partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

Box

Usługa przechowywania danych w chmurze dostępna pod adresem //box.com/ (dawniej box.net) to jedno z dłużej oferowanych na rynku rozwiązań w swojej klasie. Jeszcze dwa lata temu użytkownicy, którzy zdecydowali się na założenie konta w tym serwisie mogli otrzymać bezpłatnie nawet 50 GB przestrzeni dyskowej, co wówczas stanowiło olbrzymią przestrzeń. Dziś amerykański usługodawca oferuje bezpłatnie "tylko" 10 GB, jednak jak już wcześniej zwracaliśmy uwagę, nie tylko pojemność jest czynnikiem decydującym o użyteczności dysku online. Sprawdźmy zatem, czym kusi potencjalnego klienta firma Box Inc.

Rejestracja i interfejs WWW

Witryna główna serwisu to zbiór treści promujących usługę i zachęcających do rejestracji własnego konta.

Proces rejestracji rozpoczyna się od wyboru planu usługi. W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na wariant bezpłatny, przy czym warto od razu zauważyć, że dla usługi oznaczonej jako Personal zwrot Free okazuje się być nieco mylący, gdyż ten plan usługi dostępny jest tak naprawdę w dwóch wariantach i tylko jeden z nich oferowany jest bezpłatnie. Drugi natomiast, w sytuacji gdy na założenie konta decyduje się jedna osoba, okazuje się być dwukrotnie droższy (kosztuje równowartość 10 dolarów miesięcznie) od drugiego z proponowanych planów o nazwie Starter.

Formularz rejestracyjny oprócz standardowych informacji wymaga również podania telefonu. Po prawej stronie ramka z podstawowymi parametrami rejestrowanej usługi. Po wysłaniu formularza użytkownik otrzymuje na podany adres e-mail wiadomość weryfikacyjną zawierającą odnośnik, który należy kliknąć by potwierdzić założenie konta w serwisie Box.

Korzystanie z serwisu rozpoczyna się od propozycji uruchomienia krótkiego przewodnika po usłudze.

Tak prezentuje się główne okno webowego interfejsu usługi Box. Pod komunikatem powitalnym widoczny jest obszar, na którym za pomocą techniki przeciągnij i upuść można umieścić pliki, które mają znaleźć się w chmurze dyskowej.

Oprócz tego w górnej części okna, po lewej stronie widoczny jest przycisk Upload pozwalający na bardziej tradycyjne przesyłanie plików (poprzez odrębne okno dialogowe, w którym użytkownik wskazuje dane do wysłania). Po prawej stronie widoczne są przyciski pozwalające pobrać oprogramowanie klienckie (zarówno stacjonarne, jak i mobilne) oraz wskaźniki i odsyłacze do dodatkowych zasobów związanych z usługą. Interfejs WWW standardowo dostępny jest w języku angielskim, polskojęzycznej wersji brak.

Podczas przesyłania wyświetlane są paski postępu dla każdego wysyłanego pliku. Po wysłaniu danych obok nazwy każdego pliku widoczne są opcje dotyczące konkretnego obiektu. Są to m.in. takie funkcje jak: możliwość udostępnienia pliku, dodanie komentarza do pliku, powiązanie danego pliku z konkretnym zadaniem, podgląd pliku, pobranie na dysk, przesłanie nowszej wersji danego pliku, kopiowanie, przenoszenie, kasowanie, przesłanie za pomocą usługi Gmail lub Chatter, edycja i dodawanie słów kluczowych oraz wyświetlenie właściwości danego obiektu. Dość imponujący zestaw. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza możliwość przypisywania konkretnym plikom zadań, dla których definiowany jest termin wykonania oraz osoby, które dane zadanie powinny wykonać.

Bezpieczeństwo

Jakiekolwiek działania przeprowadzane przez użytkownika w usłudze Box wykonywane są w bezpiecznym środowisku. Od momentu logowania, podczas którego dane uwierzytelniające przesyłane są bezpiecznym kanałem, cały czas praca odbywa się na szyfrowanej stronie, połączenie z serwerem usługodawcy jest szyfrowane, również przesyłane pliki - bez względu na kierunek transmisji - są szyfrowane.

