partner serwisu
Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Adidas miCoach

Adidas miCoachWydawca: Adidas AG


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak


Cena: bezpłatne

Interfejs użytkownika - Windows Phone

PobierzAdidas miCoachAplikacja przygotowana przez producenta sprzętu i akcesoriów sportowych również, jak większość poprzednio opisywanych, po uruchomieniu zaprasza nas do zalogowania lub rejestracji w usłudze. Proces rejestracji polega na wypełnieniu dwóch niezbyt skomplikowanych formularzy i ustaleniu hasła.

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Następnie wybieramy naszego prywatnego trenera głosowego. Co ciekawe, głosu aplikacji użyczyli znani sportowcy, m. in. Yohan Blake, Ana Ivanovic, Omar Gomez czy David Villa. 

Adidas miCoach

Główny ekran aplikacji to tak naprawdę kilka ekranów, obejmujących osiągnięcia i ustawienia użytkownika, funkcje treningowe (trening podstawowy, trening specjalny czy plan treningowy), szczegółowe informacje o aktywnościach i kącik fana, czyli zbiór dodatkowych funkcjonalności mających umilić nam współpracę z miCoach - jest tu więc oficjalny blog aplikacji, filmy o tematyce sportowej z YouTube, możliwość uruchomienia Nokia MixRadio czy wyszukiwarka sklepów Adidasa. 

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Sporo dodatkowych funkcji znajdujemy po wybraniu funkcji treningu. W przypadku treningu podstawowego wybieramy rodzaj aktywności, konfigurujemy - jeśli posiadamy te akcesoria - pulsometr i Stride Sensor, czyli czujnik mierzący szybkość kroku, dystans i tempo, wybieramy też muzykę do treningu. 

Adidas miCoach

Jeśli zdecydujemy się na trening specjalny, musimy w pierwszej kolejności wybrać jego wariant. Może to być np. utrzymywanie jednostajnego tempa lub trening interwałowy ze zmiennymi tempami z założonym czasem trwania. 

Adidas miCoach

Co oznaczają kolory na prezentacjach wariantów treningów? Tempo. Kolor niebieski to wolny bieg, zielony oznacza nieco większe tempo, żółty to już dość szybki bieg, a czerwony - w tym przypadku musimy dać z siebie wszystko. Dzięki takim oznaczeniom już na etapie wybierania wariantu treningu wiemy, czego możemy się spodziewać.

Jeśli chcemy skorzystać z planów treningowych, musimy w tym celu zalogować się na stronie micoach.adidas.com. Serwis internetowy szczegółowo opiszemy nieco później. Teraz jedynie wspomnimy, że planów do wyboru jest naprawdę dużo, niektóre z nich obejmują podstawowe przygotowanie kondycyjne, z innych natomiast możemy skorzystać przygotowując się do maratonu lub kiedy chcemy zwiększyć konkretne osiągnięcia - np. przebiec wybrany dystans w krótszym niż dotąd czasie.

Co istotne, plany treningowe dostępne są za darmo, po wyborze dowolnego z nich wystarczy go tylko odpowiednio skonfigurować i zsynchronizować ze smartfonem, na którym zainstalowana jest aplikacja.

Najważniejszy element interfejsu to jednak ekran treningu. Składa się on z dwóch części - po pierwsze z parametrów treningowych, takich jak czas trwania, dystans i spalone kalorie, a także bieżąca prędkość i tempo oraz ich uśrednione wartości. Drugą częścią ekranu treningowego jest mapa z zaznaczoną przebytą trasą i naszą bieżącą pozycją.

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Interfejs użytkownika - Android, iOS

Uruchamiając aplikację Adidas miCoach na smartfonie z Androidem lub systemem iOS mamy początkowo wrażenie, że korzystamy z zupełnie innego programu. Po pierwsze - wybieramy język obsługi (niestety wśród dostępnych nie ma polskiego), po drugie - głos naszego trenera. Tu do wyboru mamy wyłącznie uniwersalny głos damski lub męski, a jeżeli chcemy, żeby naszym trenerem był znany sportowiec, możemy wybrać jedynie Derricka Rose.

Adidas miCoach

Dopiero teraz możemy się zalogować lub zarejestrować, a po tej krótkiej formalności przejść do głównego ekranu aplikacji, który wygląda tak.

Adidas miCoach

O ile więc początkowo mieliśmy wrażenie, że to nie jest ta sama aplikacja, co na smartfonie z Windows Phone, tak teraz to wrażenie jest jeszcze silniejsze, jednak logo producenta na górnej krawędzi ekranu i fakt, że udało się nam zalogować danymi ustalonymi wcześniej, podczas testów wersji aplikacji przeznaczonej dla mobilnych kafelków upewnia nas, że to wciąż jest Adidas miCoach, choć... zupełnie inny.

Z poziomu głównego ekranu aplikacji możemy przejść do treningu, zapoznać się z historią naszych aktywności, poczytać bloga lub skonfigurować aplikację.

