partner serwisu

5 najlepszych alternatyw dla Dysku Google

5 najlepszych alternatyw dla Dysku Google
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
10 lutego 2017, 12:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
alternatywne chmury, amazon drive, bittorrent sync, box, chmura, chmury android, chmury na dane, dysk google, onet dysk, yandex disk

Dysk Google to narzędzie, bez którego ciężko się obyć użytkownikowi smartfona lub tabletu. W naszych urządzeniach mobilnych przechowujemy mnóstwo informacji - od muzyki, przez zdjęcia i dokumenty, a nawet filmy. Te natomiast wymagają sporo miejsca, które w urządzeniach mobilnych jest na wagę złota. Dodatkowo, czasami rozstajemy się z naszymi sprzętami mobilnymi i chcielibyśmy mieć dostęp do naszych danych wszędzie - również z komputera. We wcześniejszym tekście na temat najlepszych chmur dla Androida przedstawiliśmy Wam trzy najważniejsze usługi. W tym natomiast zajmiemy się alternatywy dla powszechnie używanych platform. 

 

Mimo, że większość osób korzystających z urządzeń z Androidem wybiera najbardziej znane chmury na dane, warto wspomnieć również o bardzo dobrych i często niedocenianych alternatywach. Wśród nich znajdzie się nietypowa usługa - BitTorrent Sync, która w specyficznych warunkach może okazać się zamiennikiem dla chmur w ogóle. Niewątpliwą zaletą mniej popularnych usług chmurowych jest ich mniejsza podatność na wycieki danych. Cyberprzestępcy nie są zainteresowani masowymi atakami na niszowe usługi, bo mają mniejszą szansę na wykradzenie pożytecznych dla nich informacji i tym samym - nie angażują się aż tak w wyszukiwanie w nich dziur. W naszym zestawieniu zdecydowanie wygrał Box, który w darmowym planie oferuje najwięcej, spośród wszystkich wymienionych chmur na dane. Bardzo ważne jest również to, że usługa charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi płatnymi planami ze zwiększoną przestrzenią na dane. Warto jednak zwrócić uwagę na inne rozwiązania - Amazon Drive spodoba się wszystkim tym, którzy aktywnie korzystają z usług zakupowego giganta. Sporym zaskoczeniem jest również świetna propozycja Yandex, rosyjskiej usługi chmurowej, która możliwościami i dostępnością pakietów przestrzeni dorównuje nawet Boksowi. 

Box

Polecamy
Box

Box to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla popularnych chmur. Użytkownik na start otrzymuje 10 GB przestrzeni dyskowej, a rozszerzenie jej o dodatkowe miejsce nie jest zbyt kosztowne. 

Box, biorąc pod uwagę dostępny darmowy plan, a także szeroki wachlarz dodatkowo płatnych jest najlepszą alternatywą dla popularnych usług w chmurze. Na start użytkownik otrzymuje 10 GB dostępnej przestrzeni dyskowej, którą można powiększyć do 100 GB płacąc około 40 zł (8 euro) i włączyć opcję automatycznej synchronizacji plików z telefonu / tabletu co może być świetnym wabikiem dla bardziej wymagających klientów. Natomiast wszyscy, którzy nie potrzebują tego typu dodatków i nie dbają o ilość miejsca na wirtualnym dysku powinni zainteresować się usługą Box. Obsługa aplikacja dla Androida jest bardzo prosta, dzięki czemu pozwala cieszyć się ogromną przejrzystością prezentowanych treści. Pliki oraz foldery można udostępniać innym użytkownikom usługi Box - wystarczy tylko podać adres e-mail skojarzony z kontem. Dodatkowo, wyświetlać zasoby Boksa mogą również niezarejestrowani w chmurze użytkownicy. 

Interfejs Box

Do pełni szczęścia w Box brakuje tylko automatycznego przekazywania danych w darmowej wersji usługi. 

