partner serwisu

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje czerwca

Apple iOS, iPhone, iPad - najciekawsze aplikacje czerwca
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
2 lipca 2014, 22:44
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Nasze czerwcowe zestawienie najciekawszych aplikacji mobilnych na platformę iOS. Tym razem do naszego zestawienia trafiło sporo gier - w końcu mamy wakacje, więc i nieco większa niż normalnie porcja rozrywki będzie w sam raz. Tym bardziej że nie proponujemy banalnego pasjansa, lecz tytuły, które powinny usatysfakcjonować zarówno miłośników nie wymagających pośpiechu łamigłówek, jak i tych, którzy w grach potrafią wykazać się wysoką zręcznością. Oprócz gier, nie odchodząc daleko od rozrywki (czy wspominaliśmy o wakacjach? ;-) ) proponujemy również coś muzycznego, dla lubiących rysować, a także tych, którzy zawsze dbają o linię.

Dla każdej aplikacji zaznaczyliśmy, czy jest ona dostępna w wersji tylko dla iPhone'a, czy też przygotowana została wersja dostosowana do ekranów tabletów Apple'a.

Captain America: The Winter Soldier - coś dla miłośników superbohaterów

 

Captain America, czyli pierwszy z amerykańskich superherosów z uniwersum Marvela trafił na urządzenia mobilne Apple już w wielu tytułach i fani z pewnością doskonale znają ten tytuł. Jednak gra, o której tu mowa powinna spodobać się nie tylko miłośnikom zespołu S.H.I.E.L.D. To typowo zręcznościowy tytuł, z bardzo przyzwoitą oprawą graficzną działający płynnie nie tylko na najszybszych urządzeniach mobilnych Apple (my sprawdzaliśmy go na iPadzie Mini). Zasady rozgrywki są proste: iść do przodu i eliminować coraz to bardziej zaawansowane szeregi wrogów zdobywając kolejne etapy gry, gromadząc punkty, dodatkowe bonusy, nowe metody walki itp. Stopień trudności został tutaj tak ustawiony, że w początkowych etapach rozgrywki nawet osoby nie będące zagorzałymi fanami tego gatunku nie powinni mieć najmniejszych problemów z przejściem początkowych etapów. Ot, lekka, nie wymagająca szczególnego wysiłku umysłowego rozgrywka - w sam raz na wakacje. Pozycja oczywiście obowiązkowa dla fanów świata Marvela, ale i pozostałym Captain America powinien dostarczyć chwili niewymagającej rozrywki. Tytułem warto się zainteresować tym bardziej, że w tej chwili jest on udostępniany bezpłatnie. Gra wymaga sprzętu mobilnego Apple działającego pod kontrolą systemu iOS w wersji co najmniej 7.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

Paperama - ćwiczenia z Origami

 

Kolejna gra w naszym zestawieniu (w końcu mamy wakacje ;-) ), o zupełnie odmiennym charakterze. Z jednej strony to typowa gra logiczna, w której najbardziej pożądaną cechą gwarantującą sukces w przechodzeniu kolejnych etapów jest wyobraźnia przestrzenna. Doświadczenie w składaniu papierowych samolotów czy innych figurek z papieru z pewnością się przyda, ale - podobnie jak w przypadku poprzedniego tytułu - poziom trudności tak ustawiono, że pierwsze etapy to w zasadzie "spacerek" stanowiący wstęp do japońskiej sztuki Origami. Zadanie gracza jest z pozoru proste. Za pomocą ściśle ograniczonej liczby zgięć wirtualnej kartki ma uzyskać pożądaną, przedstawioną kreskowaną linią, figurę. Banał? Niekoniecznie. Bardzo łatwa i intuicyjna obsługa wykorzystująca w pełni potencjał dotykowego interfejsu uprzyjemni rozgrywkę. Gra jest bezpłatna, ale istnieje możliwość zakupienia "podpowiedzi" do trudniejszych zadań (kilka podpowiedzi dostępnych jest bezpłatnie), ale zamiast tracić gotówkę lepiej pogłówkować. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

The Weather Channel App - uniwersalna pogodynka

Aplikacja firmowana przez jeden z najpopularniejszych na świecie programów informacyjnych o pogodzie doczekała się w czerwcu dużej aktualizacji. Wersja oznaczona numerem 4.0.0 to odmieniony i unowocześniony interfejs pozwalający zapoznać się z informacjami na temat pogody praktycznie w dowolnym regionie świata z dokładnością do godziny. Program automatycznie - oczywiście po wyrażeniu zgody przez użytkownika - sprawdza lokalizację iPhone'a/iPada i na tej podstawie wyświetla szczegółowy zestaw informacji o lokalnych warunkach meteorologicznych. Dane obejmują nie tylko oczywistości takie jak temperatura aktualna i prognozowana (np. na noc, kolejne dni, czy przyszły tydzień), ale również godzina wschodu i zachodu słońca w danym regionie, prędkość i kierunek wiatru, wilgotność, poziom intensywności promieniowania UV, ciśnienie, widoczność, punkt rosy (czyli graniczna temperatura powietrza atmosferycznego, poniżej której para wodna skrapla się w postaci rosy; wartość ta jest zmienna i zależy od ciśnienia i wilgotności powietrza w danym rejonie) czy temperatura odczuwalna. Oprócz tego program daje dostęp do map radarowych pogody pokazujących aktualny poziom zachmurzenia, opady itp. Wyjeżdżającym na wakacje przyda się funkcja wyświetlania informacji o pogodzie u celu podróży aktywowana puknięciem w ikonkę w kształcie samolotu. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad

 

TwoDots - to tylko kropki, a ile frajdy

Jeszcze jedna (ale jeszcze nie ostatnia) gra w naszym zestawieniu i po raz kolejny tytuł zmuszający raczej do myślenia niż wymagający zręczności. Zadanie gracza w tym wyrastającym już na kultową pozycję tytule jest proste - należy łączyć ze sobą kropki w tych samych kolorach, co powoduje ich eliminację z danej planszy. Cele są różne zależnie od poziomu - albo musimy usunąć z planszy określoną liczbę kropek w wybranym kolorze, albo w kilku kolorach itp. Czas wykonania zadania nie jest limitowany, jedynym ograniczeniem jest liczba ruchów na planszy. Narzucony limit musi nam wystarczyć do wykonania zadania, w przeciwnym wypadku tracimy "życie", które jednak po 20 minutach jest automatycznie regenerowane. W miarę postępu rozgrywki i przechodzeniu przez kolejne etapy na planszy pojawiają się nowe obiekty i sposoby usuwania kropek z planszy. Gra jest teraz warta polecenie, bo wreszcie usunięto irytujący błąd polegający na niewłaściwie działającej 85. planszy. Ostrzegamy - to naprawdę wciągający tytuł, który zapewni rozrywkę na naprawdę długą podróż na wakacje.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

World of Tanks Blitz - czołgi również mobilne

World of Tanks w wersji na pecety i konsole Xbox 360 to jedna z najpopularniejszych gier MMO (Massive Multiplayer Online) w naszym kraju. Zaskakująca liczba graczy z kraju nad Wisłą wcieliła się w rolę pancerniaków zasiadających za sterami stalowych potworów z II Wojny Światowej. Od niedawna posiadacze mobilnego sprzętu Apple będący miłośnikami ostrego strzelania za pomocą pancernego arsenału nie muszą się rozstawać z ulubionym tytułem dzięki opisywanej grze World of Tanks Blitz. Gra od strony wizualnej wygląda naprawdę nieźle - a biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia ze sprzętem mobilnym - nawet bardzo dobrze. Jednak jest to niestety okupione zawężoną kompatybilnością. Twórcy sugerują, by tytuł ten uruchamiać na iPhone'ach 4S i nowszych oraz iPadach 2 i nowszych. Wymagana wersja systemu to iOS 7. Poza tym, że to wersja mobilna mamy do dyspozycji ten sam arsenał co w tytule stacjonarnym - ponad 90 historycznych modeli czołgów, różne lokacje, zróżnicowany teren itp. Informacja dla graczy wersji stacjonarnej - do wersji mobilnej można logować się posiadanym identyfikatorem Wargaming.net. Zatem, do boju!

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod touch

 

Adobe Photoshop Mix - dodaj życia twoim zdjęciom

Wielu internautom na widok powyższej ilustracji w umyśle pojawi się jedno słowo "photoshop". Prawie się zgadza - efekt ten został jednak uzyskany nie za pomocą doskonale znanego od ponad ćwierćwiecza (tak, Adobe Photoshop 1.0 został opublikowany na komputery Apple w 1990 roku!) programu do obróbki grafiki bitmapowej, lecz nowej, opracowanej właśnie na mobilne platformy Apple aplikacji, której podstawowym zadaniem jest uzyskiwanie efektów podobnych do przedstawionego na powyższej ilustracji. Zanim jednak posiadacze urządzeń mobilnych Apple'a zdecydują się na instalację tego programu mamy niezbyt dobrą informację - to najbardziej wymagający obliczeniowo program w naszym zestawieniu, posiadacze urządzeń starszych niż iPad 4 mogą mieć problem z płynnym korzystaniem z niego.  

