partner serwisu
Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, mapy here, nokia, nokia x, nokia x software platform, nokia z androidem, portowanie aplikacji na nokię x, sklep nokia, test androida, test nokii x, test nokii z androidem

Społeczności i kontakty

Kontakty

Aplikacja Kontakty pod względem wyglądu nie ustępuje niczym wcześniej omawianym elementom interfejsu systemu. Mówiąc krótko - jest brzydka. O ile pod względem użyteczności jest sensownie i przede wszystkim czytelnie, o tyle wizualnie jest zdecydowanie gorzej i znów największe zastrzeżenia mamy do kolorystyki, kroju czcionek i detali zaprojektowanych tak, jakby robił to gimnazjalista, w dodatku niewyróżniający się ponadprzeciętnymi zdolnościami graficznymi.

Kontakty lista

Zacznijmy jednak od początku. Aplikacja podzielona jest na trzy zakładki - grupy, listaulubione, przy czym zakładką domyślnie otwieraną przy uruchamianiu aplikacji jest lista kontaktów, na której znajdują się zarówno kontakty z karty SIM, jak i te, które zsynchronizowaliśmy podczas konfiguracji kont pocztowych, co jest zarówno dobrą, jak i złą wiadomością. Dobrą, bo mamy automatycznie dodane wszystkie kontakty z kont Microsoft i Exchange, a złą, gdyż mając wiele kontaktów powiązanych z kontem Google, nie znajdziemy ich na naszej liście i będziemy zmuszeni dodawać je ręcznie. 

Pierwsza pozycja na liście to "JA", czyli dane użytkownika systemu, a raczej brak tych danych, które musimy uzupełnić ręcznie. Ciekawostką jest automatyczne tworzenie ikony naszego profilu, która jest niczym innym, jak inicjałami umieszczonymi na kwadatowym tle. Ikoną może być również wybrane przez nas, lub zrobione w tym celu zdjęcie. Tu jednak trafiamy po raz kolejny na punkt, w którym nie wszystko działa poprawnie. Udało nam się umieścić w ikonie profilu zdjęcie z galerii, zadziałała też funkcja umożliwiająca wykonanie zdjęcia profilowego. Kiedy jednak chcieliśmy umieścić w ikonie zdjęcie umieszczone w chmurowej usłudze OneDrive (taka możliwość pojawia się w chwili, kiedy zainstalujemy aplikację do obsługi chmury Microsoftu), to pomimo kilkukrotnych prób (wybieranie zdjęcia, potwierdzanie wyboru itd.) ani razu nie załadowało się ono do naszej ikony.

Nokia X - kontakty  Nokia X - kontakty

Wspominaliśmy o źle zaprojektowanych detalach, warto powiedzieć o nich więcej. Lista kontaktów posortowana jest alfabetycznie. To dobrze, pod względem użyteczności to chyba najlepsze rozwiązanie. Dlaczego się więc czepiamy? Spójrzcie na czcionkę liter oznaczających kolejne grupy kontaktów. Jest sporo mniejsza od pozostałych czcionek, w dodatku każda kolejna ma inny kolor. Pomijamy już jej krój, o którym pisaliśmy wcześniej. 

Nokia X - kontakty literki

Rozumiemy oczywiście, że dobry projekt graficzny musi sporo kosztować, zdajemy sobie również sprawę, że kondycja finansowa Nokii może nie być idealna, nie sądziliśmy jednak, że jest aż tak źle.

Przejdźmy do kolejnej zakładki aplikacji, czyli do grup. Domyślnie skonfigurowane są trzy grupy - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Możemy również tworzyć własne grupy.

Wracając na moment do wizualnej strony systemu, zaciekawiło nas dlaczego, skoro nazwa "współpracownicy" napisana jest w całości, to już w przypadku grupy "przyjaciele" zastosowano skrót - jest to przecież krótsze słowo i bez problemu zmieściłoby się na ekranie. No cóż, kolejny drobiazg, który w znaczącym stopniu wpływa na wrażenia z użytkowania.

Nokia X - grupy

Grupy, jak sama ich nazwa wskazuje, służą do grupowania kontaktów. Spróbujmy więc to zrobić, przy okazji sprawdzając rzeczywistą użyteczność tej części systemu, czyli zliczając liczbę kliknięć niezbędną do wykonania tej operacji.

