partner serwisu

Czytniki ebooków dla Androida - sprawdzamy, jak najlepiej czytać książki na smartfonie

Czytniki ebooków dla Androida - sprawdzamy, jak najlepiej czytać książki na smartfonie
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
10 lutego 2017, 15:19
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje do czytania ebooków, czytanie w androidzie, czytniki ebooków, ebooki

Czytniki ebooków trzymane w dłoniach pasażerów komunikacji miejskiej to coraz częstszy widok w naszych miastach. Jeszcze więcej osób ma w rękach smartfony. Wystarczy zainstalować na nich odpowiedni program, żeby móc zatopić się w lekturze e-książki. W oficjalnym sklepie Google Play znajdziemy mnóstwo aplikacji-czytników ebooków. Do naszego zestawienia wybraliśmy pięć wysoko ocenianych programów dla smartfonowych bibliofili. Mamy też swojego faworyta. Czym czytać ebooki na smartfonie? My już wiemy.

Kryteria wyboru najlepszej aplikacji do czytania ebooków na smartfonie mogą być różne, zależnie od preferencji czytelnika. Jedni wolą bogate możliwości personalizacji ustawień i szeroki zakres obsługiwanych formatów zapisu e-książek. Dla innych większe znaczenie będzie miał wygląd i wygoda korzystania z aplikacji. W naszym zestawieniu przyjęliśmy założenie, że łatwość i wygoda czytania jest ważniejsza dla większej grupy użytkowników, niż bogactwo opcji konfiguracyjnych. Dlatego też za najlepszą aplikację do czytania ebooków uznajemy eReader Prestigio: Czytelnik. Osoby biegłe w dopasowywaniu ustawień programów mobilnych i potrzebujące szerokiego zakresu obsługiwanych formatów wybiorą zapewne FBReadera, ale i pozostałe aplikacje mogą czymś skusić.

eReader Prestigio: Czytelnik - elegancki czytnik dla Androida

Polecamy
eReader Prestigio: Czytelnik

Funkcjonalna aplikacja do czytania ebooków, obsługująca zarówno formaty otwarte, jak i pliki Adobe DRM. Program daje również dostęp do dużego zbioru darmowych i płatnych e-książek.

eReader Prestigio: Czytelnik to naszym zdaniem najciekawszy program do czytania książek na smartfonie spośród propozycji, które trafiły do naszego zestawienia. Podobnie uważa liczne grono użytkowników, co przekłada się na wysoką ocenę aplikacji w sklepie Google Play: 4,6. Funkcjonalnie aplikacja jest połączeniem programu do czytania ebooków z dowolnego źródła oraz sklepu oferującego e-książki do zakupu. Dostępne są również lektury udostępniane bezpłatnie. Zaletą eReadera Prestigio: Czytelnik jest intuicyjność i wygląd interfejsu oraz dość szeroki zakres obsługiwanych formatów zapisu ebooków (w tym te najważniejsze: epub, mobi, PDF). 

Wybierając typ pliku warto zawęzić zakres formatów do najpopularniejszych, w przeciwnym razie aplikacja zindeksuje pliki tekstowe czy HTML nie będące e-bookami, ale znalezione w pamięci smartfonu/tabletu.

Osoby, które nigdy nie korzystały z żadnej aplikacji do czytania e-booków na smartfonie nie powinny czuć się zagubione po instalacji eReadera Prestigio. Program po pierwszym uruchomieniu prowadzi nas krok po kroku przez proces wyszukiwania książek i objaśnia poszczególne elementy interfejsu. Samo wyszukiwanie książek w pamięci telefonu jest dobrym pomysłem, ale w opisywanej aplikacji zostało to zrealizowane w trochę nieprzemyślany sposób. Standardowo eReader Prestigio poszukuje plików we wszystkich obsługiwanych przez aplikację formatach. Efekt jest taki, że wśród znalezionych pozycji, które automatycznie są dodawane do wewnętrznego katalogu w aplikacji trafiają zarówno znalezione e-booki, jak i pliki zawierające tekst, ale nie będące e-książkami (pliki tekstowe, dokumentacja oprogramowania, pliki konfiguracyjne, pliki z gier zainstalowanych na smartfonie itp.). Jeżeli jednak od razu na wstępie określimy, że program ma szukać wyłącznie plików epub, mobi czy PDF, to wtedy katalog powinien zapełnić się elektronicznymi publikacjami zlokalizowanymi w pamięci smartfonu. Zaletą eReadera jest również domyślny wygląd ekranu z treścią publikacji. Standardowa czcionka jest duża, wyraźna i czytelna, podobał nam się również efekt animacji "przewracanej kartki". 

