partner serwisu

AllPlayer Pilot i konkurencja. Sprawdzamy aplikacje do sterowania komputerem

AllPlayer Pilot i konkurencja. Sprawdzamy aplikacje do sterowania komputerem
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
30 marca 2017, 12:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
allplayer remote, pilot do komputera, pilot do pc, qremote control, smartfon pilot, smartfon pilot do pc, ultimate gamepad, ultimate mouse, unified remote, vlc remote

Komu może przydać się możliwość sprowadzenia telefonu do roli pilota do komputera? Przede wszystkim tym, którzy lubią oglądać filmy z dala od ekranu i męczy ich sięganie co chwila po mysz i klawiaturę. Sprawdziliśmy, jak w roli pilota do komputera sprawdzają się AllPlayer Pilot i konkurencyjne aplikacje. 

Jeśli korzystasz z komputera jak z multimedialnego centrum rozrywki, to proponowane przez nas aplikacje zdecydowanie ułatwią Ci życie. Liderem naszego zestawienia okazała się AllPlayer Pilot. Może jest to program nie najlepiej wyglądający, ale z pewnością najbardziej niezawodny i najprostszy w obsłudze ze wszystkich przez nas prezentowanych. Oferuje on w podstawowej wersji mnóstwo funkcji, których konfiguracja nie nastręcza użytkownikowi trudności. Na uwagę zasługuje także aplikacja Unified Remote, jednak do odblokowania wszystkich funkcji konieczne jest wykupienie pełnej wersji kosztującej 22,99 zł. Mamy także coś dla osób, które lubią grać na komputerze leżąc na kanapie - Ultimate Gamepad.

Komu może przydać się możliwość sprowadzenia telefonu do roli pilota do komputera? Załóżmy, że telewizor w salonie jest podpięty do komputera, który stanowi dla użytkownika centrum multimedialnie. Niestety, za każdym razem musi on obsługiwać zarówno urządzenie, jak i zainstalowane programy w tradycyjny sposób - za pomocą klawiatury oraz myszy. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie kiedy siedzi się wygodnie na kanapie. Smartfon jako pilot do komputera pozwoli na bezproblemowe obsłużenie podstawowych funkcji systemu operacyjnego oraz programów bez konieczności wykorzystania nieporęcznych akcesoriów peryferyjnych.

AllPlayer Remote

Polecamy
AllPlayer Remote

AllPlayer Remote to kompleksowy program od twórcy znanego odtwarzacza muzycznego dla Windows. Z poziomu tej aplikacji nie tylko będziesz w stanie wykonywać operacje związane z filmami, czy muzyką, ale także uzyskasz dostęp do interfejsu wymiany plików oraz wirtualnych urządzeń peryferyjnych. 

AllPlayer Remote urzekł nas prostotą i stabilnością działania. Połączenie między komputerem i smartfonem, które można ustanowić za pomocą sieci WiFi lub przez internet, odznaczało się odpowiednią szybkością działania oraz niskimi opóźnieniami. Przy okazji, korzystanie z aplikacji w smartfonie nie nastręczało żadnych problemów. Graficzny interfejs programu opiera się na czterech sekcjach, które odpowiadają za konkretne funkcje. Użytkownik do wyboru ma możliwość skorzystania z pilota multimedialnego, wirtualnego gładzika, klawiatury oraz interfejsu wymiany plików. W jednym programie mamy dostęp do najważniejszych funkcji idealnego pilota do komputera.

Interfejs AllPlayer Remote

AllPlayer Remote oferuje możliwość korzystania z pilota multimedialnego, klawiatury oraz myszy do bezprzewodowej obsługi komputera. 

Zdecydowanie najlepszym i jednocześnie najbardziej stabilnym sposobem korzystania z pilota AllPlayer Remote jest wykorzystanie sieci WiFi do parowania komputera oraz smartfona. Dzięki temu możemy być pewni bardzo niskich opóźnień oraz odpowiedniej prędkości w trakcie transferu plików między urządzeniami. Ma to ogromne znaczenie również w przypadku korzystania z wirtualnego gładzika, który będzie w stanie poruszać wskaźnikiem myszy na ekranie komputera. Realizowanie tego typu operacji przez internet, z wykorzystaniem kodu LiveUpdate powodowało często dosyć spore opóźnienia, co skutecznie obniżało komfort używania tej funkcji. W przypadku klawiatury, transferu plików, czy pilota multimedialnego, nie ma to aż takiego znaczenia i w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy dostępu do sieci WiFi, możemy pokusić się o sparowanie urządzeń w ten sposób. 

