partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

Dropbox

Popularność tej usługi jest na tyle duża, że jej nazwa stała się synonimem przechowywania danych w chmurze i synchronizacji tych danych z plikami przechowywanymi na komputerze i urządzeniach mobilnych. Nie powinno to dziwić - nazwa usługi, z której korzysta obecnie ponad 300 milionów ludzi ma prawo na stałe zagościć w zbiorowej świadomości zinformatyzowanej części globalnego społeczeństwa. Najciekawsze jest jednak to, że porównując suche liczby, np. pojemność oferowaną w bezpłatnym wariancie usługi, najpopularniejszy na świecie Dropbox wypada najgorzej w naszym zestawieniu. Istotnie, trudno uznać 2 GB za wystarczającą przestrzeń online w świecie stale rosnących danych. Inna sprawa, że siłą tej usługi jest nie tyle jej pojemność startowa, co funkcjonalność, zachwalana przez wielu wydajność, prosta obsługa i "przezroczystość" dla użytkownika. Raz uruchomiony Dropbox po prostu działa. Jak działa naprawdę? Czas się o tym przekonać.

Rejestracja i korzystanie z usługi

Cechą wyróżniającą wizualnie serwisy firmy Dropbox Inc. jest komiksowa grafika. Strona powitalna usługi nie atakuje internauty mnóstwem informacji. Przekaz marketingowy jest ukryty, aby do niego dotrzeć trzeba przewinąć zawartość strony. Na pierwszym planie widoczne są tylko dwie opcje - możliwość rejestracji lub zalogowania się do już posiadanego konta w usłudze. Proces rejestracji przebiega podobnie jak w wielu innych opisywanych usługach. Użytkownik musi podać imię i nazwisko, adres email oraz zdefiniować hasło, które będzie chronić jego przestrzeń online.

Specyfiką usługi Dropbox jest szczególny nacisk na funkcję automatycznej synchronizacji danych pomiędzy przestrzenią w chmurze, a konkretnym folderem tworzonym podczas instalacji oprogramowania klienckiego na komputer. Nowy użytkownik usługi najpierw zachęcany jest do instalacji oprogramowania klienckiego, zanim jeszcze uzyska dostęp do konta poprzez interfejs WWW.

Instalacja programu Dropbox w systemie Windows przebiega praktycznie w pełni automatycznie, instalator jest pozbawiony jakichkolwiek ukrytych dodatków, pasków narzędziowych do przeglądarek itp. Po zalogowaniu się danymi przesłanymi w formularzu rejestracyjnym, jedynym widocznym znakiem działania aplikacji klienckiej na komputerze jest obecność folderu Dropbox standardowo umiejscowionego wewnątrz folderu z profilem aktualnie zalogowanego użytkownika oraz nowa ikonka umieszczana w obszarze powiadomień na pasku zadań.

Korzystanie z usługi jest banalnie proste, wystarczy po prostu zapisać jakikolwiek plik w folderze Dropbox by został on automatycznie przesłany do chmury. Bardzo dużą zaletą usługi Dropbox jest szybkość działania procesu synchronizacji. Każda zmiana zawartości wspomnianego folderu jest niemal natychmiast odwzorowywana w chmurze. Działa to również w drugą stronę - modyfikacja pliku w chmurze powoduje również zaktualizowanie wersji tego pliku zapisanej na dysku lokalnym. Cały ten proces odbywa się w sposób niewidoczny dla użytkownika i w pełni zautomatyzowany. Odseparowanie technicznej strony projektu od świadomości użytkownika stanowi z pewnością jeden z głównych czynników decydujących o popularności tej usługi.

