partner serwisu
Darmowe zamienniki płatnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 czerwca 2014, 13:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Oprogramowanie biurowe

LibreOffice 4.2.4

PobierzLibreOffice

LibreOffice to konkurencyja dla bardzo popularnego pakietu biurowego obsługującego otwarty format plików ODF - OpenOffice. LO powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie wśród użytkowników oprogramowania tworzonego niezależnie od komercyjnych podmiotów. Bardzo dobrze sprawdzi się także jako zastępstwo pakietu Office od Microsoftu.

W skład LibreOffice wchodzą:

  • Writer - procesor tekstu funkcjonalnością nie odbiegający konkurencyjnemu MS Word. Writer pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych, ich zaawansowane formatowanie, umieszczanie w nich grafik, tabel i wykresów. Program oferuje bardzo bogatą ilość szablonów dokumentów i rozbudowany słownik automatycznie sprawdzający pisownię. Writer pozwala na otwieranie, edycję i zapisywanie dokumentów w formatach MS Word (.doc oraz .docx), jednak nie jest z nimi w pełni kompatybilny (mogą występować problemy z wyświetlaniem brakujących czcionek, rozjeżdżaniem się tabel i formatowaniem tekstu).
  • Calc - arkusz kalkulacyjny, który można wykorzystywać w zastępstwie do oferowanego przez Microsoft Excela. Program pozwala na tworzenie zaawansowanych formuł, wykresów oraz graficzną prezentację struktur danych. Po odpowiedniej konfiguracji potrafi automatycznie przeliczać waluty według obowiązujących kursów. Podobnie jak w przypadku Writera użytkownik może trafić na problemy z niektórymi arkuszami stworzonymi za pomocą MS Excel (np. brak możliwości edytowania wykresów, źle działające formuły).
  • Base - moduł bazodanowy, który pozwala na integrację istniejącej struktury baz danych z innymi komponentami pakietu LibreOffice lub utworzenie interfejsu i zarządzania danymi jako oddzielna aplikacja. Pozwala na modyfikację takich elementów jak tabele i formularze oraz tworzenie zapytań, a także raportów.
  • Draw - program graficzny, którego przesłaniem jest "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów". Pozwala na tworzenie prostych grafik, które mogą posłużyć jako ilustracje tekstu, a także dynamicznych obrazów 3D wzbogaconymi efektami specjalnymi. Podstawowe możliwości programu to tworzenie i edycja obiektów, rendering tekstur, dodawanie efektów (światło i cień, przeźroczystość, zmiana perspektywy). Draw pozwala także na konwersję grafiki rastrowej na wektorową i odwrotnie.
  • Impress - przeznaczony jest do tworzenia prezentacji multimedialnych (także samowykonywalnych plików nie wymagających do działania pakietu LibreOffice). Dzięki bardzo łatwej współpracy z modułem Draw użytkownik ma możliwość tworzenia bardzo zaawansowanych grafik (także 3D). Impress pozwala na import i eksport plików utworzonych za pomocą MS PowerPoint. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zapisywania prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Alternatywa do: Microsoft Office

Obsługiwane systemu operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8; Linux; Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

PDFCreator 1.7.3

PobierzPDFCreator

To bardzo proste i wygodne w obsłudze narzędzie do tworzenia plików PDF. Eksport wybranych dokumentów dokonuje się przez wysłanie plików na wirtualną drukarkę instalowaną przez program. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zapisywanie w formacie PDF nawet przez programy, które takiej możliwości użytkownikowi nie oferują. Do najciekawszych możliwości aplikacji należy cyfrowe podpisywanie dokumentów oraz zabezpieczanie ich przed otwarciem lub drukowaniem. PDFCreator to z pozoru bardzo prosty program, jednak do jego możliwości należy także zapisywanie plików graficznych (PNG, JPG, BMP, PCX, TIFF), tekstowych (TXT) i kilku innych (PCL, RAW, SVG, PSD, PS, EPS). Rozbudowane możliwości konfiguracji pozwalają na tworzenie profili, które ułatwiają i przyspieszają pracę z programem. Programu można używać lokalnie (instalacja kliencka) lub w sieci (instalacja serwerowa instaluje ogólnie dostępną wirtualną drukarkę sieciową).

 

Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na demonstracyjną wersję programu PDF Architect, która domyślnie instaluje się wraz z domyślnym programem. Wielu użytkowników zwraca uwagę na to, że potrafi ona tworzyć pliki, które zajmują miejsce na partycji systemowej.

Alternatywa do: Adobe Acrobat

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8; Linux; Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

2014.06.13, 15:53
- zamiast niewygodnego IrfanView można używać XnView lub XnViewMP;
- Total Commandera można zastąpić polskim FreeCommander'em, który bardziej przypomina płatny wzór, a który przy okazji wyświetla też informacje o wielkości katalogów (jak WinDirStat);
- jako uzupełnienie Easeus Partition Master Home Edition może służyć MiniTool Partition Wizard Home Edition, jako że w wersjach darmowych oba te programy mają nieaktywne niektóre funkcje, ale różne, więc czego nie można zrobić jednym, można drugim;
- kolejną użyteczną alternatywą do wypalania płyt jest BurnAware Free.
2014.06.13, 15:57
Ja jeszcze do plików PDF polecę program PrimoPDF.
2014.06.13, 15:57
bartek.b768, dzięki za ciekawe propozycje!
2014.06.13, 16:50
Cytat ze strony IrfanView

'IrfanView seeks to create unique, new and interesting features, unlike some other graphic viewers, whose whole 'creativity' is based on feature cloning, stealing of ideas and whole dialogs from ACDSee and/or IrfanView! (for example: XnView has been stealing/cloning features and whole dialogs from IrfanView, for 10+ years).'

Co do samego doboru programów, to próbowałem skupić się na tych najpopularniejszych. Oczywiście każdy opisany przeze mnie program ma sporą liczbę odpowiedników (także darmowych), ale opisać je wszystkie nie sposób :)

Ale za sugestie bardzo dziękuję :D
Edytowane przez autora (2014.06.13, 16:51)
gotd
2015.09.19, 02:11
A ja polecam stronę Giveaway of the Day dzięki której codziennie możemy pobrać i zainstalować legalnie aktywując komercyjne programy zupełnie za darmo.