partner serwisu

Czym robić notatki na Androidzie? Sprawdzamy popularne aplikacje

Czym robić notatki na Androidzie? Sprawdzamy popularne aplikacje
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
16 lutego 2017, 11:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
notatki w telefonie, notatnik, notatnik w androidzie, notki, żółte karteczki

Telefon mamy zawsze przy sobie, zatem jest on doskonałym urządzeniem do notowania wszelkich ważnych informacji. Gdy nasz smartfon wyposażymy w odpowiednią aplikację, może być znakomitym odpowiednikiem tzw. "żółtych karteczek" - małych, samoprzylepnych notatek wszechobecnych w biurach i naszych domach. Z karteczkami jest jednak pewien problem: muszą być pod ręką, a zapisane mają tendencję do ginięcia. W przypadku notatek na smartfonie nic takiego nie ma miejsca, bo przecież telefon mamy cały czas przy sobie. To zestawienie pięciu aplikacji do tworzenia notatek na smartfonach z Androidem ułatwi Wam wybór przydatnego programu.

Proste aplikacje do tworzenia notatek mogą wydawać się zbędne, przecież do przechowywania i wysyłania wiadomości jest tyle narzędzi. Można na przykład wysłać maila z informacją do samego siebie, albo skorzystać z kalendarza wbudowanego w Androida, żeby odnotować ważny termin. Są też wyrafinowane aplikacje do tworzenia list zadań, ułatwiające zapamiętywanie istotnych informacji, ale to wszystko jest czasem zbyt przekombinowane. Oczywiście ludzie, których praca polega na realizowaniu zróżnicowanych zadań i projektów, licznych spotkaniach z pewnością docenią użyteczność smartfonowych list zadań, ale też dla wielu osób aż tak rozbudowana funkcjonalność nie jest potrzebna. Po prostu potrzebujemy czasem coś zapisać - w tym przypadku z pomocą przychodzą proste notatniki. W naszym zestawieniu znajduje się pięć aplikacji, z których najbardziej przypadł nam do gustu program o nazwie Zachowaj Moje Notatki. Łączy on prostotę obsługi z możliwością zachowania wiadomości w różnych postaciach, nie tylko tekstu. Jednak i pozostałe aplikacje mogą Wam przypaść do gustu.

Zachowaj Moje Notatki - zanotuj, naszkicuj, nagraj

Polecamy
Zachowaj Moje Notatki

Prosty notatnik z możliwością ochrony notatek hasłem. Chronić można całą aplikację, jak i tylko wybrane notatki. Aplikacja zapisuje treści bez konieczności nawiązywania połączenia z internetem.

Zachowaj Moje Notatki jest aplikacją, która w pełni realizuje zadanie wyrażone w jej nazwie. Program pozwala nie tylko łatwo zapisać jakąkolwiek notatkę tekstową, ale także nagrać notatki dźwiękowe, czy naszkicować je na ekranie palcem lub rysikiem. Takich możliwości nie daje żadna inna aplikacja w niniejszym zestawieniu. Jednocześnie Zachowaj Moje Notatki pozostaje aplikacją bardzo prostą w obsłudze, bez zbędnych dla wielu użytkowników ustawień, które tylko niepotrzebnie skomplikowałyby korzystanie z tego programu. 

Wprowadzanie notatki wymaga wskazania znaku + i wyboru jej formy. Tylko tyle.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji wyświetlony zostaje ekran Wszystkie notatki, na którym aplikacja prezentuje listę wszystkich dotychczas wprowadzonych zapisków niezależnie od ich formy (szkic, tekst, lista, nagranie). Chcąc wprowadzić nową notatkę, wystarczy wskazać widoczny w górnej części ekranu znak +, a następnie z rozwiniętej listy wybrać jaka forma notki nam w danym momencie najbardziej odpowiada. Zakres wyboru tych typów jest elementem wyróżniającym tę aplikację na tle innych programów uwzględnionych w naszym zestawieniu. Tylko Zachowaj Moje Notatki umożliwia np. zachowanie notatki w formie krótkiego nagrania, co często bywa nie mniej przydatne, jak możliwość zapisania ważnej informacji w formie tekstowej. Jeżeli komuś nie odpowiada standardowy, niebieski kolor interfejsu, z poziomu menu Ustawień może go zmienić. Wprowadzone notatki można zapisywać w odrębnych folderach, można też modyfikować domyślne ich sortowanie (wg daty modyfikacji poczynając od najnowszej) zmieniając je np. według koloru, czy folderu, w którym są zapisane. Wszystkie notatki można również łatwo zarchiwizować. Program automatycznie tworzy kopie zapasowe zapisków w pliku z rozszerzeniem .mynotesbackup, który można łatwo przenieść np. na komputer. 

