partner serwisu

Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii

Nokia X Software Platform - testujemy Androida według Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, mapy here, nokia, nokia x, nokia x software platform, nokia z androidem, portowanie aplikacji na nokię x, sklep nokia, test androida, test nokii x, test nokii z androidem

Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Nokia zamierza przygotować swoją wersję Androida, początkowo trudno było w ogóle w to uwierzyć. Nokia i Android? Niemożliwe, przecież Nokia to Windows Phone.
To, co niemożliwe, czasem jednak staje się rzeczywistością i tak właśnie jest w tym przypadku - Nokia wypuściła na rynek nową serię smartfonów z systemem Google'a.
Czy takie połączenie ma sens? Wiele osób uważa, że jest ono najlepszym, choć trochę spóźnionych ruchem producenta. Inni od początku powątpiewali w powodzenie tego projektu.
A jak jest naprawdę? Możecie przekonać się sami, czytając nasz test.
Oto przed Wami Android po fińsku.

Nokia X Software Platform - wprowadzenie

O Nokii X, pierwszym smartfonie z Androidem wciąż jeszcze fińskiego producenta pisaliśmy już kilkakrotnie. Byliśmy zarówno w zielonym autobusie, w którym programiści mogli dowiedzieć się, co muszą zrobić, żeby ich androidowe aplikacje bez kłopotu działały na nowych urządzeniach, jak i na oficjalnej polskiej premierze tego sprzętu. Mieliśmy też okazję przeprowadzić test smartonu Nokia X, czym zajął się Mieszko z PCLab.pl.

Wszystkie nasze dotychczasowe spotkania z tymi urządzeniami były jednak albo dość krótkie, albo skupiały się przede wszystkim na sprzęcie.

Skoro więc od strony techniczno-sprzętowej znamy już Nokię X całkiem dobrze, przyszła więc pora na bardzo dokładne zapoznanie się z jej stroną systemowo-programową.

Nokia X Software Platform w wersji 1.0 jest absolutną nowością, nawet kiedy wziąć pod uwagę, że jego podstawą jest już leciwy Android 4.1.2 w wersji AOSP, czyli udostępnionej przez Google do dowolnych modyfikacji. I rzeczywiście - został on przez Nokię bardzo mocno przebudowany - tak pod względem interfejsu użytkownika, jak i od strony aplikacji oraz usług. Wprowadzone zmiany są na tyle duże, że przeciętny użytkownik, który dostanie ten telefon do rąk (zwłaszcza z zaklejonym logo i brakiem dostępu do informacji i sprzęcie z poziomu menu), może nawet nie domyślić się, że oto trzyma w rękach urządzenie z systemem Android.

Warto więc przekonać się, czym jest Nokia X Software Platform. Przed wami szczegółowy test Androida według Nokii przeprowadzony na smartfonie Nokia X.

Nokia X Dual Sim

Do porównania niektórych funkcji wykorzystaliśmy także telefon Nokia Lumia 820.

Nokia Lumia 820

Oba urządzenia przekazała nam firma Nokia.

Nokia

W trakcie testów używaliśmy smartfona Prestigio MultiPhone 7600DUO.

Prestigio MultiPhone 7600 DUO

To urządzenie przekazał nam jego producent - Prestigio.

Prestigio

Do testów aplikacji multimedialnych używaliśmy słuchawek XQISIT LZ380.

XQISIT LZ380

Otrzymaliśmy je od firmy XQISIT.