Wadą Dropboksa, zwłaszcza wobec dzisiejszych standardów usług przechowywania danych online jest niewielka pojemność bezpłatnego wariantu usługi - tylko 2 GB. Jednak bez ponoszenia dodatkowych kosztów każdy użytkownik może łatwo powiększyć tę przestrzeń. Wystarczy wykonać kilka zadań, np. widocznych na powyższej ilustracji. Zrealizowanie pięciu zadań z tej listy zwiększy pojemność konta Dropbox o 250 MB. Tego typu czynności jest więcej. Skuteczne polecenie usługi znajomej osobie powoduje, że obu stronom usługodawca przydzieli po 500 MB dodatkowej przestrzeni. Maksymalna, dostępna bezpłatnie przestrzeń uzyskana w wyniku realizacji różnego typu zadań może wynosić 16 GB. Inna sprawa, że olbrzymia popularność usługi działa trochę na niekorzyść tych użytkowników, którzy chcieliby poprzez zaproszenia zwiększyć swój dysk online. Po prostu nie ma kogo zapraszać - wszyscy już używają Dropboksa. Z drugiej strony usługa jest na tyle rozpoznawalna, że firma ją oferująca stała się istotnym partnerem biznesowym dla wielu gigantów branży IT, którzy chcą podnieść atrakcyjność swoich towarów poprzez oferowanie klientom wartości dodanej, a za taką - np. w przypadku niektórych modeli urządzeń mobilnych Samsunga - na pewno można uznać 50 GB przestrzeni w chmurze Dropboksa (na rok), którą otrzymują nabywcy niektórych urządzeń koreańskiego producenta.

Interfejs WWW

Podobnie jak w przypadku każdej innej chmury dyskowej, dostęp do swoich zasobów użytkownik może uzyskać z dowolnego, podłączonego do internetu miejsca na świecie logując się do usługi poprzez interfejs WWW. Standardowym widokiem jest widok listy plików. Przełączanie się pomiędzy różnymi trybami wyświetlania odbywa się za pośrednictwem menu wyświetlanego po lewej stronie okna. W górnej części okna, obok pola wyszukiwarki widoczne są ikony pozwalające na przesłanie nowych plików do chmury, dodanie nowego folderu, udostępnienie folderu czy podgląd plików usuniętych. Po zaznaczeniu dowolnego pliku na liście użytkownik ma możliwość udostępnienia łącza do danego obiektu (dzięki czemu inne osoby mogą uzyskać dostęp do konkretnego pliku bez uzyskiwania dostępu do dysku online). Proces udostępniania łącza wymaga podania adresów email osób, które mają otrzymać dany plik. Adresy mogą być uzupełnione o wiadomość, którą otrzymają adresaci udostępnianego zasobu. Oczywiście powoduje to automatycznie wysłanie wiadomości pocztowej pod wskazane adresy. Odbiorca w treści maila widzi odsyłacz umożliwiający podgląd online i pobranie danego pliku - logowanie czy nawet posiadanie konta Dropbox nie jest w ogóle potrzebne. Jeżeli jednak adresat udostępnionego pliku jest również użytkownikiem opisywanej usługi nie musi nawet zaglądać do swojej skrzynki pocztowej - odpowiednie powiadomienia otrzyma na wszystkich używanych kanałach dostępu (np. na ekranie smartfona, o ile tylko jest na nim zainstalowana aplikacja kliencka Dropbox).

Oprócz udostępniania bezpośrednich łączy do plików, Dropbox umożliwia również udostępnianie folderów innym użytkownikom usługi. Dzięki takiemu rozwiązaniu grupa osób korzystająca z udostępnionego folderu wspólnie może pracować nad zbiorem plików, a jakikolwiek nowy dokument wprowadzony do udostępnionego folderu przez dowolnego członka grupy zostanie automatycznie zsynchronizowany wśród wszystkich kooperujących ze sobą osób. Żadnego ustawiania protokołów, konfigurowania sieci, technicznego żargonu czy skomplikowanych ustawień. Wystarczy udostępnić folder znajomym, a reszta się "sama robi".

Podgląd i edycja

Oprócz standardowo prezentowanego w interfejsie online trybu wyświetlania plików usługa oferuje również wyodrębniony tryb dla zdjęć.

