partner serwisu

Onet News 2.0 - test mobilnej aplikacji newsowej

Onet News 2.0 - test mobilnej aplikacji newsowej
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 września 2014, 04:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja newsowa, aplikacja onetu, aplikacja z wiadomościami, onet, onet news, onet news 2, wiadomości onet

O najnowszej odsłonie mobilnej aplikacji informacyjnej Onetu niedawno już pisaliśmy. Był to jednak tekst dość ogólny, opisujący najważniejsze z punktu widzenia użytkownika cechy aplikacji. Teraz przyszedł czas na pełny test Onet News 2.0. Aplikację otrzymaliśmy na kilka tygodni przed jej oficjalną premierą w sklepach Google Play i App Store, mieliśmy więc możliwość korzystania z niej przez kilka tygodni. To pozwoliło nam przyjrzeć się jej z każdej strony i znaleźć wszystkie jej zalety, jak i - na to zawsze zwracamy szczególną uwagę - ewentualne niedoskonałości.
Jeżeli jeszcze nie pobraliście nowej wersji Onet News i zastanawiacie się, czy warto, odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Onet News 2.0 dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz iOS. Zainstalowaliśmy ją więc na kilku urządzeniach z oboma obsługiwanymi systemami - były to zarówno smartfony, jak i tablety. Na każdym z testowych urządzeń aplikacja zainstalowała się bez problemu, co z jednej strony nie dziwi, ale z drugiej wcale nie jest stuprocentowo pewne, co niedawno udowodniliśmy przygotowując test aplikacji mobilnej Allegro. W przypadku aplikacji newsowej Onetu obyło się jednak bez przykrych niespodzianek i mogliśmy sprawdzić ją na każdym z urządzeń testowych.

Interfejs użytkownika

  • Ekran główny

Testując wiele aplikacji mobilnych przyzwyczailiśmy się do często występujących różnic w interfejsie w wersjach dla poszczególnych systemów. I w każdym przypadku takie niespójności uznajemy za wadę. Onet News 2.0 jest jednak tej wady pozbawiona. Zarówno użytkownicy Androida, jak i posiadacze sprzętu od Apple otrzymują praktycznie taką samą aplikację. Nie znaczy to jednak, że na każdym urządzeniu wygląda ona identycznie, tak nie jest. Różnice nie zależą jednak od systemu operacyjnego urządzenia, a jego typu. A mówiąc dokładniej - od przekątnej ekranu.
Producent zastosował dwa układy ekranu głównego aplikacji. W przypadku smartfonów lista newsów (bo tym właśnie jest podstawowy ekran) jest jednokolumnowa. I trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie.

Onet News 2.0

Każdy kolejny news w tym przypadku zbudowany jest w ten sam sposób - ma tytuł, zajawkę, zdjęcie, tematykę i godzinę publikacji. Widzimy też od razu liczbę komentarzy każdego artykułu.

Kiedy uruchomimy Onet News na tablecie, główny ekran wygląda już zupełnie inaczej. Podzielono go na trzy kolumny, zastosowano też różne typy układu poszczególnych newsów.

Onet News 2.0

Większość z nich wygląda tak samo, jak na smartfonie, widać jednak wyraźnie, że tzw. jedynka (czyli news umieszczony w lewym górnym rogu ekranu) ma większe zdjęcie. Dodatkowo odrębny wygląd nadano też materiałom wideo i galeriom zdjęć, które w przypadku smartfonowej wersji odróżniają się wyłącznie odpowiednim piktogramem umieszczonym na zdjęciu o dokładnie takich samych rozmiarach, jak w przypadku pozostałych wiadomości, choć mówiąc szczerze, również na smartfonach można było wprowadzić nieco większe rozróżnienia między typami newsów.

Czy takie rozdzielenie wersji interfejsu jest słuszne? Naszym zdaniem tak. Zbyt często spotykamy się z aplikacjami, które uruchomione na tabletach wyłącznie przeskalowują obraz, zachowując jednak identyczny układ. I jest to absolutne marnotrawstwo powierzchni ekranu. Nawet 7 cali to rozmiar wystarczający do wyświetlenia znacznie większej ilości informacji, niż standardowe 4,5 - 5'' w smartfonach. Zastosowanie odmiennych widoków ekranu głównego jest więc zaletą Onet News 2.0, choć mogło być rozwiązane w jeszcze lepszy sposób. Co mamy na myśli? Przyszedł nam do głowy pośredni wariant interfejsu, do wykorzystania w urządzeniach o przekątnej ekranu 5,5  do 6 cali, czyli większych niż przeciętne smartfony, ale mniejszych od tabletów. I w tym wariancie w pionowej pozycji ekranu wyświetlana byłaby jednokolumnowa lista newsów, a w pozycji poziomej zmieniałaby się w układ trzy- a przynajmniej dwukolumnowy. Na sześciocalowych ekranach takie rozwiązanie byłoby całkiem do rzeczy, a że jest to możliwe pokazało Google wprowadzając zmiennoukładowe menu ustawień w testowanym już przez nas nowym systemie mobilnym, znanym jako Android L.

