partner serwisu
Darmowe zamienniki płatnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 czerwca 2014, 13:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Narzędzia systemowe

7-Zip 9.20

Pobierz7-Zip

To narzędzie do obsługi archiwów plików. Program potrafi tworzyć archiwa 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP, WIM i rozpakowywać ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR oraz Z. W 7-Zip nie zabrakło także takich funkcji jak szyfrowanie archiwów (AES-256 w formatach 7z i ZIP), tworzenia samorozpakowujących się archiwów (7z) oraz integracji z systemem operacyjnym (polecenia dostępne w menu kontekstowym dostępnym pod prawym klawiszem myszy). 7-Zip może pochwalić się lepszym o 2-10% stopniem kompresji do archiwów ZIP niż większość konkurencyjnych aplikacji. W przypadku formatu 7z stopień kompresji może być od 30 do 70% lepszy niż w archiwach ZIP (w zależności od kompresowanych danych).

Alternatywa do: WinZip, WinRAR

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8; Linux

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

Easeus Partition Master 10.0 Home Edition

PobierzEaseUS Partition Master

To darmowe narzędzie do zarządzania dyskami i partycjami. Pozwala na takie operacje jak tworzenie/usuwanie partycji oraz zmianę ich rozmiaru, łączenie, przesuwanie i konwertowanie (z podstawowej na logiczną i odwrotnie) bez utraty danych. Za pomocą EPM użytkownik może także sprawdzić powierzchnię dysków (w poszukiwaniu bad sectorów), odbudować MBR (w przypadku problemów w uruchamianiem Windowsa), wymazać dysk bez możliwości przywrócenia danych. Aplikacja udostępnia także proste w obsłudze narzędzie do migracji pozwalające na przeniesienie Windowsa z HDD na SSD. Program doskonale radzi sobie z macierzami RAID i dyskami twardymi o pojemności do 2 TB.

Alternatywa do: Acronis Disk Director, AOMEI Partition Assistant

Obsługiwane systemu operacyjne: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8

Licencja: Darmowy z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

Język polski: Nie

Glary Utilities 5.0.0.4

PobierzGlary Utilities

To bardzo rozbudowane narzędzie do konserwacji i zarządzania systemami Windows. Funkcje programu zostały podzielone na trzy zakładki. Pierwsza oferuje podstawowe informacje o aplikacji, czasie uruchamiania systemu oraz daje możliwość uruchomienia Menadżera autostartu. Na drugiej użytkownik może znaleźć podstawowe narzędzia do konserwacji Windowsa (czyszczenie rejestru, naprawa skrótów, usuwanie plików tymczasowych, zacieranie śladów) uruchamiane jednym przyciskiem (wszystkie ustawienia można spersonalizować po kliknięciu przycisku "Opcje"). Ostatnia zakładka to zestawienie wszystkich narzędzi dostępnych w programie. Użytkownik znajdzie tu moduły odpowiedzialne za naprawę i defragmentację rejestru, oczyszczanie dysków twardych oraz ich defragmentację, tworzenie/przywracanie kopii sterowników oraz wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo rozbudowany moduł "Programy startowe", który podaje bardzo szczegółowe informacje (czas uruchamiania, lokalizacja, dostawca, krótki opis, opinia użytkowników) nie tylko o aplikacjach uruchamianych podczas uruchomienia systemu, ale także o usługach systemowych i zaplanowanych zadaniach. Glary Utilities sprawdza także, czy zainstalowane w systemie programy są w najnowszych dostępnych wersjach.

 

Alternatywa do: AVG PC TuneUp (wcześniej TuneUp Utilities)

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8

Licencja: Darmowy z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

Język polski: Tak

NexusFile 5.3.3

To menadżer plików, który w zamyśle producentów miał być alternatywa do Eksploratora Windowsa, jednak dzięki możliwości wyświetlania plików i folderów w trybie dwupanelowym (każdy z paneli pozwala na tworzenie w nim zakładek) doskonale sprawdza się też jako darmowy zamiennik płatnego Total Commandera. Poza tak podstawowymi operacjami na plikach/folderach jak kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, zmiana nazwy, NexusFile pozwala na ich łączenie/dzielenie, zapisywanie listy plików/folderów do pliku. Nie zabrakło także prostego klienta FTP oraz możliwości tworzenia i rozpakowywania archiwów ZIP, RAR, ARJ, ACE i ALZ. Zawartość partycji może być wyświetlana jako lista lub drzewo. Program pozwala na bardzo szczegółową personalizację interfejsu (oprócz możliwości zmiany kolorów poszczególnych elementów istnieje możliwość korzystania ze styli).

Alternatywa do: Total Commander

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

WinDirStat 1.1.2

PobierzWinDirStat

To bardzo prosty program, którego głównym zadaniem jest skanowanie (na życzenie użytkownika) zawartości dysków i partycji w celu sprawdzenia ilości zajmowanego miejsca przez pliki i foldery. Narzędzie to przydaje się kiedy wydaje się nam, że wolne miejsce znika i nie wiemy, czym jest to spowodowane. Raport skanowania prezentowany jest w postaci drzewa katalogów oraz graficznej.