 Podgląd i edycja danych

Kolejną cechą wyróżniającą serwis Box jest elastyczność w zakresie podglądu i edycji różnych typów danych bezpośrednio w chmurze, bez potrzeby pobierania danego pliku na dysk lokalny. Nawet w przypadku korzystania z ograniczonego funkcjonalnie bezpłatnego wariantu usługi użytkownik może przeglądać zdjęcia (obsługiwane są wszystkie sprawdzane przez nas formaty plików graficznych: JPG, TIFF, GIF, PNG i BMP), odsłuchiwać pliki audio (MP3, WMA, WAV, AAC; jedynie format Ogg Vorbis wymaga posiada konta Enterprise), przeglądać dokumenty (format OpenDocument, Word, RTF, TXT), arkusze (Excel, OpenDocument) czy prezentacje (PowerPoint i OpenDocument). W przypadku plików wideo użytkownik konta bezpłatnego lub planu Starter otrzymuje informację, że tego typu dane mogą podejrzeć tylko subskrybenci droższego wariantu usługi.

Box to nie tylko samo przechowywanie danych, ale również szereg aplikacji działających w chmurze, bądź na określonych platformach sprzętowych - zarówno stacjonarnych jak i mobilnych - i ściśle współpracujących z opisywaną usługą przechowywania danych. Na przykład za pomocą aplikacji Box Edit użytkownik może tworzyć i edytować nowe dokumenty Worda czy Excela bezpośrednio w chmurze Box, pod warunkiem że na komputerze ma zainstalowane odpowiednie oprogramowanie edycyjne (tu: pakiet Microsoft Office). Box Edit może tym samym pełnić rolę dodatku do zainstalowanego na komputerze pakietu biurowego, integrującego ten pakiet z chmurą danych Box. To tylko przykład, aplikacji oferowanych przez Box jest znacznie więcej.

Aplikacja Box Sync dla Windows

Za pomocą oferowanej przez usługodawcę aplikacji Box Sync dla systemu Windows uzyskujemy możliwość synchronizacji danych pomiędzy komputerem a chmurą danych. Rozwiązanie doskonale znane z popularnego OneDrive'a czy Dropboksa jest dostępne również w tej usłudze. Folder tworzony przez tę aplikację nazywa się Box Sync i jest standardowo zlokalizowany w folderze profilu aktualnie zalogowanego użytkownika (tj. najczęściej C:\Users\(nazwa_konta)).

Natychmiast po włączeniu synchronizacji dane, które już zostały wcześniej umieszczone w chmurze Box są automatycznie pobierane do utworzonego lokalnie folderu. Więcej funkcji program Box Sync nie oferuje, ale już sama synchronizacja danych stanowi bardzo przydatne uzupełnienie funkcji dostępnych za pośrednictwem interfejsu WWW.

Aplikacje mobilne

Serwis Box oferuje aplikacje mobilne na wszystkie sprawdzane przez nas platformy: Android, iOS oraz Windows Phone.

Tak prezentuje się aplikacja dla systemu Android. Po zalogowaniu użytkownik otrzymuje dostęp do listy plików umieszczonych w chmurze. Większość popularnych formatów danych można przeglądać bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej. Oczywiście wybrane aplikacje można pobrać do późniejszego przeglądu offline.

Tym razem interfejs mobilnego programu box dla systemu iOS - podobna funkcjonalność: czytelny dostęp do plików, możliwość podglądu online, pobrania i późniejszego przeglądu offline.

Charakterystyczny interfejs aplikacji mobilnej dla systemu Windows Phone. Mimo znacząco różnej oprawy graficznej w stosunku do pozostałych platform mobilnych funkcjonalność tej aplikacji jest podobna.

 

Zalety i wady

+ szybkość działania usługi

+ szeroki zakres obsługiwanych bezpośrednio w chmurze formatów danych

+ możliwość zwiększenia funkcjonalności usługi za pomocą dodatkowych aplikacji działających w chmurze

- brak polskojęzycznego interfejsu

- ograniczenie rozmiaru pojedynczego pliku (250 MB) w bezpłatnym wariancie usługi

2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)