partner serwisu

Jak zlokalizować telefon z Androidem? Ikol X - test aplikacji lokalizującej

Jak zlokalizować telefon z Androidem? Ikol X - test aplikacji lokalizującej
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 grudnia 2015, 04:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, ikol x, jak zlokalizować androida, jak zlokalizować smartfon, jak zlokalizować telefon, lokalizacja telefonu, mapa, smartfon, śledzenie pozycji, śledzenie telefonu, tablet

Jak zlokalizować telefon? To jest bardzo specyficzne pytanie - w większości przypadków nie zadajemy go sobie aż do momentu, w której znalezienie szybkiej odpowiedzi będzie jednocześnie odpowiedzą na pytanie - czy na pewno muszę kupować nowy smartfon? Tak - o lokalizację telefonu pytamy dopiero wtedy, kiedy go zgubimy lub zostanie nam skradziony. Tymczasem odnalezienie utraconego smartfonu jest prostsze, niż się wydaje, a możliwości na jego zlokalizowanie jest kilka. Tym razem przyglądamy się aplikacji ikol X autorstwa LoJack - firmy od lat zajmującej się lokalizowaniem samochodów. Czy z lokalizacją smartfonów poradzi sobie tak samo dobrze i czy stanie się odpowiedzią na pytanie - jak zlokalizować smartfon z Androidem? I tak, i nie - funkcjonalnie bardzo dobra, ale pod wieloma względami mocno kulejąca aplikacja nie wzbudziła w nas takiego zachwytu, jakiego się spodziewaliśmy. 

Ikol X dostępny jest na smartfony i tablety z Androidem w Sklepie Google, a do działania wymaga aktywnego połączenia z internetem - bezprzewodowego lub za pośrednictwem sieci komówkowej - i włączonej funkcji ustalania lokalizacji w ustawieniach urządzenia. 

Konfiguracja początkowa

Pierwsze, co musimy zrobić po zainstalowaniu aplikacji, to odpowiednie skonfigurowanie usługi lokalizowania.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Zaczynamy od utworzeni konta w usłudze ikol - proces ten jest prosty i wymaga podania tylko kilku podstawowych danych. 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Po zatwierdzeniu wpisanych informacji na podany numer telefonu otrzymujemy sms z hasłem jednorazowym, które należy wpisać w odpowiednim polu formularza rejestracyjnego. Jeśli przepisaliśmy hasło poprawnie, smartfon którego używamy zostaje połączony z naszym, dopiero co założonym kontem, a jego śledzenie rozpoczyna się w ciągu 15 minut, o czym zostajemy poinformowani kolejnym smsem.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Co ważne, do konta możemy przypisać nielimitowaną liczbę smartfonów nawet w bezpłatnej, najprostszej wersji usługi, w której jedyną funkcjonalnością jest możliwość sprawdzania bieżącego położenia telefonu. W tym celu na każdym z urządzeń, które chcemy śledzić, musimy zainstalować testowaną aplikację i wykonać opisaną powyżej procedurę, z tą różnicą, że nie rejestrujemy już nowego konta, a logujemy się na to, które założyliśmy przy instalacji ikol X na pierwszym urządzeniu.

Śledzenie podstawowe

Podstawową funkcjonalnością aplikacji ikol X jest dostęp do informacji o bieżącej lokalizacji śledzonego urządzenia z dowolnego komputera (w szerokim rozumieniu tego słowa - może to być typowy pecet czy laptop, ale równie dobrze sprawdzi się też smartfon albo tablet) podłączonego do internetu. 

Żeby sprawdzić, gdzie znajduje się interesujący nas sprzęt mobilny, musimy wejść na stronę internetową Ikol i zalogować się do naszego konta w usłudze. 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Po zalogowaniu do usługi, z głównego menu (przypominającego jako żywo wczesne lata pierwszej dekady XXI wieku, choć jak się za chwilę przekonamy - cała strona internetowa systemu ikol X jest zaprojektowana w ten sposób) wybieramy pozycję Aplikacja ikol.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Jeśli do sprawdzenia lokalizacji śledzonego urządzenia korzystamy ze smartfona lub tabletu, na którym mamy zainstalowaną aplikację ikol X, możemy z jej głównego menu wybrać pozycję Naciśnij aby się zalogować, co spowoduje, że automatycznie uruchomiona zostanie przeglądarka internetowa z mobilną wersją podanej powyżej strony www.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X  Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Musimy w tym miejscu przyznać, że określenie "mobilna wersja strony" została przez nas użyta nieco na wyrost. Jest to dokładnie ta sama strona internetowa, którą zobaczymy w przeglądarce na klasycznym komputerze, choć tyle dobrego, że wyświetlana jest w formie pozwalającej na korzystanie z niej bez ciągłego przewijania ekranu. Jednak nie jest to mobilna wersja w pełnym znaczeniu tego słowa. 

