partner serwisu
Lumia Cyan i Nokia Lumia 930 - test Windows Phone 8.1 z firmware Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 lipca 2014, 17:53
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
lumia 930, lumia cyan, nokia lumia, nokia lumia 930, nowy windows phone, system mobilny microsoftu, test, test systemu, windows phone 8.1

Połączenia, wiadomości, kalendarz

Połączenia

Choć to, co napiszemy, dla wielu użytkowników może być zaskoczeniem, to jednak warto o tym powiedzieć. Zarówno Lumia 930, której używamy do testowania najnowszej wersji Windows Phone, jak i inne modele smartfonów są mniej lub bardziej smart, ale jednak telefonami. I jednym z ich podstawowych zastosowań jest - przynajmniej w założeniu - wykonywanie połączeń. Mogłoby się więc wydawać, że nie ma prostszej funkcjonalności. Ot, wybieramy numer, naciskamy zadzwoń i już. 

Microsoft nie byłby jednak Microsoftem, gdyby nie spróbował uprościć (z naciskiem na słowo spróbował) najprostszych rzeczy, więc i część funkcjonalności związanych z wykonywaniem połączeń w Windows Phone uległa zmianie.

Sam dialer pozostał praktycznie taki sam, jak we wcześniejszych wersjach systemu, jeśli więc chcemy wybrać numer telefonu z palca, będziemy robić to tak, jak do tej pory.

Windows Phone 8.1

Zmieniła się natomiast zasada działania historii połączeń. Do tej pory naciśnięcie zapisanego w niej numeru lub kontaktu skutkowało przejściem do opcji szczegółowych dla wybranej pozycji. I dopiero z tego poziomu mogliśmy zdecydować, czy chcemy zadzwonić, czy wysłać sms lub np. wiadomość na Facebooku. Teraz przy każdej pozycji w historii połączeń pojawiła się dodatkowa ikonka odpowiadająca ze przejście do opcji kontaktu, natomiast kliknięcie w numer bądź nazwę od razu rozpoczyna nowe połączenie.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

I tę zmianę można oceniać dwojako. Z jednej strony obsługa kontaktów z poziomu historii stała się zdecydowanie bardziej logiczna i intuicyjna, z drugiej - użytkownicy korzystający do tej pory z Windows Phone w wersji 8 bądź 7.x mogą mieć spore problemy z przyzwyczajeniem się do nowej zasady działania tej funkcjonalności. Patrząc jednak wyłącznie przez pryzmat sensowności i wygody tego rozwiązania - jest to zmiana zdecydowanie na plus.

Windows Phone 8.1

Zmianie uległ także ekran połączenia. Zmieniono rozmieszczenie przycisków, dodano też możliwość przełączenia rozmowy telefonicznej na rozmowę za pośrednictwem Skype. Pomysł znakomity, ale do jakości działania tej funkcji można mieć zastrzeżenia. Przełączanie aplikacji trwa dość długo. Dodatkowo uważamy, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie Skype w tle i wykorzystanie go wyłącznie jako środka łączności przy jednoczesnym pozostawieniu aktywnego dotychczasowego ekranu połączenia. Zdajemy sobie sprawę, że wymagałoby to poddania dużym zmianom również API obu aplikacji, jednak z punktu widzenia przeciętnego użytkownika takie rozwiązanie wydaje się zdecydowanie sensowniejsze. 

Wiadomości

A co z wiadomościami tekstowymi? Pierwszy rzut oka na klawiaturę - jest tak, jak było do tej pory. Ale to mylne wrażenie, bo właśnie w klawiaturze systemowej znajdziemy jedną z największych - w sensie funkcjonalnym - nowości. Ta nowość to WordFlow - nowy (dla Windows Phone) sposób wprowadzania słów nie na zasadzie wciskania każdej litery z osobna, tylko przesuwania palcem po klawiszach tworzących pożądane słowo. Użytkownicy sprzętu z Androidem znają ten system z aplikacji typu Swype czy SwiftKey i większość osób, która raz z niego skorzystała, nie wraca już do tradycyjnej metody wprowadzania tekstu. Dobrze więc, że i Microsoft postanowił wprowadzić to rozwiązanie do swojego systemu mobilnego, tym bardziej, że WordFlow działa naprawdę doskonale. Pomyłki w rozpoznawaniu słów zdarzają się rzadko, nawet kiedy poruszamy palcem po klawiaturze bardzo szybko. Oczywiście korzystanie z nowego sposobu wprowadzania tekstu wymaga nieco przyzwyczajenia, ale kiedy już przestawimy się z wciskania klawiszy na przesuwanie po nich palca, zrozumiemy, jak bardzo do tej pory się męczyliśmy i jak wiele czasu traciliśmy na tworzenie wiadomości tekstowych - niezależnie, czy mamy na myśli smsy, czy maile.

Windows Phone 8.1

WordFlow to kolejna zmiana w Windows Phone, którą zaliczamy jednoznacznie na plus.

Kalendarz

Drobnej, acz znaczącej modyfikacji uległa także aplikacja kalendarza systemowego. Do tej pory pozwalała ona na podgląd całego miesiąca, bądź pojedynczego dnia. W Windows Phone 8.1 wprowadzono także widok tygodniowy.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Czy możemy tę zmianę zapisać po stronie plusów nowego systemu? Z jednej strony oczywiście dobrze, że widok tygodniowy wreszcie został zaimplementowany w kalendarzu, z drugiej jednak można to porównać do sytuacji, w której najnowsza wersja naszego ulubionego samochodu została po kilku latach wyposażona w lusterko wsteczne. Cieszymy się, że jest, ale efektu WOW ta funkcjonalność zdecydowanie nie wywołuje.

m moszynski
2014.07.30, 10:39
część funkcji opisywanych jako nowości np. korektor graficzny jest dostępna już w wersji 8 Black.
Autor nie wspomniał o najważniejszej zalecie systemu MS izolacji aplikacji, która eliminuje konieczność stosowania obciążającego system antywirusa. Ta wartość dodana jest dostępna w Windows phone od dawna.
Wcześniej używałem Androida, od roku mam nokie 920 i nie planuje już powrotu do systemu Googla. Moim zdaniem MS i Nokia biją Androida na głowę prostotą i sprawnością działania.
Cieszę się z synchronizacji w IE , szkoda że tak późno. Nie przeszkadza mi też znacznie mniejsza liczba aplikacji w sklepie, bo po co mi ich aż tyle, te których potrzebuje są dostępne.
Aparaty nokii przy niższych parametrach robią znacznie lepsze foty niż konkurencja przy teoretycznie lepszych aparatach.
Jedyny i wciąż dość duży mankament to bateria, o zbyt malej pojemności. N 930 ma baterię 2450 mAh Moim zdaniem powinna mieć min 3000