partner serwisu
Windows 10 dla smartfonów - nowe funkcje i zmiany w interfejsie
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
18 lutego 2015, 06:08
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, bing, centrum akcji, cortana, lumia, microsoft, windows 10, windows 10 dla smartfonów, windows dla smartfonów, windows insider

Centrum akcji i powiadomień

 Jedna z najważniejszych funkcjonalności wprowadzonych w Windows Phone 8.1 wraz z nadejściem Windows 10 dla Smartfonów doczekała się sporej przebudowy - tak wizualnej, jak i funkcjonalnej.

Centrum akcji i powiadomień

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nie zmieniło się wiele, w końcu dalej mamy cztery przyciski szybkich akcji, a pod nimi nieco odmienioną i faktycznie lepiej wyglądającą listę powiadomień. Jeśli odnieśliście właśnie takie wrażenie, to nie do końca jest ono słuszne. Przede wszystkim przycisków szybkich akcji jest więcej, widać to już podczas wysuwania centrum akcji z górnej krawędzi ekranu. Kiedy zrobimy to niezbyt szybkim ruchem, to od razu zobaczymy, że nad czterema wyświetlanymi standardowo przyciskami znajdują się kolejne.

Centrum akcji i powiadomień

Wystarczy nacisnąć rozwiń, żeby mieć dostęp do wszystkich akcji

Centrum akcji i powiadomień

O tym, które ustawienia będą dostępne z poziomu centrum akcji wciąż możemy jednak decydować tylko w odniesieniu do czterech przycisków - tych znajdujących się w najniższym, widocznym od razu rzędzie. Pozostałe, początkowo ukryte, ustalone są odgórnie i nie mamy możliwości ich zmienić. Niezależnie od tego, dodanie większej liczby ustawień do centrum akcji to dobry pomysł. Gorszym było natomiast zlikwidowanie możliwości przejścia z centrum akcji bezpośrednio do menu ustawień, bez konieczności korzystania z listy aplikacji. Wystarczyło pozostawić znany z Windows Phone 8.1 przycisk wszystkie ustawienia. Ten dotychczasowy, został jednak usunięty, a zamiast niego pojawił sie przycisk wszystkie ustawienia umieszczony pomięzdy innymi przyciskami centrum akcji. Naszym zdaniem to zły pomysł, tak skrzętne ukrycie możliwości prostego przejścia do menu ustawień mocno utrudnia jej odnalezienie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem było to zastosowane w poprzednich wersjach systemu.

Zmiany wprowadzone do listy powiadomień również są nieco głębsze i dotyczą nie tylko strony wizualnej tego elementu systemu. Obok każdego powiadomienia znajduje się strzałka w dół. Po jej naciśnięciu powiadomienie uaktywnia się - wyświetlone zostaje całe, pozostałe powiadomienia są wyszarzone. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza kiedy otrzymujemy maile o długich tytułach i wiadomości sms.

Centrum akcji i powiadomień

W przypadku smsów jest coś jeszcze - możliwość napisania i wysłania odpowiedzi bezpośrednio z powiadomienia. 

Centrum akcji i powiadomień

Niestety w przypadku dłuższych wiadomości tekstowych nie są one wyświetlane w całości, niemożliwe jest także ich przewinięcie. Żeby odczytać taką wiadomość musimy już kliknąć w powiadomienie i przejść do aplikacji smsowej.

Klawiatura systemowa

Jeśli uważnie obejrzeliście powyższe zrzuty ekranowe, to z pewnością zauważyliście delikatnie odmienioną klawiaturę systemową, a przede wszystkim jej nowy element.