Wróćmy jednak do podstawowego modelu sprawdzania lokalizacji śledzonych smartfonów, czyli przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej w klasycznym pececie. 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Ekran śledzenia podzielony jest na kilka podstawowych elementów. Głównym i największym z nich jest mapa, na której będziemy mogli obserwować bieżącą pozycję naszego urządzenia. Po lewej stronie widzimy listę przypisanych do naszego konta urządzeń i dostępnych opcji wyświetlania, a po prawej znajduje się panel komunikatów i raportów - z nich dowiemy się np. kiedy zostało ostatni raz włączone aktywne, śledzone urządzenie, poznamy też szczegóły ostatnich tras, jakimi się przemieszczało (o ile mamy włączoną funkcję śledzenia historii lokalizacji). 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Najważniejsza rzecz - pozycje lokalizowanych urządzeń podawane są z dużą dokładnością. Oczywiście nie możemy liczyć tu na podanie w 100% poprawnej pozycji, ale dokładność od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów (w zależności od urządzenia) jest całkiem zadowalająca.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Istotny jest również fakt, że na mapie widzimy nie tylko statyczną pozycję urządzeń, ale też ich ewentualne przemieszczanie się, a klikając odpowiedni przycisk przy oznaczeniu urządzenia w lewym panelu ekranu włączymy też zaznaczanie trasy przebytej przez śledzony smartfon lub tablet. 

Jeżeli do konta mamy przypisanych kilka lub jeszcze więcej urządzeń, a zależy nam na zlokalizowaniu tylko części z nich, możemy również wyłączyć wyświetlanie ikon oznaczających wybrane urządzenia na mapie. 

I w zasadzie w tym miejscu moglibyśmy przejść do podsumowania, gdyby nie fakt, że ikol X to także dodatkowe, płatne funkcje znacznie (czy na pewno znacznie - zaraz się przekonamy) rozszerzające możliwości usługi.

Funkcje dodatkowe - historia lokalizacji, alerty

Żeby skorzystać z funkcji dodatkowych, najpierw musimy powrócić do głównego menu, wybrać pozycję Wybór usług ikol, a następnie raz jeszcze wybór usług

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Na powyższym ekranie widzimy szczegółowe informacje o wykorzystywanym przez nas wariancie usługi i dacie otwarcia, będącej w rzeczywistości datą rejestracji urządzenia w ikol. Możemy tu także sprawdzić, z jakich usług podstawowych i jakich dodatkowych korzystamy. A co w tej chwili dla nas najistotniejsze - możemy też zakupić i włączyć opcje dodatkowe. Co mamy do wyboru? Najważniejsze funkcje, jakie możemy wybrać, to:

  • historia przejazdów - ta opcja pozwoli na śledzenie historii przemieszczania się urządzenia w minionych trzech miesiącach. Cena: 8, 94 zł.
  • przedłużona historia - jeśli mamy już wykupioną usługę rejestrującą historię przemieszczania, ta opcja pozwoli na zapamiętywanie nie trzech, a dwunastu ostatnich miesięcy. Cena: 2,46 zł.
  • zmiana częstotliwości pobierania pozycji - funkcja umożliwiająca zmniejszenie bądź zwiększenie częstotliwości pobierania informacji o bieżącej pozycji śledzonego urządzenia. Cena: bezpłatne.
  • częsta wysyłka pozycji na żywo Polska. Na terenie Polski ta funkcja pozwoli na pobierania bieżącej pozycji urządzenia raz na minutę, z wyjątkiem sytuacji, w której systemu oszczędzania baterii w smartfonie nie pozwalają na tak częste sprawdzanie lokalizacji przez ikol X. Do skorzystania z tej opcji niezbędne jest wcześniejsze włączenie funkcji zmiana częstotliwości pobierania pozycji. Cena: 6, 15 zł.
  • alert przekroczenia dowolnych obszarów geograficznych - funkcja pozwalająca na oznaczenie na mapie max. 5 obszarów, po przekroczeniu których utrzymujemy sms oraz mail z odpowiednią informacją.
  • alert przycisku SOS - dzięki tej funkcji użytkownik śledzonego przez nas urządzenia będzie mógł w szybki sposób przekazać nam informację o sytuacji zagrożenia wraz ze swoją bieżącą pozycją, wystarczy że w zainstalowanej na smartfonie lub tablecie aplikacji naciśnie przycisk alarmowy, a my w ciągu kilkudziesięciu sekund otrzymamy SMS oraz mail z alarmem. Cena: 4,92 zł.
  • Raport wysokości - jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tej funkcji, będziemy mieli dostęp do informacji o wysokościach n. p. m., na jakich w wybranych zakresie czasu znajdowało się śledzone urządzenie. Cena: 2, 46 zł.

