partner serwisu
Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, mapy here, nokia, nokia x, nokia x software platform, nokia z androidem, portowanie aplikacji na nokię x, sklep nokia, test androida, test nokii x, test nokii z androidem

Kompatybilność z aplikacjami Android

Prezentując swoją wersję Androida, Nokia wielokrotnie podkreślała prostotę portowania aplikacji. Według zapowiedzi, aż 75% istniejących aplikacji na klasycznego Androida nie wymaga jakichkolwiek zabiegów programistycznych, a w pozostałych 25% przystosowanie aplikacji do wymogów Nokia X Software Platform nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Co więcej, nawet aplikacja, która w żaden sposób nie została dostosowana, a odnosi się do usuniętych z systemu Nokii usług Google, ma instalować się i działać bez problemu, jedynie funkcjonalności odnoszące się do oryginalnych androidowych map czy powiadomień mają nie funkcjonować.

O ile nie mamy możliwości w szybkim czasie przeprowadzić testu portowania aplikacji - ale jeśli jesteście takim testem zainteresowani, napiszcie w komentarzach, wtedy postaramy się go dla Was przeprowadzić - to możemy przetestować funkcjonowanie aplikacji pochodzących ze sklepu Google Play na Nokii X.

Do tego testu wybraliśmy kilka pozycji opisanych na poprzedniej stronie, których zabrakło w Sklepie Nokii. Są to: Adobe Reader, Spotify i Office Mobile. Ich wersje instalacyjne, czyli pliki APK, pobraliśmy na dysk komputera za pomocą usługi APK Downloader, po czym przenieśliśmy do pamięci testowej Nokii X i spróbowaliśmy je zainstalować i uruchomić. Jakie były tego efekty?

Instalacja wszystkich trzech aplikacji przebiegła bezproblemowo i znalazły się one na naszym ekranie głównym.

Nokia X - kompatybilność aplikacji  Nokia X - kompatybilność aplikacji

Adobe Reader działa absolutnie poprawnie, zapewniając wszystkie funkcje dostępne na urządzeniach z klasyczną wersją Androida.

W działaniu Spotify - chociaż nie testowaliśmy go bardzo dokładnie - również nie natrafiliśmy na błędy i braki funkcjonalne.

Nokia X - kompatybilność aplikacji

Tyczasem Microsoft Office Mobile początek miał niezły - pozwolił na zalogowanie się kontem Microsoft i wyświetlił ekran początkowy z listą dostępnych w usłudze OneDrive dokumentów.

Nokia X - office

Niestety próba otwarcia któregokolwiek z nich kończyła się niepowodzeniem i niewyświetleniem niczego lub wyświetleniem dość zaskakującego komunikatu.

Nokia X - office

Udało się jedynie otworzyć i edytować pliki przechowywane lokalnie na karcie pamięci.

Nokia X - office

Była to dla nas spora i bardzo niemiła niespodzianka, tym bardziej że dotyczy to usługi - mówiliśmy o tym - zapewnianej przez Microsoft, czyli bliskiego partnera Nokii, który w dodatku jest dostawcą sporej części usług dla Nokia X Software Platform i który zapowiadał dostępność Office Mobile dla tego systemu.

Pomijając ten nieprzyjemny moment przyznajemy, że rzeczywiście wydaje się, że użytkownicy Nokii z Androidem nie powinni mieć większych problemów z użytkowaniem nawet tych aplikacji, które oficjalnie nie są dla tego systemu dostępne. W założeniu jedynie te odnoszące się do usług Google mogą wykazywać pewną niechęć do współpracy. W założeniu, okazało się bowiem, że zupełnie niespodziewanie taką niechęć wykazała ważna aplikacja Microsoftu. Po raz kolejny się zirytowaliśmy, tym bardziej że problemu akurat w tym punkcie testu nie spodziewaliśmy się nawet przez chwilę. Istotne jednak, że większość aplikacji pobranych i zainstalowanych nieco dookoła ze sklepu Google działa i nie sprawia żadnych problemów.