partner serwisu

Aplikacje na Gear 2 - co warto zainstalować na smartwatchu Samsunga

Aplikacje na Gear 2 - co warto zainstalować na smartwatchu Samsunga
Autor:
Daniel Kukieła
Data publikacji:
15 marca 2015, 10:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, gear 2, gry, programy, samsung gear, samsung gear 2, samsung gear apps, smartfon, smartwatch, tablet, tizen, zegarek, zestawienie

Smartwatche od pewnego czasu małymi krokami zdobywają rynek. Naturalnym jest więc, że powstaje na nie coraz więcej różnego rodzaju aplikacji. Prezentujemy Wam pierwsze zestawienie najciekawszych aplikacji pracujących na zegarku Samsung Gear 2 obsługiwanym przez system Tizen OS – autorski system operacyjny Samsunga.

W zestawieniu znajdziecie kilka aplikacji użytkowych, internetowych, muzycznych a nawet proste gry. Wszystkie one są całkowicie darmowe. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Ponieważ aplikacje dla smatwatchy nie są dostępne przez stronę internetową firmy Samsung, nie możemy dołączyć linków bezpośrednich do aplikacji. Na końcu publikacji umieściliśmy więc instrukcję ich instalacji. 

Watch Styler

Ta aplikacja, jako jedyna w zestawieniu, nie jest uruchamiana na zegarku, a na urządzeniu przenośnym (smartfonie lub tablecie). Watch Styler pozwala na skomponowanie własnego ekranu startowego zegarka w kilku prostych krokach. Motywem przewodnim może być zegar analogowy lub cyfrowy. To na nim będzie się opierać reszta ustawień. Jako tło może posłużyć jedna z dostarczonych w pakiecie grafik, własny obraz lub zdjęcie (z możliwością jego wykadrowania), zdjęcie wykonane aparatem, czy wreszcie jednolite tło lub wzór – w obu przypadkach wraz z własnoręcznie dobranymi kolorami. Niezależnie od wybranej grafiki, Watch Styler umożliwia nałożenie na nią jednego z kilku dostępnych filtrów.

W kolejnym kroku na tak przygotowanej bazie umieszcza się zegar w jednym z kilkunastu dostępnych wzorów, z możliwością ustawienia stopnia jego przezroczystości i wybrania koloru. Dodatkowo wolne miejsce można zagospodarować informacjami o dacie, dodatkowym zegarem, informacją o stanie baterii czy połączenia Bluetooth z urządzeniem przenośnym. Tu również jest możliwość wyboru jednego z dostępnych wzorów, a w przypadku daty i dodatkowego zegara - przezroczystości i koloru. Opcji jest tak wiele, że trudno je wszystkie streścić.

Wszystkie kompozycje zostają zapisane pod nadanymi im nazwami. Aby aktywować własny styl, w aplikacji Samgung Gear 2 wystarczy przejść do Edytora stylu ekranu startowego, w nim na kartę zegar i wskazać WatchStyler jako nowy zegar. W jego ustawieniach następnie należy wskazać jeden z utworzonych uprzednio motywów, a ten w kilka chwil zostanie przetransferowany do naszego zegarka. Nie możecie znaleźć odpowiedniego zegara dla siebie? Zróbcie go sobie sami!

 

 

Instant Settings (Ustawienia błyskawiczne)

Mała, ale bardzo przydatna aplikacja, którą warto mieć przypiętą do fizycznego przycisku zegarka. Umożliwia zmianę kilku ustawień systemowych smartfona lub tabletu, dostępnych m.in. w górnej części ich menu powiadomień. Jednym kliknięciem, czy raczej dotknięciem ekranu, możliwe jest włączenie i wyłączenie WiFi, usług lokalizacji, dźwięków (i wibracji) powiadomień, komórkowej transmisji danych, trybu blokowania czy oszczędzania energii. Dzięki tej aplikacji nie będzie już więcej potrzeby wyjmowania smartfona z kieszeni, aby wyłączyć dźwięki przy wejściu do teatru, czy włączenia WiFi w naszej ulubionej restauracji w oczekiwaniu na posiłek.

