partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

Podsumowanie

Po dokładnym przetestowaniu dziewięciu popularnych usług przechowywania danych w chmurze oraz sprawdzeniu jak w porównaniu z nimi wypada własna chmura prywatna wiemy jedno: nie ma rozwiązania idealnego. Jednak użytkownik świadomy swoich wymagań ma szansę z kilku jednocześnie wykorzystywanych usług, zbudować coś, co zaspokoi jego potrzeby zarówno w zakresie łatwości udostępniania danych, dostępności, szybkości działania, pojemności itp. Inne potrzeby będzie miał uzdolniony muzycznie nastolatek chcący wymieniać się ze znajomymi np. własnymi setami muzycznymi, a inne użytkownik prowadzący niewielką działalność wymagającą ciągłego przebywania w terenie i potrzebujący łatwego i bezpiecznego dostępu do niewielkiej ilości istotnych dokumentów. Mamy nadzieję, że zarówno nasz kompleksowy test, jak i krótka, podsumowująca charakterystyka poszczególnych usług uzupełniona o szczegółową tabelę z danymi dotyczącymi testowanych rozwiązań pomogą dokonać świadomego wyboru optymalnego wariantu.

4shared

Usługa przeznaczona przede wszystkim dla tych, którym zależy głównie na łatwym udostępnianiu danych (ale nie poufnych!) znajomym. Nie nadaje się do bezpiecznego przechowywania danych, głównie ze względu na brak szyfrowania połączenia podczas komunikacji ze zdalnym serwisem. Spora pojemność, łatwa obsługa i niski poziom ochrony.

Amazon Cloud Drive

To chyba najmniej polecana przez nas usługa. Amazon oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywania danych, ale dla polskiego internauty usługa jest znacznie mniej atrakcyjna niż dla obywatela Stanów Zjednoczonych, który może liczyć na dodatkowe funkcje (np. odtwarzacz muzyki działający w chmurze).

Box

Szybki transfer, rozbudowana funkcjonalność przy wysokim poziomie bezpieczeństwa oraz możliwość dostosowania usługi poprzez korzystanie z dostępnych aplikacji w chmurze. Rozwiązanie przygotowane pod kątem biznesu, na pewno warto wypróbować.

Chomikuj

Kolejna, obok 4shared, usługa, której przeznaczeniem jest przede wszystkim dzielenie się plikami z innymi użytkownikami sieci, a nie bezpieczne ich przechowywanie czy kopie zapasowe. Kontrowersje prawne wokół tego serwisu nie budują jego marki jako stabilnego i bezpiecznego miejsca na dane. Wielu użytkowników może irytować krzykliwa i przesycona reklamami oprawa graficzna. Teoretycznie nielimitowana przestrzeń na dane, ale bardzo mały (w wersji bezpłatnej) transfer.

Dropbox

Najpopularniejszy dysk online świata broni się przed usługami gigantów IT przede wszystkim błyskawiczną synchronizacją danych na dowolnej platformie oraz banalnie prostą obsługą. Wadą - przynajmniej w wariancie bezpłatnym - jest znikoma (jak na dzisiejsze standardy) pojemność zaczynająca się od 2 GB. Jednak bardzo łatwo tę pojemność można powiększyć nawet do 16 GB zapraszając znajomych i wykonując proste zadania. Większą pojemność można również uzyskać bez angażowania znajomych włączając np. automatyczny przesył zdjęć do chmury.

Dysk Google

Wyszukiwarkowy gigant systematycznie usprawnia działanie swojego dysku w chmurze. Spora pojemność, szeroki zakres podglądu i edycji danych bezpośrednio w chmurze, możliwość edycji offline nawet przez przeglądarkę, usprawniona synchronizacja - obowiązkowo należy wypróbować.

Dysk WP.PL

Najświeższa spośród opisywanych przez nas usług. Wdrożona w połowie września br. okazuje się być produktem może jeszcze niezbyt dojrzałym, ale obiecującym. Przejrzysty interfejs, podgląd wielu typów danych, łatwe funkcje udostępniania, szkoda że brak możliwości zwiększenia pojemności ponad 5 GB oferowane bezpłatnie.

iCloud

Charakter tej usługi powoduje że można ją polecić wyłącznie posiadaczom sprzętu firmy Apple, dla pozostałych użytkowników charakteryzująca się ciekawymi możliwościami chmura dyskowa Apple jest po prostu nieprzydatna.

Mega

Zdecydowany lider naszego zestawienia jeżeli chodzi o pojemność bezpłatnego konta - aż 50 GB. Również lider w kwestii użycia funkcji kryptograficznych w celu ochrony treści zamieszczanych przez użytkownika. Niestety, w kwestii wydajności przesyłu danych serwis wypadł bardzo źle, wręcz fatalnie, co stawia pod znakiem zapytania jego użyteczność.

OneDrive

Microsoft, podobnie jak Google, stara się powiększyć swój udział w chmurowym rynku. Wdrożone ostatnio powiększenie bezpłatnej przestrzeni do 15 GB (co bardzo łatwo można powiększyć o kolejne 15 GB), możliwość uzyskania nawet 1 TB przy zakupie subskrypcji na "domową" edycję Office 365, dodatkowe usługi powiązane z usługą przechowywania danych to tylko niektóre z zalet. Obok tej usługi zainteresowani przechowywaniem danych w chmurze nie mogą przejść obojętnie.

OnetDysk

Usługa oferowana przez najpopularniejszy polski portal jest rozwiązaniem bezpiecznym, funkcjonalnym, a przede wszystkim - ze względu na lokalizację serwerów w naszym kraju - szybkim. Pojemność startowa w wariancie bezpłatnym nie jest duża, ale łatwo (bez konieczności spamowania kogokolwiek) można ją powiększyć o ponad 50%. Warto wypróbować, a obowiązkowo powinni z niej skorzystać posiadacze konta pocztowego w serwisie Onetu.

WD My Cloud

Budowa własnej chmury, mimo licznych ułatwień może być dla nietechnicznego użytkownika wciąż dość uciążliwa (osoby o dużej wiedzy technicznej poradzą sobie bez najmniejszego problemu). Rozwiązanie to będzie z pewnością coraz popularniejsze, bo łączy najlepsze cechy chmur online z pełną kontrolą fizycznego dostępu do danych. Niestety w tym przypadku nie ma możliwości skorzystania z usługi za darmo. Chcąc dysponować własną chmurą trzeba zainwestować.

 
2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)