Jeśli zdecydujemy się na którąś z powyższych usług dodatkowych, musimy w pierwszej kolejności uzupełnić nasze pozostałe dane - niezbędne informacje są na tym etapie dużo bardziej szczegółowe, niż podczas rejestracji konta w usłudze: musimy podać imię i nazwisko, adres itd, czyli wszystko to, co konieczne, żeby usługodawca mógł nam wystawić fakturę na opłatę za wybrane usługi dodatkowe.

Po spełnieniu tych drobnych formalności możemy już przystąpić do zakupu usług. Najpierw z rozwijanej listy wybieramy więc urządzenie (spośród wszystkich, które połączyliśmy z naszym kontem Ikol), dla któego kupujemy dodatkowe opcje, a następnie przy wybranej usłudze dodatkowej klikamy przycisk włącz.

Widzimy teraz szczegółowe informacje dotyczącej wybranej usługi. W tym miejscu możemy albo zrezygnować z zakupu, albo ostatecznie go potwierdzić.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Kiedy klikniemy przycisk potwierdzam chęć włączenia usługi, zakup zostanie zrealizowany natychmiast, a wybrana opcja jest włączana od razu. Płatności natomiast musimy dokonać w podanym na ekranie terminie - w naszym przypadku terminem płatności jest 31. stycznia 2016 roku, czyli koniec kolejnego miesiąca. 

Nie mamy natomiast możliwości dokonania płatności w jakikolwiek nowocześniejszy sposób. Nie zapłacimy kartą bezpośrednio z aplikacji, nie skorzystamy też z automatycznego systemu przelewów internetowych. Ważne natomiast, że wybrana usługa jest włączana od razu, bez konieczności wcześniejszego uregulowania należności za nią.

Co ważne - dodatkowe usługi działają naprawdę. Nas szczególnie zainteresowała historia lokalizacji oraz alert przekroczenia wybranych obszarów geograficznych

Działanie historii lokalizacji jest bardzo proste. Po przejściu do mapy śledzenia wybieramy interesujący nas lokalizator (dla którego oczywiście funkcja historii została włączona), a następnie określamy przedział czasu, z którego historię chcemy sprawdzić. Kiedy to zrobimy, na mapie ujrzymy dokładnie wskazane punkty, w jakich znajdował się nasz smartfon lub tablet.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

W przypadku alertu o przekroczeniu wybranych obszarów geograficznych najpierw musimy je zdefiniować. W tym celu po zakupie usługi klikamy przycisk skonfiguruj nowy alert, który dostępny jest na ekranie informującym o włączeniu usługi.

Teraz klikamy na przycisk rysuj obszar, który znajdziemy na niewielkim panelu mapy służącej do zaznaczenia obszaru. 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Klikając na mapie zaznaczamy wierzchołki naszego obszaru. 

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Następnie konfigurujemy szczegółowo powiadomienia - kiedy i w jakiej formie będziemy je otrzymywać (może być to mail, ale także sms, z zastrzeżeniem, że w przypadku wiadomości tekstowych wysyłanych na telefon mogą być naliczane dodatkowe opłaty). Pamiętajmy też o nadaniu obszarowi nazwy. W przeciwnym wypadku nie zostanie on zapisany, a całą operację będziemy musieli powtarzać od początku.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Alerty możemy też skonfigurować wybierając z głównego menu aplikacji pozycję konfiguracja aplikacji, następnie konfiguracja alertów, wybierając właściwy lokalizator (czyli smartfon lub tablet powiązany z naszym kontem Ikol), a następnie klikając przycisk pod pozycją edycja.

