partner serwisu

Windows 10 dla smartfonów - nowe funkcje i zmiany w interfejsie

Windows 10 dla smartfonów - nowe funkcje i zmiany w interfejsie
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
18 lutego 2015, 06:08
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, bing, centrum akcji, cortana, lumia, microsoft, windows 10, windows 10 dla smartfonów, windows dla smartfonów, windows insider

Kilka dni temu Microsoft udostępnił pierwsze testowe wydanie Windows 10 dla smartfonów. Od tego czasu intensywnie testowaliśmy nowy system, żeby sprawdzić i powiedzieć Wam, jakie nowości i jakie zmiany zostały do niego wprowadzone. A przede wszystkim, żeby odpowiedzieć na pytanie - czy warto czekać na Windows 10 dla smartfonów lub zainstalować go już teraz? A może w ogóle nie ma sensu zawracać sobie nim głowy?

W pierwszych chwilach korzystania z nowego mobilnego Windowsa mieliśmy wrażenie, że tak naprawdę wielu nowości w nim nie ma. W końcu to wciąż kafelki, jedynie nieco odświeżone. Z każdą kolejną godziną okazywało się jednak, że Microsoft postanowił pokazać nam znacznie więcej nowych lub mocno przeprojektowanych elementów interfejsu, a także kilka dość istotnych zmian funkcjonalnych. Nie stanowią one jeszcze spójnej całości. Nic w tym jednak dziwnego - smartfonowy Windows 10 dostępny jest na razie w bardzo wczesnym wydaniu, stąd oczekiwanie gotowego, poprawnie działającego i kompletnego systemu byłoby cokolwiek nierozsądne. Nowości w systemie są dość dobrze poukrywane - znalezienie ich zajęło nam sporo czasu. Jednak to, co znaleźliśmy, wygląda więcej niż interesująco. Jak więc wygląda, jak działa i czy warto zainteresować się na poważnie Windows 10 dla smartfonów? Przed Wami prezentacja najważniejszych zmian i nowości w systemie.

Ekran blokady

Ekran blokady smartfona w nowym Windows nie uległ zauważalnym zmianom. Ja dotychczas możliwe jest ustawienie obrazu tła ręczne (czyli wybór konkretnego obrazu) lub przy użyciu jednej z wybranych aplikacji - mogą być to obrazy Bing, zdjęcia z Facebooka czy informacje udostępniane przez aplikacje Zdrowie i fitness czy  MSN Pogoda.

Ekran blokady  Ekran blokady

Ekran blokady może także wyświetlać powiadomienia (a dokładnie rzeczy biorąc - liczbę powiadomień) z pięciu wybranych aplikacji i i szczegółowy stan (czyli w większości przypadków szczegóły powiadomień) jednej. I w kwestii działania tej funkcjonalności mamy nieco zastrzeżeń. Pomimo wyboru wyświetlania stanu szczegółowego z Facebooka, na ekranie blokady smartfona nie pojawiła się żadna informacja, chociaż mieliśmy nieodczytane powiadomienie.

Ekran blokady

O tym, że czeka ono na odczytanie widać na ikonkach powiadomień. Dlaczego więc nie zostało wyświetlone, skoro wybraliśmy Facebooka jako aplikację, której szczegółowy stan ma być prezentowany na ekranie blokady? Nie wiemy. Nie wiemy tym bardziej, że kiedy wybraliśmy w to miejsce jedno z kont pocztowych, wszystko działało bez zastrzeżeń. 

Ekran blokady

Nie do końca poprawnie wyświetlają się też ikonki powiadomień. Mieliśmy cztery powiadomienia - jedno z Facebooka, jedno Outlook, jedno z poczty Exchange i jedno powiadomienie sms, ale poprawnie wyświetlane były tylko ikonki poczty mailowej, natomiast w miejscu, w którym powinna znaleźć się ikona aplikacji smsowej, powtórzona jest ikona Exchange. Mogłoby się wydawać - nic wielkiego. Ale w trakcie testów wielkokrotnie wprowadzało nas to w błąd.

