partner serwisu

Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony

Aplikacje dla biegaczy - którą wybrać? Test 11 programów na smartfony
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 czerwca 2014, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adidas micoach, android, endomondo, ios, iphone, mapmyrun, mobilne aplikacje dla biegaczy, mobilne aplikacje treningowe, najlepsza aplikacja treningowa, najlepsze aplikacje dla biegaczy, nike+ running, pedometer master free, run the map, runkeeper, runtastic, sports tracker, sports trainer, track runner, windows phone

Biegi, jazda na rowerze, nordic-walking - te dyscypliny uprawia coraz więcej osób. Serca polaków podbiło jednak przede wszystkim bieganie i śmiało można powiedzieć, że staje się ono polskim sportem narodowym. Widać to choćby po stale zwiększającej się liczbie uczestników organizowanych w całym kraju maratonów, półmaratonów i biegów na krótsze dystanse. I bardzo dobrze - w końcu sport to zdrowie. Żeby jednak osiągać dobre wyniki w oficjalnych biegach, podstawą jest odpowiednio przeprowadzony trening i kontrola postępów. Można oczywiście trenować ze stoperem w dłoni, zdecydowanie lepszy będzie jednak smartfon ze specjalną aplikacją, która pozwoli monitorować osiągane dystansy, czasy i tempa, zaprezentuje przebyte trasy na mapie, porówna nasze aktualne wyniki z poprzednimi i pokaże, czy robimy postępy, i zmierzy przy tym spalane kalorie. Tylko którą aplikację spośród dziesiątek dostępnych wybrać? Żeby pomóc wam odpowiedzieć na to pytanie, przetestowaliśmy jedenaście najpopularniejszych aplikacji dla biegaczy i nie tylko. 

Tytułem wstępu

Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie aplikacje dla sportowców dostępne na trzy najpopularniejsze smartfonowe platformy, czyli Androida, Windows Phone i iOS, nasz artykuł miałby objętość trzech lub czterech tomów Encyklopedii Britannica. Musieliśmy więc nieco ograniczyć ich ilość i wybrać tylko te najczęściej używane. Tylko które? Wyboru dokonaliśmy w najlepszy naszym zdaniem sposób - rozmawiając z osobami, które na co dzień uprawiają biegi i wykorzystują interesujące nas aplikacje podczas treningów. Zapytaliśmy, którą używają najczęściej i z których mogliby skorzystać, gdyby ich ulubiony program nagle przestał istnieć. Na podstawie opinii kilkunastu osób wybraliśmy dwanaście aplikacji, które wydają się być dobrymi propozycjami dla każdego, kto uprawia bądź chciałby zacząć uprawiać biegi.

Przetestowaliśmy je bardzo dokładnie. Sprawdziliśmy przede wszystkim, czy mogą być wykorzystane również przez osoby uprawiające inne dyscypliny sportu - przede wszystkim marsze i jazdę na rowerze. Ocenialiśmy, czy ich obsługa jest prosta i intuicyjna, konieczność przekopywania się przez dziesiątki pozycji menu to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się podczas treningu. Dużą uwagę zwracaliśmy na rodzaj mierzonych parametrów treningowych - podstawą jest pomiar dystansu, czasu i osiąganego tempa. Ważna jest też możliwość mierzenia międzyczasów i obsługa treningów interwałowych. Przyda się też możliwość sprawdzenia, oczywiście w przybliżeniu, ile kalorii spaliliśmy podczas treningu. Jeśli aplikacja pozwala na zapisywanie kalorii przyjętych podczas posiłków i porównywanie ich ze spalonymi, tym lepiej, to jednak nie jest najistotniejsza funkcja.

Żeby aplikację można było ocenić jako dobrą, powinna też udostępniać możliwość zapisywania i porównywania wyników aktualnych z osiąganymi wcześniej, a także umożliwiać śledzenie przebytych tras na mapie, pokazywać miejsca podbiegów i dokładnie liczyć przewyższenia.

Po skończonym treningu dobrze jest nieraz pochwalić się wynikiem przed znajomymi - w tym celu aplikacja powinna oferować funkcję udostępniania podsumowań treningowych na portalach społecznościowych, a także - choć to jest już dodatek - pozwalać na śledzenie wyników osiąganych przez naszych znajomych.

W jaki sposób testowaliśmy główne funkcje aplikacji? Każda z nich przebyła z nami identyczny, niezbyt długi dystans. W tym czasie testowaliśmy udostępnione funkcje treningowe - między innymi możliwość sprawdzania na żywo dystansu, osiąganego tempa i międzyczasów. Zwracaliśmy też baczną uwagę na wygodę użytkowania aplikacji.

Po zakończeniu testu podstawowego sprawdzaliśmy, jakie informacje podsumowujące otrzymujemy i co możemy z nimi zrobić - czy mamy możliwość porównywania wyników, sprawdzania trasy na mapie, publikowania raportów na Facebooku i Twitterze.

Nasza platforma testowa, to:

Smartfon Nokia 820

Nokia Lumia 820

i smartfon Nokia 1320

Lumia 1320

przekazane przez firmę Nokia.

Nokia

Smartfon GSmart Maya M1 v.2

GSmart Maya M1 v.2

udostępniony przez firmę Gigabyte Communications, właściciela marki GSmart.

GSmart

2014.06.16, 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi
2014.06.16, 11:25
roomunho @ 2014.06.16 10:48
Świetne zestawienia. W weekend wybierałem aplikację dla siebie. Wybór padł na Endomondo, bo nie miałem za wiele czasu, żeby przyjrzeć się konkurencji. Teraz widzę, że będę musiał przyjrzeć się RunKeeperowi

Cieszymy się, że się podobało :)
A RunKeepera polecamy zdecydowanie.
Edytowane przez autora (2014.06.16, 20:25)
2014.06.18, 19:36
RunKeepera używałem parę lat temu ale nie zrobił mega wrażenia, muszę go ponownie odwiedzić tym bardziej że mam apkę PRO. Do jazdy na rowerze używam od lat równolegle Sports Trackera oraz Endomondo. Ciężko mi będzie zrezygnować z któregoś. ST zdecydowanie dokładniejszy od Endo ale zieloni mają zapisywanie treningów na bieżąco, także jak nagle telefon padnie/zawiesi się to przejechany dystans nie przepada. Próbowałem przekonać się do Stravy ale jakoś mnie nie wciągnęła. W Polsce najpopularniejsze jest chyba Endomondo sądząc po znajomych którzy tam są. Parę lat temu nie było żadnej fajnej apki a teraz zatrzęsienie. Wygląda na to że niedługo będę musiał używać kilka aplikacji na raz ;)
2014.06.19, 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.
2014.06.19, 00:44
vxam @ 2014.06.19 00:25
szkoda że nie przetestowaliście navime które jest po polsku. Ciekaw jestem jakby wypadło na tle innych.

Nic straconego :)
mieczyslaw jb
2015.06.08, 00:53
'Stawiam' pierwsze kroki jako użytkownik Run the Map i nie mogę sobie poradzić jak udostępnić na Facebooku trening i jego parametry zapisane w tym programie. Jeżeli było to już opisywane, to proszę o podpowiedź gdzie lub poproszę o podpowiedź jak to można zrobić.