partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Nike+ Running

Nike+ RunningWydawca: Nike, Inc.

Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - nie
iOS - tak

Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Android, iOS

PobierzNike + RunningNike+ Running to kolejna wśród opisywanych aplikacja, czy raczej cała usługa, gdyż w jej skład wchodzi także serwis internetowy, stworzona przez producenta sprzętu i akcesoriów sportowych. Można ją więc potraktować jak bezpośrednią konkurencję dla Adidas miCoach. 

Standardowo już zaraz po uruchomieniu musimy zalogować się lub zarejestrować w usłudze. Po wykonaniu tej czynności możemy rozpocząć korzystanie z aplikacji. 

Nike+ Running  

Główny ekran interfejsu prezentuje statystyki naszych aktywności - przebyty dystans, ilość treningów i średnie tempo. Pod tymi informacjami znajduje się graficzne menu. Na pierwszy rzut oka ikona, którą widzicie na zdjęciu poniżej wydaje się być całkowicie statyczna, ale wystarczy przesunąć ją palcem w górę lub w dół, żeby przekonać się, że w rzeczywistości jest to mało intuicyjne menu, obejmujące rozpoczęcie treningu, przejście do społecznościowych funkcji usługi czy skonfigurowanie butów pomiarowych Nike, współpracujących z aplikacją.

Nike+ Running

Przesuwając ekran w lewo lub w prawo, ewentualnie korzystając z ikonek umieszczonych na górnej belce, przechodzimy do głównego menu aplikacji oraz do listy znajomych - po raz kolejny więc interakcja serwisu została zaprojektowana na wzór Facebooka. 

Nike+ Running

Menu pozwala na wejście do profilu użytkownika, przejrzenie historii aktywności i listy znajomych, a także skonfigurowanie wyzwań, czyli treningów z celem - np. przebiegnięcie w jak najszybszym czasie założonego dystansu, lub uzyskanie najlepszej odległości w założonym czasie. Do tych swoistych konkursów możemy także zapraszać znajomych. 

Nike+ Running  Nike+ Running

Wstępny ekran treningowy pozwala na skonfigurowanie aktywności - możemy więc wybrać dystans do przebiegnięcia i muzykę, która będzie nam towarzyszyć, określić, czy trening odbywa się na zewnątrz czy na bieżni automatycznej, wyłączyć lub włączyć publikowanie powiadomień na Facebooku oraz ustalić orientację ekranu smartfona, w jakiej będą prezentowane na bieżąco parametry treningu.

Nike+ Running

Główny ekran treningu pokazuje czas trwania aktywności, średnie tempo i przebyty dystans. 

Nike+ Running

Przygotowanie i trening

Konfiguracja aplikacji umożliwia zdefiniowanie miejsc, w których publikowane będą wyniki naszego treningu, ustawienie zasad prywatności w serwisie internetowym Nike+, wybór języka aplikacji (niestety, nie uświadczymy polskiego), włączenie powiadomień głosowych czy funkcji automatycznego wstrzymywania pomiaru, gdy podczas treningu zdzwoni nasz telefon.

Nike+ Running

Możemy też wybrać power songi, czyli nasze ulubione, dodające nam energii piosenki, których będziemy słuchać w trakcie treningu.

Kiedy rozpoczniemy trening, jego wymienione wcześniej parametry aktualizowane są w pełni na żywo, podczas testów nie spotkaliśmy się z jakimikolwiek opóźnieniami. Pomiar możemy oczywiście zatrzymać i wznowić go, jednak Nike+ jest kolejną aplikacją, która zapisuje parametry w trybie ciągłym - jeśli więc chcemy po przebiegnięciu pierwszego dystansu zatrzymać się np. na ćwiczenia rozciągające, musimy albo liczyć się z tym, że po wznowieniu treningu dalszy jego ciąg zostanie zsumowany z już przebiegniętym dystansem, albo też obie jego części musimy potraktować jako osobne aktywności.

Nike+ Running

Po zakończeniu treningu możemy go ocenić (tutaj zastosowano nie standardowe gwiazdki, a skalę uśmiechu, oznaczamy również typ terenu, w jakim odbywał się trening - może to być np. ulica albo las. Aplikacja pozwala również na oznaczenie pogody, w jakiej trenowaliśmy.

Nike+ Running

Podsumowanie treningu obejmuje czas jego trwania, dystans, liczbę spalonych kalorii i punkty Nike+. Dodatkowo możemy trasę treningu obejrzeć na mapie. Brakuje natomiast jakichkolwiek informacji o tempach czy przewyższeniach, co w profesjonalnej aplikacji treningowej wydaje się być podstawą.

Nike+ Running

Podsumowanie treningu możemy udostępnić na Facebooku albo Twitterze, oczywiście pojawi się ono też w powiązanym z usługą serwisie internetowym.

Serwis WWW

Po wejściu do serwisu internetowego Nike+ mieliśmy wrażenie, że coś się stało z naszym komputerem. Odświeżyliśmy stronę, wyłączyliśmy i włączyliśmy komputer ponownie i okazało się, że czcionka użyta w wielu miejscach serwisu naprawdę jest tak postrzępiona i nieczytelna, jak na zdjęciu poniżej. Wygląda to bardzo źle i w znacznym stopniu utrudnia korzystanie z serwisu.

Nike+ Running

Strona główna to podsumowanie - wraz z mapą - naszej ostatniej aktywności, uśrednione parametry wszystkich treningów a także informacje o wynikach osiągniętych przez naszych znajomych.

Serwis pozwala na przeanalizowanie pełnej historii naszych aktywności i każdego treningu z osobna. Co ważne - już na stronie z historią (a także, jak się okazuje na wszystkich, poza stroną główną serwisu) czcionki, na które narzekaliśmy, wyglądają zupełnie poprawnie. 

Nike+ Running

Serwis umożliwia także planowanie kolejnych treningów wraz z ich trasami. 

Nike+ Running

Oczywiście nie zapomniano również o funkcjach społecznościowych. Mamy więc możliwość poznawać nowych ludzi, kontaktować się z nimi i śledzić ich osiągnięcia. 

Podsumowanie

Nike+ Running to ostatnia w naszym teście aplikacja, natomiast kolejna, której najlepszym określeniem jest słowo przeciętna. Przeciętna z wyglądu, przeciętna pod względem obsługiwanych parametrów treningowych i obsługi. Nawet serwis internetowy współpracujący z nią jest przeciętny. Od jednego z najbardziej uznanych producentów sprzętu sportowego oczekiwalibyśmy jednak czegoś więcej.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.