partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Run the Map

Run The MapWydawca: Run The Map

Obsługiwane platformy:
Android - nie
Windows Phone - tak
iOS - nie


Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Windows Phone

PobierzRun the MapOd razu po uruchomieniu Run the Map wita nas swoim głównym ekranem roboczym, nazwanym "zapis trasy". Tutaj, za pomocą małej ikonki, wybieramy rodzaj aktywności - do wyboru mamy marsz, bieg, jazdę na rowerze, narty oraz podróż samochodem - włączamy i wyłączamy pomiary, a także możemy śledzić je na żywo. Danych prezentowanych przez aplikację jest całkiem sporo - czas od startu, przebyty dystans i średnia prędkość to najbardziej podstawowe informacje. Oprócz nich możemy sprawdzać także aktualną prędkość i tempo, ilość spalonych kalorii, wysokość, na jakiej się aktualnie znajdujemy, a także sumę podjazdów i zjazdów. Otrzymujemy również informację o maksymalnej osiągniętej prędkości. 

Run the Map

Kolejny ekran to mapa. Na niej możemy obserwować miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy oraz sprawdzić trasę, którą przebyliśmy podczas treningu.

Kolejne dwa ekrany, nazwane podział oraz wykresy, prezentują w formie tabel i - jak sama nazwa wskazuje - wykresów podsumowanie treningu. Co bardzo ważne, ekran podział udostępnia je w dwóch wariantach, na podstawie czasu lub dystansu. Możemy więc sprawdzić, jakie międzyczasy uzyskiwaliśmy na każdym przebytym odcinku trasy lub jakie odległości osiągaliśmy w określonych przedziałach czasowych.

Wykresy prezentują natomiast tzw. profile wysokości i prędkości. Również te informacje prezentowane są w odniesieniu do dystansu i czasu. 

Aplikacja umożliwia dostęp nie tylko do informacji o aktualnie zakończonym treningu, ale pozwala również wrócić do wcześniejszych osiągnięć.

Run the Map

Przygotowanie i trening

Przed rozpoczęciem treningu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie - zawodnikowi potrzebna jest odpowiednia rozgrzewka, aplikacja natomiast wymaga konfiguracji. Co w tym zakresie oferuje Run the Map?

Możemy włączyć lub wyłączyć lokalizację (choć tutaj wielkiego wyboru nie mamy - bez włączonego GPS aplikacja po prostu nie zadziała) i pracę w tle, wybrać jednostki, w jakich prezentowane będą poszczególne parametry treningowe, język obsługi aplikacji, sposób prezentacji mapy i naszej lokalizacji, a także zdecydować, czy chcemy korzystać z funkcji monitorowania pulsu i powiadomień głosowych. Te dwie ostatnie opcje dostępne będą jednak dopiero wtedy, kiedy przekażemy twórcom aplikacji symboliczne co łaska. Jak to jednak zwykle w przypadku cołaski bywa - kwoty są ściśle określone :)

Run the Map  Run the Map

W celu jak najdokładniejszego obliczania spalanych kalorii warto też podać swoją wagę - najlepiej tę rzeczywistą.

Run the Map

Mamy również możliwość określenia zakresu tolerancji niedokładności lokalizacji. 

Aplikacja skonfigurowana, zawodnik rozgrzany - możemy rozpoczynać trening. W jego trakcie na bieżąco możemy śledzić przebyty dystans i czas, widzimy również dość szczegółowe informacje o średnich i aktualnych prędkościach i tempach. Widzimy też sumę zjazdów i podjazdów oraz aktualną wysokość n. p. m. 

Run the Map

Przebytą trasę możemy obserwować na mapie.

Run the Map

Międzyczasy i dystanse pokonane w określonych przedziałach czasowych i dystansach.

Run the Map  Run the Map

Wykresy pokażą nam zmiany wysokości w odniesieniu do dystansu i czasu.

Run the Map

W trakcie treningu przydatna jest funkcja pauzowania pomiaru. Po wznowieniu pracy aplikacji kolejne dane zapisywane są osobno, natomiast po zakończeniu treningu możemy scalić parametry poszczególnych części biegu w jeden wynik łączny.

Po zakończonym treningu osiągnięte wyniki możemy udostępnić na Facebooku, wysłać mailem lub w wiadomości tekstowej.

Podsumowanie

Aplikacja prezentuje wszystkie istotne parametry treningowe w czytelnej, przejrzystej formie. Na plus musimy zaliczyć prezentację międzyczasów, a także wykresów z przewyższeniami. Spodobała nam się również możliwość konfiguracji podsumowań treningów. Zaletą jest też komunikacja w języku polskim. Szkoda tylko, że aplikacja dostępna jest wyłącznie na smartfony z Windows Phone. Przydała by się również obsługa głosowego asystenta treningu.

Musimy jednak Run the Map ocenić pozytywnie. Naprawdę całkiem niezła aplikacja.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.