partner serwisu

CorelDRAW Graphics Suite X7 - test

CorelDRAW Graphics Suite X7 - test
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
27 lipca 2014, 16:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
corel, coreldraw, coreldraw graphics suite, coreldraw graphics suite x7, dtp, grafika wektorowa

Corel, kanadyjska firma produkująca oprogramowanie użytkowe, to już marka-legenda. Na to miano zasługuje każdy producent oprogramowania, który w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej oferuje skutecznie rozwijany i wciąż doceniany przez użytkowników produkt od... 1989 roku! Mowa oczywiście o pakiecie graficznym określanym przez wielu, niezbyt poprawnie, jako najpopularniejszy zestaw narzędzi do grafiki wektorowej. Z jednej strony to zasłużona opinia, ale należy pamiętać, że "zapracował" na nią głównie jeden program w testowanym przez nas pakiecie CorelDRAW Graphics Suite X7. Czy w siedemnastej generacji tego produktu udało się Kanadyjczykom umieścić jakieś nowe, spektakularne funkcje, a może skupiono się wyłącznie na ulepszaniu tych istniejących? Przekonajmy się. 

Najnowsza wersja popularnego pakietu graficznego kanadyjskiej marki oferowana jest w tradycyjnej postaci pudełkowej, a także jako oprogramowanie udostępniane do pobrania bezpośrednio ze sklepu online producenta. Oprócz tego Corel, podobnie jak Adobe, oferuje swój najnowszy produkt w modelu subskrypcyjnym (nabywca nie ponosi jednorazowej opłaty za licencję, lecz opłaca - w zależności od wybranego wariantu - miesięczną lub roczną subskrypcję zezwalającą na korzystanie z oprogramowania). Ceny producenta opublikowaliśmy przy okazji relacji z konferencji ogłaszającej wprowadzenie pakietu CorelDRAW Graphics Suite X7 na nasz rynek. Tutaj skupiamy się już wyłącznie na walorach użytkowych testowanego oprogramowania ze szczególnym uwzględnieniem nowych i zaktualizowanych funkcji wprowadzony w najnowszym wydaniu.

PobierzCorelDRAW Graphics Suite X7Jednocześnie zachęcamy wszystkich zainteresowanych samodzielnym wypróbowaniem opisywanego pakietu do kliknięcia widocznego obok przycisku w celu pobrania bezpłatnej wersji próbnej wprost z naszych szybkich serwerów.

Składniki pakietu

Nabywca pakietu CorelDRAW Graphics Suite X7 otrzymuje - zarówno w wersji pudełkowej, jak i w dystrybucji elektronicznej następujące składniki:

 • CorelDRAW X7 - sztandarowy element pakietu, narzędzie do edycji i tworzenia grafiki wektorowej oraz projektowania różnego typu publikacji,
 • Corel PHOTO-PAINT X7 - rozbudowane narzędzie do tworzenia i edycji obrazów rastrowych (bitmapowych),
 • Corel CONNECT - przeglądarka zasobów multimedialnych,
 • Corel CAPTURE X7 - narzędzie do przechwytywania ekranów,
 • Corel PowerTRACE X7 - zintegrowane z programem CorelDRAW X7 narzędzie do przekształcania bitmap w grafikę wektorową,
 • Corel Website Creator - aplikacja do projektowania serwisów internetowych (jest ona dostępna do bezpłatnego pobrania dla nabywców pakietu, którzy założą w serwisie producenta swoje konto),
 • PhotoZoom Pro 3 - opracowana przez firmę BenVista wtyczka wzbogacająca funkcjonalność pakietu o unikalne algorytmy powiększania obrazów bitmapowych (wymaga rejestracji oprogramowania),
 • dodatkowe narzędzia, tj.: Kreator druku dwustronnego, Kreator kodów paskowych, Bitstream Font Navigator (narzędzie do zarządzania fontami zainstalowanymi w systemie),
 • Zasoby graficzne obejmujące: 10 tys. klipartów i ilustracji, 2000 zdjęć o wysokiej rozdzielczości, 1000 czcionek w standardzie OpenType, 350 gotowych szablonów do wykorzystania we własnych projektach, 2000 szablonów grafik różnego typu pojazdów, 800 ramek i deseni.
 • Dokumentacja i pomoc: pliki pomocy, przewodnik szybkiego startu, karta szybkiego wyszukiwania, szkoleniowe nagrania wideo (ponad 5 godzin, z tego 1,5 godziny to zupełnie nowe materiały).

