partner serwisu
Darmowe zamienniki płatnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 czerwca 2014, 13:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Internet i Bezpieczeństwo

AdFender1.80

To program do blokowania niechcianych treści na stronach internetowych. Jego głównym zadaniem jest blokowanie reklam oraz witryn zawierających oprogramowanie typu malware. Dzięki tej aplikacji użytkownik nie musi instalować do różnych przeglądarek dodatkowych wtyczek, AdFender działa niezależnie od nich. Aplikacja wyposażona została w moduł automatycznej aktualizacji filtrów z niechcianymi treściami.

Alternatywa do: Ad Muncher

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

KeePass Pasword Safe 2.26

PobierzKeePass Password Safe

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest korzystanie z trudnych do złamania haseł tworzonych dla każdej aplikacji/strony internetowej oddzielnie. Niestety w dzisiejszych czasach zapanowanie nad dziesiątkami skomplikowanych ciągów znaków jest bardzo trudne i wielu użytkowników decyduje się na wykorzystywanie jednego hasła. Keepass to aplikacja, która pozwala na przechowywanie haseł w zaszyfrowanej bazie danych, do której dostępu broni hasło i/lub klucz pliku, który dla bezpieczeństwa można przechowywać np. na pendrive. Keepass ułatwia także tworzenie bezpiecznych haseł dzięki wbudowanemu generatorowi.

 

Alternatywa do: 1Password

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98, Me, NT 4.0, 2000, XP, Vista, 7, 8; Linux

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

TrueCrypt 7.1a

PobierzTrueCrypt

Nad TrueCryptem zawisły ostatnio bardzo ciemne i ciężkie chmury, o czym niedawno pisaliśmy. Nadal odradzamy korzystanie z najnowszej wersji (7.2) i jesteśmy zdania, że wydanie 7.1a jest jak najbardziej bezpieczne.

 

TrueCrypt to zaawansowany program do szyfrowania danych. Dzięki bardzo skomplikowanym algorytmom jest w stanie zabezpieczyć przed niepowołanymi użytkownikami dyski twarde, partycje (nawet te, na których znajdują się dane) oraz pamięci USB. Pozwala także na tworzenie zaszyfrowanych kontenerów - plików, które można montować w systemie operacyjnym jako dyski wirtualne. TrueCrypt do szyfrowania danych wykorzystuje takie algorytmy szyfrujące jak AES, Twofish, Serpent oraz ich kombinacje (im wyższy stopnień zabezpieczeń, tym wolniej działa mechanizm szyfrowania/odszyfrowywania informacji). Dostęp do danych można zabezpieczyć hasłem, plikiem klucza, tokenem lub ich kombinacjami.

Alternatywa do: Windows Bitlocker

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8; Linux; Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak, po zainstalowaniu tłumaczenia

2014.06.13, 15:53
- zamiast niewygodnego IrfanView można używać XnView lub XnViewMP;
- Total Commandera można zastąpić polskim FreeCommander'em, który bardziej przypomina płatny wzór, a który przy okazji wyświetla też informacje o wielkości katalogów (jak WinDirStat);
- jako uzupełnienie Easeus Partition Master Home Edition może służyć MiniTool Partition Wizard Home Edition, jako że w wersjach darmowych oba te programy mają nieaktywne niektóre funkcje, ale różne, więc czego nie można zrobić jednym, można drugim;
- kolejną użyteczną alternatywą do wypalania płyt jest BurnAware Free.
2014.06.13, 15:57
Ja jeszcze do plików PDF polecę program PrimoPDF.
2014.06.13, 15:57
bartek.b768, dzięki za ciekawe propozycje!
2014.06.13, 16:50
Cytat ze strony IrfanView

'IrfanView seeks to create unique, new and interesting features, unlike some other graphic viewers, whose whole 'creativity' is based on feature cloning, stealing of ideas and whole dialogs from ACDSee and/or IrfanView! (for example: XnView has been stealing/cloning features and whole dialogs from IrfanView, for 10+ years).'

Co do samego doboru programów, to próbowałem skupić się na tych najpopularniejszych. Oczywiście każdy opisany przeze mnie program ma sporą liczbę odpowiedników (także darmowych), ale opisać je wszystkie nie sposób :)

Ale za sugestie bardzo dziękuję :D
Edytowane przez autora (2014.06.13, 16:51)
gotd
2015.09.19, 02:11
A ja polecam stronę Giveaway of the Day dzięki której codziennie możemy pobrać i zainstalować legalnie aktywując komercyjne programy zupełnie za darmo.