partner serwisu
Lumia Cyan i Nokia Lumia 930 - test Windows Phone 8.1 z firmware Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 lipca 2014, 17:53
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
lumia 930, lumia cyan, nokia lumia, nokia lumia 930, nowy windows phone, system mobilny microsoftu, test, test systemu, windows phone 8.1

Internet, multimedia, funkcje fotograficzne

Wiemy już, jakim zmianom uległy funkcje telefoniczne w nowym Windows Phone, przyjrzyjmy się więc teraz tym, które są nieco bardziej smart

Nowy Internet Explorer

Czasy, w których Internet Explorer był aplikacją służącą wyłącznie do... pobierania innych przeglądarek internetowych, minęły już dawno. Niezależnie jednak od faktu, że i mobilna wersja przeglądarki Microsoftu już od dłuższego czasu całkiem nieźle spełnia swoje zadanie, to również do niej wprowadzono kilka zmian i nowości. 

Windows Phone 8.1

Pierwsza z nich to zapowiadana możliwość synchronizacji kart i ulubionych stron pomiędzy różnymi urządzeniami z systemem Windows (w przypadku komputerów musi być to wersja minimum 8.1). Jak to działa? Po pierwsze, musimy dokonać pewnych ustawień we wszystkich urządzeniach, które chcemy zsynchronizować. W smartfonie wchodzimy więc w ustawienia > synchronizacja ustawień i włączamy opcję Internet Explorer.

Windows Phone 8.1

Musimy też zadbać o właściwe ustawienie synchronizacji na naszym komputerze. Przesuwamy więc kursor myszy w prawym dolnym narożniku ekranu i przesuwamy go w górę. Na bocznym panelu wybieramy zmień ostawienia komputera, następnie OneDriveustawienia synchronizacji. Na liście opcji odszukujemy tę odpowiedzialną za przeglądarkę internetową i włączamy ją.

Windows Phone 8.1

Zobaczmy, czy zadziałało.

 

Windows Phone 8.1

Jak widać - tak. Otwarte w smartfonie karty mamy dostępne również z poziomu Internet Explorera w komputerze.

Sprawdźmy jeszcze, czy uda się zsynchronizować ulubione strony?

Windows Phone 8.1

Tak, te strony, które oznaczyliśmy jako ulubione na Lumii 930, są też naszymi ulubionymi w Internet Explorerze na komputerze.

Kolejną nowością w smartfonowym Internet Explorerze jest możliwość przeglądania stron w trybie InPrivate, w którym przeglądarka nie zapisuje jakichkolwiek danych związanych z przeglądaniem - plików cookie, plików tymczasowych czy haseł - ani też nie umieszcza przeglądania tych stron, które oglądaliśmy korzystając z trybu prywatnego.

Windows Phone 8.1

Aby skorzystać z trybu InPrivate klikamy w ikonkę karty po lewej stronie paska adresu, następnie naciskamy symbol więcej i wybieramy opcję nowa karta inprivate.

Kolejna wprowadzona do przeglądarki nowinka to tryb czytania. Jego zadaniem jest umożliwienie wygodniejszego i niemęczączego wzroku czytania dłuższych tekstów. Uruchamiamy go klikając ikonkę z symbolem książki, umieszczoną z prawej strony na pasku adresu. Jak on dokładnie działa?

Windows Phone 8.1

Przede wszystkim otrzymujemy wyłącznie treść czytanego artykułu, system oddziela ją od dodatkowej zawartości strony, jak menu, reklamy itd. Jest ona też wyświetlana innym, wygodniejszym krojem czcionki, której rozmiar możemy modyfikować w ustawieniach przeglądarki.

Windows Phone 8.1

Zmienia się również kolor tła - jest albo czarny, albo lekko kremowy, przypominający kolor kartek w książce. Jasność tła również możemy modyfikować z poziomu ustawień przeglądarki.