Ekran blokady

Inaczej niż dotąd wygląda też banner powiadomień, pojawiający się u góry ekranu. Naszym zdaniem jest zdecydowanie lepszy - większy i zawierający wyraźne oznaczenie aplikacji, z której pochodzi powiadomienie.

powiadomienie gorne

I co ważne - część powiadomień jest rozwijalna. Jeśli dostaniemy wiadomość sms, z poziomy banneru powiadomienia możemy ją przeczytać i od razu odpowiedzieć. Kapitalne, bardzo wygodne rozwiazanie.

powiadomienie gorne

Ekran startowy

Kilka drobnych zmian dotknęło także ekran startowy nowego Windows 10 dla smartfonów. Przede wszystkim w inny sposób wyświetlany jest obraz tła. W Windows Phone 8.1 widoczny był tylko na kaflach, natomiast linie oddzielające pozostawały czarne lub białe - zależnie od wyboru użytkownika. W Windows 10 tło wyświetlane jest już na całym ekranie, do tego więcej kafelków otrzymało przezroczystość. Wybrany obraz nie jest też ręcznie kadrowany, a przycinany do rozmiaru ekranu. Wygląda to dużo lepiej - zresztą porównajcie sami.

Tło - Windows Phone 8.1  Tło - Windows 10 dla smartfonó

Kolejna różnica względem Windows Phone 8.1 - kafelek Kontakty otrzymał więcej możliwych do ustawienia rozmiarów. Obok znanych już małegośredniegodużego pojawił się też średni pionowy oraz bardzo duży.

Kafelek kontaktów  Kafelek kontaktów

Nam się podoba. Szkoda tylko, że jak na razie ta nowość dotyczy wyłącznie kafla Kontakty. Sądzimy jednak, że jest to spowodowane chęcią sprawdzenia, jak na nowe możliwości wyboru rozmiaru zareagują użytkownicy, a jeśli reakcja będzie pozytywna, to wtedy ta zmiana obejmie też przynajmniej część pozostałych kafelków. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Lista aplikacji

W tym elemencie systemu zmian nie ma zbyt wiele. Tak naprawdę jest tylko jedna, za to dość istotna, mocno ułatwiająca korzystanie z Windows. 

Lista aplikacji

Wzorem stacjonarnej odmiany najnowszych okien, również w wersji mobilnej pojawiło się wyraźne zaznaczenie ostatnio zainstalowanych aplikacji. 

2015.02.20, 10:29
Powiadomienia na belce i na ekranie blokady zdecydowanie powinny się mieścić na ekranie (wystarczy jedna linijka, chociaż na ekranie blokady spokojnie jest miejsce na co najmniej dwie, ale nie może być ucięta) a nie wyjeżdżać poza niego jak to jest na screenach, także na pewno to jest do poprawienia.
2015.02.20, 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?
2015.02.20, 12:15
vanilla @ 2015.02.20 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?

Co do kwadratu danych to jest on już w WP 8.1 Denim :).
2015.02.20, 12:41
Blest @ 2015.02.20 12:15
vanilla @ 2015.02.20 11:34
Stworzyli już kwadrat do włączenia wyłączenia wymiany danych po sieci komórkowych? czy nadal nie?
Dodali raport dostarczenia wiadomości sms/mms jako ikonkę przy wiadomości czy nadal nie?

Co do kwadratu danych to jest on już w WP 8.1 Denim :).

