partner serwisu

Odchudzanie wspomagane, czyli jak schudnąć skutecznie z pomocą specjalnych aplikacji na smartfony

Odchudzanie wspomagane, czyli jak schudnąć skutecznie z pomocą specjalnych aplikacji na smartfony
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
8 listopada 2014, 15:19
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje mobilne, app store, apple, bieganie, chód, ćwiczenia, fitness, google play, ios, jak schudnąć, odchudzanie

Smartfon to urządzenie, z którym praktycznie się nie rozstajemy. Może warto ten fakt wykorzystać np. do poprawy własnej formy? W naszym zestawieniu znajdziecie sprawdzone przez nas aplikacje mające wspomóc osoby, które chciałyby odzyskać dobrą formę, zrzucić kilka (kilkanaście, a może i kilkadziesiąt) nadmiarowych kilogramów. Przeszukaliśmy zasoby Google Play, App Store oraz sklepu z aplikacjami na platformę Windows Phone. Rezultaty znajdziecie poniżej. Jedna istotna uwaga - nie chodziło nam o aplikacje do biegania - zestawienie tych równie interesujących programów znajdziecie już w naszych zasobach. Mamy nadzieję, że poniższy zbiór programów będzie doskonałym uzupełnieniem dla tych, którzy już korzystają z programów dla biegaczy, a dla wszystkich pozostałych marzących o smukłej linii okażą się przydatną pomocą ułatwiającą spełnienie tych marzeń.

Samsung S Health

Nabywcy mobilnych urządzeń koreańskiego potentata są w komfortowej sytuacji - wraz z posiadanym urządzeniem otrzymują oni bezpłatny dostęp do aplikacji Samsung S Health umożliwiającej użytkownikowi zarówno monitorowanie aktywności fizycznej, jak i wchłanianych z pożywieniem zasobów energetycznych. To oczywiście nie wyczerpuje zestawu funkcji oferowanych przez ten program. Z poziomu ekranu głównego użytkownik otrzymuje dostęp do informacji na temat liczby wykonanych kroków, ilości spalonych kalorii oraz kalorii przyjętych wraz z pożywieniem. Oczywiście pomiar kroków i innych rodzajów aktywności fizycznej wymaga noszenia smartfona cały czas przy sobie, ewentualnie rozwiązaniem jest doposażenie się w "ubieralny gadżet" Samsung Gear Fit, który będzie mierzył aktywność i synchronizował pomiary z aplikacją S Health zainstalowaną na smartfonie.

Warto od razu podkreślić - S Health NIE JEST aplikacją dla sportowców. Liczba typów aktywności uwzględnionych w tym programie obejmuje bieganie, chód, kolarstwo i... trochę szybszy chód z obciążeniem oznaczony w programie przyciskiem Piesze wyc. To zbyt mało dla tych, którzy bez sportu nie wyobrażają sobie życia. Ale dla przyrośniętych do biurka nieco przysadzistych, korpulentnych czy puszystych (ach, te przymiotniki maskujące ;-) ) miłośników komputerów, aplikacji i gadżetów? W sam raz :) Aplikacja dość swobodnie pozwala definiować cele treningowe. Nikt nie wymaga tutaj od użytkownika nienawykłego do aktywności fizycznej pokonywania maratonu. "Medal" za aktywność można zdobyć nawet za kilkanaście minut niezbyt wytężonego ruchu, wykonanie 1000 kroków czy pokonanie choćby 100 metrów albo spalenie niewielkiej ilości kalorii. Przede wszystkim chodzi o to, by stopniowo zwiększać wyznaczane sobie cele i starać się je osiągać, poprzestanie na bardzo niskim poziomie aktywności raczej nie przyniesie pozytywnych rezultatów w postaci kapitalnej kondycji i sylwetki Apollina/Afrodyty ;-). 

Zaletą S Health jest bogata baza produktów spożywczych i łatwość dodawania posiłków do budowanej bazy informacji na temat diety. Wyznaczone cele dietetyczne pomagają nie przekroczyć wcześniej ustalonej dawki kalorii, a dodawane do bazy posiłki można wzbogacać zdjęciami. Bogata baza produktów spożywczych oraz banalny sposób ich dodawania do posiłków powodują, że nawet gdy w trakcie surfowania przyjdzie nam nieodparta ochota na pochłonięcie "tylko jednego" wafelka, po jego dodaniu do bazy w S Health (i zobaczeniu wartości kalorycznej "drobiazgu") dwa razy się zastanowimy, zanim sięgniemy po kolejne słodyczne - i o to chodzi.