ColorNote - notatki przypinane

Warta uwagi
ColorNote

Prosta aplikacja notatnikowa stanowiąca cyfrowy ekwiwalent popularnych "żółtych karteczek". ColorNote pozwala tworzyć karteczki-notatki w dowolnych kolorach, gotowe notatki możemy umieszczać wprost na pulpicie Androida.

ColorNote jest aplikacją, która najbardziej spośród tu wymienionych programów próbuje symulować doskonale nam znane "żółte karteczki" (nie tylko zresztą żółte). Notatki wprowadzone w tej aplikacji mogą być "przylepiane" na pulpicie Androida za pomocą widżetu aplikacji, trzeba jednak pamiętać, że aby ta funkcja działała, aplikacja nie może być zainstalowana na karcie SD, musi znaleźć się w pamięci wewnętrznej smartfona. Większość użytkowników zapewne tak ją właśnie zainstaluje, bo to domyślna lokalizacja dla wszystkich programów pobieranych z oficjalnego sklepu Google Play.

ColorNote umożliwia wprowadzanie wyłącznie notatek tekstowych w formie listy punktowanej lub zwykłego tekstu.

ColorNote jest aplikacją z anglojęzycznym interfejsem, jednak nie powinno to stanowić żadnej bariery w użytkowaniu, bo jest on bardzo intuicyjny. Żeby dodać nową notatkę wystarczy wskazać widoczny na ekranie głównym, duży symbol Add Note (dodaj notatkę), program zapyta wtedy jakiego typu zapisek chcemy zrobić, dając nam wybór pomiędzy zwykłym tekstem, a listą punktowaną. Standardowo nowe notatki są zabarwione na żółto, ale można łatwo zmienić kolor wskazując symbol małej, źółtej karteczki widoczny w górnej części ekranu. Wybór koloru ma znaczenie nie tylko estetyczne, bo wprowadzone notatki można sortować wg barw, zatem możemy przyporządkowywać kolorom konkretne znaczenie i np. zdecydować, że notki żółte będą związane z pracą, a zielone z domem.

Program udostępnia funkcję blokowania notatek oraz ustawiania przypomnień. Wraz z aplikacją w systemie instalowany jest widżet, który po umieszczeniu na pulpicie Androida pozwala przypinać wybrane notatki wprost na ekranie głównym smartfonowego systemu. Oprócz tego wybraną notatkę możemy przypiąć również do paska stanu Androida, dzięki temu bez względu na to, z jakiej aplikacji będziemy korzystać, w górnym w górnej części ekranu będzie wyświetlana ikonka notatki. Dowolne zapiski można również kopiować do schowka, załączać do elektronicznej korespondencji i udostępniać innym poprzez wiele aplikacji, które mamy zainstalowane na smartfonie.

Just Notepad - po prostu notatnik

Warta uwagi
Just Notepad

Minimalistyczny notatnik dla urządzeń z systemem Android. Wbudowane funkcje wyszukiwania notatek i ich sortowania. Możliwe jest również udostępnianie treści notatek innym aplikacjom zainstalowanym w telefonie. 

Just Notepad jest chyba najprostszym programem w naszym zestawieniu. Dla wielu poszukujących właśnie jak najmniej "przekombinowanego" notatnika, minimalistyczny interfejs tego programu będzie tylko zaletą. Niemniej przeszkadzać mogą reklamy stale wyświetlane w dolnej części ekranu w trakcie korzystania z Just Notepada. Mimo swojej prostoty aplikacja udostępnia takie funkcje jak: sortowanie notatek, wyszukiwanie ich, udostępnianie znajomym, albo przekazywanie do innych aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Program został opracowany przez Polaka - Rafała Wachelkę - który dochował zgodności interfejsu z wytycznymi Material Design i mimo prostoty pozostawił użytkownikom możliwość wyboru jednego z dwóch motywów kolorystycznych. 

Just Notepad to najbardziej minimalistyczny notatnik na Androida, ale dla niektórych to właśnie będzie zaletą.

Wprowadzenie nowej notatki sprowadza się do wskazania symbolu + i wpisania jej treści. Tylko tyle. Nie ma tu podziału na formy zapisków, nie ma też możliwości szkicowania czy nagrywania dźwięku. Just Notepad pozwala wybrać jeden z trzech sposobów sortowania: alfabetycznie, od najstarszych lub najnowszych notatek. Program ten nie umożliwia kolorowania zapisków. Po wprowadzeniu jakiejkolwiek notatki możemy z nią wykonać cztery operacje. Po wskazaniu notki na liście, w dolnej części ekranu wyświetlony zostanie pasek narzędziowy ikon umożliwiających edycję notatki, jej udostępnienie, zarchiwizowanie i usunięcie. To wszystko. Do notowania w zupełności wystarczy.

