partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

Amazon Cloud Drive

Amerykański potentat handlu internetowego i jeden z gigantów rynku usług online swoją chmurę dyskową zaoferował znacznie później od rozwiązań konkurencji. Usługa przechowywania danych, o nazwie Amazon Cloud Drive zadebiutowała na rynku 29 marca 2011 roku. Jakie funkcje i możliwości dla indywidualnego użytkownika oferuje dziś?

Rejestracja i interfejs WWW

Strona startowa usługi Amazon Cloud Drive zachęca do skorzystania z bezpłatnego wariantu usługi.

Każdy zarejestrowany użytkownik bezpłatnej wersji usługi otrzymuje na start 5 GB przestrzeni dyskowej online. Z jednej strony nie jest to szczególnie dużo (trzykrotnie mniej niż np. Dysk Google czy OneDrive), ale z drugiej taka przestrzeń pozwala na przechowywanie online wielu danych, których użytkownik nie chciałby stracić np. w wyniku awarii komputera. Aby uzyskać dostęp do usługi należy zalogować się na konto Amazon. Jeżeli użytkownik kiedykolwiek korzystał z usług Amazona wymagających uwierzytelniania, nie musi zakładać nowego konta. Dostęp do chmurowego dysku uzyska po zalogowaniu się na już posiadane konto. Jeżeli dotychczas nie korzystano z żadnych rozwiązań online amerykańskiego giganta, należy się zarejestrować. Rejestracja jest oczywiście bezpłatna. Formularz rejestracyjny wymaga podania imienia i nazwiska, adresu email oraz hasła, które ma chronić dostęp do rejestrowanej usługi. Amazon nie udostępnił możliwości powiązania dostępu do swojej chmury z innym kontem (np. z Twittera czy Facebooka). Cała procedura rejestracji odbywa się bezpiecznym, szyfrowanym kanałem.

Natychmiast po zatwierdzeniu formularza rejestracyjnego użytkownik otrzymuje dostęp do własnego dysku online za pośrednictwem przeglądarki WWW. Interfejs dysku jest przesłonięty obszarem zrzutu, na którym można umieścić pliki techniką "przeciągnij i upuść" celem wysłania danych do nowo założonej chmury dyskowej. Skorzystaliśmy z tej funkcji przesyłając do nowo założonego konta plik testowy i dokonując pomiaru czasu wysyłania. Wynik był bardzo dobry jak na odległy serwer - plik został umieszczony w chmurze już po 47 sekundach.

Standardowo udostępniana pojemność bezpłatnego konta - 5 GB - może być znacznie rozbudowana. Użytkownik ma do swojej dyspozycji szereg planów oferowanych przez usługodawcę. Najmniejsza komercyjna pojemność to 20 GB, największa - aż 1000 GB. Ceny reprezentują poziom zdecydowanie zawyżony w stosunku do przeciętnych możliwości finansowych internauty znad Wisły.

Interfejs webowy usługi jest przejrzysty, ale stosunkowo mało funkcjonalny. Oprócz przedstawionego już łatwego sposobu wysyłania plików przez przeglądarkę użytkownik może pobierać dane, zmieniać nazwy plików, przesuwać je pomiędzy folderami w chmurze i oczywiście kasować. Warto przy tym wspomnieć, że usługa nie kasuje plików definitywnie, nawet po ich usunięciu wciąż istnieje możliwość odzyskania skasowanego zbioru (wystarczy kliknąć widoczny w przeglądarce odnośnik Deleted items). Choć usługa rozpoznaje typy danych przyporządkowując określonym typom plików adekwatne ikony, co zresztą widać na powyższej ilustracji, to nie idą za tym rozbudowane możliwości podglądu czy edycji plików. Podczas korzystania z usługi zauważyliśmy, że nazwy plików zawierające polskie znaki nie są w interfejsie WWW wyświetlane poprawnie.

Tak naprawdę jedynymi formatami danych, które z poziomu chmury użytkownik może podejrzeć są fotografie cyfrowe oraz nagrania wideo. Dla tych typów plików w interfejsie WWW wyodrębniono odrębny moduł wywoływany kliknięciem napisu Photos & Videos. Z naszego testowego zbioru danych usługa Amazon Cloud Drive rozpoznała zdjęcia w formacie TIFF, JPG, PNG, GIF oraz BMP (kompletny zbiór fotografii testowych) oraz pliki wideo w formacie WMV, AVI oraz MP4. Nie rozpoznane zostały pliki wideo zapisane w formacie MKV oraz MPG.