Niezależnie jednak od tego drobnego braku ekran główny nowej odsłony Onet News został zaprojektowany naprawdę dobrze. Przede wszystkim jest bardzo czytelny, nie mamy też uwag do płynności animacji. Te pionowe działają świetnie nawet na słabszych urządzeniach.

  • Kategorie wiadomości

A co z animacjami w poziomie? Tak, przewijanie ekranu w poziomie, czyli zmiana kategorii wyświetlanych wiadomości również działa bez zastrzeżeń, chyba że postanowimy bardzo szybko przewinąć ekran z kategorii pierwszej aż do ostatniej. Jako, że jest ich aż 12, to tak szybkie przewinięcie tylu ekranów potrafi spowodować pewne przycięcia. Nie są one bardzo dokuczliwe, ale nie możemy ukrywać ich istnienia.

Skoro jesteśmy przy kategoriach, to warto powiedzieć, ze ich kolejność możemy bez problemu skonfigurować sami. Wystarczy kliknąć ikonkę przedstawiającą trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, z wysuwanego menu wybrać ustawienia, potem kolejność kategorii. Kolejność zmieniamy przesuwając najciekawsze dla nas kategorie w górę, a te, które interesują nas mniej - w dół.

Onet News 2.0

Tu jednak mamy kolejną drobną uwagę. Kategorii jest naprawdę sporo, są to: wiadomości, technologie i gry, sport, biznes, styl życia, wiadomości regionalne, kategoria "film, tv, muzyka, ksążka", dalej życie gwiazd, motoryzacja, popularne i magazyn (czyli wybrane przez redaktorów Onetu najciekawsze - ich zdaniem - wiadomości ze wszystkich kategorii). Do tego dochodzi jeszcze przegląd najciekawszych aukcji z Allegro wraz z wyszukiwarką, przy czym ta kategoria zawsze jest wyświetlana jako ostatnia. Łatwo jest sobie wyobrazić, że wielu użytkowników będzie zainteresowana wiadomościami wyłącznie z kilku spośród wszystkich kategorii, a na pozostałe nigdy nawet nie spojrzą. Szkoda więc, że nie umożliwiono wyłączania kategorii niechcianych. Tej funkcji zdecydowanie nam brakuje, pozwoliłaby ona na pełną personalizację aplikacji.

  • Pojedynczy artykuł

Również wygląd ekranu czytania pojedynczego artykułu to tak naprawdę dwa różne ekrany - jeden dla smartfonów, a drugi przeznaczony na tablety.

Wariant smartfonowy jest prosty: na górze główne zdjęcie artykułu, pod nim tytuł, data publikacji i informacja o autorze, a jeszcze niżej główna treść.

Onet News 2.0

Na tablecie wygląda to nieco inaczej - tytuł umieszczony jest nad głównym zdjęciem. Większą różnicą jest natomiast dodanie lewej kolumny z obrazkową listą najważniejszych informacji dnia w Onecie.

Onet News 2.0

Znowu więc wykorzystano większą powierzchnię ekranu tabletu w rozsądny i wygodny sposób. I znów uważamy, że w dużych smartfonach trzymanych w poziomie można było zrobić to samo.

Ekran czytania to także - tym razem praktycznie taka sama w wersji dla smartfonów i tabletów - górna belka, z poziomu której możemy przejść do ustawień, a także udostępnić artykuł mailem, SMS-em bądź na serwisach społecznościowych. Możemy też przejść do komentarzy bądź powrócić do listy wiadomości. Tego ostatniego nie musimy jednak robić, jeśli chcemy przeczytać kolejny (lub poprzedni) artykuł z tej samej kategorii. Żeby to zrobić, wystarczy przeciągnąć ekran w lewo (przechodzimy do kolejnego artykułu) lub prawo (wybieramy poprzedni artykuł). Ten sposób nawigacji jest naprawdę wygodny i za niego dajemy aplikacji dużego plusa.

