partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Endomondo Sports Tracker

Endomondo Sports TrackerWydawca: Endomondo

Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak

Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Windows Phone 

PobierzEndomondo Sports TrackerJedna z najpopularniejszych aplikacji sportowych swoją współpracę z nami zaczyna od prośby o zalogowanie się lub rejestrację. Jeśli zakładanie kolejnych kont w aplikacjach nie jest tym, co lubimy najbardziej, możemy skorzystać z możliwości zalogowania się przez Facebooka.

Endomondo Sports Tracker

Po zalogowaniu przenoszeni jesteśmy od razu do głównego ekranu aplikacji, na którym wyświetlane są podstawowe informacje o treningu - czas jego trwania, przebyty dystans, tempo i spalone kalorie. Tutaj możemy też wybrać rodzaj aktywności i typ treningu: podstawowy lub specjalny, w którym możemy wybrać dystans do pokonania lub zmierzyć się ze znajomym.

Endomondo Sports Tracker

Przesuwając ekran główny, przechodzimy do dodatkowych opcji aplikacji - listy aktywności, historii treningów, mapy, listy znajomych i konfiguracji programu.

Endomondo Sports Tracker

Interfejs użytkownika - Android, iOS

Różnice pomiędzy wersjami aplikacji dla różnych platform pod względem funkcjonalnym nie są zbyt duże. Pierwsza z nich to możliwość zalogowania się także posiadanym kontem Google.

Podstawowy ekran aplikacji jest praktycznie identyczny, prezentowane dane treningowe są takie same. Więcej natomiast mamy do wyboru typów treningu - możemy zdecydować się np. na test kondycyjny lub trening interwałowy, który zaplanujemy sami lub skorzystamy z gotowych planów dla tego typu treningu.

Endomondo Sports Tracker  Endomondo Sports Tracker

Główne menu aplikacji wysuwane jest z lewej strony ekranu, nieco na wzór mobilnej aplikacji Facebooka. I musimy przyznać, że także tutaj opcji jest znacznie więcej, niż w wersji aplikacji dla Windows Phone.

Endomondo Sports Tracker

Mamy oczywiście listę aktywności i historię treningów, ale możemy także zaplanować trasy treningowe lub skorzystać z proponowanych przez aplikację tras położonych w naszej okolicy.

Endomondo Sports Tracker  Endomondo Sports Tracker

Aplikacja umożliwia również przygotowanie całego planu treningowego przy wykorzystaniu wbudowanego w aplikację kalendarza. Jak się jednak okazuje - jest to możliwe dopiero po wykupieniu wersji Premium, co kosztuje 14 złotych miesięcznie lub 109 złotych, jeśli zdecydujemy się zapłacić za cały rok z góry. Wersja Premium pozwala także na dostęp do zaawansowanych statystyk naszych treningów, obsługę pulsometru i krokomierza czy większą ilość typów treningów. Wersja Premium pozbawiona jest także reklam.

Endomondo Sports Tracker

Przygotowanie i trening

Konfiguracja aplikacji w wersji dla smartfonów z kafelkowym systemem Microsoftu obejmuje podstawowe dane o użytkowniku, udostępnianie podsumowań treningowych na Facebooku, możliwość włączenia osobistego trenera głosowego. Włączymy tu również funkcjonowanie aplikacji w tle oraz usługi lokalizacyjne. 

Endomondo Sports Tracker

Wersje dla pozostałych platform pozwalają na bardzo zbliżoną konfigurację, choć mamy dostęp do nieco bardziej rozbudowanych ustawień audio i akcesoriów, możemy też skonfigurować naszą prywatność, czyli zdecydować, jakie informacje będą udostępniane w podsumowaniach treningów na stronie www aplikacji.

Endomondo Sports Tracker  Endomondo Sports Tracker

Po rozpoczęciu treningu możemy obserwować na żywo nasze osiągi, choć akurat w przypadku tej aplikacji określenie na żywo nie jest do końca prawdziwe. Wielokrotnie podczas testów parametry treningu aktualizowane były z kilkunastosekundowym opóźnieniem. Może być to problem, jeśli np. założymy sobie zmianę tempa za 200 metrów. Niedokładności w aktualizacjach parametrów powodują, że kiedy zobaczymy na ekranie smartfona właściwy dystans, tak naprawdę możemy być pół kilometra dalej. W wielu przypadkach ta cecha aplikacji może nam zdecydowanie pokrzyżować plany treningowe.

Endomondo Sports Tracker

Pomiar parametrów możemy zatrzymywać i wznawiać - wtedy jest on kontynuowany w formie zapisu ciągłego. Także tutaj jednak potrafią zdarzać się niedokładności w funkcjonowaniu. Kilkakrotnie zdarzyło się nam, że po wznowieniu pomiaru przerwa zostawała doliczona do ostatecznego czasu treningu. Powodowało to niemałe zdziwienie, kiedy stwierdzaliśmy, że np. przebycie ostatnich 500 metrów zajmowało nam 15 czy 20 minut. 

Po zakończeniu treningu jego dane zapisywane są w pamięci aplikacji oraz na stronie www usługi Endomondo, podsumowania treningów możemy także udostępnić na Facebooku.

Endomondo Sports Tracker  Endomondo Sports Tracker

Serwis WWW

Strona internetowa Endomondo to rozbudowany serwis internetowy, łączący funkcje statystyczne z możliwością planowania treningów i budowania społeczności.

Endomondo Sports Tracker

W nim bez problemu zapoznamy się z historią wszystkich naszych treningów.

Endomondo Sports Tracker

Sprawdzimy nasze osiągnięcia i statystyki.

Endomondo Sports Tracker

Zaplanujemy kolejne treningi i trasy.

Endomondo Sports Tracker

Społecznościowe funkcjonalności serwisu umożliwiają m. in. porównywanie naszych osiągnięć z wynikami znajomych. Z poziomu strony internetowej możemy także zakupić wersję premium usługi.

Podsumowanie

Jedna z najpopularniejszych aplikacji treningowych pozostawiła w nas mieszane uczucia. Z jednej strony świetnie - i co ważne, bardzo podobnie dla każdej platformy sprzętowej - zaprojektowany wygląd i interakcja z użytkownikiem zarówno samej aplikacji, jak i serwisu internetowego usługi, z drugiej zaś przeciętna liczba parametrów treningowych i nie do końca sprawnie działający pomiar. Dane treningowe aktualizowane z opóźnieniem - w niektórych przypadkach może to zdyskwalifikować taką aplikację.

Endomondo Sports Tracker to niezła, choć w żadnym wypadku nie rewelacyjna aplikacja. Mamy wrażenie, że jej ogromna popularność bierze się z jej świetnego wyglądu i działań marketingowych podejmowanych przez twórców, funkcjonalność i jakość działania są bowiem co najwyżej przeciętne.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.