Wygląda to mniej więcej tak, jak na powyższej ilustracji. W przeglądarce widoczne są miniatury zdjęć i filmów umieszczonych w chmurze Dropbox. Za pośrednictwem interfejsu WWW można obejrzeć podgląd plików graficznych w formacie JPG i TIFF. Pozostałe z naszych plików testowych (GIF, PNG, BMP) nie zostały rozpoznane przez moduł zdjęć w usłudze. W przypadku plików wideo rozpoznane zostały pliki: AVI, WMV, MKV oraz MP4 - każdy z tych plików można było odtworzyć bezpośrednio przez przeglądarkę bez konieczności pobierania całego zbioru na dysk.

Oprócz zdjęć i wideo, za pomocą strony WWW można podejrzeć również innego typu dane, np. pliki audio (AAC, MP3, WAV), dokumenty tekstowe (TXT, RTF, Word), arkusze (Excel) czy pliki prezentacji (PowerPoint), Oczywiście korzystanie z interfejsu WWW ma sens jedynie w przypadku komputerów, na których nie jest zainstalowana aplikacja desktopowa Dropbox. W przeciwnym wypadku i tak cała zawartość dysku online jest synchronizowana z lokalnym folderem Dropbox, zatem kwestia rozpoznawalności czy też nie określonych typów plików online przestaje mieć znaczenie.

Bezpieczeństwo

Popularność usługi wymusza na usługodawcy określone (wysokie) standardy zabezpieczeń, gdyż utrata zaufania w razie np. skutecznie przeprowadzonego ataku na tożsamość użytkowników, kradzież danych uwierzytelniających czy zniszczenie przechowywanych w chmurze danych oznaczałoby faktyczny upadek danego usługodawcy na rynku. W przypadku Dropbox komunikacja z serwisem jest szyfrowana od momentu wypełniania formularza rejestracyjnego. Standardowo proces uwierzytelniania realizowany jest tradycyjną, jednoetapową metodą, ale użytkownik może wybrać również dwustopniową weryfikację tożsamości podczas logowania się do usługi, co uniemożliwi dostęp do plików nawet osobom, które poznały hasło dostępowe do konta Dropbox. Dwuetapowa weryfikacja jest tym samym dość skutecznym sposobem ochrony przed uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do konta przez przestępców, którzy wcześniej np. wykradli bazę nazw użytkowników i haseł. W przypadku użytkowników, którzy aktywują usługę dwustopniowego uwierzytelniania, przestępca musiałby wejść w posiadanie urządzenia (najczęściej smartfonu z odpowiednią aplikacją lub po prostu odbierającego wiadomość SMS z jednorazowym kodem), którym uprawniona osoba dodatkowo potwierdza swoją tożsamość podczas korzystania z danej usługi.

Aplikacje mobilne

Dropbox Inc. przygotował programy mobilne na platformę Android oraz iOS, dziwi fakt, że tak popularna usługa wciąż nie wydała swojej aplikacji na system Windows Phone. Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą mobilnego systemu firmy Microsoft zmuszeni są korzystać z alternatywnych, nieoficjalnych metod uzyskiwania dostępu do zasobów w chmurze Dropboksa, co jednak automatycznie obniża poziom bezpieczeństwa korzystania z usługi.

Tak prezentuje się interfejs aplikacji Dropbox zainstalowanej na tablecie z systemem Android. Oczywiście pierwszą propozycją aplikacji jest włączenie automatycznego przesyłania zdjęć i nagrań z aparatu do chmury Dropboksa. 

Standardowa lista plików przechowywanych na Dropboksie, widoczna w aplikacji mobilnej dla systemu Android. Zestaw funkcji jest podobny jak w przypadku interfejsu WWW. 

A tak prezentuje się aplikacja Dropbox w systemie iOS, również tutaj wydzielono tryb wyświetlania plików, zdjęć oraz ulubionych. Większość popularnych formatów danych jest obsługiwana bezpośrednio przez aplikację, co pozwala podejrzeć zawartość plików online.

Zalety i wady

+ ułatwienia w zakresie udostępniania danych innym i współdzielenia danych

+ szybkość synchronizacji

+ możliwość korzystania z dwustopniowego uwierzytelniania

- mała pojemność startowa w bezpłatnym wariancie usługi 

- brak aplikacji na platformę Windows Phone

2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)