partner serwisu

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje lipca

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje lipca
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
31 lipca 2014, 21:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

Po najgorętszym czerwcu (w skali globalnej, zgodnie z danymi opublikowanymi przez naukowców z amerykańskiej agencji NOAA), kończy się równie gorący lipiec. Sezon ogórkowy w pełni, czy umysły programistów tworzących mobilne rarytasy na platformę iOS zanadto nie pobłądziły na wakacyjnych manowcach? Nic bardziej mylnego, w oficjalnym sklepie Apple'a jak w ulu, mnóstwo aplikacji zaktualizowanych, niektóre to zupełne nowinki, a my dla Was zebraliśmy kolejną, comiesięczną dziesiątkę ciekawostek. Mimo wakacyjnych trendów nie poprzestaliśmy wyłącznie na rozrywce. Nie zabraknie też propozycji dla tych, którzy zechcą się popisać kreatywnością, czy wysilić szare komórki. 

Busuu - na szlifowanie języków nigdy nie jest zła pora

 

To jedna z najprostszych w obsłudze aplikacji mobilnych wspomagających naukę języka. Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji użytkownik jest proszony o wybór języka, które chce się uczyć, a następnie o założenie konta, ewentualnie powiązanie z Busuu posiadanego już konta na Facebooku lub Google+. Logowanie pozwala zapisywać w utworzonym profilu użytkownika postępów w nauce. Po zalogowaniu zadaniem użytkownika jest wybór poziomu nauczania. Poziomy nauki języka wbudowane w tę aplikację odpowiadają standardowym poziomom biegłości językowej przyjętym przez Radę Europy. Poszczególne "lekcje" podzielone są właśnie według tych poziomów, od najprostszego A1 (osoba posługująca się danym językiem na tym poziomie powinna rozumieć podstawowe zwroty potoczne i wyrażenia dotyczące codziennych czynności oraz prowadzić prosty dialog z pomocą interlokutora), po najbardziej wymagający poziom C2, określający osobę rozumiejącą praktycznie wszystko co usłyszy lub przeczyta w obcym dla niej języku.

Dla każdego poziomu program oferuje szereg ćwiczeń szlifujących trzy podstawowe umiejętności czytanie, słuchanie (są nagrania) i pisanie. Wszystkie słowa i zdania, których użytkownik ma się nauczyć, są nagrane, dzięki czemu wiadomo jak dane pojęcie czy zwrot należy wypowiedzieć. Twórcy tej aplikacji wyraźnie postawili sobie za cel nie zmęczyć kursanta, zadania - o ile tylko wybierzemy właściwy poziom biegłości odpowiadający naszym umiejętnościom - powinny być dość proste do wykonania. Największą zaletą Busuu jest to, że aplikacja udostępniana jest bezpłatnie, co prawda za niektóre ćwiczenia, czy pełne wersje kursów trzeba dopłacić, ale zanim przejdziemy do ewentualnych zakupów warto przećwiczyć wbudowany darmowy materiał.

Cena: bezpłatny, opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

 

Password Manager by Passible - nigdy już nie zapomnisz hasła

 

Niemal każda spersonalizowana usługa online wymaga uwierzytelnienia, czyli dowodu, że użytkownik, który chce z danej usługi skorzystać faktycznie jest osobą, za którą się podaje. Znaną od wielu lat, powszechnie stosowaną metodą uwierzytelniania są oczywiście hasła. Mają one jedną wadę: jeżeli mają być bezpieczne, powinny być długie i skomplikowane, niestety wielu z nas korzysta z tak wielu usług, że zapamiętanie wszystkich haseł to bardzo duże wyzwanie dla naszej pamięci. Pomocą może okazać się aplikacja Password Manager by Passible. Jest to bezpłatny menedżer haseł na platformę iOS. Program niestety nie ma polskojęzycznego interfejsu, ale jego obsługa nie powinna być specjalnie trudna, tym bardziej, że przykładowe rekordy bazy z hasłami są już wbudowane, dzięki czemu podstawowe funkcje aplikacji można sobie przećwiczyć. Zanim jednak będzie można skorzystać z możliwości tej aplikacji po jej pierwszym uruchomieniu użytkownik jest proszony o zdefiniowanie czterocyfrowego hasła, które będzie hasłem głównym do tworzonej bazy. Z jednej strony tylko czterocyfrowy kod może wydawać się zbyt słabym zabezpieczeniem, z drugiej jednak pamiętajmy, że ów kod nie jest transmitowany przez żadną sieć, jest używany wyłącznie na danym urządzeniu i przetwarzany z pominięciem jakichkolwiek metod transmisji na zewnątrz. Zatem ewentualny agresor, który chciałby poznać hasła wprowadzone do opisywanego programu zanim mógłby podjąć próbę złamania hasła głównego i włamania do bazy musiałby najpierw wejść w posiadanie urządzenia (iPhone'a/iPada). Jeżeli już hasła do wybranych serwisów zostaną wprowadzone w program, logowanie się w tych serwisach może być ułatwione dzięki funkcji Auto-Login. Wystarczy puknąć symbol widoczny na liście usług po prawej stronie nazwy wybranej usługi. Spowoduje to automatyczne uruchomienie przeglądarki ze stroną logowania i wprowadzonymi danymi uwierzytelniającymi. Oczywiście wszystkie dane wprowadzone w ten program są szyfrowane.

