partner serwisu

5 najlepszych aplikacje do nagrywania ekranu w Androidzie

5 najlepszych aplikacje do nagrywania ekranu w Androidzie
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
28 stycznia 2017, 11:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
az screen recorder, gry google play, mobizen, nagrywanie ekranu, nagrywanie ekranu android, nagrywanie ekranu android za darmo, nagrywanie ekranu na androidzie, najlepsze aplikacje nagrywanie ekranu, rec., stream

Użytkownicy Androida coraz częściej korzystają z aplikacji do nagrywania ekranu. Może się zdarzyć, że zechcemy pokazać komuś zawartość wyświetlacza naszego urządzenia mobilnego, nie tylko na zdjęciu. Warto wiedzieć, że jest możliwość nagrania tego, co robimy na smartfonie lub tablecie za pomocą aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Oto najlepsze według nas narzędzia pozwalające na tworzenie filmów wideo z zawartością naszego ekranu.

W sklepie Google Play znaleźć można bardzo dużo aplikacji służących do nagrywania ekranu smartfonów. Postanowiliśmy sprawdzić co oferują i jak sprawdzają się w czasie użytkowania najpopularniejsze programy z tej kategorii. W naszym teście zwyciężyła aplikacja AZ Screen Recorder, która nawet w darmowej wersji oferuje ogromne możliwości, bardzo prosty interfejs użytkownika. Nie znajdziemy w niej reklam przeszkadzających w obsłudze programu. Wszystko to pozwalają nam stwierdzić, że jest to najlepsze narzędzie do nagrywania obrazu na urządzeniach z Androidem. Osobom, które potrzebują nagrać ekran smartfona z Androidem wyłącznie do przechwycenia obrazu z gier powinny zainteresować się programami Stream oraz Gry Google Play. W naszym zestawieniu znajdą coś dla siebie także ci z Was szukający mniej zaawansowanych aplikacji do nagrywania obrazu z Androida.

Konstruując nasze zestawienie zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na prostotę użycia programów. Sprawdzaliśmy także, czy poza przechwytywaniem obrazu, pozwalają one np. na późniejszą edycję. Ponadto, w kontekście aplikacji do nagrywania ekranu ważne jest to, by nie obciążały one zbytnio naszego urządzenia. Jeżeli do tego dojdzie, w nagraniu wideo mogą być widoczne opóźnienia. Użytkownik mimo wszystko powinien zadbać o to, żeby smartfon lub tablet, na którym będzie przechwytywany obraz był odpowiednio wydajny. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na procesor, który będzie odpowiadał za kodowanie materiału wideo, a także na rozmiar pamięć RAM.

AZ Screen Recorder

Polecamy
AZ Screen Recorder

AZ Screen Recorder to zdecydowanie najlepsza aplikacja do zapisywania nagrań ekranu w systemie Android. Użytkownik w darmowej wersji otrzymuje dostęp do naprawdę bogatej palety funkcji. 

Ten program to zdecydowanie najlepsze narzędzie pozwalające na nagranie obrazu ze smartfona lub tabletu. Funkcje, które są dostępne w konkurencyjnych propozycjach dopiero w wersji premium, AZ Screen Recorder oferuje całkowicie za darmo. Nagrane przez tę aplikację filmy nie będą zawierały znaków wodnych, ani reklam. Dodatkowo, program oferuje nielimitowaną długość wideo w darmowej wersji. Co ważne, możliwe jest wstrzymanie nagrywania (np. po to, by płynnie przejść do innej aplikacji), co pozwala na zaoszczędzenie czasu na późniejszej edycji i wycinaniu fragmentów. AZ Screen Recorder jest praktycznie kompletnym narzędziem do tworzenia i edycji filmów. Dzięki temu, przenoszenie filmu na inne urządzenie celem jego obróbki może się okazać całkowicie zbędne. 

Interfejs AZ Screen Recorder

AZ Screen Recorder oferuje najwięcej darmowych funkcji wśród programów do nagrywania ekranu.