eReader Prestigio jest nie tylko prosty w obsłudze, ale i funkcjonalny, a gdy zabraknie e-booków w pamięci, w sklepie Prestigio znajdziemy ponad 2 tysiące bezpłatnych tytułów w języku polskim.

eReader Prestigio pozwala nie tylko czytać książki, ale i słuchać ich. Dotyczy to zarówno audiobooków (program odtwarza pliki audio), jak i ebooków. Te drugie są czytane przez program, dzięki obsłudze techniki TTS (Text-To-Speech), wystarczy na ekranie z treścią e-książki dotknąć centralnej części ekranu, co spowoduje wyświetlenie opcji, a następnie wskazać ikonkę z głośnikiem. Aplikacja oferuje swobodę wyboru kroju pisma, wielkości, marginesów, barwy "wirtualnych kartek" czy ustawienia odpowiadającej nam orientacji ekranu. Jeżeli dodatkowo zarejestrujemy się w sklepie Prestigio (można powiązać ze sklepem posiadane konto Google+ lub z Facebooka), otrzymamy dostęp do bezpłatnego zestawu polskojęzycznych dzieł literatury światowej znajdującej się w domenie publicznej. Aplikację można również powiązać z usługami chmurowymi (Dropbox, OneDrive, Dysk Google), dzięki czemu można uzyskać łatwy dostęp do e-książek przechowywanych w tych miejscach. W zasadzie jedynym mankamentem programu - poza zbyt dokładną wyszukiwarką plików są reklamy.

FBReader - funkcjonalność i prostota

Polecamy
FBReader

Jeden z najpopularniejszych programów mobilnych do czytania ebooków. Standardowo obsługuje spory zakres formatów e-książek. Dzięki możliwości doinstalowywania bezpłatnych wtyczek, możliwe jest czytanie również mniej popularnych plików tj. np. DjVu.

FBReader to jeden z najstarszych, wieloplatformowych programów do czytania ebooków. Jest przy tym projektem stale rozwijanym, co dobrze wpływa na funkcjonalność tej aplikacji. Program standardowo rozpoznaje najpopularniejsze formaty e-książek (m.in. epub, mobipocket). Domyślnie pliki PDF nie są rozpoznawane, ale można to łatwo uzupełnić, dzięki bezpłatnym, zwiększających możliwości FBReadera wtyczkom dostępnym w Google Play. Program zresztą sam będzie się dopominał instalacji odpowiedniej wtyczki w sytuacji, gdy użytkownik spróbuje odczytać nieobsługiwany format e-publikacji. 

Również FBReader wyświetla samouczka "oprowadzającego" po interfejsie, szkoda tylko, że jest on po angielsku.

Cechą docenianą przez doświadczonych użytkowników jest bardzo szeroki zakres konfiguracji oraz możliwość korzystania z praktycznie dowolnych bibliotek online, z których część jest standardowo ustawiona w samej aplikacji. Wadą FBReadera, nie wpływającą na jego funkcjonalność, jednak rzutującą na komfort korzystania z aplikacji jest niekonsekwentnie przetłumaczony interfejs programu. Część poleceń jest po polsku, część po angielsku. Choć Polacy radzą sobie z mową Szekspira coraz lepiej, to taki bałagan po prostu irytuje. Aplikacja potrafi importować ebooki z pamięci smartfonu (również z karty microSD, jeżeli jest ona zainstalowana w telefonie), możemy również pobrać e-książkę ze zdefiniowanych w aplikacji katalogów książek online.

Interfejs FBReadera nie ma wiele wspólnego z Material Design, ale w żadnym razie nie przeszkadza to w czytaniu. Zwłaszcza że opcji personalizujących wygląd wirtualnych stron jest sporo.

FBReader może również pobierać ebooki z chmury Google (Dysk Google). Warto wiedzieć, że w sklepie Google Play dostępna jest również wersja Premium, kosztuje ok. 20 zł, ale jest też bardziej funkcjonalna, oferując np. wielojęzyczne słowniki, czy symultaniczne tłumaczenie obcojęzycznych tekstów. Jeżeli jednak nie potrzebujemy takich funkcji, bezpłatne wydanie powinno nam w zupełności wystarczyć. Co ważne, reklamy nie będą nam przeszkadzać w lekturze.