Alternatywa do: DiskAnalyzer PRO

Obsługiwane systemu operacyjne: Windows 98, Me, NT 4.0, 2000, XP, Vista, 7,8

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

Revo Uninstaller 1.95

PobierzRevo Uninstaller

To aplikacja, której głównym zadaniem jest odinstalowywanie programów. To co odróżnia jego pracę od tradycyjnego usuwania aplikacji, to bardzo skrupulatne czyszczenie systemu operacyjnego z ich pozostałości. Po standardowym odinstalowaniu programu Revo Uninstaller skanuje dysk twardy oraz rejestr w poszukiwaniu pozostałych po programie plików, folderów oraz wpisów w rejestrze. Użytkownik ma możliwość przejrzenia wyników skanowania i wybrania, co chce usunąć. W darmowej wersji program oferuje także menadżera programów znajdujących się w autostarcie, narzędzie do konserwacji przeglądarek internetowych (Internet Explorer i Opera) oraz moduł do bezpowrotnego kasowania usuniętych plików.

Alternatywa do: Advanced Uninstaller PRO, Ashampoo UnIstaller

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

TeamViewer 9.0.2823

PobierzTeamViewer

To bardzo popularne narzędzie do zdalnego zarządzania komputerami podpiętymi do internetu. Dzięki bezpiecznym, szyfrowanym połączeniom możliwa jest komunikacja między dwoma klientami TeamViewera. Program doskonale sprawdza się jako narzędzie do usuwania lub diagnozowania problemów z systemem operacyjnym oraz aplikacjami. Dzięki komunikacji głosowej i wideo między klientami oraz możliwości przesyłania między nimi plików, narzędzie to nadaje się także do prowadzenia szkoleń, prezentacji czy pracy zespołowej. Program dostępny jest w wersji portable, która nie wymaga instalacji. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich platform (Windows, MacOS, Linux), także mobilnych (Android, iOS, Windows Phone, Windows RT), co pozwala na dostęp do dowolnego komputera z dowolnego miejsca na świecie za pomocą nawet smartfona.

Alternetywa do: LogMeIn, Radmin

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98, Me, 200, XP, Vista, 7, 8, RT, Phone 8; Linux; Mac OS X; Android; iOS

Licencja: Darmowy z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

Język polski: Tak

VirtualBox 4.3.12

PobierzVirtualBox

To bardzo potężne, bogate w funkcje i wydajne narzędzie do wirtualizacji. W domowych warunkach przydaje się do testowania systemów operacyjnych oraz innego oprogramowania bez konieczności wprowadzania zmian w działającym systemie (tak zwanym hoście, czyli gospodarzu). VB może być także dobrą alternatywą dla osób, które mają problemy z poprawnym działaniem starych aplikacji na nowych systemach operacyjnych. Dzięki prostemu i intuicyjnemu kreatorowi użytkownik może w kilka minut skonfigurować i przygotować do instalacji wirtualną maszynę, na której będzie mógł instalować systemy operacyjne z rodzin Windows, Linux, Mac OS oraz innych.

Alternatywa do: VMware Workstation

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8; Linux; Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

2014.06.13, 15:53
- zamiast niewygodnego IrfanView można używać XnView lub XnViewMP;
- Total Commandera można zastąpić polskim FreeCommander'em, który bardziej przypomina płatny wzór, a który przy okazji wyświetla też informacje o wielkości katalogów (jak WinDirStat);
- jako uzupełnienie Easeus Partition Master Home Edition może służyć MiniTool Partition Wizard Home Edition, jako że w wersjach darmowych oba te programy mają nieaktywne niektóre funkcje, ale różne, więc czego nie można zrobić jednym, można drugim;
- kolejną użyteczną alternatywą do wypalania płyt jest BurnAware Free.
2014.06.13, 15:57
Ja jeszcze do plików PDF polecę program PrimoPDF.
2014.06.13, 15:57
bartek.b768, dzięki za ciekawe propozycje!
2014.06.13, 16:50
Cytat ze strony IrfanView

'IrfanView seeks to create unique, new and interesting features, unlike some other graphic viewers, whose whole 'creativity' is based on feature cloning, stealing of ideas and whole dialogs from ACDSee and/or IrfanView! (for example: XnView has been stealing/cloning features and whole dialogs from IrfanView, for 10+ years).'

Co do samego doboru programów, to próbowałem skupić się na tych najpopularniejszych. Oczywiście każdy opisany przeze mnie program ma sporą liczbę odpowiedników (także darmowych), ale opisać je wszystkie nie sposób :)

Ale za sugestie bardzo dziękuję :D
Edytowane przez autora (2014.06.13, 16:51)
gotd
2015.09.19, 02:11
A ja polecam stronę Giveaway of the Day dzięki której codziennie możemy pobrać i zainstalować legalnie aktywując komercyjne programy zupełnie za darmo.