partner serwisu

Edytor zdjęć w Androidzie? To możliwe dzięki tym pięciu aplikacjom

Edytor zdjęć w Androidzie? To możliwe dzięki tym pięciu aplikacjom
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
2 listopada 2016, 11:26
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adobe photoshop express, android, aplikacje na androida, aviary, edycja zdjęć android, edytor zdjęć android, lidow, pixlr, programy na androida, snapseed

Edytory zdjęć to nie tylko domena komputerów osobistych, ale także i smartfonów, które z amatorskich zastosowań wypierają kompaktowe aparaty cyfrowe. Mawia się, że najlepszy aparat fotograficzny to ten, który mamy tu i teraz. Idąc tym tropem, najlepszy edytor zdjęć to właśnie ten, który mamy aktualnie pod ręką. Smartfony wbrew pozorom nie ograniczają możliwości użycia jakiegokolwiek oprogramowania do obróbki, czy też edycji zdjęć, a wręcz przeciwnie. Dzięki obsłudze dotyku, w prosty sposób pozwalają nam na ustalenie nowych parametrów grafiki, a nawet jej "podrasowanie" efektami, ramkami, czy naklejkami. Oto pięć aplikacji dla Androida, które powinny spodobać się maniakom edycji zdjęć. 

Zwycięzcą naszego zestawienia okazał się Adobe Photoshop Express, który całkiem niedawno szturmem podbił serca osób zajmujących się mobilną fotografią. Aplikacja jest niezwykle wygodnym kombajnem fotograficznym, który pozwala na stworzenie właściwie zupełnie nowego obrazu za pomocą filtrów, efektów oraz szerokich możliwości zmiany nastawów już po zrobieniu zdjęcia. Ci, którym wspomniane rozwiązania niewiele mówią, mogą skorzystać z trybu automatycznego robiącego właściwie wszystko za nas. Precyzja Adobe Photoshop Express robi ogromne wrażenie, a przy okazji aplikacja nie zasypuje nas ogromem możliwości od razu. Sprawdzi się bardzo dobrze nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale także tych typowo amatorskich.

Adobe Photoshop Express

Polecamy
Adobe Photoshop Express

Jeżeli nie najlepszy edytor zdjęć dla urządzeń mobilnych, to z pewnością jeden z najlepszych. Oferuje ogrom nastawów, a ponadto - dysponuje świetnym trybem automatycznym. 

Zwycięzca tego zestawienia swoją pozycję zdobył nie dlatego, że jest autorstwa Adobe. Wygrał, bo ustalił złoty środek między funkcjonalnością i prostotą. I tak oto, profesjonalny użytkownik będzie zadowolony z bogatej oferty nastawów, niesamowitej precyzji programu, a także mnogości płatnych funkcji, które można dodać bezpośrednio w aplikacji. Natomiast amator zadowoli się tym, co jest już w programie dostępne i świetnie da sobie radę z obsługą bardzo bogatych filtrów. Właśnie one są jedną z większych zalet tego programu. Zostały dobrane w taki sposób, że nie psują zdjęć, a w przypadku tych z natury mniej agresywnych nie stwarzają wrażenia odzierania obrazów z detali, które dla każdego są niezwykle ważne. Wisienką na torcie jest dostęp do Adobe Creative Cloud, gdzie osoby aktywnie korzystające z pakietu graficznego mogą przechowywać swoje prace. Tryb inteligentny zaskakuje swoją precyzją oraz jakością wdrażanych poprawek, natomiast inne podsystemy - wykrywające ludzi, czy też zwierzęta domowe - mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć, wyszczególniając niektóre elementy na obrazie. 

Interfejs Photoshop Express

Precyzja nastawów trybu automatycznego w Adobe Photoshop Express deklasuje konkurencję.

Autodesk Pixlr

Polecamy
Pixlr

Pixlr od Autodesk jest jedyną aplikacją, która rozbudowaniem i precyzją jest w stanie zagrozić Adobe Photoshop Express. Trudno jest wybrać między tymi dwiema propozycjami.

Aplikacja znanego producenta oprogramowania specjalistycznego - Autodesk - w niczym nie przypomina nieco surowych programów dla inżynierów. W opisywanym wydaniu będzie świetnym kompanem również mniej zaawansowanego użytkownika, który oczekuje jedynie bardzo dobrze działającej aplikacji mobilnej do edycji zdjęć. Podobnie jak Photoshop Express, Autodesk Pixlr nada się nie tylko do zastosowań profesjonalnych, ale także tych typowo amatorskich. Standardem jest możliwość wybrania jednego z filtrów i ustalenie jego agresywności na zdjęciu, poprawienie fotografii za pomocą "pędzli" zdolnych do przyciemnienia, rozświetlenia lub rozmycia obszaru na obrazie. Ale nie tylko, bo Pixlr zapewnia również tryb automatyczny, który sam wykryje niedoskonałości i zgodnie ze wskazaniami algorytmu postara się je naprawić. Dla osób, które świetnie czują się w zmianie parametrów obrazu oddano tryb nastawów, za pomocą których wydobędą więcej szczegółów ze zdjęcia, lub przykryją nieco niedoskonałości.

