partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Sports Tracker

Sports TrackerWydawca: Sports Tracking Technologies Ltd

Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak

Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Windows Phone

PobierzSports TrackerUruchamiając aplikację w pierwszej kolejności - przyzwyczailiśmy się już do tego - musimy utworzyć konto w usłudze. Na szczęście nie jest to skomplikowany proces - wystarczy wypełnić prosty formularz i gotowe. 

Sports Tracker

Główny interfejs aplikacji składa się z dwóch przewijanych poziomo ekranów - pierwszy z nich zawiera statystyki łączne naszych treningów, umożliwia przejście do listy aktywności i ustawień oraz pozwala na rozpoczęcie nowego treningu. Drugi ekran to spis, wraz z krótkim podsumowaniem, niedawnych treningów.

Sports Tracker  Sports Tracker

Chcąc rozpocząć nowy trening musimy wybrać rodzaj aktywności - ich lista jest całkiem obfita - i zdecydować, czy chcemy korzystać z funkcji automatycznego wstrzymywania zapisu porametrów, kiedy się zatrzymamy.

Sports Tracker

Główny ekran treningowy pokazuje nam klasycznie czas treningu i przebyty dystans, bieżącą prędkość lub tempo (możemy na bieżąco zmieniać wyświetlany parametr), a także dane dotyczące wartości maksymalnych, średnich i średnich z ostatniego kilometra - również tu możemy decydować, czy w danej chwili chcemy obserwować prędkość czy tempo. Widzimy również aktualną wysokość n. p. m. oraz liczbę spalonych kalorii. Dostępny jest też widok mapy, na którym zaznaczona jest przebyta trasa i nasza aktualna pozycja.

Sports Tracker  Sports Tracker

Interfejs użytkownika - Android, iOS

Wersja aplikacji na dwie pozostałe platformy sprzętowe nie różni się wiele od tej przeznaczone dla Windows Phone. Zmieniony jest nieco wygląd i sposób poruszania się po funkcjach - nie przesuwamy tu ekranów na boki, tylko wybieramy właściwą funkcję z zakładek umieszczonych na dole ekranu.

Sports Tracker

To, czego nie było w wersji przeznaczonej dla mobilnego Windowsa, to funkcje społecznościowe – z poziomu aplikacji możemy poznawać nowych ludzi i obserwować ich osiągnięcia.

Bardziej rozbudowane są także ekrany treningowe – dwa z nich są tymi samymi, z których mogą korzystać posiadacze kafelkowych smartfonów, ale znajdziemy również tabelę międzyczasów oraz tabele prędkości, tempa i przewyższeń.

Przygotowanie i trening

Przed rozpoczęciem treningu warto skonfigurować i spersonalizować aplikację. Wprowadzamy więc nasze podstawowe dane - płeć, wiek, waga - i wybieramy sposób prezentacji jednostek (metryczny lub imperialny). Możemy również podłączyć i skonfigurować pulsometr i włączyć wyświetlanie informacji na ekranie blokady (w przypadku Windows Phone).

Korzystając z wersji dla Androida lub iOS możemy także włączyć trenera głosowego i skorzystać z dodatkowych funkcji społecznościowych - poczytać oficjalnego bloga usługi, sprawdzić ostatnie statusy na Facebooku i Twitterze.

Po rozpoczęciu treningu wszystkie parametry - jak pamiętacie, wersja dla Androida i iOS zapewnia ich nieco więcej, niż aplikacja na WP - aktualizowane są całkowicie na żywo, bez jakichkolwiek opóźnień. 

I właśnie na ekranie treningowym widzimy najważniejszą różnicę pomiędzy wersjami na różne platformy sprzętowe. Każda z wersji zapewnia możliwość wstrzymania i wznowienia treningu, natomiast wersje dla Androida i iOS udostępniają dodatkowy przycisk - LAP. Do czego on służy? Do ręcznego dzielenia treningu na segmenty. Najprościej pokazać to na przykładzie treningu na bieżni - naciskając ten przycisk przy każdym minięciu linii start/meta zapewniamy sobie możliwość sprawdzenia parametrów dla każdego z okrążeń. Tak samo przydatny jest, kiedy np. rozpoczynamy podbieg - warto mieć możliwość sprawdzenia tempa i prędkości dla tego odcinka trasy osobno. To doskonała, bardzo przydatna funkcja. Szkoda, że nie wyposażono w nią wersji Sports Trackera dla Windows Phone.

Sports Tracker

Wersja Windows Phone udostępnia również zdecydowanie mniej rozbudowane podsumowanie aktywności. Obejmuje ono wyłącznie czas trwania i dystans, średnie wartości tempa i prędkości, a także maksymalną wartość tego ostatniego parametru. Dowiemy się też, ile kalorii spaliliśmy i jak wysoki puls mieliśmy - to oczywiście wyłącznie po podłączeniu pulsometru. Możemy także sprawdzić przebytą trasę na mapie.

Sports Tracker  Sports Tracker

Podsumowanie możemy udostępnić w serwisie internetowym sports-tracker.com.

Posiadacze smartfonów od Apple lub tych wyposażonych w system mobilny Google dostają dużo więcej informacji opisujących ich trening. Wszystkie te wymienione w poprzednim akapicie oczywiście również są udostępnione, ale poza nimi jest też podział na międzyczasy (oznaczane ręcznie lub w podziale dystansowym - 0,5 km, 1 km, 2 km lub 5 km), wykres prezentujący prędkość i wysokość n. p. m. w przekroju całego dystansu oraz - o ile mieliśmy podłączony pulsometr - informacje o rytmie serca, również zaprezentowane w formie wykresu.

Sports Tracker  Sports Tracker

Większe mamy też możliwości udostępniania osiągnięć - możemy je pokazać nie tylko w serwisie internetowym usługi, ale też na Facebooku i Twitterze.

Strona WWW

Serwis internetowy usługi Sports Tracker pod względem wyglądu nie przypadł nam do gustu - podsumowując go jednym słowem można powiedzieć: przytłaczający. Jednocześnie nie zapewnia dużo większej ilości informacji, niż aplikacja mobilna.

Sports Tracker

Możemy oczywiście zapoznać się w historią naszych dotychczasowych aktywności i przejrzeć ich szczegółowe parametry.

Sports Tracker

Możemy też zaplanować przyszłe treningi i wprowadzić te, które odbyliśmy, zanim zaczęliśmy korzystać z aplikacji.

Sports Tracker

Możemy również skorzystać z funkcji społecznościowych, czyli zaprosić znajomych, poznawać nowych ludzi i sprawdzać ich osiągnięcia.

Sports Tracker

Całość podana jest jednak w niezbyt przystępnej formie. A szkoda, bo dobrze przygotowany serwis może być znakomitym uzupełnieniem usługi. 

Podsumowanie

Po raz kolejny testowana aplikacja pozostawia nas z mieszanymi uczuciami. Duża funkcjonalność i szeroki zakres parametrów treningowych - przede wszystkim w wersjach dla Androida i iOS, Windows Phone znów został potraktowany przez twórców po macoszemu - połączony jest z niezbyt ciekawym wyglądem i średnim poziomem wygody obsługi. Dotyczy to w takim samym stopniu aplikacji, jak i serwisu internetowego usługi. 

Cóż możemy powiedzieć - to jedna z tych aplikacji, których nie można ocenić jako złe, ale które jednocześnie zapomina się zaraz po wyłączeniu.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.