partner serwisu
Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, mapy here, nokia, nokia x, nokia x software platform, nokia z androidem, portowanie aplikacji na nokię x, sklep nokia, test androida, test nokii x, test nokii z androidem

Aplikacje - multimedia, dokumenty, mapy

Multimedia

Podstawowa aplikacja do obsługi multimediów - "Galeria" pozwala zarówno na przeglądanie zdjęć, jak i odtwarzanie plików wideo. Jej struktura jest bardzo prosta - podział na foldery (nazwane albumami), w których znajdują się pliki prezentowane w formie miniatur.

Multimedia - foldery  Multimedia - obrazy

Prosty test pokazał, że aplikacja bez problemu radzi sobie z podstawowymi formatami zdjęć - JPG, PNG, BMP i GIF, natomiast zdecydowanie gorzej wypada w przypadku filmów wideo. Co prawda bez kłopotu odtworzy film zapisany w formacie 3GP, natomiast popularny format WMV był dla niej barierą nie do przejścia. Również film zarejestrowany kamerą cyfrową i zapisany w pliku MTS nie został odtworzony ani nawet rozpoznany jako format wideo.

Jedynie plik MP4 udało się odtworzyć, jednak - prawdopodobnie ze względu na jego rozdzielczość, czyli Full HD - jakość odtwarzania była bardzo niska. Ścieżkę dźwiękową słychać było płynnie, natomiast obraz niemiłosiernie się zacinał, przypominając raczej niezbyt dynamiczny pokaz slajdów.

Do odtwarzania plików audio służy osobna aplikacja, nazwana - cóż za niespodzianka - "Muzyka". Podzielona jest na cztery zakładki służące do sortowania muzyki - wykonawcyalbumyutworylisty odtwarzania

Nokia X - muzyka  Nokia X - muzyka

Ekran odtwarzania umożliwia ręczne przewijanie utworu, odtwarzanie losowe oraz zapętlenie playlisty lub aktualnie odtwarzanego pliku, a wysuwane od dołu dodatkowe menu umożliwia także użycie utworu jako dzwonka, dodanie do listy odtwarzania, wyczyszczenie playlisty i usunięcie utworu.

Nokia X - muzyka  Nokia X - muzyka

Do dyspozycji mamy także pięciopunktowy korektor graficzny, a także suwaki efektu 3D oraz wzmocnienia basów. I o ile korektor działa, choć jego wpływ na charakterystykę dźwięku nie jest zbyt duży, o tyle dwa wspomniane dodatkowe regulatory nie reagują na dotyk - nie pozwalają na jakąkolwiek zmianę w ustawieniach. My natomiast jesteśmy coraz bardziej poirytowani tym, że co kilkanaście minut znajdujemy kolejną niedziałającą funkcję. 

Nokia X - muzyka

Przeciętnie przedstawia się obsługa różnych formatów plików audio. W trakcie testów aplikacja odtworzyła utwory testowe zapisane do plików AMR, MP2, MP3, M4A, OGG, RA, WAV i WMA. I chociaż nie czekiwaliśmy od niej rozpoznania plików w formatach RA czy TTA, to jednak liczyliśmy na obsługę plików FLAC. Niestety muzyka w tym formacie nie została odtworzona.

Dokumenty

Ten punkt w zasadzie moglibyśmy pominąć, gdyż nie bardzo mamy o czym pisać. Testowany system nie został wyposażony nie tylko w aplikacje umożliwiające edycję najpopularniejszych formatów dokumentów (Word, Excel, PDF), ale też w jakąkolwiek, choćby najprostszą ich przeglądarkę. Rozumiemy, że Nokia X Software Platform nie jest OS-em do profesjonalnych, biznesowych zastosowań, ale brak możliwości przejrzenia nawet zwykłego PDF-a woła o pomstę do nieba.

Mapy

Android kojarzy się zazwyczaj z usługami Google. Również mapy zastosowane w większości urządzeń z tym systemem pochodzą od wyszukiwarkowego giganta. W przypadku Androida od Nokii jest inaczej i mapy są jednym z tych elementów, które zostały zastąpione przez aplikacje własne producenta sprzętu. Mamy tu więc do czynienia ze znanymi chociażby z serii Lumia mapami Here, skądinąd - przynajmniej w przypadku wersji dla Windows Phone - bardzo dobrymi. 

Po uruchomieniu aplikacji i jej krótkiej konfiguracji (logowanie kontem Nokia lub Microsoft, pobranie map i kobiecego głosu do nawigacji) zobaczyliśmy na ekranie naszą aktualną lokalizację. I musimy przyznać, że została ona określona bardzo dokładnie. 

Nokia X - mapy  Nokia X - mapy

Przeciągając od dołu informację o lokalizacji możemy zobaczyć listę interesujących punktów w pobliżu. Zaraz zaraz. Na pewno w pobliżu? Sieciowy sklep spożywczy w Pruszkowe - zgoda. Hotel w Pruszkowie - w porządku. Stacja benzynowa w oddalona o niecałe 10 km - powiedzmy. Ale co tu robi toruńska restauracja?!

Nokia X - mapy  Nokia X - mapy

Dla pewności sprawdzamy odległość między Pruszkowem a Toruniem. 241 kilometrów. Droga Nokio - to nie jest w pobliżu

Przy okazji jednak sprawdziliśmy możliwość wytyczania trasy i nawigacji zastosowanej w mapach Here. I do tych funkcjonalności nie mamy zastrzeżeń.

Nokia X - mapy  Nokia X - mapy

Trzeba jednak pamiętać, że Here nie jest natywną usługą Nokii X, tylko osobną aplikacją, która została do tego systemu wyłącznie dostosowana - może dlatego wszystko w niej działa, choć nie wszystko (Toruń naprawdę nie jest w pobliżu Pruszkowa) całkiem idealnie.