Jeśli zastanawiacie się, czym jest to niewielkie kółko przy klawiszach z literami z oraz x, to już odpowiadamy. To trackpoint, czyli znany z części laptopów bardzo czuły manipulator używany zamiast myszki. W Windows 10 dla smartfonów jego przeznaczenie jest praktycznie takie samo - dzięki niemu możemy dowolnie sterować kursorem w trakcie wprowadzania tekstu. Wystarczy go nacisnąć i przytrzymać, a następnie skorzystać ze strzałek. Nie trzeba już więcej celować palcem w miejsce, w którym chcemy ustawić kursor, można go płynnie i całkiem wygodnie przesunąć. I to jest kolejna prosta, acz bardzo pozytywna nowość w systemie.

Trackpoint

Ustawienia systemowe

Ekran ustawień systemowych w Windows 10 dla smartfonów  został stworzony praktycznie od początku. Poszczególne elementy zostały odpowiednio pogrupowane, choć tu moglibyśmy dyskutować, vide część ustawień ekranu w grupie system, a część w grupie personalizacja. Każda grupa otrzymała też swoją ikonkę. 

Menu ustawienia

Wygląda to całkiem nieźle, choć w porównaniu z ogólnym stylem interfejsu dawniej Windows Phone, a teraz Windows 10 dla smartfonów rzuca się w oczy pewna niespójność. Menu ustawień, choć ładne, zaprojektowane jest w zupełnie innym stylu, niezbyt pasującym do całości. Pamiętamy jednak o tym, że to dopiero pierwsze wydanie testowej wersji systemu, wszystko może się jeszcze wielokrotnie zmienić. Nie mielibyśmy jednak nic przeciwko temu, żeby projektanci w Microsoft poszli w kierunku nakreślonym przez menu ustawień. Cały system w tym stylu (oczywiście bez rezygnacji z kafelków na ekranie startowym) to byłoby coś.

Wracając jeszcze na chwilę do występujących w systemie niespójności interfejsowych. Większość grup ustawień wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zrzucie ekranowym.

Ustawienia

Ciemne tło, szara belka tytułowa i lista pozycji do wyboru. Wejdźmy jednak do grupy dodatki

Ustawienia

Nie wygląda to najlepiej. A co najważniejsze - kompletnie nie pasuje do całości. Cóż, wyraźnie widać, że Windows 10 dla smartfonów naprawdę znajduje się w bardzo wczesnej fazie produkcyjnej.

Jakieś nowości w ustawieniach? Niewiele, choć pojawiła się jedna, naprawdę wygodna rzecz. W Windows Phone jasność ekranu można było ustawić na jednym z trzech poziomów - wysokimśrednim niskim. Nowy system wyposażony został natomiast w suwak jasności.

Ustawienia

Prawdopodobnie więc w przyszłości możliwa będzie płynna regulacja tego parametru. W przyszłości, gdyż jak na razie, pomimo iż położenie wskaźnika na suwaku możemy zmieniać płynnie, to jednak poziom jasności ekranu wciąż jest trzystopniowy.

2015.02.20, 10:29
Powiadomienia na belce i na ekranie blokady zdecydowanie powinny się mieścić na ekranie (wystarczy jedna linijka, chociaż na ekranie blokady spokojnie jest miejsce na co najmniej dwie, ale nie może być ucięta) a nie wyjeżdżać poza niego jak to jest na screenach, także na pewno to jest do poprawienia.
2015.02.20, 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?
2015.02.20, 12:15
vanilla @ 2015.02.20 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?

Co do kwadratu danych to jest on już w WP 8.1 Denim :).
2015.02.20, 12:41
Blest @ 2015.02.20 12:15
vanilla @ 2015.02.20 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?

Co do kwadratu danych to jest on już w WP 8.1 Denim :).

