partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Sports Trainer

Sports TrainerWydawca: Amalgame


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - nie
iOS - nie


Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Android

PobierzSports TrainerPo uruchomieniu aplikacji, na jej ekranie startowym, widzimy dane dotyczące naszej ostatniej aktywności - przebyty dystans, średnią prędkość i czas trwania. Co ciekawe - jednostka km/h umieszczona jest przy tym ostatnim parametrze. No cóż, pomyłki zdarzają się każdemu. 

Sports Trainer

Poza tymi danymi ekran aplikacji zawiera przede wszystkim reklamy. Do tego pojawiają się też dość często reklamy pełnoekranowe (!), dość mocno utrudniające korzystanie z programu.

Menu aplikacji, składające się z trzech przycisków, pozwala na przejście do ustawień, historii treningów, a także na rozpoczęcie nowej aktywności.

Z poziomu historii możemy przejść do szczegółów wybranego treningu, które obejmują jego trasę prezentowaną na mapie, dystans, czas trwania, liczbę spalonych kalorii oraz średnią prędkość.

Sports Trainer

Rozpoczęcie nowego treningu wiąże się z dokonaniem kilku wyborów, dotyczących dystansu informacyjnego (czyli takiego, po przebyciu którego każdorazowo będziemy informowani głosowo - całkiem przydatna funkcja, pozwalająca na orientację, jaki dystans mamy za sobą, bez konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni), ustalenia towarzyszącej nam podczas treningu muzyki oraz wyboru rodzaju aktywności - tutaj mamy do wyboru bieg, chód oraz kilka niezbyt jasno nazwanych pozycji. 

Sports Trainer  Sports Trainer

W trakcie treningu możemy obserwować bieżącą prędkość, czas trwania, dystans i ilość spalonych kalorii, a także naszą trasę i bieżącą pozycję. Nie mamy natomiast żadnych informacji o uzyskiwanych tempach oraz przewyższeniach.

Przygotowanie i trening 

Ustawienia aplikacji dotyczą przede wszystkim powiadomień głosowych. Możemy ustalić, jakie informacje będą podawane w wybranych wcześniej odstępach dystansu. Możemy także włączyć satelitarny widok mapy.

Kilka zdań wyżej wspomnieliśmy, iż podczas treningu mamy możliwość obserwacji zmian parametrów - niestety ta możliwość jest wyłącznie potencjalna. W rzeczywistości podczas testów wielokrotnie zdarzało się, że zmieniał się wyłącznie czas trwania aktywności, pozostałe parametry nie ulegały żadnym zmianom.

Sports Trainer

Podczas treningu nie mamy możliwości wstrzymania pomiaru, możemy jedynie zakończyć i zapisać aktywność. 

Podsumowanie treningu jest dokładnie tym samym, czym opisywany wcześniej widok szczegółowy w historii aktywności. 

Sports Trainer

Warto tu wyraźnie powiedzieć, że tak jak podczas treningu jego parametry często nie pokazują rzeczywistych wartości, tak i w podsumowaniu mamy do czynienia z absolutnie nieprawdziwymi informacjami.

Dane, które przedstawiła nam aplikacja: nasz trening trwał prawie 9 minut (to akurat było zgodne z prawdą), w trakcie którego przebyliśmy rzekomo 0,02 km (tak, 20 metrów...) ze średnią prędkością 3 km/h. W dodatku trasa na mapie zaprezentowana w zupełnie zadziwiający sposób. W rzeczywistości podczas testowego treningu przeszliśmy około 1,5 km, a i trasa wyglądała nieco inaczej.

Ponieważ podejrzewaliśmy niekompatybilność aplikacji z modułem GPS w użytym smartfonie GSmart, przeprowadziliśmy jeszcze jedną próbę z pomocą innego telefonu - Samsung Galaxy Note 3. Tym razem było minimalnie lepiej, bo podczas blisko dwuminutowego biegu program zarejestrował bardziej zbliżoną do rzeczywistości trasę o długości niby 250 metrów. Niestety po pierwsze, faktyczna długość tej trasy to ponad 340 metrów, a po drugie w rzeczywistości miała ona kształt odwróconej litery L (sto metrów prosto, skręt o 90 stopni w prawo, 70 metrów prosto i powrót tą samą trasą), zaś według Sports Trainer bieg był zupełnie chaotyczny, w dodatku po terenach prywatnych posesji ogrodzonych dwumetrową siatką...

Podsumowanie

O aplikacji Sports Trainer nie możemy powiedzieć nic dobrego. Po pierwsze - prezentowane parametry treningowe są niezbyt rozbudowane. Po drugie, nie mamy nawet możliwości wstrzymania pomiaru podczas treningu. Po trzecie, najważniejsze - ona po prostu nie działa poprawnie.

Zdecydowanie odradzamy.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.