Interfejs AllPlayer Remote

Niezwykle przydatną funkcją może okazać się możliwość przesyłania plików z i do komputera. 

Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji AllPlayer Remote w smartfonie, na komputerze musimy mieć zainstalowane dwie dodatkowe aplikacje: AllPlayer oraz asystent Pilota. Obydwa wymagane programy są dostępne na stronie internetowej producenta. Warto zwrócić uwagę również na funkcje dostępne w asystencie na PC-ta - za jego pomocą możemy skorzystać z bramki SMS, sprawdzić statystyki łącza i w prosty sposób przesłać plik na nasz telefon komórkowy. AllPlayer oferuje zatem kompleksowe rozwiązanie pozwalające na wszechstronne użycie smartfona w roli pilota. Oprócz standardowych funkcji obsługi interfejsu multimedialnego, mamy możliwość szybkiego oraz prostego przesłania dowolnego pliku z i do komputera. Tego typu funkcja przyda się nawet osobom, które nie traktują blaszaka jako centrum multimedialne w domu.

Unified Remote

Polecamy
Unified Remote

Unified Remote to aplikacja o ogromnej ilości funkcji pozwalających na kontrolowanie komputera z poziomu smartfona. Zdecydowanie mamy do czynienia z prawdziwym kombajnem, który pozwoli nie tylko na obsługę multimediów, ale i innych aspektów działania peceta. 

Ten program o mało nie zwyciężył w naszym zestawieniu. Z objęcia statusu lidera wykluczył go jednak stopień skomplikowania ustanowienia połączenia między komputerem, i smartfonem. Dodatkowo, parowanie realizowane przez interfejs Bluetooth działa niesamowicie topornie i właściwie wyklucza jakikolwiek komfort w trakcie korzystania z pilota w ten sposób. Użytkownik ma do wyboru jeszcze połączenie smartfona z komputerem przez sieć WiFi, co jest znacznie lepszym pomysłem, niż korzystanie z niedopracowanej obsługi Bluetooth. Unified Remote radzi sobie z połączeniem w ramach sieci domowej bardzo dobrze, natomiast warto wskazać na poważną wadę: mimo słabego obciążenia routera, program nierzadko miał problemy z opóźnieniami.

Interfejs Unified Remote

Za pomocą Unified Remote można m. in. zamknąć system, wylogować użytkownika, a nawet włączyć komputer podłączony do sieci LAN. 

Unified Remote należy jednak oddać to, że po poprawnej konfiguracji staje się nie tylko pilotem dla naszego komputera, ale prawdziwym kombajnem multimedialnym do obsługi przeróżnych funkcji kontrolowanego urządzenia. AllPlayer Remote, który wygrał nasze zestawienie ma spore braki względem Unified Remote, który oprócz tego, że pozwala sterować ruchami myszy, czy klawiaturą, daje dostęp także do ustawień zasilania komputera, logowania oraz wymiany plików. Co bardzo ważne, połączenia w ramach Unified Remote są zaszyfrowane, a dodatkowo, użytkownik może ustalić hasło, by mieć pewność, że nikt poza nim nie będzie w stanie uzyskać dostępu do kontrolowanego urządzenia. Ważnym aspektem jest także możliwość dodania aż 18 sprzętów, które możemy kontrolować w ramach sieci WiFi lub Bluetooth - i to w darmowej wersji. Za pomocą Unified Remote będziemy w stanie kontrolować nie tylko komputery z systemem Windows, ale także Mac oraz Linux. Jak wskazuje producent aplikacji, niedługo ma zostać wdrożona obsługa kontroli innego smartfona z Androidem. 

Interfejs Unified Remote

Klawiatura w Unified Remote nie jest szczególnie wygodna, ale powinna wystarczyć do komfortowego obsługiwania peceta. 

Płatna wersja programu Unified Remote pozwala między innymi na bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera do smartfona. Możliwe jest ponadto podłączenie większej liczby kontrolowanych sprzętów. Użytkownik otrzymuje również dostęp do znacznie szerszej gamy "pilotów", czyli dodatkowych interfejsów sterujących konkretnymi funkcjami w komputerze. W darmowej wersji niedostępne są niestety klawisze funkcyjne, obecne w standardowych klawiaturach, np. Control, ALT, Windows. Dostęp do nich daje pełna wersja programu Unified Remote, który w Sklepie Google Play kosztuje 22,99 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to jednorazowa opłata, można przyznać, że to niewiele w stosunku do oferowanych funkcji. 

