partner serwisu
Dropbox, Google Drive, OneDrive i inni - usługi chmurowe 2014 i sposób na własną chmurę
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
23 września 2014, 13:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4shared, amazon cloud drive, box, chmura prywatna, chmury dyskowe, chmury obliczeniowe, chomikuj, cloud storage, dropbox, dysk google, google drive, icloud, my cloud, onedrive, onet dysk, przechowywanie danych w chmurze, własna chmura

OneDrive

Należący do Microsoftu OneDrive to jedna z "wielkich" chmur dyskowych. Usługa oferowana przez producenta najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów i laptopów jest jedną z największych w swojej klasie. Niewielu innych usługodawców (może poza Dropboksem i Dyskiem Google) może się pochwalić liczbą użytkowników danego rozwiązania liczoną w dziesiątkach czy nawet setkach milionów. OneDrive (dawniej znany pod nazwą SkyDrive) jest obecny na polskim rynku od maja 2008 roku i jest jedną z najdłużej oferowanych usług przechowywania danych online. Microsoft ostatnio mocno inwestuje w rozwiązania chmurowe, co nie mogło pozostać bez wpływu na usługę OneDrive.

Rejestracja i interfejs WWW

Przez długi czas bezpłatnie oferowana pojemność wynosiła 7 GB. Ostatnio jednak Microsoft zdecydował się zwiększyć udostępnianą za darmo przestrzeń do 15 GB, tym samym stając się obok 4shared i Dysku Google największym dyskiem online w naszym zestawieniu. Co więcej we wrześniu br. Microsoft wprowadził dodatkową premię - w zamian za zaznaczenie opcji automatycznej synchronizacji zdjęć w urządzeniu mobilnym pojemność bezpłatnego konta wzrasta o kolejne 15 GB, w efekcie użytkownik otrzymuje aż 30 GB, które można wykorzystać nie tylko na pliki multimedialne, ale na dowolne dane.

OneDrive jest jedną z wielu usług online oferowanych przez korporację z Redmond, podobnie jak w przypadku usług Google'a uwierzytelnianych za pomocą jednego konta Google, tak i tutaj dostęp do OneDrive'a mają wszyscy, którzy założyli wcześniej konto Microsoft (dawniej Live ID). Osoby, które dotychczas nie korzystały z usług online Microsoftu mogą zarejestrować bezpłatnie nowe konto i tym samym uzyskać dostęp do OneDrive'a i wielu innych rozwiązań w chmurze.

Procedura rejestracji nowego konta jest nieco bardziej uciążliwa niż w przypadku innych opisywanych usługodawców. Nie wystarczy imię i nazwisko, adres email i hasło. Microsoft żąda również podania kraju, kodu pocztowego oraz numeru telefonu lub alternatywnego adresu e-mail. Dodatkowy email lub telefon mogą się okazać pomocne w sytuacji, gdyby użytkownik w przyszłości zapomniał hasła dostępowego do usługi. Po wysłaniu formularza rejestracyjnego trzeba jeszcze potwierdzić chęć założenia usługi klikając link w przesłanej na adres email wiadomości i już można się logować do interfejsu webowego OneDrive'a.

Witryna konta OneDrive'a umożliwiająca zarządzanie danymi przechowywanymi w chmurze została przygotowana w charakterystycznym, kafelkowym stylu nawiązującym oczywiście do interfejsu znanego z Windows 8.x. Czy to się może podobać? Kwestia gustu. Bardziej istotna jest funkcjonalność i użyteczność danego rozwiązania. Po pierwszym zalogowaniu się w serwisie OneDrive widoczny jest obszar roboczy zawierający trzy preinstalowane foldery na różnego typu pliki, działa technika "przeciągnij-i-upuść", interfejs jest oczywiście polskojęzyczny. Ponadto nowy użytkownik usługi otrzymuje propozycję wykonania kilku prostych zadań, co skutkuje powiększeniem dostępnej przestrzeni. Bardzo łatwo można powiększyć OneDrive'a z 15 do 30 GB. Wystarczy zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym i zgodzić się na automatyczne wykonywanie kopii zapasowej zdjęć wykonywanych smartfonem lub tabletem. 

