partner serwisu

Dzięki tym narzędziom Twój telefon z Androidem będzie bezpieczniejszy!

Dzięki tym narzędziom Twój telefon z Androidem będzie bezpieczniejszy!
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
7 lutego 2017, 14:07
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje bezpieczeństwo android, aplikacje na telefon, applock, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo android, duckduckgo, lastpass, narzędzia, opera vpn, orbot tor, signal private messenger, zabezpieczenia android, zabezpieczenia dla androida

Ogromna popularność smartfonów oraz tabletów spowodowała, że stały się celem ataków cyberprzestępców. Szczególnie użytkownicy systemu Android powinni uważać na to, co robią ze swoimi urządzeniami ze względu na otwartość oprogramowania oraz spore możliwości jego modyfikacji. Istnieją jednak aplikacje, za pomocą których możemy wzmocnić bezpieczeństwo naszych danych. Nasze zestawienie to niezbędnik dla osób, które dbają o swoją prywatność. 

W naszym zestawieniu skupiliśmy się na programach typu "zainstaluj i uruchom". Bardzo ważnym aspektem dla nas było to, żeby aplikacja nie wymagała od użytkownika żmudnej konfiguracji. A jeżeli jest potrzebna, to powinna być prosta i szybka. Wybrane przez nas programy dotyczą zupełnie różnych sfer naszych aktywności na urządzeniach z Androidem. Dlatego też, nie wskażemy w tym zestawieniu najlepszej aplikacji - zwyczajnie proponujemy Wam najpewniejsze według nas programy w konkretnym zastosowaniu. 

Jeżeli bezpieczny komunikator, to tylko Signal

Polecamy
Signal Private Messenger

Signal Private Messenger pozwala na wysyłanie i odbieranie szyfrowanych wiadomości - również w formie SMS-ów!

Signal Private Messenger docenią zarówno osoby, które dbają o bezpieczeństwo konwersacji w firmie, jak i użytkownicy domowi, którzy obawiają się o to, że ich wiadomości mogą zostać odczytane przez kogoś niepowołanego. Wysoki poziom bezpieczeństwa aplikacji jest zapewniony przez obsługę szyfrowania end-to-end. Oznacza to, że do odczytania danej wiadomości uprawnione jest urządzenie (konto), do którego została ona wysłana i nikt inny nie będzie w stanie jej podejrzeć. Dodatkowym atutem Signal Private Messenger jest fakt, iż jest to bardzo popularna aplikacja wieloplatformowa – skorzystają z niej zatem nie tylko użytkownicy Androida, ale także iOS oraz Windows.

Interfejs Signal Private Messenger

Signal pozwala również na wysyłanie zaszyfrowanych SMS-ów

Signal Private Messenger pozwala również na tworzenie grup, w których wszystkie wiadomości również są poddawane szyfrowaniu. Nie musimy ograniczać się do prowadzenia konwersacji jedynie z użytkownikami tej platformy – możliwe jest także wysłanie szyfrowanego SMS-a na dowolny numer telefonu. 

Potrzebujesz sprawdzonej usługi VPN? Sprawdź Opera VPN

Polecamy
Opera VPN

Opera VPN to świetne narzędzie, za pomocą którego możemy zmienić wirtualną lokalizację. Dzięki temu, możemy m. in. korzystać z usług, które są niedostępne w naszym kraju. 

Zmiana wirtualnej lokalizacji, z której łączymy się z serwerami usług ma kilka zasadniczych zalet. Po pierwsze, trudniej będzie dopasować do nas skrypty śledzące, które zbierają informacje o naszej aktywności m. in. do celów reklamowych, ale nie tylko. W niektórych przypadkach skorzystanie z VPN może okazać się kluczowe np. dla ominięcia blokad regionalnych usług niedostępnych w naszym kraju. Ale uwaga, niektóre platformy dbają o to, by nikt spoza uprawnionego regionu nie łączył się z nimi poprzez sieci VPN i szczególnie te od Opery są systematycznie blokowane. 

