partner serwisu

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje kwietnia

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje kwietnia
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
7 maja 2014, 22:02
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, apple, ios, ipad, iphone, najlepsze apki, oprogramowanie, programy

Przygotowując miesięczne zestawienia ciekawych aplikacji na platformy mobilne nie mogliśmy pominąć systemu iOS. Mamy nadzieję, że dostrzeżone przez nas propozycje sprawdzą się również i u Was.

Spośród dziesięciu wybranych przez nas aplikacji mobilnych na platformę Apple, znalazły się przydatne narzędzia do nauki języka angielskiego, świetny naszym zdaniem notatnik i szczypta rozrywki dla każdego.

Dla każdej aplikacji wyraźnie zaznaczyliśmy, czy jest ona dostępna w wersji tylko na iPhone'a, czy też przygotowana została wersja dostosowana do ekranów tabletów Apple'a

Animoto Video Maker - wideoklip w minutę

Proste narzędzie do tworzenia krótkich filmów i animacji ze zdjęć. Wystarczy wybrać zdjęcie lub wideo zapisane w pamięci iPhone'a lub iPada (ewentualnie można wykonać fotografię lub zarejestrować nagranie wideo wprost z programu), następnie pozostaje tylko dobrać jeden z kilkudziesięciu styli wideo wbudowanych w Animoto Video Makera, dodać podkład muzyczny (również oferowany z gotowego zestawu), ewentualne napisy i inne ozdobniki i gotowe.

Zrealizowany dosłownie w minutę klip można wysłać mailem lub udostępnić przez Facebooka lub Twittera.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad.

 

2048 - gra nie tylko dla informatyków

2048 to matematyczna łamigłówka, pozornie dość prosta - zadaniem gracza jest takie przemieszczanie widocznych na ekranie kafelków z liczbami, by obok siebie znalazły dwie identyczne wartości. Wtedy następuje dodanie do siebie tych wartości i z dwóch kafelków powstaje jeden zawierający rezultat takiego dodawania. Oprócz tego każdy ruch generuje na planszy nowy kafelek z niską wartością.

Celem gry jest takie ułożenie kafelków na planszy, by powstał element zawierający liczbę 2048. Niby łatwe, ale w praktyce ta prosta gra zapewni miłośnikom tego typu rozrywki zajęcie na naprawdę długi czas - radzimy spróbować.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

Notability - wyrzuć inne notatniki

Wbudowany w iOS-a notatnik to narzędzie o bardzo małej funkcjonalności - pozwala zanotować wyłącznie tekst za pomocą klawiatury ekranowej. Jeżeli naprawdę potrzebujesz narzędzia, które pozwoli szybko zanotować jakąś myśl nie tylko poprzez zapisanie jej z wykorzystaniem ekranowej klawiatury, to Notability jest narzędziem wręcz wymarzonym.

Aplikacja oczywiście pozwala na wprowadzanie notatek tradycyjną metodą, ale oprócz tego możliwe jest zanotowanie pismem odręcznym (palcem na ekranie lub opcjonalnym rysikiem ekranowym, jeżeli taki gadżet posiadamy). Program pozwala również nagrać notatki dźwiękowe. Z poziomu Notability można też wykonać zdjęcia wbudowanym w iPhone'a lub iPada aparatem i dodać do tworzonej notatki. Pojedynczy wpis może zawierać kolaż wszystkich opisanych form ekspresji.

Dodatkowym atutem tego narzędzia jest łatwa organizacja wprowadzonych notatek, dzięki czemu odnalezienie naszych zapisków będzie zawsze łatwe i już nic nie umknie naszej pamięci. To nie wszystko - kopie zapasowe wszystkich notatek mogą być automatycznie zachowywane na dyskach online takich jak Dropbox, Google Drive czy Box, bądź w dowolnej lokalizacji sieciowej obsługującej WebDAV. Oczywiście iCloud - umożliwiający synchronizację notatek pomiędzy wszystkimi posiadanymi urządzeniami Apple'a również jest obsługiwany.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

RadarSTOP - bez niechcianych zdjęć na drodze

Coraz cieplejsze dni i poprawiająca się aura sprzyja wycieczkom. Wszystkim miłośnikom zmotoryzowanych wypadów za miasto powinien przydać się program RadarSTOP. Aplikacja ta nie tylko ostrzega kierowcę przed przekraczaniem prędkości czy fotoradarami stacjonarnymi, ale także przed kontrolami policyjnymi, kontrolami ITD, robotami drogowymi, wypadkami, korkami i innymi utrudnieniami w ruchu drogowym.

Aktualność informacji wymaga niestety połączenia z Siecią, ale trudno byłoby utrzymać dokładność wskazań bez dostępu do internetu. Informacje dodawane do bazy mogą być również zgłaszane przez użytkowników. Baza wiedzy, z której korzysta aplikacja RadarSTOP współpracuje ze społecznością użytkowników popularnego rozwiązania do nawigacji samochodowej - programu MapaMap.

Same mapy nie muszą być pobierane online - użytkownik ma wybór, czy zdecydować się na automatyczne odświeżanie i pobieranie map z internetu podczas podróży (wymagane wtedy jest oczywiście połączenie z Siecią), czy też mapy mają być pobrane do pamięci urządzenia i stamtąd odczytywane przez aplikację. 