S Health ma też wady, ale dotyczą one nie tyle samej funkcjonalności aplikacji, co ograniczeń wynikających z dostępności programu tylko na smartfony z serii Galaxy i tego, że podczas uzupełniania informacji w profilu użytkownika smartfon musi być podłączony do Sieci.

Platforma: Android (Samsung Galaxy)

 

Libra Weight Manager

PobierzLibra - Weight ManagerKolejna aplikacja w naszym zestawieniu to program, który zwykle zostaje z użytkownikami naprawdę długo. Libra Weight Manager to narzędzie do bieżącego śledzenia codziennie odnotowywanych zmian wagi ciała. Korzystanie z aplikacji rozpoczynamy standardowo - od wprowadzenia m.in. własnej wagi (tak, wiemy - nie jest idealna, ale właśnie po to poznajesz opisywane narzędzia, by pozbyć się nadmiaru kilogramów), co zabawnie zostało określone przez twórców programu zdaniem "Prawdopodobnie chciałbyś zacząć od opowiedzenia trochę o sobie...". Po wprowadzeniu danych (wagi i wzrostu) aplikacja oblicza BMI (od razu też otrzymujemy informację czy mamy "tylko" nadwagę, czy stopień otyłości zagrażający życiu).

Im więcej danych (codziennych pomiarów) wprowadzimy do programu, tym dokładniejsze są analizy automatycznie dokonywane przez aplikację. Generowanemu na bieżąco wykresowi z liniami trendu towarzyszy zestaw informacji na temat m.in. szybkości zmian (zakładamy, że spadku) wagi użytkownika włącznie ze średnim dziennym (ujemnym) bilansem energetycznym. Program oblicza również jak zmieniła się waga w ciągu ostatniego tygodnia czy ostatniego miesiąca. Jeżeli w ustawieniach aplikacji zdefiniujemy cel (czyli docelową wagę, jaką chcielibyśmy osiągnąć), program w oparciu o już posiadane dane automatycznie obliczy przewidywaną datę osiągnięcia tego celu, oczywiście przy założeniu, że tempo spadku masy ciała zostanie przez nas utrzymane. Alternatywnie celem może być konkretna data, wtedy program automatycznie obliczy wymagane tempo utraty wagi oraz jaki powinien być dzienny ujemny bilans energetyczny, czyli mówiąc prościej: o ile więcej kalorii każdego dnia powinniśmy spalać w stosunku do ilości kalorii wchłoniętych z pożywieniem.

Dodatkową zaletą programu jest też to, że daje on możliwość ustawienia automatycznych codziennych powiadomień przypominających o konieczności zważenia się, co - przynajmniej na początku diety - pomaga zdyscyplinować walczącego z tłuszczykiem grubaska. Standardowo program wykonuje też kopię zapasową bazy danych na kartę SD. Z ciekawostek warto wymienić też możliwość eksportu i importu danych do arkusza kalkulacyjnego (w popularnym formacie .csv). 

Podsumowując - proste narzędzie generujące elastyczny wykres, który naprawdę potrafi zmotywować, zwłaszcza gdy waga pikuje.

Platforma: Android

 

Instant Heart Rate

PobierzInstant Heart RateWielu producentów urządzeń mobilnych chcąc zachęcić potencjalnych nabywców do wyboru właśnie ich produktów wyposaża swoje smartfony i tablety w nietypowe funkcje jak np. pomiar pulsu. Jak się jednak okazuje, jeżeli tylko Twój smartfon lub tablet wyposażony jest w kamerę (czy któryś nie jest?) to wystarczy zainstalować aplikację o nazwie Instant Heart Rate i oto bez konieczności kupowania najnowszej generacji sprzętu mobilnego mamy narzędzie do pomiaru pulsu. 