Ustawienia usługi Box pozwalają na zmianę jedynie kilku ważniejszych kontrolek dotyczących powiadomień oraz trybu współpracy nad plikami lub folderami. Programowi możemy nakazać pytać o kod blokady za każdym razem, gdy jest on wywoływany przez użytkownika - tak, żeby dodatkowo zabezpieczyć nasze dane. Funkcja automatycznego przekazywania plików, na przykład zdjęć, jest dostępna jedynie przy okazji wykupienia płatnego planu.

Amazon Drive

Polecamy
Amazon Drive

Amazon Drive to prawdziwa gratka dla subskrybentów usługi Prime. W jej ramach, użytkownicy mogą cieszyć się z 5 GB przestrzeni na dane, a także nielimitowanej przestrzeni na zdjęcia. 

Na samym początku chcielibyśmy powiedzieć o jednej rzeczy - chmura Amazonu nie jest usługą darmową, o ile nie posiadacie subskrypcji Prime, która uprawnia Was między innymi do pierwszeństwa w promocjach w sklepie, oglądania ekskluzywnych treści VOD, korzystania ze strumieniowania audio, a także do korzystania z nielimitowanej przestrzeni na zdjęcia. A to wszystko za 10,99 dolara, czyli około 40 złotych. Dla osób, które robią dużo zdjęć i potrzebują dobrego miejsca na ich przechowywanie, Amazon Drive będzie bardzo dobrą propozycją. Na inne dane otrzymamy 5 GB przestrzeni - niewiele, ale biorąc pod uwagę możliwość przechowywania nielimitowanej ilości fotografii w ramach subskrypcji Prime, jest to bardzo ciekawa opcja. 

Interfejs Amazon Cloud

Jeżeli nie zdecydowaliście się jeszcze na Prime, może warto skorzystać z 3-miesięcznego okresu próbnego? 

Od strony aplikacji mobilnej dla Androida, Amazon Drive pozwala na dokładnie to, co inne chmury. Do automatycznego umieszczanie zdjęć w usłudze służy osobna aplikacja Amazon Photos, w Drive nie da się tego zrobić. 

BitTorrent Sync

Polecamy
BitTorrent Sync

BitTorrent Sync to świetna alternatywa dla chmur na dane. Dzięki niej, można synchronizować nasze dane między urządzeniami w bardzo prosty sposób. W szczególnie dobrej sytuacji są posiadacze serwerów NAS, za pomocą których w bardzo prosty sposób można stworzyć niezawodny i bezpieczny zbiornik danych. 

BitTorrent Sync nie jest typową aplikacją chmurową, ale w tym zestawieniu znajduje się głównie dlatego, że niesie ze sobą ogromną zaletę szczególnie dla fanów absolutnej prywatności. Otóż, korzystając z tego programu nie umieszczamy plików na zewnętrznym serwerze, lecz na własnych urządzeniach, między którymi synchronizują się wskazane przez nas dane. Oznacza to, że BitTorrent Sync zainstalowany na kilku urządzeniach zadba o to, żeby po jednoczesnym podłączeniu ich do sieci, wymieniały automatycznie ze sobą dane w sieci peer-to-peer. Jeszcze lepiej wygląda nasza sytuacja, gdy w domu korzystamy np. z serwera NAS, na którym przechowujemy filmy, zdjęcia lub kopie zapasowe dokumentów. Serwery NAS bardzo dobrze dogadują się z usługą BitTorrent Sync i mogą stać się naszą absolutnie własną chmurą - bez obawy o to, że jakikolwiek wyciek informacji z popularnej usługi okaże się dla nas zagrożeniem. 

Interfejs BitTorrent Sync

 Ogromnym plusem BitTorrent Sync jest to, że nie umieszczamy plików na zewnętrznych serwerach. 

Onet Dysk

Polecamy
OnetDysk

OnetDysk to polska usługa dysku w chmurze. Głównymi zaletami aplikacji mobilnej jest intuicyjny i czytelny interfejs, dzięki czemu obsługa programu jest bardzo prosta. Usługa oferuje 5 GB miejsca na dane w wersji darmowej i do 100 GB w płatnych wariantach.

