partner serwisu
Darmowe zamienniki płatnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 czerwca 2014, 13:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Obraz i grafika

Inkscape 0.48.4-1

PobierzInkscape

Inkscape to darmowy edytor grafiki wektorowej domyślnie wykorzystujący format SVG (Scalable Vector Graphics, program umożliwia także eksport do EPS, PS, AL, POV, SVGZ). Jego głównym zadaniem jest tworzenie logotypów, ilustracji oraz grafiki wymagającej dużej skalowalności. Aplikacja pozwala na rysowanie (ołówek, pióro, kaligrafia), tworzenie obiektów (prostokąt, elipsa, spirala) oraz tekstu i ich manipulację (przesuwanie, skalowanie, obracanie, nachylanie - zarówno interaktywnie i przez określanie dokładnych wartości), grupowanie, wyrównywanie. Użytkownik ma możliwość pracy na warstwach (blokowanie, ukrywanie, organizowanie w hierarchiczne drzewo).

Jak w przypadku większości programów z otwartym kodem, tak i wokół Inscape'a zgromadziła się spora grupa zaangażowanych w rozwój programu użytkowników. Dzięki nim aplikację można rozszerzyć o dodatkowe wtyczki lub skorzystać z wielu poradników dotyczących pracy z tym edytorem.

Alternatywa do: Adobe Illustrator, CorelDRAW

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows Me, NT, 2000, XP, Vista, 7, 8; Linux, Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

IrfanView 4.37

PobierzIrfanView

To bardzo popularny program, który na kartach historii zapisał się jako pierwsza aplikacja do przeglądania plików graficznych pod systemy Windows obsługująca animowane GIF-y czy pliki ICO. Możliwości IrfanView nie kończą się na tak podstawowych zastosowaniach jak wyświetlanie obrazów (moduł Thumbnails dostępny w menu Plik oraz po wciśnięciu klawisza T pozwala na przeglądanie miniatur i prostą organizację plików). Program pozwala na ich edycję (zmiana rozdzielczości i rozmiarów; obracanie; zwiększanie/zmniejszanie głębi kolorów; zarządzanie kolorami i wiele innych), dodawanie efektów (tj. rozmycie, wyostrzenie) współpracuje ze skanerami (skanowanie do pliku lub wysyłania obrazów bezpośrednio do drukarki) a w połączeniu z dodatkowymi wtyczkami może odczytywać tekst ze skanowanych dokumentów (OCR) czy zmieniać dane EXIF. Lista formatów plików graficznych obsługiwanych przez IrfanView jest imponująca, a po instalacji dodatkowych wtyczek program radzi sobie także z plikami audio i wideo.

 

Dodatkowo do dyspozycji użytkownika są także podstawowe narzędzia do malowania. Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem jest Przetwarzanie wsadowe, dzięki któremu użytkownik może wprowadzić zmiany do dużej ilości plików jednocześnie. Narzędzie to pozwala na konwertowanie plików, kadrowanie, zmianę rozmiaru i głębi kolorów oraz na dopasowanie takich parametrów jak jasność, kontrast, gamma i wielu innych. Ponadto możliwe jest dodanie do plików postaci tekstu lub znaku wodnego. Prosty interfejs użytkownika może być modyfikowany przez zmianę ikon na pasku narzędzi. Program w bardzo małym stopniu obciążą komputer i działa bardzo sprawnie nawet na starych maszynach.

Alternatywa do: ACDSee Pro

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/2003/2008/7/8

Licencja: Darmowy (z wyłączeniem zastosowań komercyjnych)

Język polski: Tak, po zainstalowaniu tłumaczenia.

GIMP 2.8.10

PobierzGIMP

To bardzo rozbudowany program do tworzenia i edycji plików graficznych. Jednak dzięki ogromnej liczbie wtyczek i skryptów (Python, Perl, Scala) jego możliwości można powiększyć nawet o podmieniania jednolitego tła w plikach wideo (Bluebox) czy tworzenia animacji (GIMP Animation Package).

Główne zalety GIMP to praca na warstwach i kanałach, narzędzia do modyfikacji kolorów (jasność, kontrast, nasycenie, krzywe tonalne), filtry i narzędzia do modyfikacji obrazu (rozmycie/wyostrzenie, światło i cień, szum, zniekształcenia), mieszanie kolorów nakładanych warstw, rozbudowane narzędzia do zaznaczania, współpraca z tabletami graficznymi oraz zaawansowane narzędzia do malowania (pędzle, aerograf, ołówek).

Dzięki autorskiemu rozwiązaniu korzystania z pamięci maksymalny rozmiar tworzonego pliku i ilość otwartych w nim obrazów są teoretycznie ograniczone jedynie przez ilość dostępnej powierzchni dyskowej. Takie rozwiązanie pozwala także na nieograniczone cofanie zmian wprowadzanych w plikach.

GIMP pozwala na pracę z takimi formatami plików graficznych jak BMP, GIF, JPEG, MNG, PCX, PDF, PNG, PS, PSD, SVG, TIFF, TGA, XPM (oraz wiele innych dostępnych po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek).

Alternatywa do: Adobe Photoshop, Corel PaintShop Pro

Osługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8, GNU/Linux, Mac OS X

Licencja: Darmowy

Język polski: Tak

2014.06.13, 15:53
- zamiast niewygodnego IrfanView można używać XnView lub XnViewMP;
- Total Commandera można zastąpić polskim FreeCommander'em, który bardziej przypomina płatny wzór, a który przy okazji wyświetla też informacje o wielkości katalogów (jak WinDirStat);
- jako uzupełnienie Easeus Partition Master Home Edition może służyć MiniTool Partition Wizard Home Edition, jako że w wersjach darmowych oba te programy mają nieaktywne niektóre funkcje, ale różne, więc czego nie można zrobić jednym, można drugim;
- kolejną użyteczną alternatywą do wypalania płyt jest BurnAware Free.
2014.06.13, 15:57
Ja jeszcze do plików PDF polecę program PrimoPDF.
2014.06.13, 15:57
bartek.b768, dzięki za ciekawe propozycje!
2014.06.13, 16:50
Cytat ze strony IrfanView

'IrfanView seeks to create unique, new and interesting features, unlike some other graphic viewers, whose whole 'creativity' is based on feature cloning, stealing of ideas and whole dialogs from ACDSee and/or IrfanView! (for example: XnView has been stealing/cloning features and whole dialogs from IrfanView, for 10+ years).'

Co do samego doboru programów, to próbowałem skupić się na tych najpopularniejszych. Oczywiście każdy opisany przeze mnie program ma sporą liczbę odpowiedników (także darmowych), ale opisać je wszystkie nie sposób :)

Ale za sugestie bardzo dziękuję :D
Edytowane przez autora (2014.06.13, 16:51)
gotd
2015.09.19, 02:11
A ja polecam stronę Giveaway of the Day dzięki której codziennie możemy pobrać i zainstalować legalnie aktywując komercyjne programy zupełnie za darmo.