Ale to nie wszystko, co potrafi AZ Screen Recorder. Darmowa wersja programu pozwala ponadto na nagrywanie dźwięku z mikrofonu, przechwytywanie zaznaczonego obszaru na ekranie, ustawienie prędkości zapisu, a także wybór rozdzielczości – nawet do QHD! Pozwoli to na bardzo komfortowe przechwytywanie obrazu na topowych urządzeniach posiadających ekrany o bardzo wysokiej szczegółowości. W programie zawarto również bardzo proste narzędzia do późniejszej edycji nagrania. Po zakończeniu zapisu można dodać do wideo własne logo, napisy, a także stworzyć materiał poklatkowy. Wersja premium programu dodaje między innymi możliwość nagrywania za pomocą przedniej kamery oraz edycji wideo bezpośrednio w aplikacji. Jeżeli rozglądacie się za aplikacją do nagrywania obrazu – AZ Screen Recorder musicie zainstalować!

Stream

Polecamy
Stream

Stream, oprócz możliwości nagrywania zawartości ekranu, pozwala również na dołączenie do bogatej społeczności graczy lubujących się w tytułach przeznaczonych na urządzenia mobilne. 

Aplikacja Stream powinna spodobać się przede wszystkim graczom, których interesuje mobilna rozrywka. Ten program łączy w sobie narzędzie do nagrywania zawartości ekranu ze społecznością tzw. streamerów – osób, które grają w gry i jednocześnie transmitują obraz do sieci. Niestety, usługa jest ograniczona jedynie do gier - po wyjściu z niej nagrywanie jest wyłączane. Nie można więc traktować Stream'a jako pełnoprawny program do zapisywania obrazu z ekranu naszego urządzenia. Zapisane przez nas treści można wzbogacić o ujęcia z kamery GoPro Hero 4, możliwe jest również zapisywanie dźwięku z mikrofonu urządzenia. 

Interfejs Stream

Stream najbardziej przypadnie do gustu graczom - ta aplikacja to przede wszystkim bogata społeczność.

Stream jednak to przede wszystkim społeczność. Użytkownik może nawigować po aktualnie nadawanych transmisjach na żywo, a nawet wspierać wyróżniających się streamerów. Gracz, który przekazuje do usługi szczególnie interesującą treść może otrzymać od swoich widzów „napiwki”. Najważniejsze jednak z punktu widzenia osoby chcącej nagrać zawartość ekranu jest to, że Stream pozwala na zapisanie wideo w jakości HD na urządzeniu. Dodatkowo, program umożliwia również na prostą edycję nagrania. Stream nie jest jednak wolny od reklam, a ponadto niektóre funkcje są dodatkowo płatne.

Gry Google Play

Polecamy
Gry Google Play

Aplikacja stanowi przydatne narzędzie dla wszystkich pasjonatów mobilnych gier na platformę Android. Umożliwia przechowywanie wyników w poszczególnych grach w chmurze Google, a także pozwala nagrywać wideo z prowadzonych rozgrywek oraz toczyć walki ze znajomymi z Sieci.

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nie każdy wie, że aplikacja Gry Google Play pozwala na nagrywanie zawartości ekranu i w przeciwieństwie do Stream, jest możliwe zapisanie obrazu z każdej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wystarczy przenieść się do tego programu, rozpocząć nagrywanie dowolnego tytułu dostępnego na urządzeniu i… wyjść z niego. Nagrywanie będzie trwało nadal. Jeżeli potrzebujecie „na szybko” nagrać coś na Waszym sprzęcie z Androidem, Gry Google Play będzie świetną alternatywą dla rozbudowanych programów zawartych w tym zestawieniu. Jeżeli chodzi tylko o gry, konfrontacja Gier Google Play ze Streamem przechyla szalę zwycięstwa na stronę poprzedniej propozycji. 

Nagrywanie ekranu za pomocą Gier Google Play jest bardzo proste - wystarczy tylko je rozpocząć i... wyjść z gry.

Niemniej jednak, trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Po pierwsze, aplikacja Gry Google Play nie oferuje żadnego edytora nagrań, przez co późniejsza obróbka musi odbyć się w dodatkowym programie lub już z poziomu komputera. Dodatkowo, wideo możemy nagrywać jedynie w rozdzielczości 480p lub 720p. Dla niektórych może to być po prostu za mało.

Rec.

Polecamy
Rec.

Rec. to alternatywa dla osób, które nie potrzebują kombajnów do zapisywania zawartości ekranu w systemie Android. Ogromną zaletą programu jest to, że nie obciąża urządzenia podczas zapisywania filmu. 

