partner serwisu
Lumia Cyan i Nokia Lumia 930 - test Windows Phone 8.1 z firmware Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 lipca 2014, 17:53
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
lumia 930, lumia cyan, nokia lumia, nokia lumia 930, nowy windows phone, system mobilny microsoftu, test, test systemu, windows phone 8.1

Interfejs użytkownika, możliwość personalizacji

Pierwsza, najbardziej zauważalna zmiana wprowadzona do Windows Phone 8.1 to mocno przebudowany interfejs użytkownika. Na pierwszy rzut oka nie ma tu żadnej rewolucji, wciąż mamy do czynienia z takimi samymi kafelkami, jak do tej pory, jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, to wyraźnie widać, że wprowadzone zmiany są czymś zdecydowanie więcej, niż tylko drobną kosmetyką.

Teraz użytkownik każdego, nawet najmniejszego urządzenia z nową wersją systemu ma możliwość włączenia na ekranie głównym dodatkowej, trzeciej kolumny kafelków w średnim rozmiarze. Można by pomyśleć - drobiazg, cóż to jest "dodatkowa kolumna kafelków". Wystarczy jednak porównać ekrany dwu- i trzykolumnowy, żeby zobaczyć, jak jest to istotne dla możliwości spersonalizowania ekranu głównego i wygody jego użytkowania. 

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Kolejna nowość to możliwość ustawienia pod kafelkami tapety, która w dodatku nie jest całkiem statyczna, tylko przesuwa się w górę i w dół wraz z przewijaniem ekranu, acz wolniej od niego. Daje to efekt podobny do tego, z którym można się spotkać przy jeździe pociągiem - patrząc przez okno wagonu odnosi się wrażenie, że wszystko to, co jest w oddali, przesuwa się w tym samym kierunku, w którym jedzie pociąg. Dokładnie tak samo działa kafelkowa tapeta. 

Pomysł świetny, gorzej z wykonaniem - spora część kafelków nie obsługuje przezroczystości i pod nimi nie zobaczymy wybranej tapety. 

Windows Phone 8.1

W dalszym ciągu można oczywiście zmieniać kolor tła, w dalszym ciągu też do wyboru są tylko dwie możliwości - tło jasne lub ciemne. Możliwy jest też wybór koloru motywu przewodniego. 

Windows Phone 8.1

Nieco zmieniony jest też ekran z listą zainstalowanych aplikacji. W dalszym ciągu są one ułożone w kolejności alfabetycznej, jak to miało miejsce w poprzedniej wersji systemu, jednak są one dodatkowo podzielone na grupy - każda litera alfabetu to oddzielna grupa. Zdecydowanie ułatwia to dotarcie do aplikacji, którą chcemy uruchomić. Wystarczy nacisnąć dowolną literę na liście, żeby przejść do literkowego menu, z którego wybierzemy już tę właściwą i przejdziemy do grupy aplikacji o nazwie rozpoczynającej się wybraną literą. Kolejna drobna, ale bardzo ułatwiająca życie zmiana.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Kolejna wprowadzona nowa funkcjonalność to obszar akcji i powiadomień, który ma zarówno sporo zalet, jak i trochę wad. Największą jego zaletą jest to, że w ogóle jest. Brak centrum powiadomień w poprzedniej wersji systemu był bolączką, na którą skarżyła się znaczna część użytkowników, więc sam fakt jego obecności na pewno można zapisać po stronie plusów. 

Natomiast jego wykonanie pozostawia nieco do życzenia. Nadano mu kształt szuflady wysuwanej z górnej krawędzi ekranu i jest to forma znana ze smartfonów z Androidem i iOS. O ile jednak w mobilnych systemach Google i Apple taki sposób dostępu do obszaru powiadomień jest najlepszym rozwiązaniem, to zastosowanie go w Windows Phone powoduje brak spójności w zakresie usability systemu. Naszym zdaniem zdecydowanie bardziej pasujące do całości byłoby wprowadzenie dodatkowego ekranu głównego, do którego dostęp uzyskiwałoby się po przesunięciu ekranu domowego w prawo. Zapewniłoby to zdecydowanie większą spójność funkcjonalną i graficzną interfejsu.

Jednak - jak mówi stare, polskie przysłowie - jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Obszar akcji i powiadomień, pomimo iż mógłby zostać lepiej dopasowany do całości systemu, to jednak jest i zapewnia to, co jeszcze do niedawna w Windows Phone było nie do pomyślenia, czyli szybki dostęp do wszystkich powiadomień oraz czterech przycisków akcji, które umożliwiają szybkie włączenie bądź wyłączenie najważniejszych funkcji telefonu bez konieczności przechodzenia do menu ustawień.