Cool Reader - dużo formatów, ale i drobne błędy

Warta uwagi
Cool Reader

Prosty w obsłudze i funkcjonalny program-czytnik ebooków. Aplikacja obsługuje najpopularniejsze formaty zapisu e-książek (pod warunkiem, że nie są chronione DRM-em). Szybki dostęp do ostatnio czytanych pozycji.

Cool Reader to otwartoźródłowy projekt aplikacji do czytania e-książek na smartfonach i tabletach pracujących pod kontrolą systemu Android. Aplikacja jest całkowicie pozbawiona reklam, dzięki czemu nie ma ryzyka, że podczas lektury nagle wyskoczy nam pełnoekranowa animacja wytrącając nas z równowagi. Niemniej błędy związane z obsługą kart microSD rzutują na ogólną ocenę programu. Dla wielu użytkowników istotne znaczenie będzie miał również brak obsługi plików PDF - wiele publikacji jest zapisywanych w tym właśnie formacie.

Cool Reader teoretycznie obsługuje wczytywanie ebooków z karty microSD, niestety w naszych testach ta funkcja nie działała poprawnie.

Główny ekran Cool Readera ma użytkownikowi ułatwić odnalezienie i wczytanie ebooka do aplikacji. Wybierać można z ostatnio czytanych publikacji, pamięci smartfonu czy bibliotek i katalogów z ebookami udostępnianymi online - podobnie jak w przypadku FBReadera program ma wstępnie zdefiniowaną listę katalogów. Niestety, zauważyliśmy błąd w obsłudze karty pamięci. Korzystaliśmy z telefonu HTC 10, a na karcie microSD umieszczonej w smartfonie zapisaliśmy kilka przykładowych ebooków w celu sprawdzenia możliwości testowanego programu-czytnika. Cool Reader w ogóle nie "widział" karty pamięci, mimo iż w tym samym czasie jej zawartość była dostępna z innych aplikacji.

Domyślnie ustawiony rozmiar czcionki byłby może dobry do tabletu z 10-calowym ekranem, ale w smartfonie jest on po prostu nieczytelny.

Funkcjonalnie Cool Reader jest dobrym wyborem. Zbyt małą czcionkę można łatwo powiększyć, lub też w ogóle zmienić krój pisma, czy tło stron. Oprogramowanie standardowo ma wbudowaną obsługę techniki TTS, dzięki czemu gdy zmęczy nam się wzrok, możemy podłączyć do smartfonu słuchawki i posłuchać czytanej książki. Gdyby nie wspomniany błąd z odczytem karty SD program byłby zdecydowanie polecany, ale i tak warto go przynajmniej wypróbować.

Moon+ Reader - czytanie z reklamami

Dla przyzwyczajonych
Moon+ Reader

Jeden z najbardziej rozbudowanych programów do czytania ebooków na platformie Android. Aplikacja obsługuje biblioteki online, dzięki czemu czytać można także e-książki nie zapisane w pamięci smartfonu (wprost z chmury). Bogate opcje personalizacji.

Moon+ Reader to jeden z najstarszych czytników na Androida, niegdyś najpopularniejszy program tego typu dla urządzeń mobilnych, obecnie nieco traci do czołówki głównie przez rozpasanie reklamowe. Wszędobylskie reklamy, również te pełnoekranowe, były najbardziej irytującym elementem przeszkadzającym w normalnym korzystaniu z aplikacji. Moon+ Reader jest bardzo funkcjonalnym czytnikiem, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z wersji Premium, ta jednak - jak na aplikację mobilną - jest dość droga (25 zł). Z kolei interesujący nas wariant bezpłatny wiele funkcji (takich jak np. możliwość czytania ebooków z wykorzystaniem TTS) ma zablokowanych.

Moon+ Reader pozwala wybrać układ aktywnych obszarów na ekranie (przewracanie kartek, dodawanie zakładek, czy wywoływanie opcji).

Zaletą Moon+ Readera jest łatwy import zapisanych w pamięci smarfona/tabletu ebooków. Po uruchomieniu programu musimy jedynie określić jakie formaty danych nas interesują (zaznaczając odpowiednie pola wyboru). Ciekawostką jest również możliwość określenia minimalnego rozmiaru pliku, co skutecznie niweluje ryzyko, że w przypadku np. plików HTML czy TXT program zaimportuje do biblioteki jakieś pliki konfiguracyjne, które są zwykle znacznie krótsze od ebooków. Program oferuje wiele szablonów układu interfejsu, możemy wybrać jaki obszar ekranu ma odpowiadać za zmianę stron itp. Może to się przydać niektórym użytkownikom, ale wolelibyśmy dysponować opcjami, których w darmowym wydaniu aplikacji brak.