 

vRecord

Czy zdarzyło się Wam, że chcieliście zrobić zdjęcie grupowe smartfonem, ale akurat wszyscy obecni mieli się na tym zdjęciu znaleźć, więc nie było komu obsłużyć smartfona? Ustawiacie zatem telefon, włączacie opóźnienie czasowe i biegniecie szybko usiłując jednocześnie wszystkich ustawić. A gdyby tak móc wykonać zdjęcie, czy nawet serię zdjęć i to w odpowiednim momencie?

vRecord jest aplikacją, dzięki której możliwe jest zdalne użycie smartfona w jednym z czterech trybów. Pierwszy, to możliwość podglądu obrazu z użyciem przedniej lub tylnej kamery telefonu. Jest to swego rodzaju monitoring, w którym obraz z urządzenia przenośnego wyświetlany jest na ekranie zegarka. Drugi pozwala na zdalne wykonywanie zdjęć, umożliwiając jednoczesny podgląd tego, co „widzi” obiektyw aparatu urządzenia. Trzeci tryb udostępnia analogiczną funkcję jak poprzedni, dotyczy jednak nagrywania wideo. W obu ostatnio wspomnianych trybach również może zostać użyta przednia lub tylna kamera urządzenia przenośnego, ale sama aplikacja udostępnia tu dodatkowo kilka opcji konfiguracyjnych. Ostatni z trybów to zdalne nagrywanie dźwięku (funkcja dyktafonu).

Dzieki vRecord wystarczy jedynie odpowiednio ustawić telefon, a nawet przy wyłączonym ekranie można obserwować przesyłany na żywo obraz i zdalnie wykonać zdjęcia, lub nagrać film.

 

Tera Calculator

Prosta i czytelna aplikacja kalkulatora. Nie posiada wielu rozbudowanych funkcji, choć z drugiej strony na małym ekranie zegarka nie da się zmieścić zbyt wiele. Poza podstawowymi operacjami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia znajduje się w niej funkcja wyliczania procentów i możliwość użycia w formule nawiasów okrągłych. Tak, to wszystkie możliwości Tera Calculatora. Przy bardziej skomplikowanych obliczeniach wygodniej będzie sięgnąć po bardziej rozbudowane aplikacje smartfona lub tabletu.

 

Yanosik

Wydaje nam się, że chyba każdy kierowca słyszał o tej aplikacji. Informuje ona o wypadkach drogowych, fotoradarach, kontrolach prędkości, patrolach policyjnych i innych zdarzeniach drogowych. Wymaga jednak umieszczenia smartfona w samochodzie w widocznym miejscu. Nie każdy chce jednak montować uchwyt na szybie i mocować w nim urządzenie, a zerkanie na telefon leżący gdzieś w mało widocznym miejscu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Z pomocą przychodzi tu aplikacja o takiej samej nazwie, ale na nasz smartwatch. Nie jest to jednak samodzielna aplikacja i wymaga swojego smartfonowego (lub tabletowego) odpowiednika - komunikuje się z nim i pobiera informacje o zdarzeniach drogowych. W ten sposób wszelkie informacje przekazywane są wprost na zegarek, który na ręce jest doskonale widoczny i nie odciąga wzroku od jezdni. Co więcej, jeśli Yanosik jednocześnie pracuje jako nawigacja, na kolejnym ekranie jego zegarkowej wersji pojawiają się informacje o wybranej trasie.

Ponieważ wszystkie informacje dostępne są w zasięgu wzroku, a dzięki wibracjom zegarka nie przegapimy żadnej informacji i wykluczymy konieczność spoglądania na ekran „większego” urządzenia, uważamy, że jest to najbezpieczniejszy sposób obsługi tej aplikacji. W jej ustawieniach możliwe jest włączenie i wyłączenie dźwięków oraz wibracji przy aktualizacji informacji na ekranie zegarka, dlatego sugerujemy sprawdzenie tych ustawień i dostosowanie ich do własnych preferencji.

