partner serwisu
Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, mapy here, nokia, nokia x, nokia x software platform, nokia z androidem, portowanie aplikacji na nokię x, sklep nokia, test androida, test nokii x, test nokii z androidem

Ustawienia połączeń i sieci, konfiguracja kont e-mail

Konfiguracja SIM i sieci bezprzewodowej

Nokia X Software Platform to system przystosowany do obsługi dwóch kart SIM jednocześnie. W testowym telefonie umieściliśmy więc dwie karty pochodzące od jednego z operatorów komórkowych - jedna z kart zapewnia szybki transfer danych (tę umieściliśmy w gnieździe oznaczonym numerem 1), druga to typowy abonament na połączenia i smsy wraz z niewielkim pakietem danych (ta karta znalazła się w gnieździe 2). System rozpoznał obie karty poprawnie, pozwolił też na wybór, która z nich ma być domyślną kartą odpowiedzialną za wykonywanie połączeń, choć możemy też podejmować tę decyzję każdorazowo przed wykonaniem połączenia. Kolejna z możliwości to przełączenie jednej z kart w tryb offline, czyli jej wyłączenie bez konieczności otwierania telefonu i fizycznego wyjęcia jej z gniazda. 

Nokia X - dual sim  Nokia X - karta połączeń

Dlaczego nieco wcześniej napisaliśmy, którą kartę umieściliśmy w którym gnieździe? Otóż właściwe rozmieszczenie kart ma w tym przypadku duże znaczenie - jeżeli chcemy korzystać z szybkiego internetu (czyli 3G), to odpowiedzialną za transfer danych kartę musimy umieścić w gnieździe nr 1. Drugie gniazdo pozwala na transfer danych w standardzie 2G. O tym również jesteśmy informowani na etapie ustawień obsługi kart SIM.

Nokia X - karta 3G

Skonfigurowaliśmy również nasze połączenie z siecią WiFi. Sam proces konfiguracji jest prosty, wymaga wyłącznie wyboru właściwej sieci z listy i - o ile mamy do czynienia z siecią zabezpieczoną - podania hasła. 

Nokia X - wifi  Nokia X - wifi

Korzystając z rozwijanej od dołu ekranu listy opcji, możemy też połączyć się z siecią bezprzewodową za pomocą WPS, a także przejść do ustawień zaawansowanych, pozwalających na włączenie powiadomień o znalezionych nowych sieciach otwartych, włączenie funkcji unikania słabych połączeń i trybu uśpienia WiFi.

Nokia X Software Platform zapewnia również obsługę VPN, a także pozwala na wykorzystanie telefonu jako punktu dostępowego do sieci WiFi.

Nokia X - hotspot  Nokia X - vpn

Konfiguracja kont pocztowych

Podstawowym kontem pocztowym dla dotychczas spotykanych Androidów było konto Google. Z Nokią od kilku lat, za sprawą Windows Phone, kojarzy się jednak dużo bardziej konto Microsoft. Sprawdziliśmy, jak Nokia X Sofware Platform radzi sobie z szybką konfiguracją tych obu typów kont pocztowych i dodaliśmy do naszego zestawu jeszcze jedno, z którym wiele przede wszystkim starszych wersji systemu z zielonym robocikiem miało problemy, czyli konto Exchange. 

W przypadku konta Google wszystko odbyło się bezproblemowo - podaliśmy adres mailowy i hasło, wybraliśmy częstotliwość synchronizacji (niestety, najmniejszy interwał wynosi 5 minut, nie mamy możliwości ustawienia trybu push) i rozmiar wiadomości, a także włączyliśmy powiadomienia o nowej poczcie i kazaliśmy systemowi pobierać załączniki. Później musieliśmy nazwać także nasze nowo założone konto i podać - obowiązkowo - imię i nazwisko. Po tych kilku zabiegach konto pocztowe Google było skonfigurowane.

Nokia X - konto google 1  Nokia X - konto google 3

Pora więc na konto Microsoft i tym razem także wystarczyło podanie adresu e-mail i hasła. Drobne różnice występują na etapie ustawień synchronizacji - w tym przypadku możemy wybrać tryb push, tutaj nazwany automatycznym, a także zdecydować się na synchronizację kalendarza i kontaktów. W ostatnim kroku nie musimy natomiast podawać imienia i nazwiska.

Nokia X - konto live 1  Nokia X - konto live 2

Przyszła pora na najtrudniejszą część testu konfiguracji poczty elektronicznej, czyli konto Exchange. Po standardowym wprowadzeniu adresu pocztowego i hasła wybraliśmy jednak konfigurację ręczną (spowodowane było to faktem, że podany adres mailowy jest inny, niż nazwa użytkownika poczty, jasne więc, że system nie poradzi sobie z konfiguracją w pełni automatyczną). Musieliśmy więc przede wszystkim wybrać typ konta i wprowadzić dane konfiguracyjne.

Nokia X - konto exchange 1  Nokia X - konto exchange 2

Jak się okazało, ręczna konfiguracja zadziałała od razu i po wyborze ustawień synchronizacji - w tym przypadku również działa tryb push, możemy także zsynchronizować kontakty i kalendarz - nasze konto zostało skonfigurowane. No, prawie. Otrzymaliśmy bowiem groźnie brzmiący komunikat. 

Nokia X - konto exchange 3

No ale cóż. Skoro chcemy używać poczty firmowej, musimy liczyć się z konsekwencjami, na przykład z usunięciem wszystkich danych z telefonu, jeśli zbyt wiele razy pomylimy się przy wpisywaniu hasła.

Jak widać, Android w wykonaniu Nokii nie ma problemów z obsługą podstawowych typów kont pocztowych, jednocześnie jest ukierunkowany dużo mocniej na konta Microsoftu, co widać choćby po braku trybu push i niemożności synchronizacji kontaktów czy kalendarza w przypadku konta Google. 

Możliwości ustawień dotyczących wszystkich skonfigurowanych kont są więcej niż skromne. Przedstawiamy je na poniższym zrzucie ekranowym.

Nokia X - konfiguracja kont

Przy czym ostatnia opcja nie działa - w żaden sposób nie udało się nam włączyć automatycznego pobierania obrazów, a po kliknięciu w tę opcję pojawia się wyłącznie informacja, iż ta opcja została wyczyszczona.

Najważniejsze, czyli skonfigurowanie wszystkich używanych kont pocztowych, udało się nam jednak osiągnąć bez kłopotów.