Korzystanie z programu wymaga posiadania identyfikatora Adobe ID (można go otrzymać rejestrując się w chmurze Adobe z poziomu aplikacji). Zdjęcia do obróbki można pobierać z chmury Adobe, z pamięci urządzenia z aplikacji Adobe Lightroom (jeżeli jest zainstalowana), ze swojego konta na Facebooku, bądź po prostu wykonać fotografię za pomocą kamery wbudowanej w urządzenie mobilne, na którym opisywany program jest uruchomiony. Aplikacja, zgodnie z tym co sugeruje nazwa - ułatwia bardzo tworzenie fotomontaży z dwóch różnych zdjęć (czego dowodem jest powyższa fotografia), ale oprócz tego program nadaje się również do edycji pojedynczych fotografii oferując zestaw zaawansowanych filtrów znanych ze stacjonarnego Photoshopa (jak np. Content-Aware Fill). Program jest bezpłatny, ale korzystanie z niektórych filtrów po bezpłatnym okresie próbnym wymaga już zapłaty.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad

 

Magic Piano - Mozartem być...

 

Nazwa tego programu może być nieco myląca, gdyż nie mamy do czynienia z aplikacją stricte do nauki gry na pianinie, choć muzyka to główny temat tej aplikacji. Zasady zabawy są proste, wraz z aplikacją otrzymujemy zestaw piosenek, które możemy odgrywać poprzez naciskanie na dotykowym ekranie spadających kuleczek. Cóż, może to brzmieć idiotycznie, ale naprawdę proponujemy spróbować - rozwiązanie to jest doskonale znane wszystkim tym, którzy na swoich iPadach i iPhone'ach grali w gry z serii TapTap. Oprócz trybu ze spadającymi kuleczkami mamy do dyspozycji tryb solo, w którym na ekranie wyświetlana jest klawiatura pianina (w układzie klasycznym lub dość nietypowym układzie... spiralnym).

Magic Piano to aplikacja udostępniana za darmo, ale mikropłatnościami. Za wirtualną walutę zwaną w tym programie "Smoola", dostępną oczywiście za jak najbardziej realne pieniądze możemy dokupować dodatkowe piosenki. Punkty "Smoola" są również nagrodą za udane odegrania utworów. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad, iPod Touch

 

Fitnet Personal Fitness Workout - ćwicz mądrze

Co prawda wakacje już przyszły, więc na szykowanie formy na plażę jest już stanowczo za późno. My jednak uważamy, że o zdrowie i kondycję warto dbać zawsze, zwłaszcza gdy mamy do pomocy co i rusz coraz to nowe aplikacje. Tym razem ciekawa propozycja dla każdego. Zestaw ćwiczeń w opisywanej tu aplikacji został tak dobrany, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Od prostych ćwiczeń rozgrzewających, poprzez trening siłowy oraz ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne, wspomagające ciało i umysł.

Po wybraniu konkretnego zestawu ćwiczeń na ekranie iPada/iPhone'a wyświetlane są kontrolki reprezentujące pierwsze ćwiczenie z danej serii. Każda z widocznych ikonek pozwala wybrać intensywność danego treningu. Przykładowo pierwszym ćwiczeniem rozgrzewającym jest po prostu marsz w miejscu z krokami do przodu i do tyłu. Standardowo proponowane jest bardzo umiarkowane tempo ćwiczenia, dostosowane do możliwości każdego w miarę sprawnego przedstawiciela homo sapiens, niemniej Ci uważający, że dysponują ponadstandardową kondycję mogą wybrać bardzej wymagające poziomy intensywności ćwiczeń. 

Obok kadru z instruktażem wideo danego ćwiczenia widoczna jest ramka z obrazem rejestrowanym przez urządzenie mobilne. Kamerę iPada/iPhone'a należy tak ustawić, by rejestrowała ćwiczącego użytkownika, a algorytmy analizujące ruch postaci w kadrze ocenią, czy ćwiczenie wykonywane jest poprawnie, z prawidłowym tempem i intensywnością. Fajne? Jasne że fajne, do ćwiczeń :)

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

IMDb Movies & TV - największa baza filmów

Baza IMDb to jedna z najstarszych (została uruchomiona w 1990 roku), ogólnodostępnych internetowych baz danych na temat filmów i ogólnie globalnej kinematografii. To również największy na świecie zbiór danych na tematy filmowe i około filmowe. Jeżeli interesują Cię informacje o filmach, aktorach, producentach, wytwórniach filmowych, premierach, scenarzystach, reżyserach i całym świecie X Muzy odświeżony ostatnio program na platformę iOS powinien być w takim razie pozycją obowiązkową. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Adobe Sketch - nie tylko dla grafików

Ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu to propozycja dla wszystkich, którzy lubią szkicować. Adobe Sketch nie jest jednak zwykłym brulionem z zestawem wirtualnych ołówków i kredek. Dzięki połączeniu z chmurą mamy możliwość obejrzeć prace umieszczane przez innych użytkowników, wiele z nich może stać się inspiracją dla nas samych. Nic również nie stoi na przeszkodzie by twórczo przerabiać zdjęcia zapisane w pamięci iPada. Wszystkie projekty jakie utworzymy za pomocą Adobe Sketch synchronizowane są z chmurą Adobe (bezpłatnie mamy 2 GB miejsca na własne prace).

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.