
Runtastic
Wydawca: Runtastic
Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak
Cena: bezpłatne
Interfejs użytkownika - Windows Phone
Runtastic, jak kilka wcześniejszych aplikacji, zaraz po uruchomieniu prosi nas o zalogowanie się lub rejestrację w usłudze. Sama rejestracja podzielona jest na dwa etapy - w pierwszym podajemy mail, który będziemy wykorzystywać do późniejszego logowania, a także ustalamy hasło, drugi etap to uzupełnienie danych obejmujących nasz wiek, wzrost, wagę czy płeć.
Po zakończonej rejestracji - a w późniejszym czasie, po zalogowaniu - trafiamy od razu do głównej części aplikacji, czyli ekranu prezentującego parametry treningu - czas jego trwania, przebyty dystans, rodzaj aktywności (wybór dyscyplin jest bardzo szeroki) i typ treningu, choć w bezpłatnej wersji aplikacji dostępy jest tylko trening podstawowy.
Trening interwałowy dostępny jest w wersji PRO, kosztującej 15,99 złotych i zawierającej ponadto możliwość obsługi pulsometru, trenera głosowego, możliwość słuchania muzyki z poziomu aplikacji czy pozwalającą na wykonywanie zdjęć w trakcie treningu i ich geotagowanie. Dodatkowo możemy dokupić również osobne plany treningowe, przygotowujące np. do maratonu - obejmujące także różne wyniki, czyli np. ukończenie maratonu w czasie trzech czy trzech i pół godziny. Ceny planów treningowych nie są niskie, wynoszą od ponad 60 do około 100 złotych.
Pomiędzy ekranami aplikacji - ekran główny, mapa z zaznaczoną naszą bieżącą pozycją i przebytą trasą, lista funkcji w wersji PRO, lista dodatkowych aplikacji Runtastic, muzyka, której możemy słuchać w czasie treningu (również w wersji PRO) - poruszamy się w standardowy dla aplikacji Windows Phone sposób, czyli przesuwając je w lewo lub prawo.
Wysuwane z dolnej krawędzi ekranu menu aplikacji pozwala na ręczne dodanie informacji o przeprowadzonym wcześniej treningu, a także przejrzenie historii aktywności, dodanie oceny i recenzji aplikacji i wylogowanie się. Z poziomu menu dostępna jest także konfiguracja programu.
Interfejs użytkownika - Android, iOS
Różnice w wyglądzie aplikacji na różnych platformach sprzętowych nie są zbyt duże. Największa różnica pomiędzy wersją dla Windows Phone a tą dla Androida czy iPhone jest mapa z oznaczeniem naszej pozycji i przebytego dystansu na umieszczona bezpośrednio na głównym ekranie treningowym, dostępnym od razu po zalogowaniu. Na nim też, poza informacjami o czasie trwania treningu i dystansie prezentowane jest także średnie tempo i liczba spalonych kalorii.
Z poziomu menu rozwijanego z lewej strony ekranu mamy dostęp do historii naszych aktywności, możemy skorzystać z opisywanych już wcześniej planów treningowych czy - te opcje dostępne w wersji Runtastic PRO - treningu interwałowego. W płatnej wersji aplikacji dostępna jest również funkcja umożliwiająca planowanie tras przyszłych treningów.
Dodatkowe możliwości urozmaicenia treningu daje także funkcja bieg fabularny. Pozwala ona na wybór kilku scenariuszy biegu, dzięki którym nie biegniemy dla samego biegnięcia, ale w jego tle opowiadana jest dodatkowa historia, np. ucieczka z Alcatraz. Każdy bieg fabularny ma określony czas trwania i ścieżkę dźwiękową, zawierającą muzykę i tekst, w którym narrator krok po kroku prowadzi nas przez stworzoną historię.
Możemy wybierać spośród pięciu fabuł, z jednej możemy skorzystać za darmo, cena każdej z pozostałych to 3,99 zł.
Runtastic pozwala nam też na wybór tzw. powersongu, czyli utworu przewodniego dla wszystkich naszych aktywności. Jeśli więc macie ulubioną piosenkę, która daje wam kopa i nie pozwala zatrzymać się w połowie dystansu - warto ją od razu definiować. Zdecydowanie polecamy bieganie przy odpowiedniej muzyce, a przeszukiwanie telefonu w trakcie treningu nie jest najlepszym pomysłem.
Przygotowanie i trening
Konfiguracja aplikacji nie jest zbyt rozbudowana, pozwala na wybór jednostek, w jakich prezentowane są poszczególne parametry treningowe, edycję naszego profilu, zmianę ustawień trenera głosowego czy włączenie dostępnej w wersji PRO funkcji auto pauza, która - jak sama nazwa wskazuje - automatycznie zatrzymuje pomiar, kiedy zatrzymamy się w trakcie treningu.