Przeglądarka w nowym Windows Phone została wyposażona także w funkcję zapamiętywania haseł. Co możemy o tej funkcjonalności powiedzieć? Działa, to najważniejsze. Kiedy wprowadzimy w danej witrynie hasło po raz pierwszy, zostanie ono zapamiętane i przy kolejnej okazji do zalogowania się zostaniemy zapytani, czy ma być w niej używane zapamiętane hasło. Jeśli się zgodzimy - ominie nas konieczność wpisywania go ponownie.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Teoretycznie wszystko jest więc w porządku. Niestety, mamy jedną, za to sporą uwagę dotyczącą sposobu działania funkcji zapamiętywania haseł. Otóż logicznym wydaje się, że wspomniane pytanie powinno pojawiać się w momencie pierwszego wprowadzenia hasła w witrynie i dotyczyć tego, czy chcemy, żeby było zapamiętane. Tymczasem nikt nas nie pyta o zgodę na zapisanie go w pamięci, a jedynie na jego automatyczne wykorzystanie przy kolejnych logowaniach. Od momentu pierwszego logowania w danej witrynie hasło pozostaje zapamiętane przez system przynajmniej do chwili, kiedy będziemy logować się po raz drugi i nie zgodzimy się na jego automatyczne uzupełnianie. Czy jest usuwane z pamięci, kiedy nie wyrazimy tej zgody? To pytanie zadamy przedstawicielom Microsoftu - kiedy otrzymamy na nie odpowiedź, poinformujemy Was o tym. Już teraz można jednak powiedzieć, że funkcja zapamiętywania haseł może stanowić dość duże zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych poufnych danych. Oczywiście każdy telefon i każdy system, który przechowuje nasze hasła, nie chroni nas w stu procentach (nietrudno wyobrazić sobie szkody, które mogą powstać np. w przypadku kradzieży smartfona, na którym będziemy mieć zapamiętane wszystkie hasła do poczty mailowej, serwisów internetowych i np. firmowego VPN), jednak w większości przypadków użytkownicy świadomie godzą się na pewien stopień ryzyka. Windows Phone 8.1 to ryzyko zwiększa ze względu na fakt, iż większość użytkowników może nie mieć świadomości, że ich hasła są zapamiętane jeszcze przed wyrażeniem na to jakiejkolwiek zgody.

Co ciekawe, mamy też możliwość zmiany domyślnego dostawcy wyszukiwania z Bing na Google. W tym celu wystarczy wejść w ustawienia zaawansowane przeglądarki i wybrać wybrać odpowiednią opcję. 

Windows Phone 8.1

Z tej możliwości skorzystają jednak wyłącznie użytkownicy Windows Phone 8.1 smartfonów Nokia - ci, którzy korzystają z urządzeń innych marek najprawdopodobniej nie będą mogli zrezygnować z Binga, jako domyślnej wyszukiwarki.

Multimedia - audio

Do odtwarzania plików audio przeznaczona jest aplikacja Muzyka. Pozwala ona na sortowanie zapisanych w urządzeniu lub na karcie pamięci (w przypadku urządzeń wyposażonych w obsługę kart) według wykonawców, albumów, utworów czy gatunków muzycznych. Umożliwia także tworzenie list odtwarzania. 

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

W Windows Phone 8.1 wprowadzono możliwość, której brak był bardzo istotny dla wielu użytkowników starszych wersji systemu, czyli osobną regulację głośności dla multimediów i aplikacji, a oddzielną dla dzwonków i powiadomień.

Windows Phone 8.1

Wciąż natomiast brakuje możliwości wyłączenia odtwarzania muzyki. Możemy ją spauzować, ale wyłączyć całkowicie - to wciąż nie jest możliwe. Zupełnie nie wiemy, dlaczego. Skutkuje to tym, że nawet po kilku godzinach od zatrzymania odtwarzania po naciśnięciu przycisku regulacji głośności wciąż widzimy ostatnio odtwarzany otwór na wysuwanym z górnej krawędzi panelu. Co ciekawe - nawet wtedy, kiedy zabijemy aplikację Muzyka w task managerze.

Windows Phone 8.1

Do dyspozycji użytkowników niektórych modeli smartfonów Lumia z firmware Lumia Cyan oddano również siedmiopunktowy korektor graficzny wraz z preinstalowanymi ustawieniami wstępnymi. Niestety nie skorzystają z niego posiadacze wszystkich modeli telefonów - o ile w Lumii 930 jest on elementem składowym firmware Lumia Cyan, o tyle posiadacze np. starszej Lumii 520 nie będą mogli z niego skorzystać.

Windows Phone 8.1

Odtwarzacz zapewnia także możliwość szybkiego przeskoczenia do wybranego fragmentu utworu.