 
 
Wykonanie pomiaru za pomocą programu Instant Heart Rate jest banalnie proste. Po uruchomieniu programu jest on już gotowy do pomiaru. Zadaniem użytkownika jest po prostu przyłożenie palca do obiektywu wbudowanej kamery - aplikacja wykorzystuje układ optyczny do rejestracji niewielkich zmian jasności skóry następujących w trakcie przepływu krwi, co wystarcza do zmierzenia pulsu. Nie trzeba absolutnie mocno naciskać (wręcz jest to niewskazane), po prostu należy oprzeć opuszkę palca na obiektywie. Przez krótką chwilę rysowany na bieżąco wykres będzie płaski, ale w ciągu kilku sekund czułość pomiaru będzie rosnąć i w efekcie zobaczysz wykres obrazujący puls (oczywiście w żadnym razie nie należy go uważać za EKG). W momencie, kiedy już program zacznie rejestrować puls, spokojnie oddychamy i czekamy na zakończenie pomiaru sygnalizowane upływem paska postępu okalającego kółko z wyświetlanym pulsem. Proste? Banał.
 
 
Po wykonaniu pomiaru aplikacja umożliwia opisanie wyniku (np. "Puls po 50 pompkach"), a niewielki diagram pozwala ocenić zmierzony puls (standardowy, podwyższony, wysoki).
 
Co robi taka aplikacja w naszym zestawieniu? Może okazać się pomocnym narzędziem umożliwiającym śledzenie postępów w szlifowaniu kondycji. Aplikacja przechowuje pomiary w pamięci (możliwe jest również przechowywanie ich online po założeniu (bezpłatnie) konta w serwisie Azumio - konto można zarejestrować z poziomu programu. Dzięki możliwości przechowywania pomiarów, łatwo można zaobserwować poprawę kondycji poprzez wykonywanie pomiarów np. po powtarzanym codziennie zestawie ćwiczeń. Generalnie, w dużym uproszeniu: im wolniej serce będzie bić po np. wykonaniu 25 przysiadów, tym lepszą kondycją dysponujesz. Program dostępny jest na wszystkie trzy najpopularniejsze platformy.

Platforma: Android, iOS, Windows Phone

 

Calorie Counter & Diet Tracker (MyFitness Pal)

PobierzCalorie Counter - MyFitnessPalAplikacja o dość przydługiej i niejednoznacznej nazwie (np. w przypadku iOS i Androida znajdziemy ją w odpowiednich sklepach pod nazwą Calorie Counter, natomiast użytkownicy Windows Phone powinni szukać pozycji MyFitness Pal), to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wspomagających użytkowników, którzy postanowili dbać o linię, pozbyć się nadmiarowych kilogramów i monitorować poziom energetyczny spożywanych posiłków. Zwłaszcza to ostatnie zadanie powinno być ułatwione, dzięki przygotowanej przez twórców olbrzymie bazie danych produktów spożywczych i dań gotowych. Jeżeli wierzyć zapewnieniom wydawców aplikacji baza obejmuje aż 4 mln pozycji. 

Korzystanie z programu rozpoczynamy od rejestracji konta w serwisie MyFitnessPal.com, rejestracja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić z poziomu mobilnej aplikacji (oprócz tradycyjnej rejestracji wymagającej podania maila, można powiązać konto MyFitnessPal z posiadanym już kontem na Facebooku). 

Proces rejestracji jest połączony z prostym wywiadem dietetycznym. Program w kolejnych krokach odpytuje użytkownika oczekując od niego podania informacji na temat płci, wieku, aktualnej wagi, wagi docelowej, wzrostu itp.

Po zakończeniu rejestracji aplikacja wyświetla sugerowany dzienny próg kaloryczny, którego utrzymanie gwarantuje utratę określonej liczby kilogramów w jakimś przykładowym, również widocznym na ekranie, czasie. 

Od tego momentu można już wprowadzać posiłki. Jest to bardzo proste - należy po prostu wybrać posiłek (np. śniadanie), a następnie wpisać to, co zostało zjedzone. Wadą dla wielu użytkowników może być anglojęzyczny interfejs (niestety, aplikacja nie została przygotowana po polsku), co dla wielu nieznających dobrze języka Szekspira może okazać się zbyt dużą barierą. Jeżeli jednak z mową synów Albionu nie mamy kłopotów, to po wpisaniu nazwy produktu program przeszukuje bazę i zaproponuje odpowiednie pozycje, zawierające rozmiar porcji, wagę i kaloryczność. 