Potwierdzam jest takowy kwadrat w wersji 8.1 Denim, trzeba go tylko wybrać w ustawieniach. Co do potwierdzenia, to w sumie początkowo mnie to denerwowało (że nie ma) ale teraz mi to nie przeszkadza.
Edytowane przez autora (2015.02.20, 12:42)
2015.02.20, 13:01
Jak Windows 10 będzie na mobilnych działać tak, jak najnowsze Windows 10 64bit US preview na silnym desktop PC, to trzeba będzie co 3-4 dni komórki restartować, bo system będzie zgłaszał błędy, że pamięci nie ma, mimo iż żadna aplikacja nie jest uruchomiona.
2015.02.20, 13:08
niesfiec @ 2015.02.20 12:41
Co do potwierdzenia, to w sumie początkowo mnie to denerwowało (że nie ma) ale teraz mi to nie przeszkadza.

do nowotworu też można się przyzwyczaić
2015.02.20, 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)
2015.02.20, 14:38
Artista @ 2015.02.20 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)

Faktycznie, jest ten przycisk przejścia do szybkich ustawień. Ale jesli w ostatecznej wersji zostanie taki, jak teraz, a nie wróci do pierwotnej postaci, to tym gorzej dla niego, bo przeoczy go znacznie wieksza liczba użytkowników.
2015.02.21, 17:51
suwak jasności, i to działający jako płynny suwak, mam w windowsie 8.1 na lumii 735... to samo equalizer.
2015.02.22, 00:58
Sylkis @ 2015.02.21 17:51
suwak jasności, i to działający jako płynny suwak, mam w windowsie 8.1 na lumii 735... to samo equalizer.

O equalizerze nic nie pisaliśmy ;)
A jasność... nie wiem, jaką masz wersję systemu, ale jeśli masz manualne ustawienie jasności, to to musi być jakaś customowa wersja ;)
Dobra, na poważnie - zapewne masz na myśli aplikację (niektórzy nazywają ją funkcją) 'wyświetl', pozwalającą na ustawienie m. in. profilów jasności. Tylko nawet przy jej wykorzystaniu masz możliwość ustawienia poziomów jasności dla trzech możliwych do wyboru profili - niskiej, średniej i wysokiej jasności. No i... ustawienia>wyświetl>profil jasności. A potem ustawiasz sobie poziom jasności dla wybranego profilu.
Tylko pierwszy lepszy użytkownik wchodzi w ustawienia, widzi 'jasność' i zupełnie logiczne jest, że wchodzi własnie tam. I co? I 'niski, średni, wysoki', sorry.
Do tego nie jest to funkcja zintegrowana z systemem. Spróbuj z niej skorzystać na WP8.1 bez Denima czy Cyana (a niektóre urządzenia z Cyanem i tak mają problemy z jej działaniem).
Więc nie - WP8.1 nie ma manualnego ustawienia jasności, a jedynie trzypoziomowy. Cała różnica, że w niektórych przypadkach można sobie skonfigurować rzeczywistą jasność dla każdego z tych poziomów.
kalypio
2015.02.22, 09:45
Jest w WP 8.1, ale nie ma go w '10'. Ktoś zapomniał i żeby włączyć transmisję danych trzeba brnąć przez Ustawienia (które teraz nazywają się 'Settings' i zniknęły z ekranu startowego.
Nie można też ustawić limitu danych (przycisk jest nieaktywny) i jedynym sposobem śledzenia 'zużytych' megabajtów jest zaglądanie na swoje konto u operatora.
Nadal nie można się doczytać długości czasów połączeń. Znam starsze osoby na tanich abonamentach, dla których to jest ważne i zrezygnują z telefonu z WP tylko z tego powodu.
Nie działają wcześniej obiecywane funkcje takie jak obrót ekranu z kaflami i możliwość porządkowania ustawień (chodziło o przenoszenie na górę tych częściej używanych). Ustawienia są jeszcze bardziej zawiłe i mniej intuicyjne.
W jedynym przygotowanym do prób z '10' modelu posiadającym funkcję Ekran Podglądu (Glance screen), czyli L830, nie da się tej funkcji wyłączyć. Potwierdzam problemy z ekranem powiadomień, dodam jeszcze tylko nie odświeżający się przez parę dni stan baterii.
Przez pierwsze dwa dni nie dało się wyłączyć WiFi i bateria padała nawet nie używając telefonu po 1.5 doby, ale... nagle się wyłączyło.
W kafelku Zdjęcia nie da się ustawić... braku zdjęcia, czyli przezroczystości. Cały czas coś tam się obraca, co doprowadza mnie do pasji. Nie wiem, czy brak czarnych lub białych granic między kaflami to dobry pomysł. Żeby je oddzielić musieli je przydymić i moje ulubione zdjęcie, które miałem na pulpicie jest mniej czytelne.
Dobra aplikacja 'Pliki'. Można wreszcie umieścić filmy i zdjęcia w osobnych folderach, a także znaleźć .pdf z rozkładem jazdy tramwaju.
W nowym aparacie foto problem z powiększeniem selfie. Nie działa szczypanie. Wiem, wiem. W 8.1 działało.
Itd, itd.
hasan22
2015.02.22, 10:46
Krzysztof Pikowy @ 2015.02.20 14:38
Artista @ 2015.02.20 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)

