partner serwisu

Lumia Cyan i Nokia Lumia 930 - test Windows Phone 8.1 z firmware Nokii

Lumia Cyan i Nokia Lumia 930 - test Windows Phone 8.1 z firmware Nokii
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 lipca 2014, 17:53
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
lumia 930, lumia cyan, nokia lumia, nokia lumia 930, nowy windows phone, system mobilny microsoftu, test, test systemu, windows phone 8.1

Na Windows Phone 8.1 użytkownicy smartfonów z wcześniejszą wersją mobilnego systemu Microsoftu, a także fascynaci nowych technologii czekali od jego kwietniowej premiery podczas konferencji Build 2014. Co bardziej niecierpliwi mogli skorzystać z programu deweloperskiego i zainstalować przeznaczone dla twórców aplikacji wydanie nowych mobilnych kafelków, jednak każdy, kto zainstalował Windows Phone 8.1 Preview for Developers musiał pogodzić się z wieloma niedociągnięciami, wynikającymi z jego niedostosowania do poszczególnych modeli smartfonów. Błyskawicznie wyczerpujące się akumulatory, gorące obudowy i zawieszające aparaty fotograficzne to najczęstsze, chociaż nie wszystkie problemy, które pojawiały się podczas korzystania z deweloperskiej wersji systemu. Im więcej takich problemów się pojawiało, tym bardziej niecierpliwe było oczekiwanie na ostateczne, sprzężone ze sprzętem wydanie systemu. Wytrwałość została jednak nagrodzona - oto przed nami Nokia Lumia 930 z fabrycznie instalowanym Windows Phone 8.1 w przygotowanej przez producenta telefonu wersji Lumia Cyan.

Lumia Cyan - co to jest

Odpowiadając w najprostszy możliwy sposób na powyższe pytanie, można powiedzieć, że jest to Windows Phone 8.1 wyposażony przez Nokię w dodatkowe aplikacje oraz dedykowane poszczególnym modelom smartfonów ulepszenia pozwalające na lepsze wykorzystanie indywidualnych rozwiązań sprzętowych, niż byłoby to możliwe przy użyciu czystego systemu. 

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Ingerencja producentów sprzętu w Windows Phone nie jest co prawda możliwa w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku wielu smartfonów z Androidem - te nawet mając na pokładzie dokładnie taką samą wersję systemu, pod względem wizualnym i funkcjonalnym potrafią diametralnie się różnić - ale i tak producenci urządzeń starają się rozbudowywać go o własne rozwiązania. Czasem są to wyłącznie aplikacje dodatkowe, czasem jednak polega to na próbie zastąpienia podstawowych aplikacji systemowych własnymi, co (przynajmniej w założeniu) ma pozwolić na wyciśnięcie ze sprzętu 100% jego możliwości. 

Co więc w porównaniu z podstawowym Windows Phone zapewnia Lumia Cyan? To w pewnym stopniu zależne jest od modelu smartfona i zastosowanych w nim rozwiązań sprzętowych. O ile każdy posiadacz dowolnego modelu Lumii z WP 8.1 otrzymuje także zestaw nokiowych aplikacji dodatkowych, jak Mix Radio, Beamer, Storyteller czy Kreatywne studio, a także mapy i nawigację Here oraz wyposażoną w dodatkowe funkcjonalności i filtry aplikację aparatu fotograficznego, to już na przykład możliwość nagrywania dźwięku Dolby Surround dostępna jest wyłącznie w modelach Lumia 930 oraz Lumia 1520 (po aktualizacji). Te różnice wynikają jednak przede wszystkim z parametrów technicznych smartfonów - nie wszystkie funkcje Lumii Cyan mogą być zastosowane w każdym modelu telefonu. 

Nasz test dotyczyć będzie zastosowań konsumenckich nowego systemu Microsoftu w wersji Lumii Cyan. Skupimy się więc głównie na różnicach pomiędzy aktualną a poprzednimi wersjami Windows Phone. Nie zapomnimy też o zwróceniu uwagi na pewne funkcje, które dostępne są wyłącznie w smartfonach z zainstalowanym firmware Nokii.

Jak wspomnieliśmy, będzie to test zastosowań konsumenckich, nie obejmiemy w nim więc funkcjonalności typowo biznesowych, jak obsługa VPN, szyfrowanie maili czy zdalny dostęp do zawartości smartfonu za pomocą konta firmowego. Zagadnieniom związanym z biznesowym wykorzystaniem Windows Phone 8.1 poświęcimy osobną publikację. 