Korzystanie z programu wymaga posiadania konta RadarSTOP/MapaMap. Rejestracja jest bezpłatna.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

Shadow Fight 2 - walka dobrze animowana

Tytuł ten powinien przypaść do gustu wszelkim miłośnikom sztuk walki oraz wielbicielom gier z gatunku combat RPG. Od razu zaznaczamy, że nacisk położono głównie na walkę, a nie na rozwijanie postaci. Dzięki dopracowanemu interfejsowi pozwalającemu precyzyjnie sterować walczącą postacią oraz płynnym animacjom tytuł powinien znaleźć całkiem sporo zwolenników.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad. 

 

Opera Coast - takiej przeglądarki jeszcze nie widzieliście

Przeglądarka Opera, choć ustępuje w komputerach stacjonarnych takim potentatom jak Mozilla Firefox czy Google Chrome, to w mobilnym świecie od lat trzyma się dobrze. Opisywany tu program nie jest jednak kolejną wersją dobrze znanej mobilnej Opery, to zupełnie nowa przeglądarka, naszym zdaniem idealnie dopasowana do dotykowego interfejsu charakterystycznego dla smartfonów i tabletów. Najnowsza, opublikowana 24 kwietnia wersja 3.0 Opery Coast (dawniej Coast) to nowe podejście i naszym zdaniem wyjątkowo udane podejście do kwestii, jak powinien wyglądać i działać mobilna aplikacja do przeglądania stron WWW. Warto wypróbować.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Merriam-Webster Dictionary - angielski słownik z wyszukiwaniem głosowym

Zaktualizowany w kwietniu br. Merriam-Webster Dictionary to jeden z najpopularniejszych na świecie słowników języka angielskiego. Nie jest to słownik zawierający tłumaczenia z jednego języka na inny, lecz kompletne i rozbudowane zestawienie anglojęzycznego słownictwa.

Materiał zawarty w aplikacji pochodzi z publikacji Merriam-Webster Collegiate Dictionary i stanowi cenną pomoc naukową dla każdego, kto chciałby pogłębić swoją wiedzę z języka angielskiego.

Każde ze słów jest opatrzone nagraniem wymowy, przykładowymi zastosowaniami w zdaniach, synonimami, antonimami itp. Ciekawostką wyróżniającą ten słownik jest nie tylko bogata treść, ale i funkcjonalność obejmująca nie tylko interfejs dostosowany do urządzeń sterowanych dotykiem, ale i np. możliwość głosowego wyszukiwania słów. Wersja programu dla iPada ma na końcu nazwy dopisek HD i jest dodatkowo wyposażona w przewijalny indeks (widoczny na powyższej ilustracji).

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

SoundHound - jaka to melodia?

Ile razy zdarzyło ci się słyszeć, np. w radiu fragment podobającego się utworu, lecz nie znałeś wykonawcy i tytułu piosenki? W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest bardzo popularny, zaktualizowany w kwietniu program SoundHound. 

Głównym zadaniem tej aplikacji jest po prostu rozpoznawanie muzyki. Jeżeli słyszysz ciekawy, ale nieznany ci utwór uruchom SoundHounda, wciśnij charakterystyczny, pomarańczowy przycisk SoundHound i pozwól przez kilkanaście sekund programowi "posłuchać" piosenki, która wzbudziła twoje zainteresowanie. Po krótkiej chwili program wyświetli nazwę wykonawcy i tytuł utworu jednocześnie udostępniając opcję zakupu piosenki w iTunes i odsłuch fragmentu nagrania. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Feedly - wiadomości według własnego uznania

Wielu z nas rozpoczyna dzień od porannej kawy połączonej z przeglądem prasy. Dziś zamiast świeżo wydrukowanych gazet przeglądamy serwisy z wiadomościami online. Jeżeli i ty zaliczasz się do użytkowników łaknących informacji z kraju i ze świata, zaktualizowany w kwietniu program Feedly powinien znacznie ułatwić realizację tej potrzeby.

Feedly jest czytnikiem kanałów RSS zoptymalizowanym pod kątem odczytywania informacji na urządzeniach mobilnych. Za pomocą tej aplikacji łatwo możesz w jednym miejscu zgromadzić wiele ulubionych serwisów informacyjnych umieszczając je w odrębnych kategoriach tematycznych. Ciekawszymi informacjami znalezionymi w poszczególnych serwisach można dzielić się ze znajomymi (Feedly współpracuje z Twitterem, Facebookiem czy Google+). Program jest również zintegrowany z notatnikiem Instapaper, a najnowsza aktualizacja wprowadziła również możliwość bezpośredniego eksportu wybranych newsów do zainstalowanego na iPhone lub iPadzie Evernote'a.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

What A Trip - bardzo nietypowy nauczyciel angielskiego

Na pierwszy rzut oka program wygląda jak aplikacja dla dzieci - komiksowa grafika  i animacje, nieszablonowy graficzny interfejs daleki od "poważnych aplikacji". Jednak What A Trip jest - jak zachwalają jego twórcy - najbardziej zabawnym, ale nie trywialnym programem do nauki języka angielskiego. 

Zaletą jest możliwość wyboru amerykańskiej, australijskiej i brytyjskiej odmiany angielskiego - dialogi zawierają treści z naturalnej, rzeczywistej wymowy, a nie sterylne, słownikowe treści. Dla każdego idiomu czy nietypowego zwrotu wypowiedzianego przez komiksowych bohaterów kursu można wyświetlić objaśnienie.

Bezpłatna wersja programu nie zawiera szczególnie dużo materiału, ale naszym zdaniem naprawdę warto wypróbować.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.