Aplikacja dostępna jest również w wydaniu płatnym o znacznie większej funkcjonalności (m.in. możliwość synchronizacji (połączeniem szyfrowanym) bazy z innymi urządzeniami, kopia zapasowa bazy (zaszyfrowana), czy ochrona antykradzieżowa (możliwość zdalnego wymazania bazy po utracie urządzenia).

Cena: bezpłatny, dostępny wariant płatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Red Karaoke Sing & Record - śpiewać każdy może...

Szlagier śpiewany kiedyś przez Jerzego Stuhra, zapadł w pamięci nie tylko miłośnikom dobrej muzyki. Dziś jednak, dzięki dynamicznie rozwijającym się technologiom cyfrowym trafiłby na podatny grunt. Śpiewać każdy może? Pewnie tak, ale nie każdy chce, jednak tym, którzy czują w sobie duszę wirtuoza strun głosowych powinni uruchomić na swoich mobilnych urządzeniach Apple ten właśnie program. Red Karaoke Sing & Record to aplikacja wymagająca bezpłatnej rejestracji konta (możliwe jest również logowanie za pomocą posiadanego już konta na Facebooku), oferująca możliwość nie tylko śpiewania piosenek, ale również ich nagrywania i to nie tylko samego dźwięku ale również wideo. Po zakończeniu bezpłatnej rejestracji mamy do wyboru bezpłatny wariant listy utworów karaoke oraz płatną wersję VIP. Opis dotyczy edycji bezpłatnej, ale oczywiście jeżeli komuś program przypadnie do gustu warto wiedzieć, że istnieje możliwość poszerzenia repertuaru, choć i bezpłatny pakiet utworów pozwala się artystycznie "wyżyć" :)

Dla tych którzy uważają, że ich głos jest fatalny, program oferuje dodatkowe filtry audio, przekształcające nielubiany przez właściciela tembr w pełen ciepła baryton, rockowe brzmienie, czy głos operowej divy. Nagraniem można się oczywiście pochwalić bezpośrednio z programu wysyłając je na sieci społecznościowe (Twitter i Facebook) bądź załączając do maila. Red Karaoke ma jeszcze jedną ciekawą funkcję - duety. Polega to na tym, że możemy spróbować poszukać partnera do śpiewu wśród użytkowników aplikacji, a jedna z jej funkcji Sing a Duet daje dostęp do listy aktualnie oczekujących od innych zaproszeń do wspólnego śpiewania. Przy okazji funkcja ta daje bezpłatny dostęp do większej liczby utworów. Radzimy wypróbować, zabawa jest przednia i to nie tylko dla zdeklarowanych marzycieli o karierze piosenkarza/piosenkarki.  

Cena: bezpłatny, opcje płatne

Działa na: iPad, iPhone

 

edjing - przenośna konsola dla DJ-a.

Nie uciekamy zanadto od muzycznych tematów. W końcu wakacje, a odpowiednia muzyka doskonale uzupełnia wypoczynek. Tym razem rzecz dla tych, którzy pogodzili się z tym, że ich struny głosowe to nie jest najlepszy instrument, ale swoją muzyczną kreatywność chcą uwolnić realizując się jako mobilny DJ. Jest ku temu dobra okazja, bo wystarczy zainstalować na mobilnym sprzęcie Apple opisywany program edjing. Nie przebierając w słowach można napisać krótko: edjing pozwala miksować muzykę. Źródłem danych audio dla tej aplikacji może być zarówno własna biblioteka piosenek synchronizowanych przez iTunes, jak i olbrzymia baza (twórcy deklarują że na użytkownika czeka 50 milionów ścieżek audio) utworów dostępna poprzez obsługiwane w ramach aplikacji muzyczne serwisy online. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem muzycznych usług w chmurze!