Adidas miCoach

Dane treningowe również przedstawiane są w zupełnie innej formie, choć obejmują te same parametry. Mamy więc podsumowanie podstawowe, czyli dystans, czas treningu, średnie tempo i spalone kalorie. Możemy też na mapie zapoznać się z trasą, a na wykresach z dokładnymi tempami i przewyższeniami. Zaprezentowane są także uzyskane międzyczasy.

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Wybierając trening, również możemy zdecydować się na jego wariant podstawowy, specjalny lub plan treningowy, także poszczególne parametry treningowe są takie same, jak w wersji dla Windows Phone. Jedyną rzeczywistą różnicą jest zupełnie inna forma graficzna aplikacji.

Adidas miCoach

I nie ma co ukrywać - pod względem wyglądu wersja dla Androida i iOS prezentuje się bardzo, bardzo słabo. 

Przygotowanie i trening

Przygotowując aplikację do treningu musimy włączyć usługi lokalizacji, możemy też zdecydować, czy chcemy korzystać z pomocy trenera głosowego, wybrać sposób prezentacji jednostek (metryczne lub imperialne), edytować nasze dane osobiste, czyli płeć, wzrost, wagę i wiek, możemy też zmienić wybrany wcześniej głos naszego trenera. Jeśli zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie, możemy zabezpieczyć dostęp do danych treningowych ustalonym wcześniej hasłem - wtedy przy każdej próbie rozpoczęcia treningu będzie trzeba je ponownie wprowadzić. 

Adidas miCoach

Kiedy rozpoczniemy trening, jego parametry aktualizowane są w czasie rzeczywistym (co nie w każdym przypadku jest oczywiste). Pomiar możemy zatrzymywać i wznawiać, jednak w przypadku treningu podstawowego po wznowieniu zapis parametrów odbywać się będzie w trybie ciągłym. Nieco inaczej wygląda to w przypadku treningu interwałowego - tutaj parametry poszczególnych segmentów treningu zapisywane są osobno, zgodnie z interwałami.

Podsumowanie treningu to kolejna obfita porcja danych. Po pierwsze - informacje najważniejsze, jak czas trwania, dystans, spalone kalorie, i średnie tempo. Po drugie - informacje dodatkowe, czyli data i godzina treningu, informacja o wykorzystanych butach z czujnikami, nasza ocena treningu (od 1 do 5) i dodatkowe notatki. Trzecim elementem podsumowania są wykresy prezentujące osiągane tempa oraz przewyższenia. Czwarta część podsumowania to międzyczasy w przedziale kilometrowym. Na koniec jest też mapa dokładnie pokazująca przebytą trasę.

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Adidas miCoach  Adidas miCoach

Podsumowanie treningu możemy udostępnić mailem lub w wiadomości tekstowej, możemy też opublikować je na Facebooku lub zapisać w programie OneNote.

Serwis WWW

Serwis internetowy miCoach to bardzo dobrze zaprojektowana, rozbudowana strona internetowa, będąca kolejnym sportowym odpowiednikiem Facebooka. Dlaczego? Pozwala na publikowanie statusów, zawieranie znajomości i śledzenie osiągnięć innych użytkowników.

Najważniejsze jednak są funkcjonalności czysto treningowe. Już na stronie głównej serwisu mamy dostęp do wszystkich naszych aktywności z całego miesiąca, jest tu też informacja łączna o przebytym dystansie, spalonych kaloriach i czasie treningu sumująca wszystkie nasze aktywności.

Adidas miCoach

Kolejną funkcjonalnością serwisu jest wspomniana już możliwość wybierania i konfiguracji planów treningowych. Planowanie może dotyczyć jednak również pojedynczych treningów podstawowych - do tego celu służy wygodny w obsłudze kalendarz.

Adidas miCoach

Korzystając z mapy możemy natomiast przygotować sobie trasę kolejnego treningu.

Adidas miCoach

W serwisie możemy też zapoznać się z jeszcze bardziej szczegółowymi, niż w aplikacji mobilnej, parametrami naszych dotychczasowych aktywności.

Adidas miCoach

Ciekawą funkcją serwisu jest forum, na którym możemy wymieniać się doświadczeniami i radami związanymi ze sportem.

Adidas miCoach

Strona internetowa umożliwia też zakup akcesoriów Adidasa i znalezienie sklepów producenta w naszej okolicy.

Podsumowanie

Świetna funkcjonalność, wygodna obsługa, naprawdę duża ilość parametrów treningowych podanych bardzo dobrej, przemyślanej formie. Do tego znakomity wygląd. Tylko... dlaczego ta ostatnia zaleta dotyczy wyłącznie wersji Adidas miCoach dla Windows Phone? Wersje dla pozostałych platform, zwłaszcza ich strony główne wyglądają, jak wyjęte żywcem z roku 2007. Musimy przyznać, że niekafelkowa wersja aplikacji wygląda po prostu marnie. Szkoda.

Sytuację ratuje świetnie przygotowany serwis internetowy - również funkcjonalny i dobrze zaprojektowany. Niestety, nawet wielogodzinne jego użytkowanie nie zmieni przykrych wrażeń po włączeniu miCoach na Androidzie lun smartfonie od Apple.

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.