Program nie tylko biernie wyświetla sumaryczną wartość energetyczną wprowadzonych posiłków, ale również analizuje ich skład wyświetlając w razie potrzeby odpowiednie informacje, np. - tak jak w powyższym przykładzie widocznym na ilustracji - komunikat dotyczący wysokiej zawartości białka w posiłku. Wprowadzone dane są przechowywane online, dzięki czemu dostęp do nich można uzyskać nie tylko ze smartfona, ale również na komputerze z poziomu przeglądarki - wystarczy odwiedzić serwis MyFitnessPal i zalogować się na zarejestrowane konto. Możliwe jest również śledzenie osiągów znajomych, co może stanowić dodatkową motywację dla niektórych osób. Warto dodać, że aplikacja pozwala monitorować nie tylko spożywane posiłki, ale również aktywność fizyczną. Wbudowana baza ćwiczeń obejmująca ponad 350 pozycji uwzględnia siłę treningu, pomiar pulsu, liczbę powtórzeń itp. 

Platformy: Android, iOS, Windows Phone 

 

Happie Dieta

PobierzHappie DietaPoszukującym polskojęzycznej aplikacji wspomagającej kontrolę wagi, czy zmagania związane z jej utratą proponujemy aplikację Happie Dieta. Rozpoczęcie pracy z programem wygląda podobnie jak w przypadku wcześniej przedstawionej aplikacji - zaczynamy od rejestracji konta i wprowadzenia danych. Wymagany zestaw informacji obejmuje nie tylko podstawowe dane, tj. wiek, waga, wzrost, płeć itp., ale również takie niuanse jak najczęstsza godzina pobudki, typ sylwetki, obwód nadgarstka, czy waga w dzieciństwie (nie trzeba podawać wartości bezwzględnych - formularz daje opcje do wyboru). Ostatnim etapem jest zdefiniowanie celu (utrzymanie wagi, przybranie na wadze bądź schudnięcie), terminu startu. Program pozwala również wybrać dietę specjalną (wegetariańską), co z pewnością ucieszy osoby nie spożywające mięsa.

 W odpowiedzi na przekazane informacje program zaproponuje tygodniową dietę z pięcioma posiłkami dziennie przygotowaną specjalnie pod kątem wyznaczonego celu i uwzględniającą dzienne zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. W pierwszej chwili program nas nieco rozczarował (proponując np. czereśnie w październiku; owszem dzięki sile wolnego rynku można znaleźć te owoce i o tej porze, ale za jaką cenę?). Na szczęście propozycje w innych dniach były już bardziej sensowne ekonomicznie i wciąż optymalne dietetycznie. Można manipulować sugerowanymi posiłkami przenosząc je na inny dzień itp. 

Interfejs aplikacji w prawym górnym rogu zawiera małe koło ratunkowe. Po jego wskazaniu otrzymujemy propozycję posiłku kryzysowego, gdy nas łaknienie męczy, a nie chcemy się "rzucić" na słodycze.

Interesującą opcją jest wbudowane narzędzie do generowania list zakupów. Wystarczy, że użytkownik zaznaczy dzień, w którym najczęściej wykonuje zakupy, a program w zależności od aktualnie ustawionej diety wygeneruje i przypomni o kupieniu wszystkich niezbędnych składników żywnościowych wykorzystanych w planowanej diecie - bardzo fajny pomysł. Kolejną interesującą opcją jest możliwość porozmawiania (w wybranych godzinach) z profesjonalnym dietetykiem (rozmowa w formie czatu). Podsumowując Happie Dieta to na pewno aplikacja warta wypróbowania.

Platforma: Android

 

Fitness Buddy

PobierzFitness Buddy : 1700 ExercisesJeżeli naprawdę chcesz schudnąć, ograniczanie wartości kalorycznej posiłków to za mało, zwłaszcza jeżeli nie wykonujesz pracy wymagającej wysiłku fizycznego. W doborze optymalnego zestawu ćwiczeń dostosowanych do wymagań, możliwości i kondycji użytkownika pomoże aplikacja Fitness Buddy. Program dostępny jest w wersji bezpłatnej, jak i komercyjnej, ale już nawet bezpłatna edycja daje dostęp do kilkuset (około 700) różnych ćwiczeń i ich wariantów - co aż nadto wystarczy by rozpocząć pracę nad szlifowaniem sylwetki i kondycji.