QRemote Control

Polecamy
QRemote Control

QRemote Control to zestaw narzędzi, za pomocą których można sterować najważniejszymi funkcjami komputera z poziomu telefonu komórkowego. Jego największa zaleta to automatyczne, bezproblemowe parowanie dwóch urządzeń. 

QRemote Control to zdecydowanie prostsza od pozostałych aplikacja pozwalająca na kontrolowanie komputera z systemem Windows lub Linux za pomocą telefonu. Interfejs programu niestety nie zachęca - jest również odrobinę nieintuicyjny i użytkownicy mogą mieć początkowo problemy ze znalezieniem najpotrzebniejszych funkcji. Na korzyść QRemote Control przemawia jednak fakt, iż po poprawnym zainstalowaniu programu-serwera na komputerze, parowanie przez sieć WiFi odbywa się automatycznie i bez konieczności wykonywania dodatkowych operacji. Możliwe jest sterowanie komputerem za pomocą pilota multimedialnego, wirtualnego gładzika oraz klawiatury. 

Interfejs QRemote Control

Nie można powiedzieć, że QRemote Control zachęca interfejsem. Podstawowe zadania jednak spełnia.

Niestety, QRemote Control sprawia również problemy. Zauważalne jest znaczne spowolnienie działanie telefonu podczas korzystania z aplikacji. Wiele do życzenia pozostawiają również opóźnienia w trakcie realizowania połączenia pilota z komputerem. W QRemote Control nieobecna jest funkcja przesyłania plików, która występuje w Unified Remote oraz AllPlayerze. Warto jednak wskazać na fakt, że nie są to problemy dotyczące każdego urządzenia. Może się okazać, że Wasz smartfon z Androidem będzie dobrze współpracował z QRemote Control - niestety w naszym przypadku okazało się inaczej. 

Interfejs QRemote Control

Niemniej, na niektórych urządzeniach, działanie programu pozostawia sporo do życzenia.

VLC Remote

Polecamy
VLC Remote

VLC Remote pozwala na sterowanie odtwarzaczem VLC Player w systemie Windows. Ta aplikacja spodoba się przede wszystkim osobom, które na co dzień korzystają z popularnego programu multimedialnego w komputerze.

Mamy również propozycję dla fanów popularnego programu multimedialnego - VLC. W opinii wielu użytkowników jest to najbardziej wszechstronny odtwarzacz plików audio oraz wideo. Jest niesamowicie podatny na modyfikacje, obsługuje multum wtyczek i radzi sobie właściwie z każdym kodekiem. Jednym z dodatków do odtwarzacza VLC jest pilot do obsługi tego programu. VLC Remote nie jest oficjalną aplikacją, a rozszerzeniem stworzonym przez entuzjastów tej platformy. Dlatego nadaje się jedynie do obsługiwania odtwarzacza, nieobecne są funkcje sterowania innymi aspektami działania systemu i dlatego powinien być rozpatrywany tylko w kontekście pilota dla VLC.

Interfejs VLC Remote

VLC Remote świetnie sprawdzi się w gronie osób, które na co dzień korzystają z odtwarzacza VLC.

Jeżeli chodzi o współpracę pilota z programem VLC, ta układa się naprawdę świetnie. Połączenie realizowane przez WiFi jest stabilne, a użytkownik nie odczuwa właściwie żadnych opóźnień. Możliwe jest sterowanie nie tylko podstawowymi przełącznikami w odtwarzaczu, ale również ładowanie napisów (również bezpośrednio ze smartfona), robienie zrzutów ekranu, wybór urządzenia, do którego zostanie przesłany dźwięk z filmu, a także ustalenie proporcji obrazu. Dodatkowo, VLC Remote daje użytkownikowi dostęp do prostej przeglądarki plików w komputerze, dzięki czemu bez podchodzenia do komputera możemy załadować żądany film. Wszystko to sprawia, że VLC i VLC Remote to doskonale współpracujący duet.

Interfejs VLC Remote

Właściwie wszystko to, co zrobiłbyś w pecetowej aplikacji, możesz wykonać również w telefonie.