Windows Phone 8.1 obsługuje całkiem sporo formatów plików audio: 3G2, 3GP, AAC LC, AMR-NB, E-AC-3, HE-AAC v1, HE-AAC v2, M4A, MP3, MP4, WMA 10 Pro, WMA 9. Wciąż jednak brakuje chociażby obsługi bardzo popularnego formatu FLAC. 

Multimedia - zdjęcia i wideo

Do zarządzania zdjęciami i przeglądania ich przygotowana została aplikacja o absolutnie zaskakującej nazwie - Zdjęcia. Pozwala ona na przeszukiwanie zdjęć na podstawie daty ich wykonania lub zapisania, bądź też prezentuje je podzielone na albumy - są to zdjęcia z aparatu, zapisane (np. ze strony internetowej) zdjęcia, zrzuty ekranowe, zdjęcia z Facebooka czy przechowywane w usłudze OneDrive.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Każde ze zdjęć możemy oznaczyć jako ulubione - oznaczone w ten sposób pliki możliwe będą do prostszego odszukania, możemy też wysłać je mailem, MMS-em czy udostępnić w portalach społecznościowych, możliwa jest też ich prosta edycja.

Obsługiwane formaty plików graficznych to BMP, GIF, PNG, TIFF i JPG.

Odtwarzanie wideo możliwe jest również z poziomu aplikacji Zdjęcia (dotyczy to wyłącznie filmów nagranych wbudowaną kamerą) lub za pomocą oddzielnej aplikacji Xbox Video. Dzięki niej możemy także zakupić filmy lub programy telewizyjne w usłudze nazywającej się tak samo, jak aplikacja. Niestety jak na razie wspomniana możliwość zakupu materiałów wideo jest wyłącznie teoretyczna - usługa Xbox Video w naszym kraju jest niedostępna. Pojawiają się pewne sygnały mówiące o tym, iż w najbliższych miesiącach również polscy użytkownicy będą mogli z niej skorzystać, póki co jednak pozostaje nam zadowolić się informacją taką, jak na poniższym zdjęciu.

Windows Phone 8.1

Co jednak ważne, wszystkie filmy, które zapiszemy w urządzeniu lub na karcie pamięci ta aplikacja odtworzy bez problemu, o ile oczywiście będą nagrane w odpowiednim, obsługiwanym formacie. W trakcie testów Lumia 930 bez problemu poradziła sobie z filmami zapisanymi w formatach 3GP, AVI, H.264/AVC, M4V, MOV, MP4, VC-1 i WMV.

Multimedia - Nokia MixRadio

Kolejna aplikacja muzyczna to tym razem element firmware Lumia Cyan, nie będący zasadniczą częścią Windows Phone 8.1. Daje ona dostęp do usługi streamingu muzyki, w której możemy tworzyć własne stacje radiowe - utwory będą dobierane na podstawie naszych preferencji muzycznych - lub też słuchać propozycji innych użytkowników. Co istotne, podstawowy wariant usługi jest całkowicie bezpłatny, a jego największe ograniczenie, to limit tzw. pominięć, czyli przejść do kolejnego utworu bez konieczności odsłuchiwania w całości tego, który jest aktualnie nadawany. Korzystając z Nokia MixRadio za darmo mamy prawo do maksymalnie sześciu pominięć w ciągu godziny. Rezygnacja z limitów to koszt 16 złotych miesięcznie. 

Musimy przyznać, że ta usługa to jedna z największych przewag smartfonów Lumia nad urządzeniami od innych producentów. Dobór utworów na podstawie preferencji użytkownika stoi na naprawdę wysokim poziomie, praktycznie nie zdarza się, żebyśmy otrzymali do posłuchania utwór całkowicie niezgodny z naszymi upodobaniami.

Windows Phone 8.1

O Nokia MixRadio możecie przeczytać więcej w naszym zestawieniu aplikacji i usług muzycznych on-line.

Funkcje fotograficzne

W smartfonach z Lumia Cyan znajdziemy dwie aplikacje do fotografii i nagrywania wideo - pierwsza z nich to Aparat - aplikacja podstawowa, znajdująca się w każdym urządzeniu z Windows Phone 8.1, drugą jest Nokia camera. Tę aplikację znajdziemy wyłącznie w smartfonach z serii Lumia i o niej właśnie napiszemy bardziej szczegółowo.