Zwiększenie pojemności jest możliwe również poprzez polecenia - podobnie jak w Dropboksie czy Onet Dysku. Każde skuteczne polecenie (czyli kiedy osoba zaproszona założy konto w usłudze) oznacza 500 MB dodatkowej przestrzeni w chmurze dla obu stron. Premia przysługuje za maksymalnie 10 poleceń, co oznacza do 5 GB dodatkowej, bezpłatnej przestrzeni.

Jak to działa? Podobnie jak w innych usługach oferujących premie za propagowanie usługi wśród znajomych. Wystarczy wysłać osobie znajomej specjalny link (jest on generowany przez OneDrive'a i jest unikalny dla każdego konta użytkownika zapraszającego). OneDrive dodatkowo ułatwia dystrybucję zaproszeń: na stronie z wygenerowanym linkiem do zaproszenia widoczne są ikonki reprezentujące cztery różne sieci społecznościowe (Facebooka, Twittera, LinkedIn oraz Weibo). Czytelnikom, którzy nie mają jeszcze OneDrive'a, a chcieliby otrzymać dodatkowe 500 MB przestrzeni proponujemy skorzystanie z linku zapraszającego z naszego konta wykorzystywanego podczas testów tej usługi (jest on również widoczny na powyższej ilustracji); oczywiście zgodnie z zasadami usługi, dodatkowa przestrzeń przysługuje pierwszym 10-ciu osobom, które zdecydują się na założenie konta za pomocą zaproszenia.

Oczywiście podobnie jak w przypadku wielu innych usług (poza Dyskiem WP.PL) użytkownik może opcjonalnie wykupić płatną wersję usługi, co automatycznie oznacza dostęp do większej przestrzeni. Na przykład plan OneDrive dla Firm kosztuje 2 euro za użytkownika miesięcznie i daje dostęp aż do 1 TB przestrzeni w chmurze. Warto wiedzieć, że tyle samo otrzymują subskrybenci Office 365 w przypadku wyboru planu Personal. Natomiast osoby, które zdecydują się na zakup Office 365 w wariancie rodzinnym otrzymują aż 5 TB dla wszystkich użytkowników.

Bezpieczeństwo

Cała komunikacja pomiędzy użytkownikiem a usługą OneDrive odbywa się bezpiecznym połączeniem. Witryna OneDrive (również sam proces rejestracji konta) jest zaszyfrowana, szyfrowane jest też połączenie pomiędzy klientem i usługą, a także transmitowane dane. Pod względem stosowanych zabezpieczeń Microsoft nie stosuje tutaj taryfy ulgowej, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę gigantyczną skalę inwestycji chmurowych tej korporacji. Użytkownicy, którzy chcą dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa mogą skorzystać z dostępnej (podobnie jak w przypadku Dysku Google) dwuetapowej weryfikacji danych uwierzytelniających podczas logowania do usługi.

Podgląd i edycja danych

Sprawdziliśmy, czy interfejs webowy usługi OneDrive umożliwia podgląd i edycję wielu typów danych. Przeglądanie multimediów działa w przypadku zdjęć (PNG, JPG, BMP, TIFF, GIF) i wideo (AVI, MP4, WMV), pliki audio są standardowo pobierane na dysk lokalny (nie można ich odsłuchać bezpośrednio na dysku online), podobnie usługa traktuje spakowane archiwa, po kliknięciu np. pliku ZIP jest on pobierany na dysk lokalny.

Zdjęcia są widoczne już na liście plików w postaci miniatur, ale oprócz tego interfejs webowy OneDrive oferuje odrębny tryb wyświetlania przeznaczony dla zdjęć i plików wideo. Każdej przeglądanej fotografii można dodać podpis, który będzie wyświetlany np. w trybie pokazu slajdów, oprócz tego można dodać słowa kluczowe, a także oznaczyć osoby widoczne na zdjęciach. Jeżeli w metadanych towarzyszących cyfrowym zdjęciom znajdują się współrzędne geograficzne, OneDrive obok zdjęcia wyświetli mapkę z informacją gdzie dana fotografia została wykonana. 

W przypadku plików wideo film jest odtwarzany strumieniowo bezpośrednio z dysku OneDrive.