Ultimate Mouse oraz Ultimate Gamepad

W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma osobnymi programami odpowiedzialnymi za inne aspekty sterowania komputerem. Ultimate Mouse, jak wskazuje sama nazwa pozwoli nam na wykorzystanie wirtualnego gładzika. Gamepad natomiast daje nam dostęp do dżojstika, który z powodzeniem możemy wykorzystać w grach. Na szczęście, obie aplikacje obsługiwane są przez jeden program zainstalowany na komputerze (systemu Windows i Linux). Te aplikacje skierowane są do użytkowników, którzy nie potrzebują kombajnów multimedialnych i myślą o bardzo konkretnych zastosowaniach. Połączenia realizowane mogą być za pomocą WiFi oraz interfejsu Bluetooth. 

Polecamy
Ultimate Gamepad

Ultimate Gamepad to pierwszy z dwóch składników pakietu NEGO Soft. Program pozwala na uczynienie z naszego smartfona... kontrolera dla gier.

Ultimate Gamepad odpowiada za dostarczenie użytkownikowi wirtualnego dżojstika zgodnego z większością gier w systemie Windows oraz Linux. Budowa takiego kontrolera jest bardzo standardowa, ale niestety nieobsługiwane są gałki analogowe, szeroko wykorzystywane w popularnych tytułach. To zdecydowanie największa wada tej aplikacji. Niemniej, program świetnie nada się w mało skomplikowanych produkcjach, a także w emulatorach, gdzie wystarczy dostęp do czterech przycisków akcji oraz kierunkowego "krzyżaka". Klawisze dostępne w aplikacji Gamepad są konfigurowalne - można skojarzyć je z dowolnym przyciskiem na klawiaturze podłączonej do  komputera. 

Interfejs Ultimate Gamepad

Tak wygląda wirtualny gamepad. Czy jest wygodny... cóż. Kwestia dyskusyjna.

Polecamy
Ultimate Mouse

Drugi program z pakietu NEGU Soft pozwala na sterowanie komputerem z poziomu smartfona za pomocą wirtualnych klawiatury oraz myszy. Program świetnie sprawdza się w przypadku bardzo podstawowych zastosowań. 

Ultimate Mouse natomiast daje nam dostęp do wirtualnego gładzika oraz klawiatury, za pomocą której w prosty sposób wprowadzimy tekst w komputerze. Połączenie odbywa się w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku programu Ultimate Gamepad. Ustanowione połączenie jest stabilne, a opóźnienia, jeżeli występują, są naprawdę minimalne. Oprócz standardowych akcji - prawoklik, lewoklik i przesuwanie kursorem, możliwe jest wykonywanie gestów - oddalania, przybliżania, zaznaczania kilku wyrazów oraz plików na raz. Obecna jest także prosta klawiatura, która opiera się na metodzie wprowadzania tekstu obecnej w systemie Android. Sporą wadą jest brak obsługi dodatkowych klawiszy - Control, ALT, Windows. Niemniej, w prostych zastosowaniach, pakiet Ultimate powinien sprawdzić się dobrze. Ogromną zaletą jest wysoka jakość połączenia. 

Przed zainstalowaniem tych programów musisz pamiętać o jednym

Z naszych obserwacji wynika, że nadmierna ilość zainstalowanych na komputerze programów odbiorczych dla pilotów multimedialnych może być problematyczna. W trakcie konstruowania tego zestawienia zauważyliśmy, że niektóre połączenia nie były prawidłowo realizowane - receptą na ten problem okazało się wyczyszczenie komputera z konkurencyjnych programów. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne dlatego, że niektóre propozycje w naszym zestawieniu wymagają zainstalowania dodatkowych sterowników do komputera tak, aby uzyskać dostęp do interfejsu w systemie Windows. Przy okazji instalowania aplikacji odbiorczych na komputery, zwróćcie uwagę ponadto na ustawienia zapory systemu Windows - ta często powoduje problemy z poprawnym działaniem połączeń. 

My wybraliśmy AllPlayer Remote. Ostateczny wybór należy do Ciebie

W trakcie poszukiwania dla Was najlepszych programów pozwalających na uczynienie ze smartfona pilota dla komputera kierowaliśmy się przede wszystkim wysoką jakością działania. Bez tego, nawet najlepszy pilot do komputera będzie całkowicie bezużyteczny. Mile widziane w naszym zestawieniu były również aplikacje, które są proste w obsłudze oraz takie, których konfiguracja zajmuje góra kilka minut. Skupiliśmy się głównie na funkcjach multimedialnych - czyli takich, które pozwalają na obsługiwanie komputera w kontekście oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć. Byliśmy jednak otwarci również na nietuzinkowe rozwiązania - dlatego w naszym zestawieniu pojawiła się aplikacja Ultimate Gamepad, która pozwala na przekształcenie smartfona w gamepada dla komputera.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.