Obejmuje ona trzy podstawowe funkcjonalności - wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmów i tzw. inteligentną serię.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

W trybie podstawowym aplikacja udostępnia możliwość ręcznej korekcji parametrów zdjęcia - balansu bieli, ostrości, czułości, czasu migawki i jasności. W bardzo wygodny sposób odbywa się regulacja parametrów - po prawej stronie ekranu wyświetlane jest półkole, po którym przesuwamy wskaźnik. Ten sposób regulacji jest bardzo wygodny i dość mocno przypomina regulację parametrów w klasycznych aparatach fotograficznych. Dodatkowo możemy też określić sposób działania lampy błyskowej - czy ma być włączona, wyłączona czy też włączać się automatycznie, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Windows Phone 8.1 Windows Phone 8.1

Możemy też wybrać jeden z kilku wariantów ramek do kadrowania - poza klasyczną zasadą trójpodziału mamy do wyboru złoty podział, celownik lub kwadrat. Skonfigurować możemy też format obrazu (16:9 lub 4:3), a także tryb zapisywania zdjęć - 5 Mpix, 5 Mpix + 16 Mpix (dodatkowe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości) lub 5 Mpix + 16 Mpix DNG, czyli bezstratny plik RAW zapisany w formacie opracowanym przez Adobe.

Przy nagrywaniu wideo mamy do dyspozycji nieco mniej parametrów - możemy wyregulować jedynie balans bieli i ostrość, jak również włączyć lampę doświetlającą. Także w tym przypadku możemy skorzystać z ramek do kadrowania, a także - w przypadku wyższych modeli smartfonów, w tym Lumii 930 - włączyć nagrywanie dźwięku przestrzennego Dolby Digital Plus 5.1.

Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 1080p lub 720p z prędkością 30, 25 lub 24 klatek na sekundę i zapisywane do pliku w formacie MP4.

Tryb inteligentna seria pozwala na wykonanie w szybkim czasie 10 zdjęć i poddaniu ich mocno zautomatyzowanej specjalnej edycji, pozwalającej na wybranie najlepszego zdjęcia, podmienieniu twarzy czy usunięciu poruszających się obiektów. 

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Aplikacja Nokia camera to prosta w obsłudze, ale oferująca całkiem spore możliwości - zwłaszcza w zakresie regulacji parametrów - aplikacja foto/wideo. Zaliczamy ją na plus nowego systemu Microsoftu w wersji Lumia Cyan. Tak samo zresztą pozytywnie oceniamy aplikację i usługę Nokia MixRadio. Nieco gorzej możemy ocenić Xbox Video - choć podstawowa funkcja, czyli odtwarzanie filmów działa zupełnie dobrze, to sporą wadą jest niedostępność dodatkowych funkcji tej usługi, takich jak możliwość zakupu filmów lub programów telewizyjnych w Polsce. 

Aplikacja Muzyka jest natomiast pod pewnymi względami mocno niedopracowana. Najbardziej razi niemożność całkowitego wyłączenia odtwarzanej muzyki i brak obsługi niektórych z popularnych formatów audio, mówimy tu zwłaszcza o formacie FLAC.

Funkcje multimedialne w nowym Windows Phone to znów miks bardzo dobrych rozwiązań z pewną ilością funkcji nie całkiem dopracowanych lub nie w pełni przemyślanych.

m moszynski
2014.07.30, 10:39
część funkcji opisywanych jako nowości np. korektor graficzny jest dostępna już w wersji 8 Black.
Autor nie wspomniał o najważniejszej zalecie systemu MS izolacji aplikacji, która eliminuje konieczność stosowania obciążającego system antywirusa. Ta wartość dodana jest dostępna w Windows phone od dawna.
Wcześniej używałem Androida, od roku mam nokie 920 i nie planuje już powrotu do systemu Googla. Moim zdaniem MS i Nokia biją Androida na głowę prostotą i sprawnością działania.
Cieszę się z synchronizacji w IE , szkoda że tak późno. Nie przeszkadza mi też znacznie mniejsza liczba aplikacji w sklepie, bo po co mi ich aż tyle, te których potrzebuje są dostępne.
Aparaty nokii przy niższych parametrach robią znacznie lepsze foty niż konkurencja przy teoretycznie lepszych aparatach.
Jedyny i wciąż dość duży mankament to bateria, o zbyt malej pojemności. N 930 ma baterię 2450 mAh Moim zdaniem powinna mieć min 3000