  • Komentowanie

Klikając w umieszczony na górnej belce dymek z liczbą komentarzy przechodzimy do... tak, zgadliście - do ekranu komentarzy.

Onet News 2.0

Możemy je sortować według popularności, bądź daty zamieszczenia. Możemy też oceniać komentarze a także, korzystając z ikonki ołówka na górnej belce lub przycisku odpowiedz, dodać własny komentarz.

Onet News 2.0

Co ważne, dodanie komentarza z poziomu aplikacji nie wymaga logowania, wystarczy wpisać nick. Niestety nie tylko nie wymaga logowania, ale go w ogóle nie umożliwia. Jeśli więc zwykliśmy komentować artykuły po zalogowaniu na konto Onetu, to musimy pogodzić się z faktem, że w Onet News 2.0 tego nie zrobimy.

Nie podoba się nam również sposób wysłania komentarza. Przycisk wyślij (w formie strzałki) znajduje się na górnej belce, a według nas dużo lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie przycisku (o wyglądzie zbliżonym do przycisku odpowiedz na liście komentarzy) pod formularzem komentarza.

Ustawienia

Konfiguracja Onet News 2.0 nie jest zbyt rozbudowana - pozwala na włączenie powiadomień o najważniejszych wiadomościach, skonfigurowanie kolejności kategorii wiadomości, czy podanie miasta, w jakim przebywamy. To ostatnie przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy interesują nas wiadomości z naszej okolicy. Na szczęście aplikacja, o ile pozwolimy jej na to, może ustalić naszą pozycję automatycznie, korzystając z modułu GPS w urządzeniu.

Onet News 2.0

Tu kolejna uwaga - po wybraniu opcji zlokalizuj mnie, ekran lokalizacji po prostu znika. Możemy się więc domyślać, że lokalizowanie zostało wykonane, natomiast dopóki nie wejdziemy w kategorię wiadomości lokalne, nie będziemy mogli być tego pewni. Przydałoby się zdecydowanie wyświetlenie ustalonej lokalizacji przy opcji automatycznego lokalizowania.

Ciekawą możliwością konfiguracyjną są opcje czytania.

Onet News 2.0

Pozwalają one na dostosowanie do indywidualnych potrzeb rozmiaru czcionek, a zakres między najmniejszą a największą czcionką jest naprawdę spory.

Onet News 2.0  Onet News 2.0

Możemy też włączyć tryb nocny, w którym następuje automatyczne zmniejszenie jasności ekranu. Niby drobiazg, ale pozwala uniknąć przebijania się przez stertę pozycji w menu systemowym urządzenia.

Funkcje dodatkowe

Onet News 2.0 posiada też całkiem sporo dodatkowych funkcji, znacznie zwiększających możliwości programu ponad czytanie najnowszych wiadomości.

Onet News 2.0

Zastrzeżenia mamy do funkcjonowania prognozy pogody. Po pierwsze - nie korzysta ona z wcześniej skonfigurowanej lokalizacji automatycznej. Po drugie, kiedy klikniemy przycisk zlokalizuj mnie, zaczyna myśleć... potem myśli... a na koniec oddaje się myśleniu. Dopiero po kilkunastu sekundach wyświetla prognozę dla poprawnej lokalizacji.

Onet News 2.0

Do informacji pogodowych jako takich, kiedy zostaną już one zaprezentowane, nie możemy się przyczepić. Otrzymujemy sporą ilość parametrów, informacje po pogodzie bieżącej, szczegółowe prognozy na dwa najbliższe dni oraz nieco bardziej ogólną prognozę czternastodniową.

Onet News 2.0

Do pozostałych dodatkowych funkcji nie mamy zastrzeżeń, działają one zupełnie poprawnie.

Onet News 2.0  Onet News 2.0

Onet News 2.0  Onet News 2.0

Wracając do problemów z funkcjonowaniem prognozy pogody musimy jednak zwrócić uwagę również na fakt, iż tak ona, jak pozostałe funkcje dodatkowe aplikacji korzystają z danych zewnętrznych serwisów Onetu. Pewne błędy funkcjonalne nie muszą więc być wynikiem niepoprawnie przygotowanej aplikacji. Przeciętnego użytkownika nie musi to jednak obchodzić. On - spotykając się z takim problemem, jak przedstawiony nieco wcześniej - będzie wieszał psy na aplikacji, a nie zastanawiał się, czy to może wina pogoda.onet.

Jednak jeśli i Wy będziecie mieć takie problemy, zawsze możecie skorzystać z osobnej aplikacji Onet Pogoda, bądź innej aplikacji pogodowej.

