partner serwisu
Jak oszczędzać pieniądze? Zacznij od ich uporządkowania - testujemy aplikacje do zarządzania finansami osobistymi
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 stycznia 2015, 04:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje do kontroli wydatków, aplikacje do zarządzania finansami osobistymi, budżet domowy, eportfel, finanse domowe 2, gnucash, homebank, microsoft, moneyme, oszczędzanie, personal finances, skarbnik 4, windows, zarządzanie finansami osobistymi

Podsumowanie

O tym, że ideałów nie ma, wie każdy mężczyzna i każda kobieta. Dotyczy to nie tylko kontaktów międzyludzkich, ale - jak się okazuje - również programów mających nas wspomóc w zarządzaniu finansami osobistymi. Wśród testowanych aplikacji nie natknęliśmy się na taką, która bezsprzecznie wywołałaby nasz entuzjazm i aprobatę, dlatego też w poniższych opisach nie znajdziecie przyznawanego przez nas dla najlepszych produktów odznaczenia. Owszem, niektóre programy możemy polecić jako rozwiązania wspomagające zarządzanie domowym budżetem, inne - zdecydowanie się do tego celu nie nadają. Czas zatem na kilka słów podsumowania na temat testowanych przez nas programów. 

GnuCash

Zdecydowanie najstarszy, wciąż rozwijany program do zarządzania finansami osobistymi. Służy swoim użytkownikom już od 17 lat, co tym samym w pewnym stopniu potwierdza przydatność aplikacji. Trudno byłoby sądzić, iż nieprzydatny program będzie stale aktualizowany przez tak długi czas. W istocie GnuCash jest narzędziem bardzo uniwersalnym - może być stosowany zarówno przez osoby, którym zależy na prostej ewidencji codziennych wydatków, jak i tych, którzy chcą nie tylko monitorować transakcje realizowane na bieżąco, ale też ewidencjonować swój stan posiadania, zarządzać długoterminowymi instrumentami finansowymi itp. Pod względem funkcjonalności GnuCash wykracza poza zadania stawiane przed aplikacjami do zarządzania domowym budżetem i z powodzeniem może być stosowany również do prowadzenia księgowości w małej firmie, choć w praktyce nie wróżymy mu w tym przypadku szczególnych sukcesów ze względu na sporą podaż gotowych, opracowanych zgodnie z polskim systemem prawnym aplikacji ułatwiających małym przedsiębiorcom prowadzenie biznesu (przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym testem programów do fakturowania).

Softonet Wyróżnienie 2015

dla programu GnuCash

ePortfel

Program dostępny jest zarówno w wersji bezpłatnej, jak i komercyjnej - przy czym od razu warto podkreślić, że wersja darmowa nie jest ubogą funkcjonalnie zachętą do kupna licencji na płatną edycję, lecz stanowi w zupełności wystarczające narzędzie do zarządzania finansami domowymi. ePortfel jest aplikacją napisaną w języku Java, co - po pierwsze - rzutuje na wydajność aplikacji (programy w Javie są wolniejsze od kodu natywnego), a po drugie - w istotny sposób wpłynęło (przynajmniej podczas testów) na łatwość instalacji. O ile wydajność programu do zarządzania domowym budżetem nie jest kwestią priorytetową (to nie program do generowania wyrafinowanej grafiki 3D w czasie rzeczywistym, czy skomplikowanych obliczeń numerycznych), to irytujące niedociągnięcia (np. standardowo brak wczytanej bazy z kategoriami transakcyjnymi) znacząco mogą utrudnić korzystanie z aplikacji. Jeżeli jednak uporamy się z wczytaniem bazy transakcji (w tekście podpowiadamy jak to zrobić), to bezpłatna wersja ePortfela może stanowić użyteczne narzędzie. Dane finansowe prezentowane są w przejrzysty sposób, wprowadzanie transakcji - czyli jedna z częściej wykonywanych operacji w tego typu aplikacji - jest bardzo proste i intuicyjne, współpraca z bazami online, możliwość importu danych (np. wyeksportowanych z rachunku online), czy dostępny w Sieci wideoporadnik stanowią dodatkowe atuty tego programu, a cena wersji Lite (0 zł) to również mocny argument, by przynajmniej spróbować wykorzystać aplikację do zarządzania domowym budżetem.

Softonet Wyróżnienie 2015

dla programu ePortfel

Finanse Domowe

Program o nazwie w pełni oddającej zastosowanie jest o tyle ciekawy, że nie jest ani dziełem dużej społeczności programistów, ani też konkretnej firmy, dysponującej własnym sztabem koderów. Finanse Domowe to ambitne dzieło jednego programisty. Efekt? Biorąc pod uwagę zarówno skalę użytych środków, jak i oczekiwane od użytkownika wynagrodzenie (program dystrybuowany jest bezpłatnie i nie zawiera żadnych ukrytych zachęt do wykupienia dodatkowych funkcji), aplikacja jest zdecydowanie warta wypróbowania. Autorowi nie udało się co prawda uniknąć pewnych uproszczeń i użycia niewłaściwych sformułowań w kontekście rozliczeń finansowych (np. termin "oszczędności" jest np. mylnie użyty w programie jako typ transakcji obejmujący również karty kredytowe), ale gdy przymkniemy oko na kilka niedociągnięć, dla osób nie wymagających bardzo szczegółowych zapisów transakcyjnych czy ścisłego zarządzania budżetem domowym, a jedynie oczekujących wsparcia w zakresie kontroli zwykłych, codziennych wydatków, Finanse Domowe wydają się być stosunkowo niezłą propozycją.

