partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - wrzesień

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - wrzesień
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
1 października 2014, 00:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

Apple nie ma ostatnio dobrej prasy. Wrześniowa premiera iPhone'a 6 i iPhone'a Plus 6 jak zwykle podzieliła obserwatorów. Z jednej strony zachwyceni fani, czy wręcz fanatycy marki, z drugiej sceptycy, krytycy i malkontenci. Jednak to Ci drudzy wydają się być ostatnio górą przez wpadki koncernu: z wyginającym się iPhone 6 Plus, fatalną aktualizacją iOS 8.01 czy wyciekiem zdjęć roznegliżowanych gwiazd - użytkowników iPhone'ów. Programiści to specyficzna grupa zawodowa odporna na medialne zawirowania - nie plotkują, nie próżnują lecz pracują cały czas dodając do App Store'a nowe i zaktualizowane wersje ciekawych i mniej ciekawych aplikacji. My wyszperaliśmy dla Was wrześniową dziesiątkę tych - naszym zdaniem - zasługujących choćby na wypróbowanie. Może zostaną w pamięci waszych urządzeń na dłużej?

FIFA 15 Ultimate Team - kolejna edycja słynnej kopanej i znowu za darmo.

Tego tytułu raczej nikomu nie trzeba przedstawiać - jedna z najpopularniejszych gier pozwalających graczowi zmienić się w zawodnika piłki nożnej i prowadzić swoją drużynę od zwycięstwa do zwycięstwa - nie tylko z Gibraltarem ;-). Najnowsza odsłona tego tytułu to ponad 500 licencjonowanych drużyn (co oznacza, faktyczne, aktualne składy poszczególnych zespołów), ponad 30 lig piłkarskich z całego świata i ponad 10 tysięcy piłkarzy do dyspozycji posiadacza iPada lub iPhone'a. Sterowanie jest na tyle proste w obsłudze, że nawet osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z jakimkolwiek tytułem z serii FIFA (są w ogóle takie? ;-) ) nie powinny mieć najmniejszych problemów z opanowaniem zawodnika. Popularność tej gry to z jednej strony oczywiście zaleta a z drugiej jej przekleństwo - bowiem oprócz rozgrywki offline można również rozgrywać mecze ze znajomymi i graczami z całego świata - przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety często zdarza się, że serwery są tak obciążone iż trudno mówić o płynnej rozgrywce. Niektórzy oprócz tego narzekają również na zbyt mało nowych zmian w stosunku do poprzednich edycji. Z drugiej  jednak strony same zasady piłki nożnej nie zmieniły się od ponad wieku, wciąż 22 facetów ugania się za dmuchanym kawałkiem skóry (pardon, dzisiejsze piłki mają już ze skórą niewiele wspólnego). W każdym razie dla miłośnika "kopanej", który chciałby zbudować od podstaw swoją drużynę marzeń to raczej pozycja obowiązkowa. Warto dodać, że gra nie jest przeznaczona tylko dla tych, którzy lubią "bezpośredni" kontakt z piłką. Ci, którzy chcą śrubować taktyczne manewry na miarę Louisa van Gaala mogą skorzystać z trybu szybkich symulacji, gdzie po ustawieniu drużyny obserwujemy jej zagrania, planujemy zmiany itp. Trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu na urządzeniu mobilnym odpowiedniej ilości miejsca. Instalacja tego tytułu pochłania 1,35 GB przestrzeni.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne, tzw. punkty FIFA)

Działa na: iPhone, iPad

 

Metire - przydatny pomocnik nie tylko w kuchni

Czy smartfon może okazać się przydatny w... kuchni? Z pewnością wielu z Was w tym momencie pomyśli o aplikacji zawierającej książkę kucharską - owszem, takie też są dostępne w App Store, ale tym razem chcemy Wam zaprezentować coś innego - znacznie prostszego. Polski programista - Dominik Warszewski - opracował program Metire, którego zadaniem jest po prostu przeliczanie jednostek. Pewno zapytacie, co to ma wspólnego z kuchnią? Ano, jak przyjdzie Wam przygotować przepyszne danie, a przepis będzie operował np. gramaturą a nie jednostkami typu "łyżka, łyżeczka, szklanka" to w przypadku braku wagi kuchennej odpowiednie zmieszanie składników może okazać się dość kłopotliwe dla mniej doświadczonych "kucharzy". Przygotowany na iPhone'y Metire okaże się w takich sytuacjach pomocny, aplikacja ma wbudowaną bazę zawierającą informacje pozwalające przeliczać gramy na łyżeczki, uncje na szklanki itp. itd. I już nie będziesz zagubiony czytając w przepisie "dodaj 20 dag masła i szklankę mąki".