Jedyna w zestawieniu polska chmura na dane to propozycja od właściciela jednego z najpopularniejszych portali internetowych w naszym kraju. Onet Dysk to platforma nie tylko dla osób, które na co dzień korzystają z innych usług w witrynie - strony głównej z artykułami, czy też poczty elektronicznej. Nie potrzebujemy konta przypisanego do Onetu, żeby móc z Dysku korzystać - wystarczy, że zarejestrujemy się za pomocą wykorzystywanego przez nas adresu u innego dostawcy. Już za samą rejestrację, Onet nagradza nas 5 gigabajtami przestrzeni, a dostępne miejsce można w prosty sposób powiększyć, instalując program na innych urządzeniach. Warto dodać, że Dysk to platforma całkowicie darmowa, ale dostępne są także płatne plany sprzedażowe pozwalające na powiększenie dostępnego miejsca do 100 GB

Interfejs Onet Dysku

Onet dysk sprawdzi się przede wszystkim w bardzo prostych zastosowaniach.

Jako prosta aplikacja chmurowa, Onet Dysk sprawdzi się znakomicie. Program umożliwia zintegrowanie synchronizacji plików z systemem Android i wrzucanie zdjęć oraz filmów na serwer automatycznie. Zainstalowanie programu na innym urządzeniu spowoduje powiększenie rozmiarów naszej chmury o 500 megabajtów. Niezwykle przydatne dla użytkowników poczty na Onecie okaże się umieszczanie załączników w wiadomościach bezpośrednio z Dysku. Jeżeli macie tam swoją elektroniczną skrzynkę, warto zastanowić się nad propozycją Onetu. 

Yandex Disk

Polecamy
Yandex Disk

Yandex Disk to świetna alternatywa dla osób, które potrzebują pojemnej i niezawodnej chmury na dane. Na start użytkownik otrzymuje 10 GB darmowej przestrzeni, którą - dzięki tanim planom płatnym może w prosty sposób powiększyć nawet do 1 TB! 

Yandex to prawdziwa niespodzianka w zestawieniu. Tego usługodawcę znamy głównie z serwisów internetowych skierowanych głównie do rosyjskojęzycznych użytkowników internetu. Jednak z tej chmury powinien skorzystać każdy, kto potrzebuje niezawodności i rozsądnej pojemności - również w planach płatnych. Na start, każdy użytkownik otrzymuje 10 GB przestrzeni na dane. Ale już za jednego dolara miesięcznie, dostępne miejsce można powiększyć do 20 GB. Kolejne plany są jeszcze ciekawsze. Dwa dolary to już 100 GB wolnego miejsca, a za 10 dolarów można otrzymać 1 TB. To zdecydowanie jedna z najciekawszych ofert na rynku usług chmurowych i jeżeli potrzebujecie naprawdę sporej ilości miejsca, nad Yandex warto się zastanowić. Szczególnie, jeżeli pracujecie na naprawdę dużych plikach i chcecie mieć do nich dostęp również z Waszego sprzętu z Androidem. 

Interfejs Yandex Disk

Ogromną zaletą Yandex Disk jest spora ilość miejsca na start. Jeżeli komuś nie wystarczy 10 GB, usługodawca oferuje tanie i solidne plany dodatkowe. 

Od strony technicznej, aplikacja Yandex jest naprawdę godna polecenia. Oprawa graficzna mimo użycia żółtego koloru świetnie dopełnia powyższe zalety chmury. Program działa bez zarzutu i nie zacina się.

Powyższe zestawienie stanowi doskonały dowód na to, że świat chmur na dane nie kończy się wcale na popularnych usługach takich, jak OneDrive, Google Drive, czy Dropbox. Nawet wśród mniej rozchwytywanych platform można znaleźć godne polecenia rozwiązania. Ogromną zaletą wykorzystania alternatywnej chmury na dane jest często niższa cena płatnych pakietów. Nie bez znaczenia jest również mniejsza popularność tych usług wśród hakerów. Pod względem dostępnych funkcji, zaproponowane przez nas chmury w niczym nie ustępują najbardziej znanym propozycjom dostępnym na rynku. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.