Z listy grup wybraliśmy grupę "rodzina", potem "dodaj kontakty do grupy", na kolejnym ekranie kliknęliśmy ikonkę wyszukiwarki, po czym kliknęliśmy ponownie w pole wyszukiwania w celu uruchomienia klawiatury, wpisaliśmy imię osoby, którą chcemy dołączyć do naszej grupy rodzinnej i zaznaczyliśmy tę osobę na liście wyszukiwania.

Nokia X - grupy

Następnie nacisnęliśmy "OK", co spowodowało wyczyszczenie listy znalezionych kontaktów. Korzystając z systemowego przycisku "wstecz" cofnęliśmy się do poprzedniego ekranu, czyli początkowego ekranu dodawania kontaktów do grupy, użyliśmy przycisku cofania ponownie i powróciliśmy do głównego ekranu grupy stwierdzając jednocześnie, że jest ona wciąż pusta. 

Jeśli poprzedni akapit wydawał się Wam bez potrzeby rozciągnięty, uspokajamy - zrobiliśmy to celowo. Chcieliśmy pokazać źle zaprojektowaną interakcję aplikacji (dodanie jednego kontaktu do grupy, czyli wydawało by się - prosta czynność - to osiem kliknięć, nie licząc wpisywania imienia) i w dodatku jej błędne działanie, czy w tym przypadku - absolutny brak działania, przynajmniej skutecznego. 

Ostatnia zakładka to ulubione kontakty. Początkowo, jak grupy, pusta. Dodawanie do niej kontaktów jest jednak prostsze - wystarczy wybrać z listy kontakt, wejść w szczegóły i kliknąć na symbol gwiazdki. To powinno wystarczyć, żeby kontakt został oznaczony jako ulubiony. Powinno, ale czy wystarczy? Sprawdzamy i... jest!

Nokia X - ulubione  Nokia X - ulubione

Ta funkcjonalność nie dość, że prostsza, niż dodawanie kontaktów do grup, to w dodatku działa. Tak, zdajemy sobie sprawę, że zwykłe, poprawne działanie poszczególnych funkcji, zwłaszcza kiedy nie można nazwać ich rewolucyjnymi, nie powinno budzić aż takiego entuzjazmu, ale w przypadku tego systemu jest, jak widzicie, nieco inaczej. 

Społeczności

Fabrycznie preinstalowane są trzy aplikacje społecznościowe - Facebook, Twitter i Skype. Z tych trzech jedynie aplikacja Twitter różni się wizualnie (co również wpływa na niewielkie zmiany funkcjonalne) od swoich odpowiedników dla klasycznego Androida czy Windows Phone, Skype i Facebook są natomiast całkiem wiernymi kopiami analogicznych aplikacji dla pozostałych platform.

Nokia X - twitter  Nokia X - facebook

Dobra obsługa społeczności w smartfonie to jednak nie tylko aplikacje, ale też ich integracja. Co mamy na myśli? Przede wszystkim to, co oferuje Windows Phone, czyli pełne zarządzanie komunikacją z naszymi kontaktami z jednego miejsca - wystaczy wejść w szczegóły kontaktu i z tego punktu możemy zadzwonić do wybranej osoby (przez telefon lub Skype), wysłać sms, mail, napisać wiadomość w komunikatorze, zatwittować lub napisać coś na jej osi czasu w Facebooku. 

Nokia X Software Platform integruje nasze kontakty w bardzo ograniczonym stopniu - możemy wyłącznie zadzwonić, wysłać sms lub mail oraz przejść do profilu wybranej osoby na Facebooku. Jakakolwiek inny rodzaj komunikacji nie jest osiągalny z poziomu aplikacji "kontakty", chociaż klasyczny Android pozwala tutaj na nieco więcej, choćby wybór aplikacji, z której chcemy wysłać wiadomość. W systemie Nokii tej funkcjonalności nie ma. W trakcie edycji kontaktu możemy co prawda uzupełnienić dane o używany komunikaor (w tym Skype), jednak poza faktem, że będziemy mieć tę informację zapisaną, nie udostępnia ona jakichkolwiek dodatkowych możliwości komunikacyjnych. Wydaje się więc, że jest to kolejna funkcjonalność z grupy tych niedziałających lub działających nie w pełni poprawnie.