Cena: bezpłatny, dostępny wariant płatny likwidujący reklamy Google w interfejsie aplikacji

Działa na: iPhone

 

Stylect - i wiesz wszystko o modnych butach

Panie kochają buty, Panowie kochają Panie (w dobrych butach ;-) ). Dla wszystkich miłośniczek damskiego obuwia programiści opracowujący aplikację o nazwie Stylect przygotowali nie lada rarytas. W jednym miejscu mamy do dyspozycji ponad 60 tysięcy modeli butów najprzedniejszych światowych marek: TopShop, Prada, Louis Vuitton, Louboutin, Nike, Toms i wiele więcej. Myliłby się jednak ten, kto uznałby Stylect tylko za rozbudowany katalog. Owszem, katalog ale ze szczyptą inteligencji. Przeglądając modele butów można łatwo wybierać, czy dany produkt przypadł nam do gustu, czy też wręcz przeciwnie. W pierwszym przypadku wystarczy przeciągnąć widoczne na zdjęciu obuwie w prawo, co oznacza że dany model nam się podoba, natomiast przeciągnięcie w lewo oznacza że nie jest to coś, co chcielibyśmy mieć kiedykolwiek na nogach. Program zapamiętuje preferencje użytkowniczki, dzięki czemu dalsze propozycje i rekomendacje będą opierać się właśnie na nich. W ten sposób po pewnym czasie otrzymujemy zestaw idealnego obuwia w cenach, które niejednego potrafią przyprawić o zawał ;-). Co prawda program może automatycznie powiadamiać o promocjach w preferowanych modelach obuwia, ale zawsze też można poszukać samodzielnie tańszego odpowiednika u znajomych "chińczyków".

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

 

Homestyler Interior Design - dla poszukujących inspiracji

Homestyler Interior Design to aplikacja opracowana przez firmę Autodesk, która w świecie projektantów, architektów i grafików wypracowała już sobie niemal miano legendarnej. Tym razem jednak nie jest to propozycja dla zawodowców (choć oczywiście oni również mogą z niej skorzystać), lecz program dla wszystkich, którzy myślą o zmienieniu czegoś w najbliższym otoczeniu we własnych mieszkaniach i domach. Jeżeli jesteście ciekawi jak określony produkt będzie się prezentował w Waszych wnętrzach, to ta aplikacja Wam w tym pomoże. Program pozwala wirtualnie przetworzyć sfotografowane wnętrze pokoju i niemal dowolnie je zaaranżować. Wystarczy po prostu zrobić kilka zdjęć pomieszczeń, w których chcemy coś zmienić, a następnie wybierać z bogatej bazy danych różnego typu elementy wyposażenia i wybrane obiekty 3D opracowane ze szczegółowymi detalami umieścić wirtualnie na zarejestrowanych kadrach. Oprócz zabawy z własnymi pomieszczeniami program daje również dostęp do bogatej bazy aranżacji opracowanych przez innych użytkowników. W przypadku gdy brakuje nam pomysłów przeglądanie jak innym udało się urządzić wnętrza będzie z pewnością pomocną dawką inspiracji.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

  

GMAT - sprawdź czy nadajesz się na studia MBA

 

