partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

OnetDysk

Usługa przechowywania danych oferowana przez polską firmę, czy to ma szansę zadziałać? Naszym zdaniem tak, gdy weźmiemy pod uwagę, że usługodawcą jest jedna z największych firm internetowych w naszym kraju dysponująca odpowiednim zapleczem technologicznym. Czy OnetDysk ma szanse konkurować z usługami oferowanymi przez światowych gigantów? Sprawdziliśmy.

Rejestracja, interfejs WWW i korzystanie z usługi

Główna witryna usługi zdradza od razu informacje o faktycznej pojemności bezpłatnego wariantu usługi. Na start każdy nowy użytkownik otrzymuje 5 GB, ale bardzo szybko tę pojemność można powiększyć poprzez wykonanie określonych zadań (są one wymienione po lewej stronie witryny powitalnej).

Usługa wymaga rejestracji, proces ten wymaga podania przez użytkownika znacznie większej ilości danych niż w przypadku innych usług. Oprócz imienia i nazwiska należy podać płeć, datę urodzenia, kraj, kod i miasto, wybrać adres internetowy dla zakładanej razem z kontem skrzynki pocztowej, wpisać hasło i zdać test CAPTCHA. Alternatywnym sposobem na zarejestrowanie się w usłudze, jest powiązanie konta OnetDysku z już posiadanym kontem na Facebooku.

Jak wcześniej wspomniano standardowo formularz rejestracji dotyczy usługi dysku online z jednoczesnym założeniem konta pocztowego w domenie Onetu. Użytkownik już dysponujący jakimkolwiek adresem email nie musi korzystać z tej drogi, wystarczy podczas rejestracji wybrać formularz uaktywniany kartą Bez OnetPoczty. Wtedy do logowania się do OnetDysku może być wykorzystany dowolny adres email.

Po wysłaniu formularza rejestracyjnego użytkownikowi pozostaje jeszcze tylko akceptować regulamin usługi i ponownie zapoznać się z trzema najbardziej podkreślanymi przez usługodawcę cechami usługi: bezpieczeństwem danych, łatwością ich udostępniania oraz możliwością bezpośredniego zapisu w chmurze załączników pocztowych z wiadomości zarządzanych z poziomu konta OnetPoczty. Nam szczególnie podobała się ta ostatnia funkcja i polecamy ją każdemu, kto korzysta z OnetPoczty i zamierza korzystać z OnetDysku.

Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu do webowego interfejsu usługi internauta jest zachęcany do instalacji dodatkowego oprogramowania klienckiego: na platformę Windows oraz na platformy mobilne (Android oraz iOS).

Przesyłanie plików na dysk online jest bardzo proste, realizowane techniką "przeciągnij i upuść". Nie ma tutaj konkretnego obszaru zrzutu, pliki przeciągnięte z okna Eksploratora Windows można upuścić w dowolnym miejscu obszaru roboczego usługi w przeglądarce WWW.

Bezpieczeństwo

Korzystanie z webowego interfejsu usługi OnetDysk odbywa się poprzez połączenie szyfrowane. Zaszyfrowana jest również treść strony zawierającej spis obiektów przechowywanych na koncie użytkownika. Również przesył plików w obie strony jest szyfrowany. Proces uwierzytelniania odbywa się poprzez formularz znajdujący się na chronionej stronie.

Podgląd i edycja danych

Funkcjonalność dysku online skupia się raczej na bezpiecznym przechowywaniu i synchronizacji danych, a nie na umożliwieniu edycji tych danych w szerokim zakresie.

Użytkownik OnetDysku może - wykorzystując interfejs webowy usługi - przeglądać pliki graficzne w formacie JPG, GIF oraz PNG, pliki w pozostałych formatach przez nas sprawdzanych można pobierać, a także manipulować nimi w inny sposób (zmiana nazwy, udostępnianie itp.), ale podgląd i edycja online nie są dostępne.

Aplikacja OnetDysk

Oprócz dostępu przez przeglądarkę, usługodawca oferuje instalowaną w systemie Windows aplikację. Jej zadanie jest podobne jak w przypadku analogicznych aplikacji powiązanych z usługami Dropbox, Dysk Google, Box czy OneDrive - umożliwienie automatycznej synchronizacji danych pomiędzy dyskiem lokalnym, a dyskiem w chmurze.

Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu desktopowej aplikacji OnetDysk kreator ustawień proponuje automatyczne wykonywanie kopii zapasowej standardowych folderów powiązanych z profilem aktualnie zalogowanego użytkownika. Idea słuszna, ale mamy obawy, czy powierzchnia OnetDysku jest wystarczająca na to, by w całości zmieścić ilość danych przechowywanych w zaznaczonych na ilustracji folderach. Użytkownik może dowolnie modyfikować zakres i ilość danych, które mają być chronione poprzez automatyczne wykonywanie kopii zapasowej.

Kolejny etap konfiguracji pozwala wybrać, które z folderów znajdujących się na dysku online mają być synchronizowane z tworzonym podczas instalacji opisywanego programu folderu synchronizacyjnego. Standardowo wybrane są wszystkie elementy (podobnie jak w przypadku Dropboksa, OneDrive'a czy Dysku Google), ale już na tym etapie można wyłączyć część folderów z puli synchronizowanych danych. Oczywiście decyzja co do wyboru danych, które mają być synchronizowane bądź zapisywane w kopii zapasowej może być później dowolnie zmieniana w ustawieniach usługi.  

Po dokonaniu wstępnych ustawień aplikacja umieszcza swoją ikonkę w obszarze powiadomień na pasku zadań i jest to jedyny ślad jej aktywności. Od tej pory zawartość wybranych folderów będzie automatycznie przesyłana do OnetDysku (kopia zapasowa), a zawartość specjalnego folderu OnetDysk - synchronizowana.

Aplikacje mobilne

Usługodawca przygotował aplikacje mobilne na platformy mobilne: Android oraz iOS.

Cechą charakterystyczną większości aplikacji mobilnych umożliwiających dostęp do dysku online jest to, że po pierwszym uruchomieniu użytkownik jest pytany o ty, czy chce by zdjęcia i filmy wykonane urządzeniem mobilnym były automatycznie przesyłane do chmurowego dysku. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji OnetDysk na platformę Android (analogiczne pytanie otrzymaliśmy też po uruchomieniu aplikacji napisanej dla systemu iOS)

Bez względu na to, czy korzystamy z urządzeń mobilnych działających pod kontrolą systemu Android, czy też iOS funkcjonalność aplikacji OnetDysk na obu platformach jest podobna. Bezpośrednio z OnetDysku można pobierać pliki i otwierać je w zainstalowanych na urządzeniu mobilnym aplikacjach obsługujących dany format plików. Niektóre formaty jak np. pliki PDF, można odczytywać bezpośrednio z aplikacji klienckiej, a potem - w zależności od potrzeb - przekazywać do innych aplikacji (np. do iBooks w iOS).  

Podsumowując, OnetDysk to usługa, która znakomicie może uzupełniać podobne rozwiązania, z których już korzysta użytkownik. Wstępna pojemność 5 GB może być bez żadnego trudu łatwo zwiększona do 8,5 GB i nie trzeba w tym celu nikogo spamować zaproszeniami do skorzystania z usługi. Ci, którzy jednak zdecydują się na zaproszenie innych do korzystania z OnetDysku mogą powiększyć bezpłatną przestrzeń do 16 GB. Jeżeli i to komuś nie wystarczy, może zdecydować się na opcję płatną. Najtańszą usługą dostępną komercyjnie jest przestrzeń 50 GB, która rocznie kosztuje 99 zł. Nie bez znaczenia jest też to, że serwery opisywanej usługi znajdują się w Polsce, co ma wpływ na wyższą prędkość połączeń, a tym samym szybszą wymianę danych pomiędzy użytkownikiem a Onet Dyskiem.

 

Zalety i wady

+ automatyczne wykonywanie kopii zapasowej wybranych danych

+ automatyczna synchronizacja danych

+ szybkość działania

- niewielka liczba obsługiwanych typów plików (podgląd) w interfejsie WWW

- brak aplikacji klienckiej dla Windows Phone

2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)