Samo funkcjonowanie alertu geograficznego nie budzi zastrzeżeń. Po przekroczeniu wyznaczonej granicy otrzymaliśmy od razu mail z odpowiednią informacją. Co więcej, otrzymywaliśmy tę informację niezależnie od kierunku, w jakim granica obszaru była przekroczona - czy pojawialiśmy się w nim, czy go opuszczaliśmy, na naszą skrzynkę pocztową przychodziła odpowiednia wiadomość.

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Jak zlokalizować smartfon z Androidem - Ikol X

Podsumowanie

Możliwości zlokalizowania dowolnego należącego do nas urządzenia z Androidem nie można odmówić przydatności. Trzeba też przyznać, że ikol X radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Tylko czy to wystarczy, żeby zdecydować się na instalację tej aplikacji? 

Jeśli zamierzamy korzystać z niej wyłącznie w podstawowym, dostępnym za darmo zakresie, to naszym zdaniem ikol X nie ma większego sensu. Dokładnie to samo zrobimy przy użyciu standardowych funkcji systemowych. Jak? Na to pytanie odpowiedzieliśmy już dość dawno temu w poradniku dotyczącym lokalizacji smartfonów

Instalacja aplikacji nabiera sensu, jeśli zamierzamy korzystać z jej dodatkowych funkcji - mamy tu na myśli przede wszystkim przetestowane przez nas alerty geograficzne oraz śledzenie historii lokalizacji. Dzięki tym funkcjom możemy poznać dokładnie trasy pokonywane przez nasz telefon (co ma znaczenie bądź w przypadku osób zarządzających dużymi zespołami pracowników, np. handlowców, które chcą sprawdzać, czy ich podwładni faktycznie są tam, gdzie być powinni) i dowiedzieć się, kiedy znajdzie się on poza dozwolonym obszarem. Tę funkcję docenia zwłaszcza rodzice, których pociechy nie mogą oddalać się poza wyznaczony przez nich teren. 

Niestety, te funkcje kosztują. Niezbyt mało. Historia lokalizacji to prawie 10 złotych (z VAT) miesięcznie, a alert geograficzny ponad 7 złotych, które musimy raz w miesiącu zapłacić. W skali roku daje to już zauważalną i odczuwalną w portfelu kwotę. Jednak konieczność zapłacenia za dobre funkcjonalności nie jest niczym strasznym - to normalne, że za dobre produkty należy zapłacić. Pytanie, czy ikol X jest wystarczająco dobry. 

Patrząc wyłącznie na kwestię poprawności działania aplikacji - zdecydowanie tak, do niej nie mamy jakichkolwiek uwag. Zaczyna być gorzej, kiedy popatrzymy na wygląd aplikacji i wygodę oraz intuicyjność jej użytkowania. Pod względem czysto wizualnym - sami widzicie - cofamy się w czasie o kilkanaście lat, zwłaszcza jeśli chodzi o interfejs www ikol X. Użyteczność, przejrzystość, intuicyjność użytkowania - tu również jest bardzo słabo. To, gdzie znajdują się poszczególne opcje systemu w żadnym wypadku nie jest oczywiste - niejeden raz musieliśmy przeklikiwać się przez wiele pozycji ze strony głównej systemu, żeby znaleźć interesującą nas funkcję. My jednak musieliśmy to zrobić, ale przeciętny użytkownik nie musi i - co ważniejsze - w żadnym wypadku nie powinien być do tego zmuszany. W przypadku ikol X niestety jest. W żadnym wypadku nie można tego systemu określić jako starannie zaprojektowanego z myślą o UX i wygodzie użytkowania. 

Z tego właśnie powodu, choć funkcjonalnie aplikacja stoi na wysokim poziomie, nie możemy polecić ikol X. Chcielibyśmy, bo to bardzo przydatny - zwłaszcza kiedy skorzystamy z płatnych funkcji dodatkowych - produkt. Ale będziemy mogli to zrobić dopiero wtedy, kiedy całkowicie (i odpowienio) przeprojektowany zostanie interfejs użytkownika - w taki sposób, żeby z aplikacji można było korzystać w pełni intuicyjnie i bez irytacji wynikającej ze straty czasu spowodowanej poszukiwaniami najprostszych opcji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.