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym w ogóle jest tzw. test GMAT (Graduate Management Admission Test). Jest to anglojęzyczny egzamin sprawdzający u kandydatów na studia MBA ich wiedzę ze znajomości języka angielskiego oraz poziom wiedzy matematycznej. Kursy przygotowujące potencjalnych kandydatów planujących naukę na uczelni oferującej studia typu MBA (Master of Business Administration) kosztują sporo, dlatego wszystkim, którzy myślą o rozpoczęciu naukowych zmagań w tym właśnie kierunku polecamy zapoznanie się z udostępnianą bezpłatnie aplikacją GMAT, która - jeżeli wierzyć zapewnieniom jej twórców - ma znacząco pomóc kandydatom na studia MBA pomóc w uzyskaniu  odpowiednio wysokich rezultatów w kompetencyjnym teście GMAT. Program pozwala sprawdzić się we wbudowanych w aplikację testach treningowych, a - jak wiadomo nie od dziś - trening czyni mistrza.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne)

Działa na: iPhone, iPad

 

Awesome Screenshot for Safari - przechwytywanie ekranu, rozszerzenie do mobilnego Safari

 

Wraz z pojawieniem się systemu operacyjnego iOS 8, programiści zyskali znacznie poszerzone możliwości w zakresie interakcji tworzonych przez nich programów z pozostałymi komponentami platformy. Aplikacja Awesome Screenshot for Safari jest właśnie tego dowodem. To nic innego jak rozszerzenie do standardowej na platformie iOS przeglądarki WWW - Apple Safari. Zadaniem tego rozszerzenia jest umożliwienie użytkownikowi wykonania zrzutów ekranowych z przeglądanych stron i witryn internetowych. Niektórzy być może w tym momencie zapytają - "po co to? Przecież wystarczy wcisnąć przycisk [Home] i włącznik!". Owszem, jednak za pomocą standardowej - wbudowanej w system iOS funkcji przechwytywania ekranu nie wykonamy np. pełnego zrzutu zawartości strony zajmującej np. kilka przewijalnych ekranów. Tymczasem opisywane rozszerzenie Awesome Screenshot for Safari nam to umożliwia. A to nie jedyna funkcja oferowana przez to oprogramowanie.

Posługiwanie się rozszerzeniem jest bardzo proste. Najpierw należy je aktywować wybierając w uruchomionej przeglądarce Safari przycisk udostępniania, a następnie wskazując opcję Więcej. Wśród dostępnych opcji, które pojawią się na ekranie (m.in. Nowa zakładkaDo listy CzytelniaDo ekranu początkowego itp.) będzie widoczna pozycja Screenshot obok której trzeba przesunąć włącznik tej funkcji. Od tej pory wykonanie zrzutu fragmentu strony, całej widocznej strony, bądź całej treści włącznie z tą ukrytą, wymagającą przewinięcia, sprowadza się do wybrania aktywności Screenshot z menu aktywności w przeglądarce Safari. Po wykonaniu zrzutu na ekranie wyświetlony zostanie edytor umożliwiający naniesienie dodatkowych elementów graficznych na wykonany zrzut ekranu. Można zaznaczać określone obiekty w kółka, prostokąty itp., rysować strzałki, ukrywać ("blurować") niechciane treści itp. Aplikacja zadziała wyłącznie w systemie iOS 8.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone.

 

Onefootball - niezbędnik każdego kibica piłki nożnej

FIFA 15 nie była jedynym piłkarskim akcentem w naszym zestawieniu. Tym razem jednak tytuł traktujący o futbolu nie w wymiarze typowo rozrywkowym lecz głównie informacyjnym. Aplikacja o nazwie Onefootball to absolutny niezbędnik każdego kibica. Program jest narzędziem agregującym informacje na temat futbolu z licznych źródeł obejmujących zasięgiem praktycznie każdą z popularnych lig piłkarskich, a także rozgrywki UEFA (Liga Europejska, Liga Mistrzów etc.). O tym, że to program dla tych, którzy bez piłki nie wyobrażają sobie życia świadczy już pierwszy ekran widoczny po uruchomieniu. W niewielkim oknie dialogowym aplikacja prosi użytkownika o wybranie drużyny, której kibicuje. Polskojęzyczny interfejs, dostęp do informacji również z polskiej ligi (włącznie z możliwością wyboru polskiej drużyny jako ulubionej) liczne statystyki dotyczące zarówno drużyn, jak i poszczególnych zawodników itp. Twórcy aplikacji przechwalają się, że każdego dnia aplikacja gromadzi i prezentuje użytkownikowi ponad 500 informacji i artykułów dotyczących najpopularniejszej gry zespołowej świata. Biorąc pod uwagę cenę tego programu, każdy posiadacz iPhone'a czy iPada jeżeli jest również miłośnikiem futbolu powinien dać temu programowi szansę.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Star Wars: Commander - na długie jesienne wieczory