 

Deezer

Wśród naszych czytelników z pewnością znajduje się wiele osób, które wychodząc na zewnątrz zabierają ze sobą słuchawki i smartfona, aby posłuchać ulubionej muzyki. Jeśli dodatkowo używacie do tego aplikacji Deezer, to jest to dla Was pozycja obowiązkowa. Zamiast sięgać co chwilę po smartfon, można przecież sterować odtwarzaczem z poziomu zegarka.

Owo sterowanie jest bardzo uproszczone - ogranicza się do przycisku odtwarzania/pauzy, oraz przycisków do zmiany utworu. Dodatkowo na ekranie znajduje się pasek regulacji głośności, a w tle okładka obecnie słuchanego albumu. Pod ikoną umieszczoną w prawym górnym rogu znajdują się domyślnie trzy listy odtwarzania – pierwsza: „Flow”, przygotowana przez Deezera, druga: Heart Beat, czyli muzyka dopasowana do zmierzonego pulsu i trzecia: domyślna playlista, zawierająca ostatnio słuchane utwory. Po dodaniu do ulubionych innych playlist, pojawią się one i na smartwatchu. Podsumowując - zestaw opcji jest w zupełności wystarczający.

Wypada w tym miejscu wspomnieć jeszcze o drugiej ze wspomnianych list odtwarzania – Deezer może skorzystać z umieszczonego w zegarku pulsometru i odtwarzać w słuchawkach spokojną muzykę przy niskim pulsie, lub bardziej dynamiczną przy szybszym - ta funkcjonalność zdecydowanie może się spodobać biegaczom.

 

S Alarm

Prosta, choć funkcjonalna aplikacja budzika. Na jej ekranie głównym znajduje się informacja o ustawionej godzinie alarmu, ikona sygnalizująca stan budzika (włączony lub wyłączony) i dwa przyciski. Pierwszy z nich służy do ustawienia godziny pobudki za pomocą dość wygodnego wirtualnego pokrętła, drugi włącza lub wyłącza budzik. W aplikacji znajduje się również kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych. W odróżnieniu od ustawień samego zegarka, S Alarm umożliwia jednoczesne włączenie dźwięku i wibracji dla alarmu. Ponad to możliwe jest wybranie jednego z kilku wbudowanych dźwięków lub skorzystanie z własnego pliku audio, a dodatkowo ustawienie czasu funkcji drzemki (domyślnie 5 minut).

Aby wyłączyć dzwoniący budzik, wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie w lewą stronę. Ruch w odwrotnym kierunku pozwoli na kilka dodatkowych minut snu (wspomniana wyżej funkcja drzemki).

 

GearWeb

Jest to jedna z tych aplikacji, których przydatność jest dość dyskusyjna, bo ani moc obliczeniowa zegarka, ani jego ekran, nie są zbyt duże. Ale uznaliśmy, że warto Wam ją pokazać, choćby jako ciekawostkę.

GearWeb to „przeglądarka” internetowa umożliwiająca surfowanie po stronach www. Ze względu na wspomniane ograniczenia oraz na korzystanie z połączenia internetowego smartfona przez Bluetooth, wczytywane strony nie zawierają prawie żadnych styli, a jedynie sam tekst (oznacza to, że na ekranie zegarka strona internetowa zostanie wyświetlona w postaci ciągu testu, czyli całkiem inaczej niż w większości standardowych przeglądarek internetowych). To samo dotyczy obrazków – nie są ładowane w ogóle; sama szybkość wczytywania stron internetowych również pozostawia wiele do życzenia.

Do czego zatem może się przydać GearWeb? Naszym zdaniem co najwyżej do sprawdzenia informacji na nieskomplikowanych stronach www. Zdecydowanie jednak ciężko nam ją nazwać przeglądarką internetową, a raczej czytnikiem.

Ciekawostką jest fakt implementacji prostej klawiatury ekranowej, która umożliwia wpisanie adresu strony www - sam Gear 2 nie ma wbudowanej klawiatury. Aplikacja integruje się również z menu udostępniania w smartfonie – z poziomu zainstalowanej w nim dowolnej przeglądarki możliwe jest udostępnienie adresu strony do GearWeb, a tym samym otwarcie jej na zegarku. Same strony internetowe uruchamiane są w kartach, choć przy tak małym ekranie wydaje nam się, że raczej nie będzie to często wykorzystywana funkcjonalność.