Do dyspozycji użytkownika są różnego typu efekty brzmieniowe charakterystyczne dla konsol DJskich. Początkującym z pewnością pomoże funkcja o nazwie Automix bardzo ułatwiająca uzyskiwanie maksymalnie płynnych przejść pomiędzy utworami. Po zmiksowaniu własnego seta można się nim podzielić ze znajomymi za pośrednictwem sieci społecznościowych i maila. Ciekawostką jest to, że obok aplikacji użytkownik otrzymuje również dostęp do nielimitowanej przestrzeni w chmurze, pozwalającej na przechowywanie własnych miksów. Edjing to naprawdę solidny kawałek kodu. Oczywiście wersja bezpłatna nie oferuje pełnej funkcjonalności, za dostęp do kompletnego zestawu narzędzi i filtrów audio trzeba zapłacić, ale darmowa wersja jest na tyle rozbudowana że wystarcza na długie miksowanie.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

 

EndlessTV - dla maniaków oglądania wideo

W wolnym tłumaczeniu nazwa tego programu to "nieskończona telewizja". W pewnym stopniu oddaje to naturę tej aplikacji. Program przede wszystkim dla tych, którzy nie mogą pozbyć się dostępu do wideo nawet w pozbawionej jakiejkolwiek cyfryzacji leśnej głuszy. Za pomocą EndlessTV faktycznie możemy oglądać materiały wideo również offline, o czym informuje już pierwsza plansza interfejsu widoczna po uruchomieniu tego narzędzia. Zanim jednak uzyska się dostęp choćby do jednego klipu trzeba zacząć od subskrypcji maksymalnie ośmiu kanałów. Wyboru tej ósemki dokonujemy z bogatszego zestawu propozycji dostępnych z poziomu aplikacji. Poszczególne kanały podzielono na kategorie takie jak "popularne", "wiadomości", "sportowe", "celebryci", "technologie" itd. Jest w czym wybierać. Zmiana aktualnie oglądanej treści na wybranym kanale następuje poprzez przeciągnięcie palcem po ekranie.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

 

My Finances (Finanse) - mobilne zarządzanie domowym budżetem

Olbrzymią zaletą tej aplikacji jest to, że o ile nasze urządzenie mobilne Apple jest skonfigurowane z lokalizacją polską, to program powita nas w naszym języku. Aplikacja jest prostym narzędziem do zarządzania domowym budżetem. Zadaniem użytkownika jest w zasadzie tylko wprowadzanie dokonywanych przez niego operacji finansowych. To może zbyt wiele powiedziane, zwłaszcza że pod pojęciem "operacje finansowe" należy tu rozumieć również zwykłe, codzienne zakupy. Im więcej operacji wprowadzimy tym bardziej wiarygodne i przydatne będą wygenerowane przez aplikację statystyki pozwalające ocenić płynność naszego budżetu. Program współpracuje z iCloud, co z kolei pozwala na synchronizację wprowadzonych transakcji pomiędzy wszystkimi urządzeniami, na których działa chmura Apple. Dla niecierpliwych twórca aplikacji przygotował konto demonstracyjne zawierające przykładowe dane (konto to można później zdezaktywować w ustawieniach aplikacji i zastąpić właściwym kontem użytkownika). Program dostępny jest w wersji bezpłatnej jak i płatnej. W tej pierwszej ograniczona jest liczba transakcji (do 20. miesięcznie) oraz brak funkcji eksportu danych i automatycznej kopii zapasowej. Ci, którzy zdecydują się wykupić wersję pełną (dostępną jako zakup typu app-in) będą mieli zniesione limity i dodatkowo otrzymają znacznie bardziej rozbudowane statystyki. Jeżeli gubisz się w swoich wydatkach, może warto wypróbować?

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone.

 

Barbie Fashion Design Maker - dla księżniczek i nie tylko

Pierwszy wyraz nazwy tej aplikacji powinien mówić wszystko. Jeżeli dodamy do tego, że twórcą programu jest firma Mattel - producent najpopularniejszej lalki świata - to dalszy opis wydaje się zbędny. Aplikację polecamy wszystkim rodzicom kilkuletnich córeczek, zwłaszcza gdy pełna energii rodzinka wybiera się właśnie na wyjazd wakacyjny w dłuższą trasę własnym samochodem. Barbie Fashion Design Maker równie dobrze mógłby się nazywać Driver Anti-stressed children solver ;-)

Co prawda aplikacja jest anglojęzyczna, ale informacji tekstowych jest tu bardzo niewiele, za to mnóstwo wszelkich różowych fatałaszków, ozdóbek, tony brokatu, kokard wszelkiej maści, koronek, spódniczek, wymyślnych bluzeczek, gwiazdeczek, serduszek - krótko mówiąc wszystko co potrzeba by kilkuletnia kreatorka mody mogła należycie ubrać wirtualną Barbie (ufamy, że fatałaszków wystarczy na drogę nad morze, w góry, czy gdzie tam jedziecie ;-) ). Acha, jeszcze jedno - po zaprojektowaniu pierwszego wdzianka program wyświetla informację, że firma Mattel oferuje (oczywiście odpłatnie) wydruk zaprojektowanego ubranka dla lalki celem ubrania rzeczywistej zabawki. Podpowiadamy rodzicom: istnieje opcja Don't show me this message again (nie pokazuj więcej tej wiadomości). Powodzenia!