Budżet Domowy

Dziwna lokalizacja instalacyjna programu, dość spartański i mało nowoczesny interfejs - te elementy budują nienajlepsze pierwsze wrażenie. Zaletą jest wbudowany w program zestaw kategorii transakcyjnych, co uwalnia użytkownika od żmudnego ich definiowania, choć w razie potrzeby taka możliwość również istnieje. Naszym zdaniem twórcy aplikacji nieco przesadzili ze szczegółowością danych, które należy wprowadzać podczas ewidencjonowania transakcji i zasobów finansowych - liczba parametów, jakie można przypisać nawet drobnej transakcji jest na tyle duża, że może zniechęcać do kontrolowania finansów domowych w ogóle. Wiele pozycji zostało dodanych naszym zdaniem na wyrost, choć z drugiej strony pod względem oferowanych funkcji (uwzględnienie regularnych płatności, moduł raportowania z wykresami - choć wykresy nie są pozbawione pewnych wad), program wypada znacznie lepiej niż np. HomeBank. Pamiętajmy jednak, że Budżet Domowy to aplikacja komercyjna, a za korzystanie z niej trzeba zapłacić 70 zł. Rozpoczęcie zarządzania finansami od ich uszczuplenia niekoniecznie jest w tym przypadku dobrym pomysłem. Nie skreślamy jednoznacznie tego programu, ale też nie możemy go bezkrytycznie polecić każdemu zainteresowanemu kontrolą swoich wydatków. Zachęcamy do wypróbowania wersji trial, a także innych, również przez nas testowanych, narzędzi udostępnianych bezpłatnie.

HomeBank

Ostatni program w naszym teście to narzędzie dostarczane na podobnej, bezpłatnej licencji co wyróżniony przez nas GnuCash - GNU. Niestety, to jedyny element łączący obie aplikacje, przy czym słowo "niestety" wyraża tu przede wszystkim nasz żal, iż HomeBank nie okazał się narzędziem w żadnym stopniu konkurencyjnym nie tylko w odniesieniu do GnuCash, ale i do innych testowanych programów. Problemy z instalacją, mało przejrzysty proces dodawania kategorii transakcyjnych i definiowania źródeł finansowania, fatalny mechanizm dodawania transakcji, kolorowy, ale mało intuicyjny interfejs, bardzo ograniczony moduł raportowania... dobrze, nie będziemy się już znęcać. Po prostu HomeBank omijajcie z daleka - jeżeli szukacie dobrego narzędzia do zarządzania domowym budżetem, to ten program zdecydowanie nie spełni waszych oczekiwań.

2015.01.19, 09:35
Jako urodzony sknera z programów powyższych testowałem wszystkie i to niektóre przez parę tygodni/miesięcy. Wszystki one oferowały niegdyś jedynie zapisywanie transakcji, co niewiele pomaga w zarządzaniu budżetem. Najgorzej ocenianym przeze mnie był 'Budżet Domowy'. Tak rozbudowany, że aż strach zapisać najmniejszy wydatek. GNUCash oceniam dobrze. Absolutnym liderem dla mnie jest KMyMoney, dostępny obecnie na wszystkie systemy. Darmowy, dość łatwy do skonfigurowania, a ofererujący olbrzymie możliwości i to nie tylko jako bierna baza danych wydatków, ale także jako domowy strażnik budżetu rocznego, kart kredytowych, stałych i zmiennnych wydatków, itp, itd.
chetniepomagam
2015.07.08, 21:58
Witam, ja używam tego programu od 2 lat i jest najlepszy jaki znalazłem w internecie i do tego za free. Panie Marku, Pański artykuł nie odzwierciedla ani w połowie tego co potrafi niniejszy program i jak jest funkcjonalny.
kow-marcin75
2016.05.11, 13:35
chetniepomagam @ 2015.07.08 21:58
Witam, ja używam tego programu od 2 lat i jest najlepszy jaki znalazłem w internecie i do tego za free. Panie Marku, Pański artykuł nie odzwierciedla ani w połowie tego co potrafi niniejszy program i jak jest funkcjonalny.

Popieram w 100% ja też z niego korzystam, moi znajomi i rodzina i jeszcze nie spotkałem się z negatywną opinią...Nie trafiłeś na lepszy intuicyjny i prosty moduł do prowadzenia domowych funduszy niż ten program Budżet Domowy..