Rec. to propozycja dla osób, które nie wymagają od programu do nagrywania ekranu ogromu funkcji. Warto na samym początku zaznaczyć, że Rec. będzie poprawnie działać na urządzeniach z Androidem o 5.0 wzwyż. Natomiast, w przypadku KitKat’a, warunkiem koniecznym do uruchomienia programu jest wykonanie roota. W Rec. możemy ustawić najważniejsze parametry nagrania – począwszy od wielkości obszaru nagrywania poprzez jego jakość i skończywszy na możliwości jednoczesnego rejestrowania dźwięku – z aplikacji lub zainstalowanego w urządzeniu mikrofonu. Preferowane przez nas ustawienia można zapisać w formie szablonu do szybkiego odtworzenia.

Interfejs Rec.

Rec. najbardziej spodoba się wszystkim tym, którzy nie oczekują od programu do nagrywania ekranu rozbudowanych funkcji. 

Aplikacja Rec. świetnie sprawdza się w nagrywaniu zawartości ekranu. Dla osób tworzących np. poradniki bardzo ważne będzie prezentowanie na nagraniu punktów naciśnięcia ekranu w trakcie tworzenia wideo. Możliwe jest ustawienie czasu nagrania tuż przed jego rozpoczęciem – w razie potrzeby można zatrzymać zapis potrząśnięciem urządzenia lub przyciskiem blokady ekranu. Maksymalna długość nagrania to jedna godzina. Ogromną wadą Rec. jest jednak brak możliwości wykonania „pauzy” w trakcie zapisywania wideo. Dodatkowo, w aplikacji znajdziemy sporo reklam, które możemy wyłączyć kupując wersję Pro.

Mobizen Screen Recorder

Polecamy
Mobizen Screen Recorder

Mobizen Screen Recorder mógłby śmiało konkurować z AZ Screen Recorder, gdyby tylko oferował więcej funkcji w darmowej wersji. Świetną wiadomością dla posiadaczy mocniejszych urządzeń będzie fakt, iż program pozwala na zapisywanie wideo w Full HD przy 60 klatkach na sekundę! 

Mobizen Screen Recorder charakteryzuje się niezwykle ciekawym interfejsem użytkownika opartym na przyciskach w formie okręgów możliwych do przesuwania na ekranie. Najwyższą dostępną jakością nagrań jest Full HD (1080p) przy 60 klatkach na sekundę. Wymaga to jednak urządzenia cechującego się odpowiednią wydajnością – zapis przy takich parametrach bardzo mocno obciąża zarówno układ graficzny, jak i procesor. Podobnie jak i powyższe programy, Mobizen oferuje możliwość nagrywania obrazu z kamery, a także dźwięku z mikrofonu. Bardzo przydatną funkcją aplikacji jest zapis nagrań na kartach microSD. Przy okazji warto pamiętać, by zewnętrzna pamięć w naszym urządzeniu obsługiwała wysokie prędkości zapisu (od Class 6 wzwyż). Może się okazać, że gorsze karty będą powodowały „zacięcia” w trakcie zapisywania wideo.

Interfejs Mobizen

Mobizen pozwala na komfortowe zapisywanie zawartości ekranu nawet w jakości Full HD przy 60 klatkach na sekundę.

Wśród dodatkowych funkcji programu znajdują się: możliwość ustalenia sekwencji otwierającej oraz zamykającej nasze nagranie, a także rozbudowana post-edycja filmu. Jedyną wadą programu są reklamy, które na szczęście nie przeszkadzają w trakcie tworzenia zapisów wideo.

Ostateczny wybór aplikacji pozwalającej na nagrywanie ekranu w systemie Android powinien zależeć od dwóch czynników. Po pierwsze, należy ustalić, co w ogóle chcemy nagrywać. Jeżeli zależy nam tylko na grach, dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze Stream’a, albo aplikacji Gry Google Play. Bardzo ważnym aspektem jest również stopień rozbudowania aplikacji – tutaj zdecydowanie wygrywa AZ Screen Recorder, ale Mobizen również świetnie sobie radzi. W mniej wymagających zastosowaniach sprawdzi się natomiast Rec., który ponadto nie obciąża naszego urządzenia w trakcie tworzenia filmu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.