Interfejs Pixlr

Pixlr w bardzo przejrzysty sposób prezentuje wszystkie dostępne tryby i nastawy.

W Pixlr mobilny fotograf ma do wyboru całkiem sporo narzędzi, za pomocą których może modyfikować zdjęcie. Oprócz typowych ustawień dotyczących przycinania, obracania, podwajania ekspozycji, użytkownik będzie w stanie wygładzić krawędzie na zdjęciu, postrzępić je, usunąć z fotografii efekt czerwonych oczu, a także dobrać kontrast. Bezproblemowo działa również opcja nakładania filtrów na zdjęcia, dzięki czemu zyskują one zupełnie nowy, niepowtarzalny wygląd. Mało tego, wśród dodatkowych efektów dla zdjęć oddano także ramki, za pomocą których fotografia zyska zupełnie nowego charakteru. Opcji jest naprawdę dużo i są one ułożone w bardzo przystępny sposób, a mniej zaawansowani użytkownicy mogą nauczyć się możliwości programu metodą prób i błędów

Interfejs Pixlr

Filtrów w Pixlr jest naprawdę mnóstwo - od tych uwypuklających odpowiednie cechy zdjęcia, aż po te artystyczne.

Pod względem technicznym aplikacja nie obciąża zbytnio telefonu, jednak przy przetwarzaniu większych porcji modyfikacji na nieco mniej wydajnych urządzeniach może dojść do zacięć. Nie należy się tym przejmować - po okresie wolniejszego działania sprzętu na dalsze komendy, wszystko powinno wrócić do normy. 

Lidow

Polecamy
Lidow

Lidow to prosta aplikacja dla maniaków obiektowej edycji zdjęć, podobnie jak na Snapchacie. Jeżeli uwielbiacie tego typu funkcje, Lidow jest dla Was.

Lidow stawia na artystyczne zdjęcia i przypomina nieco edytor Snapchata. Oferuje bogaty wachlarz naklejek, za pomocą których upiększymy nasze zdjęcie i przygotujemy je do wysłania do portali społecznościowych. Pod względem edycji parametrów obrazów nie jest to tak rozbudowana aplikacja jak Pixlr, czy Adobe Photoshop Express, jednak powinna przypaść do gustu osobom, którym wystarczą bardzo podstawowe opcje. Przy odrobinie kreatywności nawet z pozoru nudną fotografię możemy zamienić w prawdziwe dzieło sztuki za pomocą dostępnych w programie filtrów. Lidow pozwala ustalić ich agresywność na zdjęciu, a w przypadku efektów oraz naklejek także intensywność, położenie i styl. Nie warto jednak przesadzać, bo niektóre z efektów mogą całkowicie zepsuć zdjęcie, jeżeli korzysta się z nich bez umiaru. Wtedy może się okazać, że zamiast odpowiedniej dozy artyzmu na fotografii, otrzymaliśmy coś nieco "odpustowego". 

Interfejs Lidow

Lidow to program nastawiony bardziej na opcje typowe dla Snapchata.

Oprócz wspomnianych wcześniej funkcji, w podstawowym stopniu aplikacja pozwala na przycięcie fotografii, zmianę jej formatu, rozmycie, a także odbicie w pionie lub poziomie. Lidow oferuje również bardzo ciekawe narzędzie do tworzenia kolażu fotografii, dzięki czemu możemy połączyć ze sobą kilka zdjęć. Fotografie ze ślubu ułożone w kolaż mogą być świetnym pomysłem na uhonorowanie takiej chwili.

Interfejs Lidow

Jednak znajdziecie w Lidow również funkcje typowe dla standardowych edytorów grafiki.

Jedyne, co może irytować użytkowników Lidow to reklamy, które pojawiają się w dolnej części programu w postaci banera. Nie są one jednak bardzo agresywne, choć użytkownicy skarżą się, że czasami przeszkadzają w komfortowym korzystaniu z programu. 

Snapseed

Polecamy
Snapseed

Snapseed jest świetnym narzędziem dla profesjonalistów. Oprócz trybów nastawów, automatyki i filtrów oferuje także szczegółowe informacje o zdjęciu - z histogiramu, czy EXIF.