Program pozwala wybrać konkretne ćwiczenie z dostępnej bazy, która - co jest sporym ułatwieniem - jest podzielona względem partii ciała które chcemy w danym momencie ćwiczyć, bądź też względem typu ćwiczeń.

Innym i naszym zdaniem znacznie lepszym sposobem optymalnego wyboru ćwiczeń jest skorzystanie z wbudowanych programów treningowych. Dla początkujących przygotowano kompleksowy program Full Body Variation 1. Po wyborze danego programu otrzymujemy listę ćwiczeń wraz z dokładnym instruktażem dotyczącym ich prawidłowego wykonania (nie tylko zdjęcia, ale i animacje). Program oczywiście ułatwia monitorowanie rezultatów ćwiczeń (np. zmian w muskulaturze, zmian wagi ciała itp.). 

Platforma: Android, iOS

 

Insight Timer

PobierzInsight Timer - Mediation TimerKolejna aplikacja w naszym zestawieniu to swego rodzaju ciekawostka. Można by się spodziewać, że w tego typu kolekcjach będziemy skupiać się wyłącznie na liczeniu kalorii i różnorodnych zestawach ćwiczeń wbudowanych w poszczególne aplikacje, ale... człowiek to nie tylko jedzenie i siła. To również umysł i psychika. Stąd też obecność na tej liście programu ułatwiającego... medytację. Prosimy nie doszukiwać się przy tym jakichkolwiek religijnych konotacji - nie chodzi o żadne sekciarskie zapędy, lecz wyłącznie o relaks i wyciszenie wewnętrzne, które wobec coraz większego naporu bodźców z otoczenia i ilości wchłanianej przez nasze umysły informacji będzie stanowić miłą i użyteczną odmianę codziennego trybu życia.

Korzystanie z aplikacji rozpoczynamy od rejestracji konta w programie, następnie otrzymujemy dostęp do podstawowych funkcji: licznika medytacji oraz opcji szczególnie zalecanej dla początkujących: Guided Meditations. To nic innego jak zbiór wielokulturowych instruktaży medytacyjnych. Obok każdej pozycji widoczny jest czas jaki trzeba poświęcić na daną medytację. Nie trzeba wiele, niektóre propozycje wymagają zaledwie minuty - to naprawdę mało. Czy warto? To już musimy ocenić sami - naszym zdaniem jakakolwiek forma wyciszenia z pełnego zgiełku otoczenia to ćwiczenie korzystne dla naszej psychiki i umysłu. Jeszcze jedno - wbudowane w program poradniki medytacyjne w żadnym wypadku nie zawierają jakiejkolwiek religijnej indoktrynacji. Celem jest medytacja, a nie wpajanie reguł jakiegoś systemu religijnego.

Platforma: Android, iOS

 

FatSecret Licznik Kalorii

PobierzFatSecret licznik kaloriiKolejny w naszym zestawieniu licznik kalorii i narzędzie pozwalające dokładnie monitorować ilość składników odżywczych konsumowanych w spożywanych przez nas posiłkach. FatSecret jest programem polskim, co widać nie tylko w języku interfejsu, ale również w bazie dostępnych posiłków. Oprócz możliwości wprowadzania poszczególnych dań, program ma wbudowane menu wielu handlowych sieci gastronomicznych - zatem jak najdzie nas ochota na hamburgera sprzedawanego przez konkretną sieć restauracji bardzo prawdopodobne, że odnajdziemy go w bazie opisywanego programu.

Każdy dodany posiłek możemy opatrzyć własnym zdjęciem. Wprowadzanie danych jest banalnie proste, wystarczy wpisać np. "kanapka z szynką", a program sam zaproponuje właściwą pozycję z wbudowanej bazy. Potem dodajemy tylko spożytą ilość i zapisujemy zmiany. 