Znacznie większe możliwości OneDrive oferuje w zakresie podglądu i edycji plików biurowych. Kliknięcie dokumentu Worda, czy OpenOffice'a na dysku OneDrive uruchamia webową aplikację Word Online. Podobnie jest w przypadku plików arkuszy kalkulacyjnych czy plików prezentacji. Za pomocą konta Microsoft dającego dostęp do OneDrive'a użytkownik otrzymuje również dostęp do działających online aplikacji i usług powiązanych z dyskiem internetowym Microsoftu.

Kliknięcie widocznej w górnym lewym rogu okna interfejsu WWW strzałki w dół powoduje wyświetlenie podręcznego menu usług, do których - bezpłatnie - otrzymuje dostęp każdy użytkownik OneDrive'a. Usługa pocztowa w domenie Outlook.com, kontakty online, kalendarz, zadania, terminy oraz cztery aplikacje biurowe online: Word, Excel, PowerPoint i OneNote.

Aplikacja desktopowa OneDrive

Podstawowym zadaniem dostępnej na platformę Windows oraz OS X aplikacji OneDrive jest przede wszystkim automatyczna synchronizacja danych.

Instalacja aplikacji jest w zasadzie jednoetapowa.

Podobnie jak w przypadku usług Box, Dropbox, Dysk Google czy OnetDysk, po zainstalowaniu aplikacji OneDrive, na dysku użytkownika tworzony jest folder, którego zawartość będzie automatycznie synchronizowana z dyskiem online. Standardowo folder ten nazywa się OneDrive i umieszczany jest wewnątrz folderu profilu aktualnie zalogowanego użytkownika. Można to jednak zmienić i taką możliwość użytkownik ma już podczas pierwszego uruchomienia aplikacji.

Po instalacji jedynym widocznym objawem działania aplikacji jest obecność wspomnianego folderu oraz ikonka umieszczona w obszarze powiadomień na pasku zadań. Od tej pory każdy plik umieszczony w lokalnym folderze OneDrive będzie automatycznie wysyłany do dysku online i będzie dostępny dla użytkownika z każdego miejsca na świecie (podłączonego do Sieci) i z dowolnego urządzenia mobilnego, na którym zainstalowany jest program kliencki OneDrive. Skoro wspomnieliśmy o aplikacjach mobilnych, czas je poznać.

Aplikacja kliencka dla konsoli Xbox

Cechą wyróżniającą usługę Microsoftu na tle innych chmur dyskowych ujętych w naszym zestawieniu jest to, że użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji również aplikację kliencką dla konsoli Xbox. Dzięki temu również gracze korzystający z konsoli mogą mieć dostęp do swoich danych przechowywanych w chmurze i wykorzystywać konsolę jako strumieniowy odtwarzacz multimedialny pobierający zdjęcia, pliki audio i wideo właśnie z OneDrive'a. Niestety nie ma możliwości przeglądania innych plików, jak zdjęcia czy filmy.

Aplikacje mobilne 

Na pierwszy ogień sprawdziliśmy aplikację OneDrive na platformę Android. Pierwsze uruchomienie to krótki przewodnik po podstawowych funkcjach programu dający też od razu dostęp do ekranu logowania. 

Po zalogowaniu się na koncie OneDrive wyświetlana jest standardowa propozycja, dotycząca aktywacji funkcji automatycznego zapisu kopii zapasowych zdjęć i filmów w chmurze OneDrive.

A to już lista plików przechowywanych na dysku OneDrive. Możliwości podglądu zależą od tego jakie aplikacje są zainstalowane na smartfonie/tablecie z Androidem. Na przykład, jeżeli na smartfonie jest zainstalowany odtwarzacz audio (a zazwyczaj jest), to po puknięciu pliku muzycznego na dysku OneDrive rozpocznie się jego odtwarzanie.

 

Tak prezentuje się interfejs aplikacji dla iPhone'a/iPada. Oprócz standardowego podglądu plików przechowywanych na dysku OneDrive, aplikacja oferuje automatyczne wykonywanie kopii zapasowych zdjęć wykonanych mobilnym urządzeniem Apple czy przeglądanie danych udostępnionych przez innych użytkowników.

Mobilnego klienta OneDrive'a nie mogło zabraknąć na należącej również do Microsoftu platformie Windows Phone. Integruje się on z mobilnym pakietem Office, co pozwala np. na przeglądanie i edycję dokumentów Worda, arkuszy Excela czy arkuszy PowerPointa bezpośrednio z OneDrive'a.