Możemy także skonfigurować połączenia z akcesoriami, takimi jak pulsometr czy smartwatch.
Chcąc rozpocząć pomiar treningowy, naciskamy start i czekamy, aż aplikacja przeprowadzi odliczanie od 15 do 0. Jeśli jednak jesteśmy już gotowi do biegu, wystarczy że jeszcze raz stukniemy w ekran - wtedy zapis treningu rozpocznie się od razu.
Zapis możemy zatrzymywać i wznawiać, jednak końcowy zapis będzie łączny - Runtastic jest kolejną aplikacją nie pozwalającą na podział zapisu na mniejsze segmenty, znacznie więc utrudnia chociażby przeprowadzenie treningu interwałowego - ta możliwość dostępna jest jedynie w wersji płatnej.
Podsumowanie treningu obejmuje średnią i maksymalną prędkość, średnie tempo (nie sprawdzimy jednak tempa maksymalnego) oraz sumę wzniesień i spadków. Maksymalne przewyższenie, a także szacowane odwodnienie organizmu - te dane dostępne są wyłącznie po zakupieniu Runtastic PRO.
Po zakończonym treningu jego podsumowanie jest zapisywane w historii naszych aktywności, możemy je także udostępnić na Facebooku, Twitterze czy w Google+ albo przesłać mailem lub umieścić w chmurze.
Serwis WWW
Runtastic to kolejna usługa, w której aplikacja mobilna jest tylko częścią całości, na którą składa się także serwis internetowy. Strona WWW dostępna pod adresem runtastic.com to naszym zdaniem jeden z najlepszych serwisów połączonych z aplikacjami sportowymi.
Przejrzysta strona główna serwisu zawiera większość najważniejszych informacji - statystyki aktywności z bieżącego miesiąca, najlepsze wyniki jakie osiągnęliśmy czy wykres prezentujący nasze treningi w ostatnich siedmiu dniach. Są tu też dane bardziej społecznościowe, dzięki którym poznamy też ostatnie aktywności i osiągnięcia naszych znajomych.
Historia naszych treningów prezentowana jest w formie tabeli oraz kalendarza.
Serwis pozwala na porównywanie wyników i sprawdzanie postępów treningowych pod względem czasu treningów, dystansów czy tempa.
Na stronie internetowej zaplanujemy też kolejne treningi i przygotujemy ich trasy. Funkcje społecznościowe serwisu pozwolą nam na zawieranie znajomości z ludźmi dzielącymi naszą sportową pasję, śledzenie ich osiągnięć i porównywanie z naszymi wynikami.
Niestety, korzystanie z serwisu internetowego nie jest w pełni bezpłatne. Do wyboru mamy dwa typy członkostwa - pakiet podstawowy, darmowy i pakiet złoty. W wariancie bezpłatnym mamy dostęp do najważniejszych opcji, jak historia i statystyki aktywności, pakiet złoty daje natomiast dodatkowo możliwość przygotowywania i przesyłania na nasz smartfon tras treningowych i zaawansowane funkcje porównywania osiągniętych podczas treningów wyników. Żeby jednak nie kupować kota w worku - pakiet złoty nie jest tani, kosztuje 34,90 euro rocznie - dostajemy prawo korzystania z pełnej wersji usługi za darmo przez 14 dni.
Podsumowanie
W wersji dla Windows Phone Runtastic jest niezłą aplikacją, zapewniającą całkiem sporą liczbę parametrów treningowych, łącznie z informacjami o wysokości. Szkoda tylko, że informacja o sumie przewyższeń - a o tym, że jest to bardzo istotna informacja wiedzą chyba wszyscy trenujący biegi, zwłaszcza długodystansowe - dostępna jest w wersji płatnej. Szkoda również, że w wersji podstawowej dostępny jest tylko najprostszy typ treningu. Pomimo tego wersja dla urządzeń z mobilnym systemem Microsoftu jest niezła, dobrze zaprojektowana i przede wszystkim prosta w użytkowaniu.
Wersje dla pozostałych platform sprzętowych są bardziej rozbudowane, ale w sposób, który nie powoduje zwiększenia faktycznej funkcjonalności aplikacji, tylko wywołuje wrażenie niezrozumienia. Dobrym przykładem są tu biegi fabularne - pomimo testów, wciąż nie do końca zrozumieliśmy, o co w nich chodzi.
Serwis internetowy usługi to natomiast bardzo wysoki poziom. Strona jest przejrzysta, łatwa w obsłudze i zapewnia naprawdę dużą funkcjonalność. Szkoda tylko, że jej pełna wersja dostępna jest za darmo jedynie przez 14 dni a jeśli chcemy z niej korzystać dłużej, musimy liczyć się z całkiem sporym wydatkiem.
Cieszymy się, że się podobało
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Nic straconego