Jesteśmy ciekawi Waszego zdania na jej temat – używacie przeglądarki internetowej w Waszych zegarkach?

 

Flying Bird

Klon bardzo popularnej gry na smartfony – Flappy Bird. Wygląda podobnie, działa podobnie, ale z jakiegoś powodu gra jest sporo łatwiejsza od swojego protoplasty. Zapewne dlatego, że sama rozgrywka jest zauważalnie wolniejsza. FlyingBird pozwala na uzyskanie bez większego problemu dwucyfrowych wyników i to zarówno w dolnej, jak i górnej ich granicy.

Zasad tej gry chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale przypomnijmy krótko: w grze sterujemy ptakiem, którego należy bezpiecznie przeprowadzić przez przerwy w rurach jedynie za pomocą uderzeń palca w ekran. Podczas swojej wędrówki, ptaszor usilnie będzie kierował się w kierunku ziemi a naszym zadaniem jest utrzymanie go w powietrzu.

W tym miejscu warto wspomnieć, że FlyingBird ma prawdopodobnie problemy z optymalizacją, ponieważ na zegarku Gear2 widoczne są spowolnienia i przycięcia, choć inne z testowanych przez nas gier, bardziej złożone graficznie i pod względem rozgrywki, nie wykazywały takich objawów. Mamy nadzieję na aktualizację, która poprawi jej wydajność. Pochwalcie się koniecznie w komentarzach swoimi wynikami.

 

2048

Kolejny z tytułów, którego prawdopodobnie nie trzeba przedstawiać. 2048 to gra logiczna rozgrywana na planszy o rozmiarach 4 na 4 pola, na której umieszczane są losowo kafelki z liczbami, a zadaniem gracza jest takie ich przemieszczanie, aby kafelki z identycznymi wartościami łączyły się, jednocześnie sumując swoją wartość. Pojawiające się na planszy liczby są zawsze potęgą liczby 2 (2, 4, 8, 16, itd.), a przemieszczać można tylko wszystkie kafelki jednocześnie wskazując palcem kierunek. Celem gry jest uzyskanie elementu o wartości 2048, co nie jest wcale prostym zadaniem. 2048 jest grą nieskomplikowaną (jeśli chodzi o reguły), ale trudną, wciągającą a dodatkowo... można ją teraz uruchomić na zegarku!

 

Instalacja aplikacji

Jak wspomnieliśmy na początku publikacji, aplikacje dla rodziny zegarków Samsung Gear nie są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, nie mogliśmy więc zamieścić w zestawieniu prowadzących do nich linków. Postanowiliśmy zatem napisać kilka słów o ich wyszukiwaniu i instalacji.

Gdy smartfon lub tablet nawiąże połączenie z zegarkiem po raz pierwszy, zainstalowana zostaje na nim aplikacja Samsung Gear, oferująca między innymi dostęp do Samsung Gear Apps - sklepu z aplikacjami dla smartwatchy.

Aby zainstalować w zegarku wybraną pozycję, należy uruchomić na powiązanym smartfonie lub tablecie aplikację Samsung Gear np. z poziomu listy aplikacji lub przez dotknięcie ikony zegarka w obszarze powiadomień. Po jej uruchomieniu należy przejść do Samsung Gear Apps i skorzystać z ikony lupy (znajdującej się w prawym górnym rogu okna), która umożliwia wyszukiwanie z użyciem nazwy (oraz innych parametrów, w tym opisu). Wystarczy podać nazwę dowolnej omawianej przez nas aplikacji, która po odnalezieniu pojawi się na liście i którą będzie można następnie zainstalować bezpośrednio w pamięci zegarka.

              

zybisaw
2018.09.22, 23:33
W żaden sposób nie można zainstalować istance setting na gear2. A według opisu takie ma to być proste. Pieprzenie