partner serwisu
AnyDesk - pulpit zdalny niemal jak lokalny. Czy ta aplikacja zajmie miejsce TeamViewera?
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 sierpnia 2014, 02:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
anydesk, logmein, pulpit zdalny, realvnc, remote desktop, teamviewer

Instalacja, konfiguracja i działanie

Do uruchomienia AnyDesk nie jest konieczna instalacja. Wystarczy pobrać „ważącego” 1,1 MB klienta pulpitu zdalnego i uruchomić go podwójnym kliknięciem. Podczas zamknięcia okna program proponuje instalację, która jest wymagana.

Nie ma też konieczności konfigurowania systemów operacyjnych, oprogramowania typu firewall czy routerów (otwieranie i przekierowywanie portów). Program jest gotowy do ustanowienia połączenia zaraz po uruchomieniu.

Interfejs aplikacji przypomina przeglądarkę internetową Google Chrome, co sprawia, że nawet nieobeznani z tajnikami zaawansowanej obsługi komputera użytkownicy nie poczują się onieśmieleni. Główne okno programu podzielone jest na dwie części. Większa wyświetla numer identyfikacyjny nadany komputerowi i pozwala na połączenie się z innym. Poniżej znajduje się menadżer sesji wyświetlający ikony reprezentujące komputery, z którymi jesteśmy lub byliśmy połączeni (maszyny możemy rozróżniać po ich identyfikatorze cyfrowym lub po wycinku tapety wyświetlanej w ikonie). Tutaj także odbywa się zarządzanie sesjami (ponowne połączenie lub usunięcie).


W górnym prawym rogu okna znajduje się menu, po kliknięciu którym możemy wybrać przycisk ustawień aplikacji lub jej zamknięcia. Okno konfiguracji AnyDesk podzielone jest na cztery kategorie – interfejs użytkownika (zmiana języka aplikacji), bezpieczeństwo (zezwolenie na nienadzorowany dostęp zabezpieczony hasłem, przyznanie domyślnych uprawnień użytkownikom łączącym się zdalnie), wyświetlanie (jakość obrazu, włączenie/wyłączenie akceleracji sprzętowej, tryb wyświetlania), audio.

Połączenie z innym komputerem następuje po wpisaniu jego identyfikatora i kliknięciu przycisku "połącz". W zależności od ustawień programu sesja może być ustanowiona automatycznie (nienadzorowany dostęp zabezpieczony hasłem) lub ręcznie. W tym drugim przypadku użytkownik zdalnego komputera musi zezwolić na dostęp. Wyświetlany komunikat pozwala na wybranie uprawnień jakie będzie miał użytkownik łączący się z wybraną maszyną.

Wstępne nawiązanie połączenia następuje natychmiastowo, po jego zaakceptowaniu mija kilka sekund zanim wyświetli się naszym oczom pulpit zdalnego komputera. Znajdujący się w górnym prawym rogu okna przycisk menu podczas działania sesji wyświetla dodatkowe opcje przeznaczone wyłącznie do konfiguracji nawiązanego połączenia. Możemy zmienić tu tryb wyświetlania na pełnoekranowy, wybrać wariant w jakim będzie przesyłany obraz (zbliżony do oryginału, zrównoważony, szybka reakcja), włączyć lub wyłączyć transmisję dźwięku, kontrolę nad wskaźnikiem myszy (oraz włączyć oddzielny lub zablokować wprowadzanie przez użytkownika) i klawiaturą, obsługę schowka lub zablokować użytkownikowi możliwość interakcji z komputerem za pomocą myszy.

W dolnym prawym rogu wyświetlają się cztery ikony informujące o tym, czy połączenie między komputerami jest bezpośrednie (działanie w ramach tej samej sieci) czy do transmisji danych wykorzystuje serwery firmy AnyDesk, aktywności interfejsów sieciowych i dysków twardych.

nickr61
2017.12.21, 14:34
Tak, jest to dobra opcja, nawet LiteManager to także świetny program analogowy.