Bezpieczeństwo

Silną stroną usługi Amazon Cloud Drive jest oferowany poziom bezpieczeństwa. Zarówno proces logowania, jak i wszystkie czynności wykonywane za pośrednictwem interfejsu WWW realizowane są na szyfrowanej stronie internetowej. Również przesył plików (zarówno wysyłka jak i pobieranie) odbywa się szyfrowanym kanałem. Amazon Cloud Drive jest usługą nastawioną przede wszystkim na bezpieczne przechowywanie danych użytkownika. Brak tu jakichkolwiek funkcji edycji online, czy współdzielenia i udostępniania danych, ale to w kontekście bezpieczeństwa informacji można uznać za zaletę.

Aplikacja desktopowa

Sytuacja z aplikacją kliencką instalowaną w systemie Windows jest o tyle dziwna, że z jednej strony oprogramowanie o nazwie Amazon Cloud Drive desktop wciąż można znaleźć w internecie, ale w oficjalnej dokumentacji usługi Cloud Drive firma Amazon jednoznacznie deklaruje, że oprogramowanie klienckie Amazon Cloud Drive desktop nie jest już dłużej udostępniane w serwisie Amazon. Użytkownicy, którzy wcześniej korzystali z tej aplikacji wciąż mogą jej używać, ale dla nowych użytkowników usługi program oficjalnie nie jest dostępny. Szkoda, bo wpływa to w pewnym stopniu na funkcjonalność usługi. Aplikacja Amazon Cloud Drive desktop działała podobnie do aplikacji klienckich towarzyszących takim usługom jak OneDrive, Dropbox czy Onet Dysk - tworzyła na dysku lokalnym użytkownika specjalny folder o nazwie Cloud Drive, którego zawartość była automatycznie synchronizowana z dyskiem w chmurze. Niestety, skoro usługodawca oficjalnie zaprzestał oferowania tego rozwiązania klientom, trudno i nam polecać ten program. Być może powodem zaniechania oferowania tego rozwiązania był problem sygnalizowany przez krótką informację zawartą w dokumentacji pomocy usługi Cloud Drive, a dotyczącą kłopotów z synchronizacją plików, których nazwy zawierały znaki specjalne lub kończyły się znakiem spacji.

Aplikacje mobilne

Posiadacze sprzętu mobilnego firmy Apple oraz urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android mogą uzyskać dostęp do chmury dyskowej firmy Amazon za pośrednictwem oferowanych przez amerykańską korporację aplikacji. Bez względu na platformę docelową aplikacja nazywa się tak samo: Amazon Cloud Drive Photos.

Nazwa sugeruje w znacznym stopniu funkcjonalność oferowanego przez Amazon oprogramowania mobilnego. Powyżej ekran wstępny z aplikacji uruchomionej na iPadzie mini. Jedyną funkcją, którą użytkownik może włączyć, bądź z niej zrezygnować jest automatyczne wysyłanie zdjęć i nagrań wideo wykonanych za pomocą danego urządzenia do dysku Amazon Cloud Drive.

Niezależnie od dokonanego wyboru pozostałe funkcje tego programu, dostępne już po zalogowaniu się w usłudze, sprowadzają się do możliwości obejrzenia zdjęć i nagrań wideo znajdujących się na dysku online.

Aplikacja dla systemu Android działa praktycznie tak samo. Najpierw użytkownik dokonuje wyboru, czy zdjęcia wykonane danym smartfonem lub tabletem mają być przesyłane automatycznie do chmury Amazona, a następnie na kolejnym ekranie mamy możliwość przeglądania zapisanych w Cloud Drive zdjęć i filmów. Do danych innego typu, dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, archiwów czy jakichkolwiek innych plików nie da się uzyskać dostępu za pomocą oferowanych aplikacji mobilnych Amazona. 

Zalety i wady

+ szybkość działania

+ bezpieczeństwo przesyłu i przechowywania

- usługa odtwarzacza muzycznego plików z chmury nie działa w Polsce

- słaba funkcjonalność chmury (brak funkcji podglądu, edycji itp.)

- brak polskich znaków w nazwach plików w interfejsie WWW

- ograniczone możliwości aplikacji mobilnych

- brak aplikacji klienckiej dla komputerów

2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)