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod Touch

 

WiFi Map/WiFi Map Pro - niemal 2 miliony bezpłatnych sieci WiFi!

Twórcy tej aplikacji przechwalają się, że "baza wiedzy" o bezpłatnych bezprzewodowych punktach dostępowych sięga już niemal dwóch milionów punktów. W sumie to jak najbardziej realny wynik, gdy weźmiemy pod uwagę, iż poszczególne pozycje dodawane są przez samych użytkowników, co automatycznie zwiększa popularność programu, a tym samym liczbę kolejnych dodających itd. Faktem jest, że program może być doskonałym narzędziem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze na zagranicznych połączeniach transmisji danych. Zamiast wykupować kartę prepaid z pakietem danych w obcym kraju, czy decydować się na "promocyjny pakiet roamingowy" lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie WiFi Map i odnalezienie znajdującego się blisko nas bezpłatnego punktu dostępowego. Jeżeli w danym momencie użytkownik korzysta z bezpłatnego punktu dostępowego, którego nie ma w bazie aplikacji można dodać go do zasobów społeczności jednym puknięciem. Jeżeli ktoś wybiera się na wakacje do większego miasta, to ten program jest wprost niezbędny. Wersja Pro (płatna) umożliwia dodatkowo zachowywanie map punktów dostępowych w pamięci urządzenia mobilnego, dzięki czemu można do nich uzyskać dostęp później, gdy sieć nie będzie dostępna.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

FIFA 14 - Mundial się skończył, gra toczy się dalej

Marka FIFA w branży gier komputerowych to legenda cyfrowej kopanej. Najnowsze mobilne wydanie tej gry na platformę iOS wydane zostało w coraz popularniejszym wśród wydawców gier modelu Freemium. Samą aplikację otrzymujemy bezpłatnie, za "coś ekstra" trzeba jednak zapłacić. FIFA 14 oferuje rozgrywkę dla jednego gracza, który może wybierać spośród 33 lig, ponad 600 licencjonowanych zespołów, w których za nadmuchiwanym tworem na 34 autentycznych, odwzorowanych w grze stadionach ugania się blisko 16 tysięcy zawodników. Oprócz trybu single player dostępny jest również tryb sieciowy, w którym można się zmierzyć ze znajomymi przez sieć. Nowością jest zupełnie inny, w stosunku do starszych generacji tej gry, model sterowania, dostosowany do możliwości ekranów dotykowych. Dotychczas na ekranie dotykowym po prostu odwzorowywano przyciski konsoli, w FIFA 14 dostępny jest oprócz klasycznego trybu sterowania również tryb, w którym np. podanie do zawodnika realizowane jest poprzez dotknięcie tego zawodnika na ekranie, strzał, to przesunięcie palcem po ekranie we wskazanym kierunku. Przyzwyczajeni do padów, choćby tych wirtualnych (na ekranie) zawsze mogą jednak pozostać przy dotychczasowych ustawieniach. Jedno co wymaga poprawek to obsługa gier online, wielu użytkowników zgłasza problemy ze stabilnością połączenia, nawet przy korzystaniu z bardzo szybkich łączy internetowych.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Watercolors - kolorowy zawrót głowy

Ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu to propozycja dla wszystkich, którzy lubią "proste" łamigłówki i gry logiczne. Słowo "proste" celowo zostało wzięte w cudzysłów, gdyż naprawdę łatwe są tylko początkowe poziomy, dalej trzeba się już trochę nagłówkować. Zasady są proste, mażąc palcem po ekranie łączymy kropki różnokolorowymi liniami. Należy dopasować kolor linii do koloru docelowej kropki. Możliwe jest łączenie kolorów, co powoduje powstanie kolejnego koloru. Banał? Na początku owszem, dalej jest już trudniej. Dla lubiących tego typu logiczne rozgrywki to prawdziwy smakołyk.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone, iPod Touch

marek123m
2014.08.02, 11:44
Chcecie wesprzeć polskich producentów?

polecam Zagadkę Słowną:
https://itunes.apple.com/pl/app/zagadka-s-...;ign-mpt=uo%3D4
Wisielca:
https://itunes.apple.com/pl/app/wisielec/id495584462?mt=8
Kółko i Krzyżyk (do pobrania za darmo):
https://itunes.apple.com/pl/app/ko-ko-i-kr...d713217949?mt=8
i Wykreślankę:
https://itunes.apple.com/pl/app/wykreslanka/id632872380?mt=8
Wszystkie po polsku, można grać online.

Pozdrawiam!