Interfejs Opera VPN

Korzystanie z Opera VPN jest niezwykle proste. Wystarczy tylko uruchomić program

Testowana przez nas Opera VPN to niezwykle prosta aplikacja pozwalająca na zmianę wirtualnej lokalizacji. Co to oznacza? Ruch sieciowy nie odbywa się bezpośrednio z macierzystego miejsca, lecz jest realizowany przez dodatkowy, anonimowy serwer, który osadzony jest najczęściej w innym kraju. Inny adres IP serwera dodatkowo ukrywa naszą tożsamość, a także utrudnia zadanie skryptom śledzącym. Wystarczy zainstalować program i po prostu go włączyć. Cały ruch sieciowy na smartfonie (przeglądarka oraz inne aplikacje) jest realizowany właśnie przez serwery Opery. Straty prędkości na tak ustanowionym połączeniu są niewielkie, dlatego nie należy się obawiać, że komfort korzystania z sieci będzie znacząco niższy. Dodatkowo, program oferuje możliwość blokady skryptów reklamowych, dzięki czemu po pierwsze, oszczędzimy transfer danych, a także nerwy. Strony mobilne często są przesycone inwazyjnymi materiałami sponsorowanymi. 

Zabezpiecz swoje aplikacje z AppLock

Polecamy
AppLock

Za pomocą AppLock możecie zabezpieczyć każdą aplikację w Waszym telefonie, ale nie tylko. Żądanie hasła lub numeru PIN można ustawić również dla ustawień systemu, wiadomości, a także galerii zdjęć. 

Równie ważne jak ruch sieciowy jest zabezpieczenie naszych aplikacji oraz ustawień smartfona. W przypadku, gdy często zostawiamy nasz telefon na biurku, albo bawią się nim dzieci, możemy skorzystać z możliwości aplikacji AppLock - programu, za pomocą którego albo zabezpieczymy całe urządzenie (ekran blokady), albo tylko konkretne, wybrane przez nas pozycje. Aplikacja nie ogranicza się jedynie do zabezpieczenia programów - blokada hasłem działa również w przypadku ustawień systemu, galerii zdjęć, dokumentów, a także kontrolek sieci oraz powiadomień. Użytkownik ma do wyboru dwie metody uwierzytelniania: wzór odblokowujący lub kod PIN. 

Interfejs AppLock

AppLock pozwala na zabezpieczenie nie tylko aplikacji, ale także ustawień, wiadomości oraz zdjęć

AppLock nie jest niestety aplikacją bez wad. Przede wszystkim, na słabszych urządzeniach cechuje się niewielkim opóźnieniem, które co prawda nie pozwala na swobodne poruszanie się po zablokowanych aplikacjach lub sekcjach, ale pozwala na przykład przeczytać skróty wiadomości w komunikatorach. Z tego względu, niektórzy posiadacze mniej wydajnych urządzeń mogą być zawiedzeni. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku mocniejszych sprzętów - tam AppLock działa bez zarzutu. Po drugie - wiele ciekawych funkcji AppLock wymaga dokonania zakupów w aplikacji. Mimo wszystko, większość podstawowych funkcjonalności programu jest dostępnych w wersji bezpłatnej. 

Prywatność absolutna? Prawie. To możesz uzyskać dzięki aplikacji Orbot

Polecamy
Orbot

Orbot to właściwie "ostateczne rozwiązanie" jeżeli chodzi o prywatność w sieci. Program pozwala przekierować cały ruch sieciowy przez sieć cebulową Tor, dzięki czemu uzyskuje się wysoki poziom anonimowości. 

Ci, którzy bardzo obawiają się o swoją prywatność, mogą skorzystać z sieci Tor. Orbot to aplikacja bardzo podobna do Opera VPN, ale zamiast łączyć się z zewnętrznymi serwerami zmieniającymi nasze wirtualne położenie, ustanawiamy połączenie z tzw. "siecią cebulową". W przypadku takiego mechanizmu, dotarcie do nas jest niezwykle trudne, choć możliwe, jeżeli dane logowania na wszystkich węzłach zostaną przeanalizowane i co ważne - odszyfrowane. W skrócie, sieć cebulowa wykorzystuje najczęściej kilkanaście serwerów (tzw. węzłów), przez które przepuszczany jest ruch sieciowy. Połączenia na każdym węźle są szyfrowane, co niesamowicie wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne - już niejednokrotnie służby udowodniły, że nawet przestępcy łączący się przez sieć Tor mogą zostać złapani. 

Interfejs Orbot

Orbot stanowi świetne narzędzie, które skutecznie zabezpiecza nas przed śledzeniem w sieci

Program Orbot cechuje się bardzo prostym interfejsem. W większości przypadków wystarczy tylko włączyć aplikację i rozpocząć przeglądanie zasobów sieci. Jednak, aby uzyskać możliwie największy poziom bezpieczeństwa, należy włączyć tryb VPN. Będzie ona działać wtedy podobnie, jak rozwiązanie od Opery, jednak połączenie będzie realizowane przez sieć Tor. Jeżeli przeglądacie zasoby działające tylko wewnątrz sieci cebulowej, Orbot będzie ciekawą alternatywą dla specjalnych przeglądarek z wbudowanym mechanizmem łączącym urządzenie z Torem. Dodatkowo, można przekierować cały ruch sieciowy przez sieć cebulową - począwszy od przeglądarki aż po mechanizmy aktualizacji oprogramowania urządzenia. Jednak w tym trybie da się odczuć ogromne spadki prędkości połączeń. Dlatego też, Orbot powinien być rozwiązaniem ostatecznym, jeżeli czujecie się niebezpiecznie w sieci. 

