partner serwisu

Aplikacje kulinarne na Androida. Oto 5 naszych propozycji

Aplikacje kulinarne na Androida. Oto 5 naszych propozycji
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
16 listopada 2016, 16:11
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cookpad, jak gotować android, jedzenie android, kukbuk, przepisy android, przepisy na androida, przepisy na jedzenie android, przepisy.pl, smaker, yummly

Czy smartfon lub tablet z Androidem mogą pomóc nam w trakcie gotowania? Bezsprzecznie tak - ale jeszcze lepiej sprawdzają się w roli naszych osobistych doradców podpowiadających nam, co powinniśmy ugotować. Istotnie, wiele platform internetowych oraz aplikacji mobilnych oferuje dostęp do niezliczonej ilości przepisów - nie tylko tych konstruowanych przez ekspertów, ale również dodawanych przez samych użytkowników. Takie materiały w sieci mogą być dla nas niezwykle pomocne, jeżeli nie mamy pomysłu na danie, a koniecznie chcemy zaskoczyć nim naszych znajomych. 

Przepisy.pl

Polecamy
Przepisy.pl

Przepisy.pl to świetna aplikacja oferująca bardzo bogatą bibliotekę jasno opisanych i różnorodnych pod względem trudności pomysłów na dania. 

Naszym zdaniem najlepszą obecnie aplikacją oferującą niezwykle bogatą bibliotekę przepisów jest Przepisy.pl należąca do koncernu Unilever. Wszystkie dostępne w niej potrawy uszeregowane są w precyzyjnie dobranych kategoriach. Możliwe jest także skorzystanie z wyszukiwarki konkretnych przepisów, jeżeli w miarę dokładnie wiemy, na co mamy ochotę. Następnie, gdy dostaniemy listę dań, możemy wybrać to, które nas najbardziej interesuje. Widok przepisu oferuje nie tylko typowe informacje na temat przyrządzenia potrawy, tj. składniki, sposób ich przygotowania. Oprócz tego, użytkownik dowiaduje się, czy wykonanie dania jest proste, dla ilu osób przewidziane są zaprezentowane ilości składników, a także czas, który będziemy musiał na to poświęcić. Jeżeli nie dysponujemy całym dniem na przygotowanie potrawy, możemy skorzystać z kategorii prostych przepisów, gdzie znajdziemy pomysły na szybkie i nieskomplikowane dania. 

Interfejs Przepisy.pl

Aplikacja Przepisy.pl to nie tylko różnorodne i ciekawe przepisy, ale również skaner produktów.

Każdy przepis jest opatrzony atrakcyjnymi dla oka obrazami oraz poradami dotyczącymi przygotowania dań. Jako, że aplikacja została przygotowana przez Unilever, znajdziemy w niej lokowanie produktów należących do tego koncernu, jednak to w żadnym wypadku nie przeszkadza. Użytkownik nie będzie mieć problemu z użyciem zamienników, jeżeli woli produkt innej firmy, niż ten zaprezentowany w przepisie. Aplikacja zapewnia również dostęp do skanera produktów, za pomocą którego będziemy w stanie ocenić, czy jest on dla nas odpowiedni pod względem jego składu. 

Smaker

Polecamy
Smaker

Smaker oferuje nie tylko własne, profesjonalne przepisy, ale również pomysły od innych użytkowników platformy. Aplikacja powinna się spodobać wszystkim tym, którzy szukają ciekawych inspiracji na potrawy.

Smaker to świetne narzędzie dla osób, które uwielbiają w aplikacjach funkcje społecznościowe. Jeżeli uwielbiacie gotować, jest to Wasza pasja i lubicie dzielić się swoimi doświadczeniami w kuchni, Smaker powinien przypaść Wam do gustu. Ten program pozwala na dodanie do bazy własnych przepisów, które następnie są oceniane przez społeczność. Oczywiście, im lepsze oceny, tym częściej przepis pojawia się w aplikacji. Niemniej, Smaker to przede wszystkim ogromna, ciągle aktualizowana baza potraw, które uszeregowane są w bardzo precyzyjnie dobranych kategoriach. Możliwe jest również skorzystanie z wyszukiwarki przepisów, która bardzo sprawnie dobiera wyniki wyszukiwania do zapytań. Wymogiem w platformie jest opatrzenie dodawanych dań zdjęciami. Oczywiście im są one ciekawsze, tym lepsze. Z reguły, Smaker oferuje bardzo ciekawe obrazki prezentujące wybrane potrawy. Jest z nimi tylko jeden problem - aplikacja wyświetla je w bardzo wysokiej rozdzielczości, co przekłada się na długi czas pobierania listy z serwera - nawet przy dobrym połączeniu z Internetem. 

Interfejs Smakera

Smaker oferuje wiele przepisów podsyłanych przez innych użytkowników platformy. 

Program jednak broni się tym, że każdy przepis jest opisany bardzo szczegółowo i przejrzyście. Użytkownicy platformy wplatają w opisy swoje własne porady dotyczące przygotowania wybranej potrawy i polecają konkretne produkty w oparciu o swoje doświadczenia. Smaker godnie konkuruje z aplikacją Przepisy.pl, ale konkurent wygrywa przede wszystkim różnorodnością potraw i skanerem produktów, który niezwykle przydaje się amatorom dobrej kuchni.

Yummly

Polecamy
Yummly

Yummly to obcojęzyczna strona z przepisami kulinarnymi. Te są jednak tak nieskomplikowane, że przy choćby podstawowej znajomości tego języka będziemy w stanie odtworzyć ciekawe dania zawarte w bazie. 