 

Wymagania sprzętowe

Zgodnie z oficjalną specyfikacją producenta, testowany pakiet wymaga komputera o następujących parametrach minimalnych:

 • system operacyjny Windows 7 lub Windows 8/8.1 (zarówno edycje 32- jak i 64-bitowe) z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami,
 • procesor Intel Core 2 Duo lub AMD Athlon 64
 • 2 GB pamięci RAM
 • 1 GB przestrzeni na dysku twardym; dokładniej przeprowadzona przez nas instalacja z ustawieniami standardowymi wymagała 1,03 GB przestrzeni dyskowej, do tego należy ewentualnie doliczyć miejsce potrzebne na plik instalacyjny, który dla wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej ma odpowiednio rozmiar: 465 MB i 523 MB.
 • obowiązkowym wyposażeniem jest oczywiście myszka, ewentualnie tablet graficzny lub dotykowy ekran.
 • monitor o rozdzielczości co najmniej 1280 x 768 pikseli
 • czytnik DVD (w przypadku braku takiego sprzętu nabywca wersji pudełkowej z nośnikami DVD ma możliwość pobrania oprogramowania z witryny internetowej producenta)
 • łącze internetowe; nie jest ono co prawda wymagane do uruchomienia podstawowych składników pakietu, ale jest niezbędne w przypadku automatycznej aktualizacji oraz korzystania z funkcji generowania kodów QR czy usługi Corel Content Exchange.

Jak widać, wymagania opisywanego pakietu nie są szczególnie wygórowane i spełniają je praktycznie wszystkie współczesne komputery. My testowaliśmy pakiet na trzyletnim sprzęcie - laptopie Acer Ethos 8951G (co prawda dość bogato wyposażonym w momencie wejścia na rynek), który okazał się aż nadto wystarczającym sprzętem do wypróbowania funkcji opisywanego pakietu.

Instalacja

Proces instalacji najnowszego pakietu CorelDRAW Graphics Suite X7 przebiega standardowo. Użytkownika wspiera kreator instalacji prowadzący krok po kroku przez poszczególne etapy. Przy ustawieniach standardowych instalowane są moduły sprawdzania pisowni, gramatyki i tezaurusa w dwóch językach: polskim i angielski (obie opcje są skonfigurowane jako obowiązkowe i nie da się ich wyłączyć) oraz dodatkowe narzędzia, takiej jak wymieniony wcześniej Kreator druku dwustronnego czy narzędzia programistyczne (Visual Studio Tools for Applications oraz Visual Basic for Applications 7.1). Podobnie jak w poprzedniej generacji produktu opcjonalnym dodatkiem, który można zainstalować po wybraniu opcji instalacji niestandardowej jest moduł GPL Ghostscript (programowy interpreter języka opisu strony PostScript, obsługujący również pliki PDF).

Po wybraniu opcji instalacyjnych użytkownikowi pozostaje czekać na zakończenie instalacji. Podczas kopiowania plików tradycyjnie już dla produktów Corela użytkownik może obejrzeć miniatury wybranych prac przesyłanych na coroczny konkurs organizowany przez kanadyjskiego producenta.

Pierwsze wrażenie - Corel DRAW X7

Korzystanie z pakietu rozpoczęliśmy od sztandarowej aplikacji - CorelDRAW X7. Po pierwsze dlatego, że to właśnie ten program stanowi główny przedmiot zainteresowania potencjalnych nabywców pakietu, po drugie, to w tym programie wprowadzono najwięcej modyfikacji. Tym, co rzuca się od razu po pierwszym uruchomieniu, jest nowy ekran powitalny oraz zmieniony układ elementów interfejsu. Użytkownik nie jest jednak pozostawiany własnym domysłom w poszukiwaniu nowych lokalizacji narzędzi znanych z poprzednich generacji programu. Automatycznie uruchamiany jest krótki film (notabene jest to film z YouTube'a umieszczony na karcie dokowanej, domyślnie zintegrowanej z oknem głównym, ale można ją "odczepić") zwracający uwagę głównie na nowe przestrzenie robocze (tzw. Workspaces), oprócz tego po prawej stronie ekranu automatycznie wyświetlany jest panel Podpowiedzi, stanowiący również nowość w aplikacji. Zresztą wobec zmiany układu przestrzeni roboczej obecność dodatkowego modułu mającego ułatwić użytkownikowi orientację "co i gdzie" jest wręcz koniecznością, a nie wisienką na torcie. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.