Bezpieczeństwo i porządek w hasłach. Do tego przyda Ci się LastPass

Polecamy
LastPass

LastPass to świetna propozycja dla osób, które chcą pozbyć się żmudnego wpisywania danych logowania do każdej z usług. Wszystkie informacje są zabezpieczone wysokopoziomowym szyfrowaniem. 

Jeżeli męczy Was żmudne wpisywanie hasła w każdej witrynie internetowej, a ponadto, chcecie mieć bardzo bezpieczne miejsce, w którym będziecie przechowywać dane logowania, LastPass jest świetną propozycją. W chmurze, za pomocą tego programu możecie umieszczać nie tylko hasła, ale także notatki, zdjęcia oraz informacje o kontaktach, które zabezpieczone są bardzo mocnym szyfrowaniem. Dodatkowym ułatwieniem w przypadku korzystania z LastPass jest możliwość autouzupełniania przez program pól logowania, zgodnie z profilem zapisanych haseł w aplikacji. Wystarczy, że będziecie znać tylko jedną kombinację zabezpieczającą – tę do kontenera LastPass. Resztę zrobi za Was program.

Interfejs LastPass

LastPass pozwala na pozbycie się konieczności pamiętania haseł - wystarczy znać tylko jedno

Aplikacja obsługuje również czytnik linii papilarnych, który na Wasze życzenie może stać się metodą uwierzytelniania w trakcie korzystania z LastPass. Wystarczy, że w polu wpisywania hasła wybierzecie LastPass i przyłożycie palec. Dodatkowo, zapisanymi danymi logowania możecie dzielić się ze swoimi znajomymi oraz rodziną. Świetnym narzędziem jest również generator haseł, który stworzy dla nas niezwykle trudny ciąg, niemożliwy wręcz do złamania za pomocą ataku brute force. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w naszym obszerznym rzucie oka na usługę LastPass.

Bezpieczeństwo wyszukiwania - DuckDuckGo zapewni go aż nadto

Polecamy
DuckDuckGO

Jeżeli obawiacie się o to, że Wasze wyszukiwania nie są absolutnie prywatne, DuckDuckGo jest dla Was. To program, który służy do obsługi prywatnej wyszukiwarki, która nie zbiera od użytkowników żadnych danych. 

Jeżeli martwi Was to, że nie wszystko, co wpisujecie w Google jest znane tylko Wam, powinniście się rozejrzeć za DuckDuckGo. Program wykorzystuje alternatywną wyszukiwarkę, która cechuje się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa. Żadne dane użytkowników nie są przechowywane, dzięki czemu nie należy obawiać się, że cokolwiek zostanie wykorzystane np. do celów reklamowych. DuckDuckGo dla Androida wyposażono we własną przeglądarkę wbudowaną w program - dzięki temu można uniknąć działania skryptów śledzących. Warto nadmienić, iż wyszukiwarka cechuje się całkiem dobrym poziomem trafności. Oznacza to, że korzystając z niej w bardzo małym stopniu odczujecie różnicę w jakości treści będących wynikami wyszukiwania. DuckDuckGo radzi sobie całkiem nieźle z polskimi stronami internetowymi. 

Interfejs DuckDuckGo

DuckDuckGo cechuje się bardzo dobrym poziomem trafności wyników wyszukiwania

Dodatkowym atutem programu jest możliwość ustanowienia z jego poziomu połączenia z siecią Tor. Dzięki temu nie musicie instalować dodatkowych programów przekierowujących ruch przez sieć cebulową.

Działanie opisanych przez nas aplikacji może wydawać się niesamowicie skomplikowane, jednak ich twórcy skupili się na tym, żeby obsługa była możliwie prosta. Dzięki temu z tych programów mogą bez najmniejszych problemów użytkownicy mający bardzo podstawową wiedzę w kwestii bezpieczeństwa danych i ochrony tożsamości w internecie. Pamiętajmy także o tym, że każda z aplikacji zabezpiecza nas w konkretnych zastosowaniach i najlepszy efekt osiągniemy, kiedy zainstalujemy je wszystkie.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.