Potwierdzam jest takowy kwadrat w wersji 8.1 Denim, trzeba go tylko wybrać w ustawieniach. Co do potwierdzenia, to w sumie początkowo mnie to denerwowało (że nie ma) ale teraz mi to nie przeszkadza.
Edytowane przez autora (2015.02.20, 12:42)
2015.02.20, 13:01
Jak Windows 10 będzie na mobilnych działać tak, jak najnowsze Windows 10 64bit US preview na silnym desktop PC, to trzeba będzie co 3-4 dni komórki restartować, bo system będzie zgłaszał błędy, że pamięci nie ma, mimo iż żadna aplikacja nie jest uruchomiona.
2015.02.20, 13:08
niesfiec @ 2015.02.20 12:41
Co do potwierdzenia, to w sumie początkowo mnie to denerwowało (że nie ma) ale teraz mi to nie przeszkadza.

do nowotworu też można się przyzwyczaić
2015.02.20, 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)
2015.02.20, 14:38
Artista @ 2015.02.20 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)

Faktycznie, jest ten przycisk przejścia do szybkich ustawień. Ale jesli w ostatecznej wersji zostanie taki, jak teraz, a nie wróci do pierwotnej postaci, to tym gorzej dla niego, bo przeoczy go znacznie wieksza liczba użytkowników.
2015.02.21, 17:51
suwak jasności, i to działający jako płynny suwak, mam w windowsie 8.1 na lumii 735... to samo equalizer.
2015.02.22, 00:58
Sylkis @ 2015.02.21 17:51
suwak jasności, i to działający jako płynny suwak, mam w windowsie 8.1 na lumii 735... to samo equalizer.

O equalizerze nic nie pisaliśmy ;)
A jasność... nie wiem, jaką masz wersję systemu, ale jeśli masz manualne ustawienie jasności, to to musi być jakaś customowa wersja ;)
Dobra, na poważnie - zapewne masz na myśli aplikację (niektórzy nazywają ją funkcją) 'wyświetl', pozwalającą na ustawienie m. in. profilów jasności. Tylko nawet przy jej wykorzystaniu masz możliwość ustawienia poziomów jasności dla trzech możliwych do wyboru profili - niskiej, średniej i wysokiej jasności. No i... ustawienia>wyświetl>profil jasności. A potem ustawiasz sobie poziom jasności dla wybranego profilu.
Tylko pierwszy lepszy użytkownik wchodzi w ustawienia, widzi 'jasność' i zupełnie logiczne jest, że wchodzi własnie tam. I co? I 'niski, średni, wysoki', sorry.
Do tego nie jest to funkcja zintegrowana z systemem. Spróbuj z niej skorzystać na WP8.1 bez Denima czy Cyana (a niektóre urządzenia z Cyanem i tak mają problemy z jej działaniem).
Więc nie - WP8.1 nie ma manualnego ustawienia jasności, a jedynie trzypoziomowy. Cała różnica, że w niektórych przypadkach można sobie skonfigurować rzeczywistą jasność dla każdego z tych poziomów.
kalypio
2015.02.22, 09:45
Jest w WP 8.1, ale nie ma go w '10'. Ktoś zapomniał i żeby włączyć transmisję danych trzeba brnąć przez Ustawienia (które teraz nazywają się 'Settings' i zniknęły z ekranu startowego.
Nie można też ustawić limitu danych (przycisk jest nieaktywny) i jedynym sposobem śledzenia 'zużytych' megabajtów jest zaglądanie na swoje konto u operatora.
Nadal nie można się doczytać długości czasów połączeń. Znam starsze osoby na tanich abonamentach, dla których to jest ważne i zrezygnują z telefonu z WP tylko z tego powodu.
Nie działają wcześniej obiecywane funkcje takie jak obrót ekranu z kaflami i możliwość porządkowania ustawień (chodziło o przenoszenie na górę tych częściej używanych). Ustawienia są jeszcze bardziej zawiłe i mniej intuicyjne.
W jedynym przygotowanym do prób z '10' modelu posiadającym funkcję Ekran Podglądu (Glance screen), czyli L830, nie da się tej funkcji wyłączyć. Potwierdzam problemy z ekranem powiadomień, dodam jeszcze tylko nie odświeżający się przez parę dni stan baterii.
Przez pierwsze dwa dni nie dało się wyłączyć WiFi i bateria padała nawet nie używając telefonu po 1.5 doby, ale... nagle się wyłączyło.
W kafelku Zdjęcia nie da się ustawić... braku zdjęcia, czyli przezroczystości. Cały czas coś tam się obraca, co doprowadza mnie do pasji. Nie wiem, czy brak czarnych lub białych granic między kaflami to dobry pomysł. Żeby je oddzielić musieli je przydymić i moje ulubione zdjęcie, które miałem na pulpicie jest mniej czytelne.
Dobra aplikacja 'Pliki'. Można wreszcie umieścić filmy i zdjęcia w osobnych folderach, a także znaleźć .pdf z rozkładem jazdy tramwaju.
W nowym aparacie foto problem z powiększeniem selfie. Nie działa szczypanie. Wiem, wiem. W 8.1 działało.
Itd, itd.
hasan22
2015.02.22, 10:46
Krzysztof Pikowy @ 2015.02.20 14:38
Artista @ 2015.02.20 13:47
Przeoczyliście kilka spraw, po rozwinięciu przycisków szybkich akcji pojawia sie przycisk odpowiedzialny za przejście do ustawień. Dodatkowo został dodany equalizer :)