Zalety i wady

+ łatwe udostępnianie danych przy wysokim poziomie zabezpieczeń

+ pakiet biurowy online umożliwia edycję i tworzenie dokumentów bezpośrednio w chmurze

+ aplikacje mobilne na wszystkie najważniejsze platformy systemowe

+ automatyczna synchronizacja plików

- dość powolne wysyłanie danych na dysk OneDrive

2014.09.24, 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!
ahbk
2014.09.24, 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...
2014.09.24, 12:16
baudwin @ 2014.09.24 09:29
Pani Agnieszko.
Przed publikacją materiału polecam zapoznanie się z tym co faktycznie daje dana usługa a nie opieranie się na STARYCH danych.
Pisała Pani o iCloud w minusach:
- brak możliwości ręcznego umieszczania określonych typów plików
od kilkunastu dni iCloud przekształcił się w iDrive i daje taką możliwość (http://www.apple.com/pl/icloud/icloud-drive/)
- usługa praktycznie zamknięta, przydatna wyłącznie posiadaczom sprzętu Apple
Obecna wersja dla systemu Windows (dostępna dłuższy czas) daje taką możliwość - proszę o aktualizację oprogramowania.

Wkleiła też Pani cennik usług za powiększenie przestrzeni w tej usłudze - jest on nieaktualny
Obecnie Apple woła sobie ułamki tych cen.
Pani wersja to 10GB/16E, 20GB/32E, 50GB/80E (za rok)
Apple jednak daje 20GB/0,99E, 200GB/3,99E, 500GB/9,99E, 1TB/19,99E (miesięcznie)

Nie korzystam z innych usług nie wliczając tej z firmy Apple, mam jednak nadzieję, że reszta artykułu jest bardziej rzetelna!


Przygotowanie tak dużego materiału nie jest możliwe w krótkim czasie, a rynek usług w chmurze cały czas ewoluuje. W przypadku usługi Apple, koncern ten wprowadził ostatnio do swojej oferty produkt o nazwie iCloud Drive, ale jest on dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple pracujących pod kontrolą najnowszego systemu iOS 8 oraz - niedostępnego jeszcze oficjalnie - desktopowego OS X Yosemite. We wstępie testu wyraźnie poinformowaliśmy, jakim sprzętem dysponowaliśmy i pod kontrolą jakiego systemu ów sprzęt działał. W przypadku mobilnych urządzeń Apple był to iOS 7.1.2 i dla tej wersji systemu iCloud Drive nie jest dostępny. Usługa ta działa wyłącznie w systemie iOS 8. Ponadto w przypadku, gdy użytkownik synchronizuje dane pomiędzy sprzętem mobilnym Apple i Macbookiem, aktualizacja systemu do iOS 8 oraz aktualizacja usługi iCloud do iCloud Drive powoduje utratę możliwości synchronizacji ze starszym wydaniem usługi wciąż działającym na Macbooku (przypomnę, Yosemite z iCloud Drive nie jest jeszcze oficjalnie dostępny). Zatem iCloud w opisanej postaci jest wciąż aktualną usługą dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z systemu iOS 8 i dla wszystkich użytkowników komputerów Apple do czasu publikacji finalnego wydania Yosemite. Co do cen, podane przeze mnie są wciąż obowiązujące dla usługi iCloud (a taka jest opisana, źródło cen: http://support.apple.com/kb/HT5879?viewlocale=pl_PL) a nie dla usługi iCloud Drive, na którą Pan się powołuje. Zaktualizowaną usługę Apple - iCloud Drive - przedstawimy, gdy będzie ona dostępna na wszystkich planowanych platformach, czyli po opublikowaniu i udostępnieniu użytkownikom finalnej wersji systemu OS X Yosemite.
2014.09.24, 12:21
ahbk @ 2014.09.24 09:50
dla usługi OneDrive (Microsoft) maksymalny rozmiar pliku to 2GB a nie jak Pani podaje 10GB.
cytat z OneDrive-Często zadawane pytania:
'Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 10 lub najnowszej wersji innej przeglądarki internetowej, możesz przekazywać do OneDrive pliki o rozmiarze do 2 GB. Jeśli używasz starszej przeglądarki internetowej, nie możesz przekazywać plików o rozmiarze przekraczającym 300 MB.
Porada
Możesz przekazywać pliki o rozmiarze do 2 GB, jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows RT 8.1, lub możesz zainstalować aplikację klasyczną OneDrive.'


http://windows.microsoft.com/pl-pl/onedriv...ite_supportlink
trudno więc porównywać usługi skoro ich parametry mijają się z prawdą...


