możliwości konfiguracji.

Wszystkie dostępne panele wyświetlane są w jednym oknie, możemy przełączać się między nimi klikając odpowiedni przycisk w górnej jego części. Przyciskami także możemy przełączać się między pięcioma zdefiniowanymi przez nas profilami.

Ustawienia aplikacji są dość skromne i oferuje jedynie podstawowe funkcje, tj. włączenie kontroli napięcia, start aplikacji razem z Windows (możliwość uruchomienia w postaci zminimalizowanej oraz przywrócenie ostatnich wartości taktowania), synchronizację ustawień dwóch lub więcej kart i rodzynek w postaci modułu „podkręcania” monitora(podnoszenia fabrycznie ustawionej częstotliwości odświeżania).

Zakładka odpowiedzialna za zmianę parametrów karty graficznej wyświetla cztery pozycje, w które możemy ingerować. Firestorm pozwala zmienić taktowanie rdzenia graficznego (oraz jego napięcie po zaznaczeniu odpowiedniej opcji w ustawieniach) oraz pamięci, atakże podnieść limit prądowy.

Panel przeznaczony do kontroli pracy wentylatorów pozwala na ręczne ustawienie krzywej obrotów, wymuszenie stałej ich prędkości lub fabryczne ustawienia producenta.

Po kliknięciu przycisku z ikoną litery „i” wyświetla się panel zawierający informacje o karcie graficznej. Znajdziemy tu między innymi jej model, ilość zainstalowanej pamięci vRAM, wykorzystywaną wersję sterownika i aktualnie ustawione zegary rdzenia graficznego i pamięci.

Zotac Firestorm, podobnie jak TriXX, nie rzuca na kolana dostępna ilością funkcji, jednak to co do niego należy robi bardzo dobrze. Wyświetlany przez TriXXa dodatek do pulpitu monitorujący pracę komponentów został przez Zotac-a zamieniony na zakładkę, w której możemy śledzić zmiany taktowania rdzenia graficznego i pamięci, ich napięcia, obrotów wentylatora i temperatury karty graficznej. 

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.