Faktycznie, jest ten przycisk przejścia do szybkich ustawień. Ale jesli w ostatecznej wersji zostanie taki, jak teraz, a nie wróci do pierwotnej postaci, to tym gorzej dla niego, bo przeoczy go znacznie wieksza liczba użytkowników.

Mam Pytanie ,posiadam MT 7007 Imperius 2 który aktualnie chodzi pod robocikiem 4,1 czy istnieje mozliwość wyczyszczenia pamięci i wgrania na tej słuchawce W 10?
2015.02.22, 12:58
hasan22 @ 2015.02.22 10:46

Mam Pytanie ,posiadam MT 7007 Imperius 2 który aktualnie chodzi pod robocikiem 4,1 czy istnieje mozliwość wyczyszczenia pamięci i wgrania na tej słuchawce W 10?

Nie, nie ma takiej możliwości. Windows 10 na smartfonie można zainstalować tylko za pomocą aplikacji Windows Insider, a ta zadziała - przynajmniej na razie - wyłącznie na wskazanych w tekście modelach smartfonów z działającym Windows Phone 8.1. Jednak i po wydaniu ostatecznej wersji systemu zainstalowanie go ręczne na smartfonie z Androidem (lub urządzeniu poandroidowym) nie będzie możliwe.
Raczej, bo z Microsoftem nigdy nic nie wiadomo, ale nie sądzę, żeby można yło to zrobić :D
2015.02.22, 13:01
kalypio @ 2015.02.22 09:45


Trzeba jednak pamiętać o tym, że na dziś smartfonowy Windows 10 to pierwsze wydanie testowe, ma prawo być na razie wersją bardziej poglądową, niż funkcjonalną. Więc oczekiwanie, ze wszystko będzie śmigać już teraz jest - przepraszam - nie do końca poważne.
Kolejna rzecz, że coraz więcej słychać o tym, że na L830 nowy Windows nie radzi sobie najlepiej.
sex777
2015.02.22, 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała
2015.02.22, 16:13
sex777 @ 2015.02.22 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała

Windows 10 Mobile? Poważnie?
Cholera, musi Microsoft nazwę systemu zmienił, a my nie zauważyliśmy...
Generalnie nie chce nikomu wymyślać od poczytalnych czy niepoczytalnych, ciemniaków czy jasniakow ;)
Ale wystarczyłoby wejść na stronę MS albo nawet obejrzeć w tym artykulezrzuty ekranowe pokazujace informacje po aktualizacji, żeby wiedzieć, ze system nazywa się 'Windows 10'. Z dopiskiem 'for phones' czyli 'dla smartfonow'. I z drugim, ale tylko chwilowym dopiskiem 'Technical Preview'.
No ale jesli masz nowsze informacje, ze nazwa systemu się zmienila i teraz nazywa się on Windows 10 Mobile, to podziel się źródłem tej informacji, poproszę ;)
kalypio
2015.02.22, 16:52
Do Krzysztof Pikowy: Sugeruje Pan, że mam pretensje do MS, że coś źle działa? Zainstalowałem '10' na swoim telefonie, by wziąć udział w udoskonalaniu systemu (program insider.windows) i informuję o zauważonych niedociągnięciach, by zostały usunięte. Lumia 830 jest jednym z 4 dostępnych w Polsce telefonów którym program insider.windows został dedykowany. Pozostałe to: L630, L635 i L730. Coraz więcej słychać, że '830' nie radzi sobie? Czyżby na którymś z trzech wymienionych zauważone przeze mnie błędy nie wystąpiły?
2015.02.22, 17:46
kalypio @ 2015.02.22 16:52
Do Krzysztof Pikowy: Sugeruje Pan, że mam pretensje do MS, że coś źle działa? Zainstalowałem '10' na swoim telefonie, by wziąć udział w udoskonalaniu systemu (program insider.windows) i informuję o zauważonych niedociągnięciach, by zostały usunięte. Lumia 830 jest jednym z 4 dostępnych w Polsce telefonów którym program insider.windows został dedykowany. Pozostałe to: L630, L635 i L730. Coraz więcej słychać, że '830' nie radzi sobie? Czyżby na którymś z trzech wymienionych zauważone przeze mnie błędy nie wystąpiły?

Nie, niczego nie sugeruję :)
A co do różnic w działaniu systemu na różnych modelach urządzeń - testując Windows 10 na Lumii 635 nie zauważyłem choćby opisanych problemów z WiFi czy nieodświeżania się stanu baterii.
sex777
2015.02.22, 20:57
zobacz poczytaj sobie na WPWORLD PL następny ciemniaku 100% będzie to Windows 10 Mobile niedoinformowany nieuku


Krzysztof Pikowy @ 2015.02.22 16:13
sex777 @ 2015.02.22 16:02
ciemniaki nie 'Windows 10' tylko Windows 10 Mobile chyba osoba niepoczytalna to pisała

Windows 10 Mobile? Poważnie?
Cholera, musi Microsoft nazwę systemu zmienił, a my nie zauważyliśmy...
Generalnie nie chce nikomu wymyślać od poczytalnych czy niepoczytalnych, ciemniaków czy jasniakow ;)
Ale wystarczyłoby wejść na stronę MS albo nawet obejrzeć w tym artykulezrzuty ekranowe pokazujace informacje po aktualizacji, żeby wiedzieć, ze system nazywa się 'Windows 10'. Z dopiskiem 'for phones' czyli 'dla smartfonow'. I z drugim, ale tylko chwilowym dopiskiem 'Technical Preview'.
No ale jesli masz nowsze informacje, ze nazwa systemu się zmienila i teraz nazywa się on Windows 10 Mobile, to podziel się źródłem tej informacji, poproszę ;)

2015.02.23, 00:02
sex777 @ 2015.02.22 20:57
zobacz poczytaj sobie na WPWORLD PL następny ciemniaku 100% będzie to Windows 10 Mobile niedoinformowany nieuku

Po pierwsze wypraszam sobie. Żaden następny, wciąż ten sam. A co do 'ciemniaku nieuku', to:
1) interesujący sposób reklamowania serwisu - nie wiem, czy wyzywając innych od takich czy owych zachęcisz czytelników, żeby tam zajrzeli;
2) istotniejsze jednak co innego - powtarzam, zajrzyj do screenów w tym artykule, to zobaczysz, jaki system się zainteresował. Windows 10 Mobile? O ile dobrze zauważyłem, a raczej tak, bo sam przygotowywałem te screeny, to nazywa się on inaczej. A to, że jeden czy drugi blog w jednej czy drugiej notce nazwał go inaczej, niż to robi producent systemu - Microsoft, to trudno, ale ja się na tym opierać nie zamierzam ;)
No i generalnie EOT. Uprasza się także o niewyzywanie innych od ciemniaków, nieuków i jakichkolwiek innych, dziękuję:)
ersi
2016.07.12, 17:22
a gdzie teraz jest sterowanie głosem w lumi z WP10 , wcześniej było pod lupą
Edytowane przez autora (2016.07.12, 17:22)