Witryny z dokumentacją pomocy danego producenta często nie nadążają ze zmianami przez niego wprowadzanymi. O zwiększonym limicie objętości pojedynczego pliku w OneDrive już informowaliśmy na naszych łamach: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/...ze.do.10.GB,284
2014.09.24, 16:01
ad. google drive.
'Google Drive for Mac/PC supports all unauthenticated proxies that are configured by the operating system.' co znaczy tez, ze gdrive NIE obsluguje autentykowanych proxy.

w tlumaczeniu na ludzki jezyk - nie dostaniesz sie do swoich danych na gdrive jesli admin twojej sieci postawi proxy wymagajacy autentykacji (a jeszcze prosciej - z komputera w pracy do gdrive sie nie dostaniesz).
2014.09.25, 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp.

Można zatem całkowicie ukryć konto przed innymi :)

P.S.
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.
Edytowane przez autora (2014.09.25, 11:53): Aktualizacja
2014.09.25, 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
W tabelce są błędy w przypadku chomika. Można wygenerować bezpośredni link do pliku i możliwy jest podląd dokumentów online.


Nie, struktura przechowywania danych w serwisie Chomikuj.pl jest taka, że można stosować bezpośrednie odwołania do plików kopiując po prostu ich adresy (postaci chomikuj.pl/nazwa_chomika/nazwa_pliku), ale jako takiej funkcji generowania i udostępniania bezpośrednich linków do danych nie ma, serwis przewidział jedynie opcję (widoczną na liście plików) o nazwie 'bezpośredni link do folderu'. Dla plików takiej opcji już nie ma. Zresztą ze względu na przyjętą przez serwis metodę przechowywania danych nie ma ona sensu. Można oczywiście udostępnić znajomemu adres danego pliku kopiując go do schowka, ale nie jest to takie samo rozwiązanie jak wygenerowany, tymczasowy link do pliku w przypadku innych serwisów, widoczny tylko dla tych osób, które taki link otrzymają. W przypadku Chomikuj.pl serwis po prostu standardowo udostępnia wszystkie nieukryte pliki użytkowników wszystkim zainteresowanym. Użytkownik musi dopiero sam zadbać (ukrywając np. jakiś folder i zakładając na niego hasło) o to, by konkretne pliki nie były widoczne dla każdego.

Podgląd dokumentów - z naszych testów wynika, że działa on nieprawidłowo. Formatka zawierająca podgląd treści, dajmy na to dokumentu w formacie DOC nie wyświetla pełnej treści dokumentu pomijając kompletnie niektóre jego elementy, np. ilustracje; dla innych typów treści, np. arkuszy czy prezentacji ikona podglądu w ogóle nie jest dostępna, trudno zatem pisać o niedziałającej funkcji, że jest. Podgląd plików multimedialnych owszem jest i taka informacja znajduje się w teście.
2014.09.26, 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
Kawka014 @ 2014.09.25 11:45
Mała nieścisłość jeżeli chodzi o Chomikuj:

mam osobiście ustawione hasło dostępu do konta i bez niego nie ani można wejść do profilu ani zobaczyć ilości plików na koncie itp...


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.
2014.09.26, 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.25 22:43
(...)


Hasło dostępowe do konta chroni przed możliwością zarządzania plikami w obrębie danego konta, w żaden sposób jednak nie blokuje możliwości zobaczenia ilości plików na danym koncie, do tego wystarczy znać nazwę danego 'chomika'.

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.
2014.09.26, 13:04
Agnieszka Serafinowicz @ 2014.09.26 11:37
Kawka014 @ 2014.09.26 10:47
(...)

Moje konto na Chomiku to Kawka500. Proszę mi powiedzieć ile mam plików na koncie.


Dziś (tj. 26.09.2014) o godzinie 11:32 miał pan na swoim koncie 1 plik o wielkości 4,1 GB. Hasło które Pan ustawił chroni przed podglądem zawartości pana 'chomika', ale nie chroni przed wyszukiwarką.

Dziękuję.
Zawijam się z Chomika :)