Moje Notatki - więcej niż prosty notatnik

Warta uwagi
Moje Notatki

Aplikacja może pełnić rolę zarówno podręcznego notatnika, notesu, a także pamiętniczka czy dziennika. Notatki można chronić definiując hasło, a wpisane treści mogą być synchronizowane z chmurą (Dysk Google).

Moje Notatki to jeden z najbardziej rozbudowanych programów w tym zestawieniu. Niejako przeciwieństwo Just Notepada. Twórcy aplikacji oferują w programie - oprócz oczywistego wprowadzania notatek - ustawianie przypomnień, możliwość porządkowania zapisków w folderach, wyróżniania ważnych informacji, predefiniowane katalogi jak FinanseZdrowie czy Praca, mające ułatwić odpowiednie rozmieszczenie notatek zależnie od ich treści. Wszystkie notki utworzone w tej aplikacji można synchronizować z Dyskiem Google (wymaga to podania aplikacji danych logowania na konto Google). To nie wszystko, zadbano również o bezpieczeństwo notatek, wybrane wpisy można blokować i chronić hasłem. 

Aplikacja Moje Notatki zawiera gotowy zestaw folderów do tematycznego porządkowania notatek.

Zasadniczo aplikacja Moje Notatki jest równie łatwa w obsłudze jak minimalistyczny Just Notepad, czy pozostałe programy. Wprowadzanie notatek odbywa się w bardzo prosty sposób (wystarczy wskazać przycisk z plusem), ale różnicę w tej aplikacje daje szereg funkcji dodatkowych. Niestety, podczas korzystania z aplikacji wyświetlane są również reklamy, niemniej zaobserwowaliśmy jedynie niewielkie bannery prezentowane w dolnej części ekranu z programem. Każda notatka widoczna na liście wyświetlanej w aplikacji jest opatrzona nie tylko tytułem, jak we wszystkich pozostałych programach, ale również datą, a także rodzajem (przypomnienie lub zwykła notatka). 

Notatnik - jeszcze jeden prosty notatnik

Warta uwagi
Notatnik

Prosty w obsłudze notatnik dla Androida. Nowe notatki możemy tworzyć po prostu wpisując je za pomocą ekranowej klawiatury lub kopiując treść z innych aplikacji. Oprogramowanie otwartoźródłowe pozbawione jakichkolwiek reklam.

Notatnik byłby polecanym przez nas programem, gdyby nie niedopracowane tłumaczenie interfejsu tej aplikacji. Teoretycznie program komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim, ale nie spora część komunikatów wyświetlana jest po angielsku. Nie chodzi tu nawet o błędy językowe, co po prostu nieprawdziwe zalecenia, niezgodne ze stanem faktycznym. Od strony funkcjonalnej program pozwala wprowadzać notatki tekstowe, sortować je, a także importować pliki tekstowe jako zapiski. Pliki te można pobierać z folderu Pobrane przechowywanego na urządzeniu mobilny oraz z karty microSD lub zainstalowanych na smartfonie usług chmurowych: Dysku Google czy OneDrive. Notatnik umożliwia również modyfikacje wyglądu aplikacji poprzez zmianę motywu graficznego czy kroju i wielkości czcionki notatek.

Wadliwe tłumaczenie to największa wada Notatnika, ale jeżeli przymkniemy na to oko, to całkiem użyteczna aplikacja.

Z błędnym komunikatem spotykamy się od razu po pierwszym uruchomieniu Notatnika. Aplikacja wyświetla podpowiedź i byłby to całkiem dobry pomysł, gdyby treść nie była błędna. Tymczasem program proponuje dodawanie notatki za pomocą przycisku na górze ekranu, a ów przycisk znajduje się na dole. Niby drobiazg, ale irytujący. Unikalną cechą aplikacji spośród puli narzędzi wybranych do niniejszego zestawienia jest możliwość importu notatek z zewnętrznych źródeł: chmur (Dysk Google, OneDrive), kart microSD czy pobranych przez przeglądarkę. Importowane pliki muszą być plikami tekstowymi. Program niestety nie daje możliwości zanotowania w formie szkicu (palcem lub rysikiem po ekranie) czy nagrania dźwięku, ale do podstawowych notatek nadaje się całkiem dobrze.

2017.05.22, 09:16
Twórca JustNotepad słucha użytkowników - reklamy zostały usunięte. :)