Co istotne, przyciski w centrum akcji są konfigurowalne. Każdemu z nich możemy przypisać tę funkcję, do której potrzebujemy mieć szybki dostęp. Mamy również możliwość wyboru, którym aplikacjom damy prawo zamieszczania informacji w centrum powiadomień.

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Warto też wspomnieć o szczegółowym funkcjonowaniu powiadomień w Windows Phone 8.1. Załóżmy, że mamy kilka nieprzeczytanych smsów. Ich liczba wyświetlona jest na kafelku aplikacji wiadomości, informację o każdym z nich znajdziemy też oczywiście w centrum powiadomień. 

Klikając w wybrane powiadomienie przechodzimy do szczegółów wiadomości - to jest rzecz oczywista. Wiadomość oznaczana zostaje jako przeczytana, znika z centrum powiadomień, a liczba na odpowiednim kafelku zmniejsza się. To również nie jest dla nikogo niespodzianką. Co się jednak stanie, kiedy postanowimy nie czytać któregoś z smsów, a informację o nim usunąć z centrum powiadomień? Możemy to zrobić bez problemu, wyrzucając powiadomienie za prawą krawędź ekranu. Efekt takiego działania znów pokazuje jednak pewną niespójność funkcjonowania systemu. Z jednej strony liczba wiadomości wyświetlana na kafelku zmniejszy się, z drugiej - wiadomość wciąż będzie oznaczona jako nieprzeczytana. Naszym zdaniem wyrzucanie powiadomień powinno skutkować oznaczaniem wiadomości jako przeczytane, ewentualnie niezmniejszaniem wyświetlanej liczby wiadomości na kafelku. 

Zmianom uległ także ekran blokady. Możemy go spersonalizować wybierając bądź statyczny obraz tła spośród zapisanych zdjęć, lub nadając jednej z aplikacji prawo do zarządzania wyświetlanymi obrazami. Możemy też wybrać aplikację, która na ekranie blokady będzie publikować szczegółowe informacje - może to być np. kalendarz, Facebook, klient poczty mailowej, czy aplikacja wiadomości. Możemy także wybrać maksymalnie pięć aplikacji, które będą wyświetlać podstawowe informacje - np. liczbę otrzymanych maili, smsów, czy nieodebranych połączeń. 

Co istotne, przyciski w centrum akcji są konfigurowalne. Każdemu z nich możemy przypisać tę funkcję, do której potrzebujemy mieć szybki dostęp. Mamy również możliwość wyboru, którym aplikacjom damy prawo zamieszczania informacji w centrum powiadomień.

Możliwości personalizacji smartfona z Windows Phone 8.1 są więc znacznie większe, niż w poprzedniej wersji mobilnych kafelków. Teraz mając nieco wyobraźni, możemy stworzyć absolutnie niepowtarzalny i bardzo osobisty ekran główny, wykorzystując zarówno tapety, jak i możliwość dowolnego zarządzania wielkością i położeniem kafelków oraz dysponując dodatkową ich kolumną. Razi jednak pewna niespójność interfejsu, ta uwaga dotyczy zwłaszcza centrum akcji i powiadomień, które w takiej formie, jaką otrzymało, wydaje się być przygotowane na siłę, na zasadzie - Android ma, to i my musimy mieć. Oczywiście dobrze, że Microsoft postanowił je wprowadzić, szkoda natomiast, że nie zostało to zrobione w sposób bardziej przemyślany i pasujący do całości systemu.

m moszynski
2014.07.30, 10:39
część funkcji opisywanych jako nowości np. korektor graficzny jest dostępna już w wersji 8 Black.
Autor nie wspomniał o najważniejszej zalecie systemu MS izolacji aplikacji, która eliminuje konieczność stosowania obciążającego system antywirusa. Ta wartość dodana jest dostępna w Windows phone od dawna.
Wcześniej używałem Androida, od roku mam nokie 920 i nie planuje już powrotu do systemu Googla. Moim zdaniem MS i Nokia biją Androida na głowę prostotą i sprawnością działania.
Cieszę się z synchronizacji w IE , szkoda że tak późno. Nie przeszkadza mi też znacznie mniejsza liczba aplikacji w sklepie, bo po co mi ich aż tyle, te których potrzebuje są dostępne.
Aparaty nokii przy niższych parametrach robią znacznie lepsze foty niż konkurencja przy teoretycznie lepszych aparatach.
Jedyny i wciąż dość duży mankament to bateria, o zbyt malej pojemności. N 930 ma baterię 2450 mAh Moim zdaniem powinna mieć min 3000