Ostatnią ciekawą funkcją dodatkową aplikacji jest możliwość korzystania z niej w trybie offline. Jak to działa? Jeżeli w danym momencie nie posiadacie połączenia z internetem, to i tak możecie czytać wszystkie informacje, które zostały pobrane przy ostatniej łączności z siecią. Funkcja bardzo przydatna np. w podróży pociągiem, kiedy utrata zasięgu nie jest niczym szczególnym. Onet News 2.0 pozwala w takim przypadku na dalsze korzystanie z tym jedynie ograniczeniem, że nie będzie możliwe pobranie najświeższych wiadomości, póki łączność z siecią nie zostanie przywrócona.

Aktualność wiadomości

W aplikacji newsowej najważniejsze są jednak newsy, a przede wszystkim ich aktualność. Porównaliśmy więc te informacje z kilku kategorii prezentowane na stronie głównej Onet.pl z wiadomościami widocznymi w Onet News.

  • Wiadomości

Onet News 2.0

Onet News 2.0  Onet News 2.0

  • Sport

Onet News 2.0

Onet News 2.0  Onet News 2.0

  • Technologie i gry

Onet News 2.0

Onet News 2.0  Onet News 2.0

Widać wyraźnie, że w większości przypadków pokrycie informacji jest praktycznie pełne. Jedynie w kategorii Technologie i gry wygląda to nieco gorzej. Onet News 2.0 nie wyświetla chociażby artykułów z Softonetu. Niezależnie od tego jest naprawdę całkiem dobrze, pokrycie informacji stoi na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że Onet News to prawie strona główna Onet.pl w komórce lub na tablecie.

Plusy i minusy, podsumowanie

+ wygodny, czytelny i płynnie działający interfejs użytkownika
+ spójność interfejsu w wersjach aplikacji dla różnych systemów operacyjnych
+ oddzielny kształt interfejsu na tabletach
+ możliwość dostosowania wielkości czcionek i tryb nocny
+ wiele kategorii informacji, możliwość ustalania kolejności ich wyświetlania
+ komentowanie bez konieczności logowania
+ praca w trybie offline
+ powiadomienia
+ wysoki poziom spójności newsów ze stroną główną Onet.pl
+ przydatne funkcje dodatkowe

- w wersji smartfonowej różne typy newsów (galerie, wideo) mogłyby być bardziej rozróżnialne
-
na smartfonach z dużymi (około 6 cali) ekranami ich powierzchnia w pozycji pionowej nie jest optymalnie wykorzystana 
- brak możliwości wyłączenia poszczególnych kategorii newsów
- komentowanie wyłącznie bez logowania
- brak informacji o poprawnym przeprowadzeniu automatycznej lokalizacji użytkownika
- niepoprawnie działająca w trybie automatycznej lokalizacji prognoza pogody

Onet News 2.0 ma po pierwsze zdecydowanie więcej zalet niż wad, choć i tych ostatnich kilka znaleźliśmy. O ile jednak zalety aplikacji mają znaczny wpływ na komfort użytkowania i powodują, że jest ona naprawdę dobrą produkcją, o tyle minusy można zaliczyć do gatunku lekko uprzykrzających korzystanie z niej. Żadne z niedociągnięć nie należy do kategorii dyskwalifikujących, ani nawet stawiających duży znak zapytania nad sensem instalacji Onet News 2.0. Są to mniej lub bardziej irytujące, ale wyłącznie drobiazgi. Jedynie nie do końca poprawnie działająca prognoza pogody może zostać zaliczona do grupy wad nieco poważniejszych.

Plusów aplikacji jest jednak znacznie więcej. Możemy więc zupełnie obiektywnie i szczerze polecić Onet News 2.0 jako naprawdę dobrą - choć jeszcze nie w pełni idealną newsową - aplikację mobilną.
Jeśli lubicie być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami, a nie chcecie za każdym razem wpisywać adresu Onetu do przeglądarki i przeklikiwać się przez dziesiątki linków, to Onet News 2.0 jest dla Was. I naprawdę warto tę aplikację zainstalować i korzystać z niej.

Aplikacja Onet News 2.0 dostępna jest za darmo na specjalnej stronie Onet News oraz w sklepach Google Play (dla Androida) i App Store (na iPhony oraz iPady).

VampiRZE
2014.09.17, 18:08
Kiedy będzie oficjalna mobilna aplikacja to Onet Czatu na Androida i iOS??? Zróbcie to w końcu!