Próba dostosowania ikon na pasku czytnika ujawnia braki w funkcjonalności bezpłatnej wersji Moon+ Readera.

Moon+ Reader pozwoli nam na poznanie treści elektronicznych książek, ale z powodu braku niektórych funkcji, takich jak np. możliwość personalizacji paska narzędziowego czytnika, lektura niektórych plików może być bardzo uciążliwa. Niemniej Moon+ Reader może być użytecznym narzędziem dla osób, które posiadają bogate zbiory epublikacji w formacie PDF - aplikacja oferuje sporo opcji wpływających na komfort czytania tego typu plików. Program daje nam również dostęp do wielu katalogów ebooków online, skąd możemy pobierać kolejne e-książki, gdy zabraknie nam lektur w pamięci smartfonu.

Wattpad - ogólnoświatowa biblioteka

Warta uwagi
Wattpad

Program łączy w sobie funkcje czytnika ebooków oraz dostępnej online biblioteki elektronicznych książek. Zgodnie z informacjami twórców, Wattpad daje dostęp do ponad 20 milionów ebooków za darmo.

Wattpad jest nieco innym programem od pozostałych aplikacji w zestawieniu. Przede wszystkim jest on czytnikiem treści udostępnianych w usłudze online Wattpad. Nie jest to czytnik, za pomocą którego możemy przeczytać elektroniczne publikacje zapisane w pamięci smartfonu. Wattpad jest dostępną online biblioteką wielojęzycznych ebooków z całego świata. Za pomocą aplikacji możemy przeglądać dostępne zasoby biblioteki Wattpad, pobierać interesujące nas tytuły, a także czytać wszystko co znajdziemy, pod warunkiem, że treść pochodzi z serwisu Wattpad. Aplikacja pełni również rolę swego rodzaju sieci społecznościowej miłośników ebooków, konto Wattpad można również powiązać z Facebookiem. Za pośrednictwem programu możemy komentować dostępne tytuły, przeglądać biblioteki utworzone przez innych użytkowników, wymieniać się z nimi opiniami na temat książek itp. 

Z racji swojej funkcjonalności Wattpad wymaga założenia konta w serwisie Wattpad lub powiązania rejestracji z posiadanym już kontem na Facebooku czy Google+.

Korzystanie z Wattpad wymaga rejestracji konta w serwisie o tej samej nazwie, bez tego program nie będzie użyteczny. Po zalogowaniu się w Wattpad otrzymujemy dostęp do bogatej biblioteki ebooków. Znajdziemy tu mnóstwo dzieł klasycznej literatury światowej, a także bardzo wiele opowiadań, których twórcami są sami użytkownicy serwisu. Pod tym względem Wattpad przypomina nieco opisywany już przez nas w zestawieniu aplikacji muzycznych serwis SoundCloud z darmową i niezależną muzyką dla każdego. Wattpad nie oferuje muzyki, lecz ebooki, niezależne lub z domeny publicznej, dla każdego.

Dzięki możliwości obserwowania innych użytkowników Wattpad (a także znajomych na Facebooku, jeżeli powiązaliśmy konto z Wattpadem) możemy na bieżąco wiedzieć, jakie lektury przykuły uwagę naszych znajomych.

Początkujący użytkownicy Wattpada mogą mieć pewien problem ze znalezieniem treści w języku polskim. Aplikacja kliencka Wattpada nie umożliwia przeglądania książek według języka, ale można obejść ten problem wykorzystując wbudowaną w program wyszukiwarkę, w której oprócz dowolnych fraz (autor, tytuł itp.) można używać hashtagów. Jeżeli nie poszukujecie konkretnego tytułu, proponujemy użyć hashtagu #polskie - na pewno coś znajdziecie w naszym języku. Wattpad pozwala za to wybierać konkretne kategorie ebooków, np. klasykę, literaturę faktu, romanse, science-fiction czy fantasy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że Wattpad nie jest w pełni funkcjonalnym czytnikiem, bo nie jest możliwe czytanie za jego pomocą ebooków z innych źródeł niż serwis Wattpad. Dlatego też aplikację tę należy potraktować jako komplementarne narzędzie dla miłośników czytania na smartfonie. Będzie ona dobrym uzupełnieniem któregoś z wcześniej wymienionych programów.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.