Jeżeli polska baza przepisów kulinarnych to dla Was stanowczo za mało, warto rozejrzeć się za opcjami anglojęzycznymi. Yummly to jeden z przedstawicieli ciekawszych propozycji dla amatorów dobrej kuchni. Jako, że z Yummly korzystają miliony użytkowników na całym świecie, program jest niesamowicie wszechstronny, jeżeli chodzi o dostępność przepisów. W bazie aplikacji znajdziemy dania z każdego zakątka globu - jeżeli interesuje nas typowa kuchnia indyjska, uruchamiamy wyszukiwarkę i znajdujemy to, czego szukamy. Yummly potrafi nierzadko zaskoczyć potrawami prezentowanymi w aplikacji - czasami nie trzeba przenosić się do wyszukiwarki, by znaleźć to, co nas interesuje. Problemem mogą być jedynie tłumaczenie niektórych przepisów, a także słaba dostępność niektórych przypraw w Polsce. W części przypadków będziemy musieli improwizować, zastępując niektóre składniki innymi. Warto również pamiętać, że w tego typu zagranicznych programach stosuje się skróty dla łyżki i łyżeczki. I tak "tbs" to "tablespoon", czyli łyżka stołowa, a "tsp" to "teaspoon", czyli łyżeczka (jak do herbaty). W większości przypadków jednak podstawowa znajomość języka angielskiego + Tłumacz Google dla systemu Android powinny zdać egzamin.

Interfejs Yummly

Nie warto bać się anglojęzycznych opcji - w przypadku Yummly przepisy są tak prosto opisane, że podstawowa znajomość języka powinna wystarczyć. 

Jeżeli czujecie się na siłach, do Yummly możecie dodawać swoje przepisy, a także polecać te, które znaleźliście w serwisie. Jeśli spodobał się Wam którykolwiek z nich, wystarczy kliknąć na nim przycisk "Yum" (onomatopeja z języka angielskiego oznaczająca zadowolenie z posiłku).

Cookpad

Polecamy
Cookpad

Cookpad wspiera się modelem społecznościowym i bazuje na treściach dodawanych przez użytkowników. Dzięki temu, aplikacja jest raczej miejscem spotkań amatorów dobrej kuchni, niż tylko bazą przepisów kulinarnych. 

Bardzo dobrą konkurencją dla Yummly jest aplikacja Cookpad, która jeszcze mocniej bazuje na typowych mechanizmach społecznościowych. Platforma niezwykle dużo czerpie z Twittera prezentując nam na stronie głównej strumień treści dodawanych przez użytkowników. W aplikacji Cookpad możemy dodawać do swojego konta osoby, które chcemy obserwować i od nich czerpać inspiracje na swoje przepisy kulinarne, ale nie tylko. Cookpad oferuje również wyszukiwarkę, za pomocą której znajdziecie - podobnie jak w przypadku Yummly - przepisy z całego świata. Tak samo, jak w przypadku poprzedniej aplikacji, musicie pamiętać o tym, że wszystkie dania są opatrzone jedynie angielskim komentarzem, ale jeżeli Wam to nie przeszkadza, Cookpad będzie naprawdę dobrym kompanem w trakcie gotowania. Dodatkowo, jeżeli chcecie, to możecie zostać kreatorami nowych dań w serwisie za pomocą bardzo prostego formularza pozwalającego dodać nowy przepis do Cookpada. Możliwe jest również ustawienie powiadomień na Wasz telefon, jeżeli osoba, którą obserwujecie doda zupełnie nową potrawę do serwisu. 

Interfejs Cookpada

Cookpad bazuje na mechanizmach społecznościowych - na głównym ekranie znajdziecie typowy dla social media strumień treści wrzucanych przez użytkowników.  

Kukbuk

Polecamy
Kukbuk

Kukbuk to magazyn kulturalno - kulinarny, który może stać się dla Was ciekawym źródłem efektownych przepisów. Niektóre materiały są płatne, ale warto zajrzeć do starszych, darmowych publikacji.

Kukbuk to nie tylko aplikacja mobilna dla systemu Android. Jest to również niszowy magazyn kulturalno - kulinarny, w którym znajdziemy nie tylko sporo przepisów na efektownie wyglądające jedzenie, ale także porady dotyczące wystroju wnętrz, a w szczególności, kuchni. Czasopismo ponadto wskazuje na trendy obecnie obowiązujące w sztuce kulinarnej i tę aplikację polecamy głównie osobom, których pasją jest gotowanie, ale nie tylko. Kukbuk z powodzeniem może stać się źródłem inspiracji dla wszystkich tych, którzy szukają ciekawego dania do przyrządzenia. Przepisów jednak nie znajdziemy bezpośrednio w aplikacji. Kukbuk to przede wszystkim narzędzie do pobierania danych numerów czasopisma, w których te inspiracje znajdziemy. Tu warto wskazać, że najnowsze wydania Kukbuka są płatne i jedynie te mniej aktualne są dostępne za darmo. Aplikacja odwdzięcza się jednak pięknym układem czasopisma na urządzeniu mobilnym - przepisy są opisane niezwykle przejrzyście i opatrzone są świetnie wyglądającymi grafikami. Pewnym problemem dla użytkowników może być bardzo długi czas oczekiwania na pobranie dodatkowych materiałów. Choć Kukbuk dba o kompresję numerów czasopisma, zdarza się nierzadko, że ich pobieranie trwa stanowczo za długo. 

Interfejs Kukbuka

Niektóre treści w Kukbuku są płatne, ale warto zajrzeć do starszych, darmowych publikacji.

2018.07.25, 09:03
Fajnie było by wspomnieć o aplikacji MeForYou na Androida. Znajduje się tam szereg działów tematycznych powiązanych z gotowaniem. Można tam publikować przepisy kulinarne, wyszukiwać przepisów, oceniać przepisy i zadawać pytania innym użytkownikom.