Snapseed jest niezwykle wdzięcznym edytorem zdjęć skierowanym głównie do profesjonalistów. To, co rzuci się im w oczy od razu po otworzeniu fotografii, to histogram, na którym będą mogli szybko ocenić, co ze zdjęciem da się zrobić i dostosują do tego odpowiednie nastawy. Podstawowy wachlarz funkcji związanych z parametrami zdjęcia to oczywiście zmiana jasności, kontrastu, nasycenia barw, ale nie tylko. Do dyspozycji mamy również winietowanie, naprawę selektywną partii obrazu, możliwość ustalenia balansu bieli, wyświetlenie szczegółów fotografii (dane EXIF i z GPS), a ponadto - zmianę perspektywy oraz możliwość dodania tekstu. Oprócz tego Snapseed oferuje pędzel, którym wdrożymy pomniejsze poprawki, a także opcję przycinania zdjęcia. W opisywanym programie znajdziemy też całkiem spory wachlarz opcji, które pozwolą nam na utworzenie praktycznie zupełnie nowego ujęcia. Dzięki nim możliwe jest ustalenie agresywności danego filtru tak, aby na przykład odpowiednio połączyć kilka kombinacji w jedną. 

Interfejs Snapseed

Snapseed oprócz tego, że oferuje niezwykle przejrzysty interfejs, zapewnia zaawansowane funkcje. Fotografowie docenią chociażby histogram.

Bardzo ciekawą kwestią jest ustalanie mocy nałożonego filtra za pomocą przesunięcia palcem w lewo lub prawo - dzięki czemu otrzymujemy lepszą kontrolę nad tym, jak będzie finalnie wyglądać modyfikowane przez nas zdjęcie. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, przez co cały czas mamy pogląd na to, jak zmienia się edytowana przez nas fotografia. 

Interfejs Snapseed

Oprócz typowych funkcji związanych z filtrami, nastawiami - otrzymujemy także szczegółowe dane EXIF.

Aviary

Polecamy
Aviary

Aviary jest stosunkowo prostym, ale dalej funkcjonalnym edytorem fotografii. Jeżeli nie potrzebujecie specjalnie rozbudowanych funkcji - ten program jest dla Was.

Mimo, że program oferuje naprawdę mnóstwo funkcji, to jego interfejs wskazuje jasno, że nie jest to typowa propozycja dla profesjonalistów, a jego przeznaczeniem jest obsługa przez amatora. Bardzo prosty mechanizm przełączania nastawów oparty na umieszczonym nisko docku z opcjami powoduje, że wdrożenie jakiejkolwiek poprawki do zdjęcia, nałożenie filtra, umieszczenie na nim ramki jest niezwykle proste. Aviary zatem sprawdzi się jako bardzo szybki i nieskomplikowany edytor do zdjęć - nawet tych stworzonych "w locie". Aviary bowiem to świetne narzedzie, gdy chcemy wykonać fotografię i od razu nanieść na nią własne poprawki. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z aplikacją trywialną. Aviary oferuje winietowanie, ustawianie balansu bieli, przycinanie, rozmywanie, wyjaskrawianie konkretnych partii fotografii. 

Interfejs Aviary

Aviary oferuje naprawdę przystępny interfejs użytkownika, ale to wrażenie zabija niestety konieczność doinstalowywania wtyczek.

Niestety wiele funkcji w Aviary trzeba pobrać z wewnętrznego sklepu - niektóre są płatne, co może nieco odstraszać użytkowników. W podstawowej wersji program jest przede wszystkim bardzo lekkim edytorem, który w żaden sposób nie obciąża urządzenia, nawet tego z niższej półki. Nie radzi sobie jednak ze zdjęciami w zauważalnie gorszej jakości, a co za tym idzie - trudno będzie z niego korzystać mimo wszystko na smartfonie o słabym apararcie fotograficznym.

Interfejs Aviary

Trzeba jednak przyznać, że darmowe filtry i nastawy są bardzo przyjemne. 

Podsumowanie

Wybór programu graficznego na Wasz smartfon powinien się odbyć z myślą do czego będziecie wykorzystywać daną aplikację. Jeżeli potrzebujecie kompleksowego rozwiązania, tak dla profesjonalistów, jak i amatorów, wybierzcie Photoshopa. Jeżeli nie obchodzą Was zastosowania profesjonalne, najlepszym wyborem będzie Aviary. Jeśli interesują Was mocno wyspecjalizowane funkcje - Snapseed będzie bardzo wdzięcznym kompanem.

Polecamy
Adobe Photoshop Express

Jeżeli nie najlepszy edytor zdjęć dla urządzeń mobilnych, to z pewnością jeden z najlepszych. Oferuje ogrom nastawów, a ponadto - dysponuje świetnym trybem automatycznym. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.