Wracamy do klimatów bardziej rozrywkowych. Każdy, ale to absolutnie każdy fan uniwersum Gwiezdnych Wojen, nie może przejść obok tego tytułu obojętnie. Nawet jeżeli nie lubi specjalnie gier strategicznych. Faktem jest, że Star Wars: Commander to jeden z bardziej wciągających tytułów na platformy przenośne, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia. Disney - aktualny właściciel marki Star Wars - stanął na wysokości zadania i przygotował coś, co pozwoli posiadaczom mobilnych urządzeń Apple zagłębić się w świat "gdzieś w odległej galaktyce". Dzięki stopniowanej skali trudności rozgrywka nie powinna przysporzyć jakichkolwiek kłopotów nawet tym, którzy dotychczas nie specjalnie lubili tego typu gry strategiczne. Zadanie gracza jest proste - jako szef grupy najemników musi on wykonywać liczne zadania, rozbudowywać własną bazę, rozwijać systemy ataku i defensywy, szkolić żołnierzy i walczyć - w zależności od wyboru dokonanego na początku gry - po stronie Imperium lub po stronie Rebelii. Niech Moc będzie z Wami :)

Cena: bezpłatny, dostępne płatne dodatki

Działa na: iPhone, iPad

 

Post-it Plus - dla lubiących "żółte karteczki"

Wynalezione przez firmę 3M słynne "żółte karteczki" (które, jak wiemy - niekoniecznie muszą być żółte) zyskały sympatię milionów użytkowników, którzy od momentu ich wprowadzenia zaczęli zapełniać karteczkami tablice ogłoszeniowe w firmach, drzwi lodówek w domach, ramki monitorów, biurka i jakiekolwiek inne płaskie powierzchnie, gdzie karteczkę z niezwykle ważną notatką umieszczoną obok dziesiątek innych ważnych notatek da się przylepić.

Mimo powszechnej digitalizacji życia samoprzylepne karteczki mają się dobrze, o czym mogą świadczyć ich "stada" pleniące się w wielu firmach i domach. Firma 3M odpowiedzialna za tę "plagę" przygotowała aplikację, która pozwala zabrać informacje z karteczek ze sobą. Jak? To bardzo proste. Po uruchomieniu programu Post-it Plus należy zezwolić aplikacji na dostęp do kamery wbudowanej w urządzenie mobilne, a następnie skierować obiektyw na zestaw wspomnianych karteczek i wykonać zdjęcie. Aplikacja jest w stanie zarejestrować jednocześnie do 50 karteczek z informacjami. Przy czym wykonana fotografia nie jest tylko zwykłym zdjęciem. Algorytmy wbudowane w program rozpoznają ujęte w kadrze kolorowe karteczki z notatkami i przekształcają je w interaktywne elementy, które możemy powiększać i porządkować według dowolnie obranego klucza. Można tworzyć kategorie tematyczne, przesuwać karteczki na ekranie i grupować je. Gotowe, uporządkowane zestawy informacji można współdzielić z innymi użytkownikami eksportując je np. do pliku PowerPointa, PDF itp.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Quick - szybko podpiszesz zdjęcie

Pozornie program wykonuje prostą operację - umożliwia szybkie podpisanie zdjęcia wykonanego aparatem urządzenia mobilnego, bądź już wcześniej znajdującego się w pamięci iPhone'a lub iPada. Jednak sposób i wygląd generowanych przez Quick podpisów sprawiają, że w istocie mamy w tym przypadku do czynienia nie tyle z prostą aplikacją do podpisywania ilustracji co ze swoistym generatorem jakże popularnych ostatnimi czasy memów. Wystarczy uruchomić program, pstryknąć zdjęcie dodać napis jednym z dostępnych efektownych krojów liter a następnie od razu wysłać znajomym. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.