Faktycznie, jest ten przycisk przejścia do szybkich ustawień. Ale jesli w ostatecznej wersji zostanie taki, jak teraz, a nie wróci do pierwotnej postaci, to tym gorzej dla niego, bo przeoczy go znacznie wieksza liczba użytkowników.

Mam Pytanie ,posiadam MT 7007 Imperius 2 który aktualnie chodzi pod robocikiem 4,1 czy istnieje mozliwość wyczyszczenia pamięci i wgrania na tej słuchawce W 10?
2015.02.22, 12:58
hasan22 @ 2015.02.22 10:46

Mam Pytanie ,posiadam MT 7007 Imperius 2 który aktualnie chodzi pod robocikiem 4,1 czy istnieje mozliwość wyczyszczenia pamięci i wgrania na tej słuchawce W 10?

Nie, nie ma takiej możliwości. Windows 10 na smartfonie można zainstalować tylko za pomocą aplikacji Windows Insider, a ta zadziała - przynajmniej na razie - wyłącznie na wskazanych w tekście modelach smartfonów z działającym Windows Phone 8.1. Jednak i po wydaniu ostatecznej wersji systemu zainstalowanie go ręczne na smartfonie z Androidem (lub urządzeniu poandroidowym) nie będzie możliwe.
Raczej, bo z Microsoftem nigdy nic nie wiadomo, ale nie sądzę, żeby można yło to zrobić :D
2015.02.22, 13:01
kalypio @ 2015.02.22 09:45


Trzeba jednak pamiętać o tym, że na dziś smartfonowy Windows 10 to pierwsze wydanie testowe, ma prawo być na razie wersją bardziej poglądową, niż funkcjonalną. Więc oczekiwanie, ze wszystko będzie śmigać już teraz jest - przepraszam - nie do końca poważne.
Kolejna rzecz, że coraz więcej słychać o tym, że na L830 nowy Windows nie radzi sobie najlepiej.
sex777
2015.02.22, 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała
2015.02.22, 16:13
sex777 @ 2015.02.22 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała

Windows 10 Mobile? Poważnie?
Cholera, musi Microsoft nazwę systemu zmienił, a my nie zauważyliśmy...
Generalnie nie chce nikomu wymyślać od poczytalnych czy niepoczytalnych, ciemniaków czy jasniakow ;)
Ale wystarczyłoby wejść na stronę MS albo nawet obejrzeć w tym artykulezrzuty ekranowe pokazujace informacje po aktualizacji, żeby wiedzieć, ze system nazywa się 'Windows 10'. Z dopiskiem 'for phones' czyli 'dla smartfonow'. I z drugim, ale tylko chwilowym dopiskiem 'Technical Preview'.
No ale jesli masz nowsze informacje, ze nazwa systemu się zmienila i teraz nazywa się on Windows 10 Mobile, to podziel się źródłem tej informacji, poproszę ;)
kalypio
2015.02.22, 16:52
Do Krzysztof Pikowy: Sugeruje Pan, że mam pretensje do MS, że coś źle działa? Zainstalowałem '10' na swoim telefonie, by wziąć udział w udoskonalaniu systemu (program insider.windows) i informuję o zauważonych niedociągnięciach, by zostały usunięte. Lumia 830 jest jednym z 4 dostępnych w Polsce telefonów którym program insider.windows został dedykowany. Pozostałe to: L630, L635 i L730. Coraz więcej słychać, że '830' nie radzi sobie? Czyżby na którymś z trzech wymienionych zauważone przeze mnie błędy nie wystąpiły?
2015.02.22, 17:46
kalypio @ 2015.02.22 16:52
Do Krzysztof Pikowy: Sugeruje Pan, że mam pretensje do MS, że coś źle działa? Zainstalowałem '10' na swoim telefonie, by wziąć udział w udoskonalaniu systemu (program insider.windows) i informuję o zauważonych niedociągnięciach, by zostały usunięte. Lumia 830 jest jednym z 4 dostępnych w Polsce telefonów którym program insider.windows został dedykowany. Pozostałe to: L630, L635 i L730. Coraz więcej słychać, że '830' nie radzi sobie? Czyżby na którymś z trzech wymienionych zauważone przeze mnie błędy nie wystąpiły?

Nie, niczego nie sugeruję :)
A co do różnic w działaniu systemu na różnych modelach urządzeń - testując Windows 10 na Lumii 635 nie zauważyłem choćby opisanych problemów z WiFi czy nieodświeżania się stanu baterii.
sex777
2015.02.22, 20:57
zobacz poczytaj sobie na WPWORLD PL następny ciemniaku 100% będzie to Windows 10 Mobile niedoinformowany nieuku


Krzysztof Pikowy @ 2015.02.22 16:13
sex777 @ 2015.02.22 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała

Windows 10 Mobile? Poważnie?
Cholera, musi Microsoft nazwę systemu zmienił, a my nie zauważyliśmy...
Generalnie nie chce nikomu wymyślać od poczytalnych czy niepoczytalnych, ciemniaków czy jasniakow ;)
Ale wystarczyłoby wejść na stronę MS albo nawet obejrzeć w tym artykulezrzuty ekranowe pokazujace informacje po aktualizacji, żeby wiedzieć, ze system nazywa się 'Windows 10'. Z dopiskiem 'for phones' czyli 'dla smartfonow'. I z drugim, ale tylko chwilowym dopiskiem 'Technical Preview'.
No ale jesli masz nowsze informacje, ze nazwa systemu się zmienila i teraz nazywa się on Windows 10 Mobile, to podziel się źródłem tej informacji, poproszę ;)

2015.02.23, 00:02
sex777 @ 2015.02.22 20:57
zobacz poczytaj sobie na WPWORLD PL następny ciemniaku 100% będzie to Windows 10 Mobile niedoinformowany nieuku

Po pierwsze wypraszam sobie. Żaden następny, wciąż ten sam. A co do 'ciemniaku nieuku', to:
1) interesujący sposób reklamowania serwisu - nie wiem, czy wyzywając innych od takich czy owych zachęcisz czytelników, żeby tam zajrzeli;
2) istotniejsze jednak co innego - powtarzam, zajrzyj do screenów w tym artykule, to zobaczysz, jaki system się zainteresował. Windows 10 Mobile? O ile dobrze zauważyłem, a raczej tak, bo sam przygotowywałem te screeny, to nazywa się on inaczej. A to, że jeden czy drugi blog w jednej czy drugiej notce nazwał go inaczej, niż to robi producent systemu - Microsoft, to trudno, ale ja się na tym opierać nie zamierzam ;)
No i generalnie EOT. Uprasza się także o niewyzywanie innych od ciemniaków, nieuków i jakichkolwiek innych, dziękuję:)
ersi
2016.07.12, 17:22
a gdzie teraz jest sterowanie głosem w lumi z WP10 , wcześniej było pod lupą
Edytowane przez autora (2016.07.12, 17:22)