Program umożliwia również wprowadzanie ćwiczeń, dzięki czemu zestaw wprowadzanych informacji do bazy aplikacji obejmuje nie tylko energię wchłanianą z pożywieniem, ale również spalaną w wyniku aktywności fizycznej. Warto zaznaczyć, że aplikacja uwzględnia, iż kalorie spalamy nie tylko podczas ćwiczeń, ale przez cały czas. Każdy jeden oddech to określona ilość wyprodukowanej przez nasz organizm energii. Nawet jeżeli nie wprowadzimy żadnego ćwiczenia program w dziennym cyklu uwzględnia spalanie kalorii w trakcie snu (długość snu można zmieniać) oraz podczas tzw. "odpoczynku", który to termin jest ekwiwalentem braku aktywności fizycznej.

Platforma: Android, iOS, Windows Phone

 

Hydro Coach

PobierzHydro Coach - drink waterDbałość o kondycję, sylwetkę, zdrowie i dobre samopoczucie, to nie tylko narzucenie sobie rygoru żywnościowego czy treningowego. To również nawet tak banalna wydawałoby się czynność jak... picie wody. Woda stanowi absolutnie niezbędny składnik chemiczny warunkujący prawidłową pracę każdej komórki naszego ciała, a odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje prawidłową przemianę materii. Niektórzy próbując na siłę zrzucić w szybkim tempie wagę rezygnują całkowicie z jedzenia oraz - co gorsza - również z picia jakichkolwiek płynów. O ile z brakiem jedzenia ludzki organizm potrafi sobie przez jakiś czas poradzić, o tyle świadome zaprzestanie przyjmowania wody to po prostu głupota, a im dłużej się na coś takiego decydujemy, tym groźniejsze mogą być skutki takiej decyzji z uszkodzeniem narządów wewnętrznych i śmiercią włącznie. 

Aplikacja o nazwie Hydro Coach powstała właśnie po to, by przypominać użytkownikowi o zapewnieniu organizmowi optymalnej ilości wody. Propozycje programu nie są uniwersalne, lecz uwzględniają dane podawane przez użytkownika po pierwszym uruchomieniu aplikacji (płeć, wiek, waga itp.).

Po wprowadzeniu danych użytkownika aplikacja oblicza niezbędną dzienną rację wody i po prostu uruchamia licznik, a zadaniem użytkownika jest jedynie wprowadzanie spożytych porcji płynów.

Platforma: Android

 

Life Tracker Pro+

PobierzLife Tracker Pro+Zaczęliśmy od aplikacji S Health powiązanej ze sprzętem (smartfony Samsunga) i zakończymy również na interesującym programie wymagającym specyficznych urządzeń, w tym wypadku smartfonów Nokia Lumia wyposażonych w czujniki SensoreCore i pracujących pod kontrolą najnowszego systemu mobilnego Microsoftu - Windows Phone 8.1 (mogą to być modele Nokia Lumia 1520, 930, 830, 735, 730, 635 czy 630). No dobrze, na czym polega funkcjonalność Life Tracker Pro+

Korzystanie z programu rozpoczynamy standardowo - od utworzenia nowego profilu użytkownika. Opcjonalnie istnieje również możliwość zaimportowania wcześniejszych ustawień z OneDrive'a w sytuacji, gdy ktoś już korzystał wcześniej z aplikacji na innym smartfonie.

Interesujący jest zestaw danych, które podajemy tworząc profil. Oprócz standardowych informacji takich jak waga, wiek, płeć czy wzrost, program umożliwia również wprowadzenie długości kroku spacerowego czy biegowego. Następnie definiujemy cel: liczbę kroków dziennie, którą zamierzamy pokonać, bądź liczbę kalorii, jakie w ciągu dnia mają być spalone.

Po wprowadzeniu danych i zdefiniowaniu celów nie pozostaje nam nic innego jak ruszyć się sprzed biurka. Oczywiście ze smartfonem w kieszeni, który dzięki uaktywnionemu czujnikowi ruchu będzie stale monitorował ilość wykonanych kroków, pokonaną odległość a nawet różnice wysokości. Pozostaje nam życzyć powodzenia. Mamy nadzieję, że powyższy zestaw znacząco ułatwi poprawę sylwetki i pozbycie się nadmiarowych fałdek tu i ówdzie.

Platforma: Windows Phone (wybrane smartfony Nokia Lumia/Lumia)

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.