W tym artykule skupimy się na sprawach podstawowych - przyjrzymy się zmianom w interfejsie użytkownika i możliwościom personalizacji smartfona, sprawdzimy, jak działają nowe funkcje połączeń i wiadomości, przetestujemy także nową wersję Internet Explorera, aplikacji multimedialnych i fotograficznych. Odpowiemy też na kilka istotnych pytań związanych z bezpieczeństwem danych.

To wszystko pozwoli nam ocenić, jakim realnie systemem jest - w zakresie konsumenckiego użytkowania - Windows Phone w wersji Lumia Cyan, czy jest to system tak nowoczesny i funkcjonalny, jak przedstawiają to jego twórcy. Czy goni konkurencję w postaci Androida i iOS, czy też już ją wyprzedził, a kolejne kroki będą miały na celu powiększenie dystansu. 

Poza funkcjonalnościami biznesowymi nie przetestowaliśmy także jeszcze jednej, bardzo istotnej funkcji nowego mobilnego systemu Microsoftu - mamy na myśli głosową asystentkę, Cortanę. W tej publikacji nie napiszemy o niej ani słowa więcej. Dlaczego? Po pierwsze, wciąż jest ona oficjalnie niedostępna dla polskich użytkowników. Oczywiście można z niej korzystać po przeprowadzeniu kilku niezbyt skomplikowanych zabiegów, ale póki co, rozpoznaje ona jedynie język angielski a także - co istotniejsze - ze względu na wykorzystanie usługi Bing jako jej źródła danych, wciąż jeszcze nie jest w pełni funkcjonalna w naszym kraju, nawet kiedy korzystają z niej osoby biegle posługujące się językiem Shakespeare'a. 

To nie jest jednak jedyny powód, przez który w tym teście nie zajmiemy się Cortaną. Jaki jest drugi? Głosowa asystentka przygotowana przez Microsoft jest na tyle istotną funkcjonalnością systemu, że postanowiliśmy poświęcić jej więcej czasu oraz osobną publikację. Nie będzie to jednak zwykły test, a... no cóż, dość powiedzieć, że na przełomie lipca i sierpnia możecie spodziewać się na łamach Softonetu dużej niespodzianki, czegoś absolutnie wyjątkowego. Mamy nadzieję, że to, co dla Was szykujemy, zrekompensuje Wam brak testu Cortany w publikacji, którą właśnie czytacie. Wszystkie testy przeprowadziliśmy na smartfonie Lumia 930.

Lumia 930

W niektórych sytuacjach wykorzystywaliśmy także Lumię 520.

Lumis 520

Oba smartfony otrzymaliśmy od firmy Microsoft Mobile.

Microsoft Mobile

W trakcie testów funkcji multimedialnych używaliśmy słuchawek Nokia Monster Purity Pro, przekazanych przez Nokię.

Nokia Monster Purity Pro

Nokia

Skorzystaliśmy też ze słuchawek Prestigio PBHS2.

Prestigio PBHS2

otrzymanych od producenta, firmy Prestigio.

Prestigio

m moszynski
2014.07.30, 10:39
część funkcji opisywanych jako nowości np. korektor graficzny jest dostępna już w wersji 8 Black.
Autor nie wspomniał o najważniejszej zalecie systemu MS izolacji aplikacji, która eliminuje konieczność stosowania obciążającego system antywirusa. Ta wartość dodana jest dostępna w Windows phone od dawna.
Wcześniej używałem Androida, od roku mam nokie 920 i nie planuje już powrotu do systemu Googla. Moim zdaniem MS i Nokia biją Androida na głowę prostotą i sprawnością działania.
Cieszę się z synchronizacji w IE , szkoda że tak późno. Nie przeszkadza mi też znacznie mniejsza liczba aplikacji w sklepie, bo po co mi ich aż tyle, te których potrzebuje są dostępne.
Aparaty nokii przy niższych parametrach robią znacznie lepsze foty niż konkurencja przy teoretycznie lepszych aparatach.
Jedyny i wciąż dość duży mankament to bateria, o zbyt malej pojemności. N 930 ma baterię 2450 mAh Moim zdaniem powinna mieć min 3000